Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » У пазурах вампіра. Шляхами до прийднів. Блок перший 📚 - Українською

Читати книгу - "У пазурах вампіра. Шляхами до прийднів. Блок перший"

303
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "У пазурах вампіра. Шляхами до прийднів. Блок перший" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 130 131 132 ... 203
Перейти на сторінку:
Дід Самоха подарував нам, - пояснювала по-господарськи Домашка, забігаючи наперед, щоб відкрити перед матерею двері хати. – Діди нам дуже помічними були, поки їх викачники не пограбували.

- Хух, Боженьку! – перехрестившись у куток на образок Божої матері, тяжко сіла Ганна на лавицю в хаті, чомусь упираючися руками в сидінні. – Тепло у вас, слава Богу. Постав, Домашко, та зігрій мені води в печі, хай помиюся з дороги, - звеліла старшій, затяжно і хрипко дихаючи та зітхаючи.

- Петрик якраз води наносив, то зараз, мамо, - кинулася дівчина ставити в челюсті чималу макітру та сунути її углиб на черінь нерівним подом.

- А нас учителі водили до церкви дивитися, як анцихристи валитимуть хрести і дзвони, - похвалився матері Степанко.

- Ага, мамусю, всю школу водили з уроків дивитися, а викачники і міліціонери зачепили хрести довгими-предовгими шнурами і через попову хату звалили спершу хрести, а потім і дзвони скинули із каланчі на землю, - пояснила слова найменшого брата Ярися.

- Усіх угодників і боженьків під церквою, винісши, звалили на купу, а дзвони репнули, як ударилися об землю, - спішила і собі похвалитися Тетянка.

- Не всі, мамочко, репнули, а лише три більші, а чотири менші цілі, - поправила сестру Лідуня. – Люди плакали й кричали, то міліціонери й викачники арештували жінок і нашого директора та повезли підводами до Чигирина, а нас наказали вернути всіх до школи. Через ту церкву у нас більше і уроків не було.

- В церкву тепер звозять збіжжя, яке відбирають у людей, як лишки, бузівків, корів, биків та коней, яких експропріюють у підкуркульників на м’ясоздачу, - пояснив матері насамкінець розсудливо Петрик, здивувавши матір отим словом, яке вона і вимовити не могла. – Худобі і сіна експропрійованого навезли під церкву.

- Гадала піти помолитися туди, як Бог дасть сили дійти додому, аж воно і церкви вже не стало тут, як і всюди в Україні по путі, - почала роздягатися Ганна і розкушкувати голову із геть брудної хустки.

- Там, матусю, поки ото привезли сіно, корови, бузівки, телята, овечки і коні так гулко бутіли, ревли, мекали та іржали з голоду, що аж у школі було чути, на все село те ревище лунало, - додала до братового і своє пояснення Яринка.

- Світ перевертається шкереберть, діти нехристами ростуть, а за які гріхи господні, не добрати… Бачила, діти мої, тата нашого, - почала вона розчісувати обережно геть заколошкані повні коси гребеником. – На краю світу він, хворий і немічний, так що і пізнати його не можна. Передавав вам поклони і просив, щоб простили йому за лютість, - подивилася вона протяжно на Петрика.

- Не прощу я їм ніколи, як і Тодось ото казав! – вирвалося із грудей хлопця обурення.

- Якщо не звільнять, - глибоко втягнула в себе повітря Ганна, не звернувши уваги на сказане сином, - його із отієї каторги, то, казав, довго не виживе. Аплакат, найнятий мною там, запевняв, що батькові йде десь пересуд і буде звільнення по ньому, - закрила вона брудним окрайком хустки на плечах скривлений мукою рот і скинула з очей сльози. -Мабуть, діти мої, поки сонце зійде, роса очі виїсть і нашому батькові. Несказанна маса там всілякого люду загнана уже, а правториться ще не менше, як бачила в путі додому. Везеться і женеться хрещений люд! А анцихристи всюди такі люті, що і людьми їх називати гріх. Злодіями увесь світ кишить, у мене бралися на одній станції макуху вкрасти, то, слава Богу, сусіда забачив і розбудив… Може, постав, дочко, і в горнятах та казанкові води в піч на літепло, підклавши дрівець, бо завошилася і занужилася я в отій чорній дорозі, та й ви тут отак же, мабуть, - почала загортати вона в юпку хустку і кофту. –  Підкинь, Домашко, більшечких дров у піч, розпали плиту та знайди мені чисту сорочку і усім вам, - наказала дочці, знову всівшись, Ганна, як поскладала завошений одяг під поріг, розшнуровуючи ганчір’я на ногах.

Почувала біль у грудях, що в теплинні хати ніби підсилився, нестерпно боліли ноги з дороги, але Ганна не здавалася слабості: вимила і вичесала при дочці геть себе, вклавши решту дітей на сон, вчинила оте ж із дочкою, а коли вибрала в запівніч уже жар та попіл із накаленої печі, просмажила там увесь свій і дитячий одяг так, що жодної воші чи гниди там не лишилося живої до ранку.

Лягла спочити з Домашкою, як відправила школярів на другий день до школи, і потім ще цілий тиждень мила і чесала кожного з дітей та смажила отак же одяг, прала і золила, поки таки завсім не стало отієї нужі в хаті.

Діди Павло і Самоха, видно якось побачивши її повернення, цілий тиждень не появлялися до них, і Ганна оглянула свої їстівні запаси прямо перелякано, бо було їх хоч і більше, ніж сподівалася в дорозі додому, але украй мало, як зважити на час до хоч якогось нового урожаю. Дуже опечалило її і те, що отого директора арештували і він більше не допоможе їм збіжжям, і те, що і в дідів “викачники забрали всю їженьку”, як шепеляво мовила їй Тетянка. Творилося щось неймовірне у світі, і Ганна наказала Домашці написати ще одну заяву в школу про поміч, попередивши дітей, щоб не говорили там нікому, що вона вернулася додому.

Ні з чим цього разу повернулася Домашка зі школи, віднісши оту заяву. Директора не було досі випущено, а завпед сказала дівчині, що круп та картоплі лишилося в них так мало, що скоро і сніданків дітям не буде з чого готувати, а отже, допомогти їм школа більше не може. Домашка хотіла побачити вчителя Жабка Петра Овдійовича, але його того дня викликали міліціонери в Чигирин на якийсь допит, і вона вернулася, не сповістивши йому про матір.

- Усіх школярів, мамо, учительки обшукували на воші сьогодні, то в наших не знайшли, а в інших багатьох знайшли чимало і випровадили додому, - намагалась Домашка хоч якось

1 ... 130 131 132 ... 203
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «У пазурах вампіра. Шляхами до прийднів. Блок перший», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "У пазурах вампіра. Шляхами до прийднів. Блок перший"