Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Між орлами і півмісяцем 📚 - Українською

Читати книгу - "Між орлами і півмісяцем"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Між орлами і півмісяцем" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 130 131 132 ... 149
Перейти на сторінку:
Чечілем, війтом Захаром Мазурою та суддею Ритором Квачем, обережно те й порадили, вважаючи, що в такий відповідальний час Сірко, як неабиякий ратний привідця, не може лишатися збоку, тим паче, що той «самовиборець» Виговський є тимчасовим і поміняв, як видно, становисько, «коли отак усі сусіди завовтузилися»... Дмитро навіть успіхи Богдана ладний був приписати Виговському...

Підкуповувала і Сірка, і Дмитра, і всіх інших і настійна відмова Виговського від гетьманства на Вальній виборній раді ще в Корсуні, та й пізніше, в Чигирині, про які розносилися чутки не лише в Україні, а й деінде. Міняв висновки, гадки та припущення і поголос, що цар, підкуплений гетьмановими запросинами воєвод та перепису як запевненням у вірності, огудливо висварив через Хитрово, і Пушкаря, і Барабаша, і інших, умовивши їх всіх не зводити наклепів і братовбивчого ворохобства.

Може б, Сірко, не дочекавшись спаду тогозимних морозів, був уже стрімголов і подався до Чигирина, бо таки був «сходинками» доконечно запевнений у такій нагайній потребі, коли б не прийшли в Домнину хату-збірню через Січ одна за другою непередбачені, далекі між собою та ніби й неважливі, але ближчі чи й болючіші вісті з усюд, задріждживши і підхмеливши собою і Великий Луг разом із Січчю.

Суботнього вечора, як Домна й Сірко готувалися провести Дмитра та Ївгу, хоч ще й гув церковний дзвін, в хату, забарно шамраючись у сінях, переступив перевальцем, ніби забрів з білою як молоко борідкою якийсь старець. Забрів і замешкливо став лицем до порога, зачиняючи двері.

— Дозвольте? — повернувся він, зачинивши двері.— Добривечір вам, добрі люди, у хаті! — задихано проказав, стягнувши повстяну шапку з голови і поклонившись.— Мусій я, Стохата, Дмитре! — заапелював до найстаршого в господі, кліпаючи заінеєними повіками.— На Загреблі жию, мо', пригадуєш, в сотій хаті!

— Стохата? Мусій!.. Свят-свят, чоловіче! — підвівся з лави назустріч прийшлому Дмитро і в подиві, і в розгубі, і в зневірі.— Живий ти? — ішов він, немов на привида, на гостя.— Яким дивом, чоловіче?— ледь не плачучи, почав він чоломкатися із пришельцем.— Роздягайся спершу, тогосвітний гостю, у нашій теплій хаті. Якою Божою милістю ти опинився в нас? — допустив нарешті почоломкатися і обезтямлених жінок та Сірка, що був геть розгублений.

— Живий не я, голубе, луб'я одне з мене,— всівся нарешті, підтриманий Сірком, Мусій Стохата на лавицю.

— Де ж ти був оце стільки? Що з тобою і як сталося по отому чередництві? — не витерпів Дмитро запитати гостя про найболючіше, згадавши Настку під плач і схлип жінок.

— О Боже великий! Мученице, Параскево П'ятнице!— не стримала в собі горя Ївга, сплеснувши руками.— Де ж поділася, дядьку Мусію, наша Настуня? — уже голосили обидві жінки в хаті.

— Та не квапся ти, дай чоловікові віддихатися! — нагримав у запалі на дружину Дмитро.— Не бачиш хіба, що він ніяк не відсапається?..

Довгою була оповідь діда Мусія Стохати, в якій зважувалися пригоди його ясирництва, сипалася вона, як те збіжжя в кіш при слабому вітрі. Тяглася, поки гість вечеряв, продовжувалася потім, і двічі вигорав до дна та знову заливався Домною лойовий блисківець-каганчик. Гість змовкав, а жінки, не стримуючись, голосили, витираючи пекучі сльози з очей, і всі знову слухали «стумну сторію» Стохати.

— Мурзи, який нас захопив зненаць із вашою Настунею і погнав у Ханщину із вспольною худобою, казав уже і кажу вам, я по імені не знаю, бо був я зразу ж подарований з частиною товару хановому управителеві і візирові Сефер-Казі-бею, а в того вже підволосений та згодом відпроваджений на ослику на гірські пасовиська вівчарем. Відтак всі ці роки я пас та доглядав йому, іродові, отари,— глибоко зітхнув Стохата.— Доглядав, хоч сили в мене все меншало і меншало, а восени ото, не знати вже й чому, мурза розжалобився раптом, а може, пізнав, що я вже ні до чого не вартий, та й відпустив милостиво мене додому на отому ж осликові, може, боячись, щоб я не вмер, бо вже сім літ давно минуло, по яких, за Кораном, вони мусять відпускати бранців. Правда, тамтешні бранці і по два терміни вже в ясирі, а їх не пускає. Не розумію, що то мені за щастя випало — на осликові вернутися додому. Всі бачать у тому чи каверзу й пастку якусь, чи силу Господню, та й годі! А як жилося мені і велося? По-різному, але назагал не так уже й зле, коли б не осінні та весняні холоди на гірських белебнях.

Гість витирає вишитим рукавом сорочки слізливі наболілі очі, втуплено дивиться поперед себе, ніби оглядаючи ще раз пройдене людоловство, і шморгає носом. Господарі, завмерло ждуть хоч натяку про долю Настки, уже утративши надію почути його із вуст старого.

— Дошкуляли,— ніби просипається оповідач,— і літні спеки та суховії, мошва та комарня; спеки пекли і зела на горбах та на підгір'ях, а гнус висотував сили. А тут?.. Отець Прокіп Чечіль, спасибі йому, виволосив мені скіском підошви, потім потримав мене колодним лежнем під наглядом моєї Феськи ледь не два місяці, поки не звівся я на ноги та не здибався вже ходячи, учора із Ригором Квачем, дак той, вислухавши мене, порадив знайти вас у пані Домни та про все оповісти,— якось ніби облегшено замовк, тяжко зітхнувши, гість.— Нас же, пане Іване,— повернувся він до Сірка,— як переказувала мені Настка в путі, тому мурзі тоді продав якийсь нелюд, даруй, твій шурин, чи що! Вона говорила мені,— закліпав старий повіками, дивлячись на Сірка,— і його ймення та прізвисько, але я, прости, витязю, за роки забув. Я його й бачив, правда звіддалік, як вони ото, мурза і він, чинили на переправі рахубу і сварилися, ледь не чублячись, за кошт.

— Данько? Гунда? — вирвалося, як вибух, у Сірка, зірвавши його з лавки.— Кривошапка? — нахилився він до Стохати.

1 ... 130 131 132 ... 149
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Між орлами і півмісяцем», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Між орлами і півмісяцем"