Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Сини змієногої богині 📚 - Українською

Читати книгу - "Сини змієногої богині"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Сини змієногої богині" автора Валентин Лукіч Чемеріс. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 138 139 140 ... 274
Перейти на сторінку:

Привіт, привіт, друже!

Аж тепер, впоравшись зі своїми невідкладними справами, завершую свою епістолію і нарешті напишу – ти чекаєш, очевидно, з нетерпінням? – що ж було далі і кого – чи що? – знайшов під товщею Солохи археолог Веселовський у новому польовому сезоні року 1913-го.

Констатую (а втім, це резюме попереднього до тебе мого листа): центральне поховання Солохи виявилося – як, між іншим, й очікував археолог, вірячи й не вірячи – ще в давнину пограбованим. Поховали скіфи свого царя, пом’янули, як водиться за прадавнім звичаєм, потім рік насипали йому курган, справляли тризну, проспівали ритуальних пісень і покочували безмежними – тоді вони й справді здавалися безмежними – придніпровськими степами, а по якомусь часі за діло взялися могильні злодії… Отож центральне поховання належало цариці. Але повірити, що заради лише однієї жінки, бодай і в статусі жони владики, скіфи нагортали б такий грандіозний курган, один з найбільших у тих краях, археолог не міг. Цариця не мала самостійного значення, як і влади – Скіфія не знала на своєму троні жінок. Покійниця була всього лише жоною правлячого царя кочовиків. Коли ж скіфи насипали таке громаддя, то виходить, що під його товщею «ховається» ще хтось, і цим «хтось» має бути лише сам цар. Він або помер своєю природною смертю, або, швидше всього, поліг у бою, а вже його дружину за жорстоким звичаєм і поклали до нього в могилу, аби вона і на тім світі догоджала своїми пестощами високопоставленому мужу…

Тож треба було шукати господаря підземного царства Солохи – десь він там мав бути, повелитель Скіфії, до якого на той світ силоміць було відправлено жону – от уже справді нещаслива доля в жінок! (Хоча не виключено, що цариця добровільно погодилася піти на той світ за мужем – скіфи вірили в потойбічне життя і до смерті ставилися спокійно.)

Якщо царицю поховали в центрі, то цар мав бути десь збоку. Чи не хитрість це – покласти царицю на видноті, аби грабіжники обібравши її, більше нікого не шукали, обмежившись центральним похованням, і таким чином вціліє могила владики.

Так воно, власне, й виявилося.

Центральне поховання – цариці, – було пограбоване, а бокове, – царя – лишилося ніким не чіпаним. На що й сподівався ще раніше Веселовський. Був радий, що саме так і виявилося, і його професійне чуття не підвело. Тепер, власне, тільки й починалися справжні і, головне, результативні розкопки та дослідження.

Взялися за царя, шкодуючи лише про одне: аж жаль, що не збереглося його імені, ніхто не знав, коли він був царем, скільки царював і в результаті чого опинився в могилі. Втішало те, що поховання невідомого царя (але певно, багатого, можного й авторитетного, якщо його поховано під таким грандіозним курганом) вціліло і тепер багато чого розповість про Скіфію.

Владику Скіфії знайшли в боковому підкопі, що грав роль окремої могили – майже поруч з головною чи центральною ямою. Археолога Веселовського нарешті відвідала удача – слідів пограбування владики ніде й на позір не було видно.

Широка поховальна камера, у яку вів підземний коридор, була схожа на печеру з трьома додатковими боковими нішами.

В найбільшій – такому собі підкопі, хитро замаскованому в стіні ями, – і лежав цар, у двох інших знаходилися поховальний інвентар та різні речі того ритуалу, посуда тощо.

В головній ніші швидко виявили тайник, де й були заховані цінні речі, і все – ціле-цілісіньке, незаймане-нечіпане, все лежало так, як і було тисячі років тому покладене. (Пограбувавши центральне поховання, грабіжники були певні, що із своїм завданням вони впорались і більше нічого путнього і вартого їхньої уваги під курганом немає, а отже, й поживитися більше нічим. Треба пам’ятати, що подібні рішення приймалися в тісному лазі, власне, норі, де можна було пересуватися лише поповзом, майже скорченим, в норі, що могла в будь-яку мить обвалитися (що й сталося, наприклад, при пограбуванні Чортомлицького кургану), в задушливій поховальній камері, повній сморіду – навряд чи на час грабунку труп цариці встиг повністю розікластися, в суцільній пітьмі, яку й уявити – там, на поверхні, серед білого дня, важко (чадні смолоскипи навряд чи рятували ситуацію), отже, все робилося поспіхом, тож було не до пошуків інших поховань.)

Покоївся владика вельможно, в бронзовому грецькому шоломі, вбраний у пишні шати, розшиті золотими бляшками з рельєфними зображеннями і все навколо нього сяяло – як відкрили могилу – золотом і сріблом. На руках – п’ять золотих браслетів, на шиї золота гривна із головками левів на кінцях.

На радощах Микола Іванович поривався навіть станцювати гопак, що його знічев’я, під час дощів, коли розкопки припинялися, навчився в місцевих селян – та так станцювати, щоб і земля задвигтіла! – але заважали умови і тіснота. Та й могила – забобонні дядьки раз по раз хрестилися – не місце для танців. З трудом заспокоївшись, Микола Іванович перехрестився, помолився й присів навпочіпки біля тлінних останків царя. Біля них стояв парадний посуд: шість срібних посудин (на одному – сцени полювання кінних скіфів на лева, що, очевидно, відбувалося ще за час перебування скіфів у Передній Азії, в Причорномор’ї такі звірі не водилися) і ще велика дерев’яна посудина, прикрашена прибитими до неї рельєфними пластинами. В сховку (коли його відкривали, наперед були певні, що там знаходяться найкоштовніші речі, якщо для них приготували окреме замасковане місце, і не помилилися) лежала масивна плоска чаша – фіала, прикрашена фігурками левів, які терзають козла, – традиційний і улюблений сюжет кочівницької знаті, на якому – та подібних – номади виховували молоде своє покоління: будьте воїнами-левами, як леви терзайте своїх супротивників, і перемога буде завжди за вами!

Разом із своїм повелителем були поховані (попередньо, звичайно, задушені) двоє слуг – зброєносець та виночерпій,

1 ... 138 139 140 ... 274
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Сини змієногої богині», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Сини змієногої богині"