Книги Українською Мовою » 💙 Дитячі книги » 100 чарівних казок світу 📚 - Українською

Читати книгу - "100 чарівних казок світу"

612
0
26.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "100 чарівних казок світу" автора Афанасій Фрезер. Жанр книги: 💙 Дитячі книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 131 132 133 ... 157
Перейти на сторінку:
додому…

Казка про Георгія Хороброго і про вовка

Казка наша – про дивний і давній побут часів першородних: про те, що діялося і творилося, коли худоба і звір, риба і птиця, як переселенці, першородні й новозданні, як новачки світу нашого, не знали ще ні складу, ні ладу в побуті своєму; не обжилися ще ні з людьми, ні з місцем, ні з життям, ні самі проміж себе, не знали порядку й начальства, розмовляли хто по-татарськи, хто по-калмицьки і не добилися ще, кому й кого глодати і кому з ким у мирі жити, кому кого душити і кого боятися; кому ходити зі шкурою, а кому без шкури, кому бути ситому, а кому голодному.

Сірий вовк, промаявшися три доби без їжі, сподіваючись на фірмана, що дозволяє і йому, грішному, скоромний стіл, побрів нарешті на мирську сходку, де, як почув він від лисиці, яка бігла повз його логово з курчатком у зубах, Георгій Хоробрий правив суд і чинив розправу на малого й на великого. Прийшов сірий на віче; став подалі, подивився, присів на задні лапи по-собачому і знову подивився, прислухався трохи, зітхнув, похитав головою, облизнувся і повернув назад. «Тут не буде ладу, – подумав він, – крику й галасу досить; а що далі – не знаю. Краще йти звідси. Я не дурень, так до часу, поки Господь терпить гріхам моїм, поки смерть сама на мене не напоролася, бути дурнем не хочу. Нашому брату в сутінках можна залізти проміж інших людей, а в темряві опівночі так і поготів; а серед білого дня – бармоймін, не піду».

Отже, він прийшов додому, заліз у трущобу глуху, упав на бік і почав, ляскаючи зубами, шукати по шубі своїй. Прийшла ніч, і сірий зметикував і здогадався, що так ситим не будеш. «Зовсім курсах, пропав, – бурчав він подумки, – поашати нічого!» Що робити: віліз із терновника, ожив і трохи освіжився, коли різкий північний вітер пахнув по тулупу його, збиваючи мохнату шерсть, – очі в нього загорілися у пітьмі нічній, ніби свічки. Піднявши морду на вітер, пустився він вовчою скачкою і незабаром почув живність. Але, оскільки це була тільки перша спроба сірого промислити самоучкою, то він і не рознюхав, на яку поживу, з милості шайтана, наштовхнувся, а тільки облизувався, крадучись і присідаючи, піднявши брови вгору і зробивши вуха зубрильцем, і прошепотів: «Щось дуже солодке!»

Він заповз у стадо сайгаків; а сайгаки сердешні тієї пори були сумирніші за теперішніх овець, тож сірий наш без клопоту двох кращих зарізав наповал, ніби все життя у м'ясниках жив, та ще іншим бідолахам кому коліно, кому стегно, а кому й шию виламав. Сайгаки сполохалися, шуганули по полю вправо і вліво, та й здійняли тривогу. Хто живий та з ногами був, усі збіглися, звірі, птахи… А риби, через незручність сухопутного переходу, послали від себе послів, трьох черепах із черепашками, які, проте, вморившися насмерть, запізнилися, а тому справа на зборах обійшлася й без них. І відтоді, кажуть, риби позбавлені за це навіки голосу. Бачите, що вже й тієї пори порядок і розправа і провина без покарання не проходила…

Отже, звірі позбігалися, день завиднів, і сірого нашого заскочили зненацька вже над останньою чвертю третього сайгака. Він міркує: запас добре, а два краще, а тому сірий наш о тій порі, як і зараз, жартувати не любив. Та йому недобре відгукнулася ця перша спроба: справа нова, незвична; зараз шкуру зняти з сайгака не дивина; а тоді ще було не те. Звірі і птахи всі ахнули, таке лихо побачивши; один тільки молодий лошак стояв і дивився на скалічених братів своїх… Ведмідь оглянув поранених, повитягав їм зламані шийки та ніжки, повиправляв пом'яті суглобики та бурчав подумки, хитаючи головою: «Недобре так робити… Руки-ноги поламав, а якому і зовсім кінець настав – це діло недобре!»

Між тим баби зійшлися і почали голосити за небіжчиками: «Ах ти мій такий-сякий, сизий орел, ясний сокіл! На кого ж ти нас, сиріт, покинув? А хто ж нам, сердешним, хто нам буде воду возити, хто стане дрова рубати? Хто нас любитиме, хто хлібом годуватиме і вином напуватиме?»

Нарешті взялися люди і за сірого: «Хто він? Давайте його сюди!» Дуже він образився, що не давали тягати сайгаків, а на питання: «Що йому їсти?» – не дали відповіді. Кричали тільки всі, щоб сірий не смів різати живу худобу, щоб викинув цю думку з голови…

Сірий наш плакав і питав: «Що ж мені їсти, чим мені бути ситим? Я ж не прошу на щодень вечері та обіду, та хоч раз на тиждень нагодуйте: невже цілий рік скоромного до рота не брати?» Але ніхто йому на це не відповідав, і кожен побрів геть, розмовляючи одне з одним і вголос підсміюючись над сірим, приятелем нашим, який сидів, ніби богатир-недотика, підібгавши хвіст і звісивши голову, і дивився на недоїдені ратички, ріжки й кісточки…

«Так недобре, – сказав сірий, хитаючи головою на повислій шиї, – зовсім яман булир, буде погано. Та на що ж мене, грішного, з цими зубами на світ посадили?» Сам зітхнув і пішов спитати про це Георгія Хороброго: «Нехай, мовляв, сам дасть яке-небудь рішення, йому має бути відомо про це; нехай укаже мені, чиє м'ясо, чиї кістки глодати, а трави я собі по зубах не доберу».

«Георгію! – сказав він, присівши перед витязем і нахиливши принижено неповоротку, та покірну шию свою. – Георгию, прийшла мая твая просити, діло наше от який: мая їсть нада, курсак зовсім пропав, а ніхто не дає; на що ж, – вів далі він, – дав ти мені зуби, та кігті, та пащу широку? На що їх дав мені, і до того ще великий м'ясний курсак? Йому порожнім жити не можна. Накажи ти мене, Георгію, нагодувати і напоїти; а чи візьми та дівай куди знаєш. Я вчора наївся, Георгію, а тепер до четверга потерпіти можна; а там, воля твоя, накажи мене годувати!»

Георгій Хоробрий був о тій порі зайнятий справами з управління но-

вонародженого різношерстного народу свого і війська, і Георгію було не до вовка. Тож він зморщився і направив його до сотника: «Йди до тура, він тебе нагодує». – «Ну от так би й давно, – сказав сірий, підскочив і побіг весело в той бік, де паслося велике стадо рогатої худоби. – Я б учора і не подумав тягати сайгаків самоуправством, коли б хто обіцяв мені яловичинки: куй-іти, сухир-іти,

1 ... 131 132 133 ... 157
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «100 чарівних казок світу», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "100 чарівних казок світу"