Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Під Савур-могилою 📚 - Українською

Читати книгу - "Під Савур-могилою"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Під Савур-могилою" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 130 131 132 ... 173
Перейти на сторінку:
теленню» гетьманові і приклав вилиту йому козаками з єфимків вагою в тридцять золотників подібну до царської печатку, показавши ще й світле тафтове знамено з двоголовим орлом та дороге вбрання-шаття, чим допік до живого і царських, і гетьманових амбасадорів, а потім ще й напав на них із козаками в грецькій гостинній хаті, де царевич ледь не був убитий.

Знову били довбиші в тулумбаси та барабани вслід січовим потугам, що зразу по Вальній раді вийшли водою й сушею на аґарян, бо Григор Дорошенко уже вів орду на московське військо з-під Раптова до Богуслава, а Андрій — на Умань. Та січовики не встигли й показатися орді, як вона була розбита стрільцями під Лисянкою. Григор опинився в полоні воєводи, а Андрій із рештками орди — аж у Криму. Здався без бою Самойловичевим козакам і білоцерківський полковник Степан Бутенко з містечками Насташкою, Синявкою та Ракишенкою, обнадіяний обіцяним йому рангом.

А тим часом ображений на Вальній раді гетьман Самойлович не пропустив на Запороги з Лівобіччя батов-валок із закупленим провіантом, фактично присвоївши його, і Сірко, дізнавшись про це, переказав на Січ затримати за те абасадорів Самойловича до прибуття батов-валок у цілості, після чого вигнати їх із Коша. Сам він, пославши малі загони по ординських помежжях, а чайкарів — аж під озеро Алібей та Кілію, відпасав коней в сусідстві з малими ногаями-буджаками.

Ішов час, і Сіркові загони під призвідством курінних Олекси Бородая та Якова і Василя Тимченків захопили без бою якихось Дорошенкових козаків і ординців на чолі з осавулом Іваном Мазепою. Козаки виявилися лівобережцями, що слідували як амбасадори до хана й султана з донесеннями та запрошувальними в поміч листами. Осавул Іван Мазепа, не криючись, оповів Сіркові на дознанні про скрутне становище чигиринського гетьмана, що лишився реґіментарем лише в Чигирині, Жаботині та Ведмедівці, повідомив про очікуваний прихід турецьких пішців-секбанів із чільцем Каплан-пашею і вершників-спагіїв із Мустафою-пашею.

Прийнявши козаків у свої загони, а ординців відпровадивши в Січ, Сірко лишив при собі осавула, як Дорошенкового прихильця, знавця турецької та ординської мов і з вкладника, відпровадивши Лавра Гука в Чигирин до гетьмана з порадою не віддавати гетьманські клейноди Самойловичу, як невбраному Правобіччям, а прибути самому в Січ для потрактовок із ним, Сірком.

— В Січ, пане-брате сотнику, поїхати не можу, бо боюся за мій стольний Чигирин,— говорив гетьман Гукові при послові Ромодановського Горяїнову.— А ще, боюся, щоб козаки не видали мене боярам, як донці свого доблія Степана Разю. Перекажи панові Іванові, що я без нього та його низовиків не буду вирішувати своєї долі і корисливому пристосуванцеві Самойловичу булави не віддам, як і міста,— запевнив він Лавра Гука, випровадивши того із супроводом аж у Суботів.

Що довше Сірко говорив із цікавим осавулом, відвідавши Челельник, Умань і Торговицю та погодивши свої дії проти аґарян із тамтешніми полками, то більше переймався необхідністю заміняти владолюбивого Самойловича. В Мазепі він бачив людина, який зможе навіть пришвидшити ту заміну. І кошовий отаман не помилився...

Отож, осавул Мазепа був спершу відпроваджений у Січ, звідти по поверненні провіанту Січі — до гетьмана Самойловича, якого той відпровадив у Москву, незмивно очорнивши його, як служку орди й турчинів. Сірко, слідкуючи через бизідників за шляхом осавули, тішився, що йому поталанило спровадити до царя незвичайного Дорошенкового й свого амбасадора, який уміло стоятиме проти Самойловича.

Посилаючи своїх вивідників за бранцями аж за Дністер, Сірко готувався зустріти ординських людоловів, виявлених у путі під Ташликом. Але, почувши про перебування шайтана Сірка в степу, ті спішно повернули на Кизи-Кермен, оточили вночі його основний загін так, що козаки ледь зуміли відбитися й опинилися в зашморгу. Бої тривали між ордою й оточеннями цілих три тижні, і хто зна, чим би скінчилися, коли б не джура Назар Оскарко та не сотник Лавро Гук.

Назар Оскарко з охочекомонцями, які знали ординську мову, переодягнувшись у татарське вбрання, пробралися у ворожий табір, побили пастухів, узнавши в них гасло, і відігнали через греблю аж у зарічище ординських коней, а Лавро Гук, вертаючи від Чигирина, зустрів за Кам'янкою загін козаків-вивідників і, наткнувшись на ординське кільце в степу, утямив, чого не дістає оточеним: запаливши знак на горі, пішов на сонні ординські лави своїм загоном, а Сірко із середини — своїм, і отак не лише розірвали кільце, а наголову розбили кінну й пішу орду, ще й вдень виловлюючи її рештки по наокружжях. Дві доби козаки хоронили забитих, арканили коней і збирали військове знаряддя: набої, луки, ятагани, одіж та сиричні шкури, якими пов'язали полонених коней та відправили їх у Січ.

За час, поки Сірко з козацтвом був у кільці, Каплан-паша в Поділлі відбив у ляхів Хотин, а Мустафа-паша зайняв для Дорошенка Бар, Підгайці, Меджибож, Ладижин і Умань. Полковник Ливон Мурашко, за порадою Дорошенка замкнувшись у фортеці, віддав Умань аґарянам без бою, і ті, спаливши її, повели, як і Каплан-паша з Хотина та околів, кількадесятитисячні ясири, серед яких одних козаків було більше чотирьох тисяч, до Кілії, де Сіркові чорноморці, як стало пізніше відомо, були наголову розбиті й потоплені.

Дізнавшись про прихід на Правобіччя орди й турків із призначеними султаном дванадцятьма пашами-кадіями, які керували відрубуванням голів і в мертвого населення, Самойлович і Ромодановський, що були вже у поході на Дорошенка за Чигирином, спішно покинули Правобіччя, радіючи, що населення тікає гуртами, юрмами й громадами до них на Лівобіччя. Цар через князя-стольника Волконського щедро нагородив Ромодановського й Самойловича, тішачись тим, що його високоранґовими холопами успішно оголюється край.

Для вивідок стану на Правобіччі, а головне — для тасування своїх замусолених шулерських карт, монарх дослав до Дорошенка двох слів: стольника Деремонтова і чернігівського полковника Бурковського з обітницями чигиринському гетьманові золотих гір і кисільно-молочно-медових рік у разі передачі ним булави та присяги вірно слугувати милістю Божою цареві-батюшці. Сли об'явили Дорошенкові при польських ачбасадорах, що Правобіччя «за бажанням людності» вже є в царській підданості і що Польща Бучацькою домовою із султаном анулювала Андрусівський мир.

1 ... 130 131 132 ... 173
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Під Савур-могилою», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Під Савур-могилою"