Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Пекло на землі, Віталій Юрченко 📚 - Українською

Читати книгу - "Пекло на землі, Віталій Юрченко"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Пекло на землі" автора Віталій Юрченко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 129 130 131 ... 142
Перейти на сторінку:
напідпитку. Він зацікавився квартирантом, навіть документ мій оглянув. Я до паперів вдало прибрехав, і активний незаможник без сумнівів приняв мене за «совробітника». Заговорили про колєктив.

– Раз колективізація, так і ми за неї. Організую колектив, буду головою. У мене все приготовлене.

– А як не виберуть?

– Не виберуть? Як то не виберуть? Мусять!

– А як вас не захотять, а когось іншого?

– Не захотять? Як так? Я підберу таких, що захотять мене. А не буду я головою – не буде й колективу. Але щоб мене, старого незаможника, не зробили головою колективу?! Я всю підготовку зробив уже, до Коопсоюзу кілька раз їздив. Тут коло мене по сусідству три куркулики, у них добрі будови, садки, левади…

– Значить, побрити куркуликів наміряєтесь?

– Еге-ж. Їх у комнезамські хліви позаганяю, а на їхньому добрі чудесне колективне господарство розведу. Всяк на це піде, але я підбираю підходящих, що мене, а не кого іншого, головою виберуть. Засяду з канцелярією у Панченковій світлиці й на старість паном заживу. От, що то значить власть пролєтаріяту й бідноти.

Хазяїн був у доброму гуморі. Помітивши, що я в радянській політиці тонко розуміюсь і схвалюю його колективістичну тактику, він поставився до мене з найбільшою комнезамською добродійністю. Удома не було чим поштувати, так він кинувся до сусід.

– Підемо. Самогонка, як перець, а дочка, як мак. В один вечір оженю, а секретар і серед ночі зареєструє, аби на пляшку в кишені було. Ходімо. Ти до дочки, а я до старої. Я не одному совработнікові таку вигоду робив. Ти ж хлопець, бачу, вартий того.

Я делікатно відмовлявся, й господиня була на моїм боці, але навряд чи відпекався б непередбаченої женячки. Мій сват уперто тягнув.

Вже на вулиці нас спинив виконавець.

– Товаришу Горецький? Вертайся. Гайда на сход. Важливе питання, хлібозаготівка. Наклали нових 5000 пудів. Треба їх на куркуликів накинути.

– А може не зійдуться?! Погода кепська, – завагався Горецький.

– Байдуже. Аби незаможники проголосували й протокол був, а з куркулів стягнемо. Не здадуть самі – судом візьмем; не здеремо судом – на Соловки підуть. У нас з такими коротко, хіба не знаєш?

Господар хотів і мене на сход тягнути. Ледве випросився. Залишившися сам, попросив місця лягти. Постелили в клуні на сіні.

Та довго не довелося спати. Серед ночі збудив Горецький:

– Товаришу! Вставай, поможеш акта скласти. Могорич готовий чекає.

Мусів уставати. В хаті сиділо п’ять незаможників, майбутніх колективістів Горецького. Почувши про велику хлібозаготівку, вони рішили вмити від неї руки: скласти акта, що їм пропав весь урожай.

За п’ять хвилин створилася комісія під головуванням Горецького, і я писав: 25 цього червня (сьогодні 19 серпня) комісія по огляду врожаю склала цей акт у тому, що в «нижче зазначених громадян та їхніх родичів і кумів» загинув хліб: пшеницю кузка випила, ячмінь, овес градом вибило, а інтензивні культури (буряк, бараболя, кукурудза) через засуху не вродили.

За півгодини соковитий акт, заднім числом затверджений президією комнезаму, запивався дуже міцним, а ще смердючішим самогоном. Я мусів бути веселий, говіркий, дарма, що в глибині душі ворушився страх перед рішучим завтра. Кілька разів поривався йти на відпочинок, але марні були мої прохання. На столі з’являлися нові пляшки. Мені звеліли поки що співати, а пізніш підемо до сусідки. Цієї ночі господар конче хотів мене оженити.

Гульба тяглася до світанку. Два незаможники завели довгу сварку за півтора десятини, невиразне щось доводячи, третій десь зник, а четвертий з господарем хропіли за столом.

Нараз Горецький схопився, щось пригадав і пристав до мене:

– Підемо! Неодмінно підем. Що б за наше добре та чоловікові вигоди не зробити?! Підем, тут зараз! – вчепився й тягне до ладної незаможнички. Він тільки стукне і – раз-два. Я з молодою, а сват зі старою.

Годі було відв’язатися. Господиня також не могла схаменути – боялася кулаків. Певне були б у незаможнички, та на воротях сват посковзнувся й брохнув у калюжу.

Не маючи охоти з ним валятися, покликав жінку. Свата затягнули до хати, а я пішов до клуні кінчати сон.

Схопився рано. Подякував господині – хазяїн ще хропів – і поволік ровер за село. Дорога тяглася понад Смотрич.

Влучивши хвилину, спустився до річки. Поквапливо зарив ровер у картоплі, перескочив вузеньку кладку і вибрався на гору, в молодняк. Знову опанувало усевлонське почуття, знову защеміли страхом небезпеки нерви.

За півгодини з молодняка вискочив на дорогу. Перед моїм зором з одного боку чисте поле, з другого – село, а за ним ліс. Обійти село і скочити до лісу – шибнула думка.

Ступив поспішно полем. Та не зробив кількох десятків кроків, як переді мною, немов з землі, вигулькнула висока постать і пішла мені напереріз.

Я збільшував ходу – вона теж. Я завернув до лісу – вона круто повернула навперейми. Я підтюпцем до балки – вона підскоком за мною.

Вбіг у ярок і ним щодуху. Та щойно вигулькнув у кінці балки, постать у плащі в двадцятьох від мене кроках.

Біда! Погоня очевидна! Шукати негайного рятунку!..

Єдина надія – до села, в садки, хліви!..

І без роздуми крутнув щодуху до села. Оглянувся – біжить за мною, хляпає плащем.

Чи був я прудкіший, чи ляк нагнав мені полету – я скоро відбіг від постаті на порядний простір і мав змогу видивитись, кудою найзручніше вскочити в село.

Якраз у воротях. Я впірнув серед коров, овець і цибнув у перший садок. Перескочив вулицю, пробіг садками, перескочив другу і через невеличке мочарисько скочив знову в садок, а ним у ліс.

І щойно вигулькнув з рова на вал, у кількох кроках гукнуло:

– Стій!

Шугнув у гущавину, оглушений пострілом. Зацвьохкали гілляччя, затріскотіло хмизом… Біг, дряпався між гущиною, борсався в кущах. Та…

Не довго. Лісок скоро кінчився. Я виліз в рідину і… корчився у страсі незбагнення. Куди ж далі?.. Що робити? Де рятуватись?..

Скрутнув назад у гущу. Проковтнув зором найвищий дуб, оглянувся, прислухався і спритністю вивірки видряпався, приклякши на верхівлі у сховах найгустіших вітів.

Сиджу, дрижу, як сиротина-птах, що щастям вихопився з пазурів хижого коршака. А в вухах молотки вистукують загрозу настигання…

І справді. За кілька хвиль постать у плащі з пістолетом наготові з’явилась на рові, глянула в поле й вернулася назад. Бачу, ступає в напрямку до мого дуба. Боже! Невже побачить?!

Закляк, вмотавшись листям, не міг поглянути наниз.

У такому задубінні просидів весь серпневий день…

Смеркло. Я тихо зліз із дуба і схильці вийшов на поляну. Оглянувся, зорієнтувався, в значному місці – на чорний випадок – запорпав документи (вони мені тут не поможуть, а видадуть приятелів-вінничан) і рванув полями, шукаючи дороги.

Небаром став на шлях. Чи ж він Оринінський?.. Ступаю манівцями в непевності, в гризоті.

На щастя, оре дядько. Тихенько підступив і здалека:

– Дядю. Це шлях на Оринін?

Дядько злякався з несподіванки. Після довгого вдивляння таємничо-боязко підтвердив:

– Той… так. До Текліївки, а там Оринін… А ви

1 ... 129 130 131 ... 142
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Пекло на землі, Віталій Юрченко», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Пекло на землі, Віталій Юрченко"