Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Fata morgana, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "Fata morgana, Коцюбинський"

255
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Fata morgana" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 13 14 15 ... 30
Перейти на сторінку:
го­лос гу­кає:

- Тут жiн­ка? Ну, ба­бо, йди…


Робочi да­ють їй до­ро­гу. Во­на ба­чить щось бi­ле, на­че по­душ­ку, i тiльки зблизька по­мi­чає жов­те, як вiск, об­лич­чя, якесь зсох­ле, ма­леньке, чор­не, скрив­ле­ний рот.


- Андрiйку, що ти зро­бив з со­бою?


Мовчить i стог­не.


- Що з то­бою, Анд­рiю?


- Хiба я знаю?.. Ка­лi­кою став… Збе­ри мої пальцi…


- Що ти ка­жеш Анд­рiй­ку?


- Збери мої пальцi, за­ко­пай в зем­лю… Я ни­ми хлiб за­роб­ляв… Ой… бо­же мiй, бо­же…


Пiдiйшли двоє ро­бо­чих i заб­ра­ли Анд­рiя. Не да­ли Ма­лан­цi по­го­ло­си­ти.


В апа­рат­нiй Ма­лан­ка шу­ка­ла Анд­рiєвих пальцiв. Три жо­в­тих, в олiї, цур­пал­ки ва­ля­лись до­лi, бi­ля ма­ши­ни, чет­вер­то­го так i не знай­шла. Во­на за­гор­ну­ла зна­хiд­ку в хус­ти­ну i взя­ла з со­бою.


Вранцi Анд­рiя од­вез­ли в лi­кар­ню, в го­род, а Ма­лан­ку по­к­ли­кав сам па­нич Льольо. Вiн дов­го сер­дивсь, кри­чав на неї, як на Анд­рiя, але, спа­си­бi, дав п'ять руб­лiв.


За три тиж­нi Анд­рiй по­вер­нув­ся. Ху­дий, жов­тий, по­си­вiв, ру­ка в че­резп­лiч­ни­ку.


- Болять в ме­не пальцi, - жа­лiв­ся Ма­лан­цi.


- Та де тi пальцi?


- Як во­рух­ну їми - а все кор­тить - так i бо­лять. Ти їх по­хо­ва­ла?


- Авжеж. На го­ро­дi.


- Що ж бу­дем ро­би­ти? - жу­ри­лась Ма­лан­ка.


- Як що? Пi­ду на гу­ральню, не­хай пос­тав­лять на iн­шу ро­бо­ту.


Але в кон­то­рi ска­за­ли, що ка­лiк не прий­ма­ють. До па­ни­ча Льольо i не пус­ти­ли.


- Се доб­ра спра­ва, кри­чав Анд­рiй. Ро­бив, па­не доб­род­зею, на са­хар­нi два­над­цять лiт - не чу­жа ж во­на бу­ла, а тво­го те­с­тя - те­пер у те­бе ру­ку при ма­ши­нi ска­лi­чив, а ти ме­не ви­ки­даєш, як щось не­пот­рiб­не…


Толi хо­ди­ла Ма­лан­ка. Про­си­ла, бла­га­ла - не по­мог­ло­ся. I так, ка­жуть, ве­ли­кi втра­ти: за лi­кар­ню пла­ти­ли, п'ять руб­лiв да­ли, а скiльки мо­ро­ки…


- От i маєш, Анд­рiй­ку, гу­ральню! - ши­пi­ла Ма­лан­ка, зга­ня­ючи злiсть.



***



- Мамо… що я вам ска­жу..


- А що там, Га­фiй­ко?


Гафiйка не­рi­шу­че мов­ча­ла.


- Та ка­жи вже, ка­жи…


- Пiду я в най­ми.


Маланка пiд­ня­ла ру­ки. Во­на знов за своє!


Всi її сер­дять, дра­ту­ють, хоч за­би­рай­ся з свi­та.


- Ви не жу­рiться, ма­мо. Так бу­ло б кра­ще. Та­то не змо­жуть вже за­роб­ля­ти - ку­ди їм? А нас­та­не зи­ма…


- Мовчи! Чо­го ти вче­пи­лась ду­шi моєї! Я вже й так ста­ла не­на­че тiнь.


Гафiйка за­мовк­ла. Їй бу­ло до­сад­но. Ма­ти хли­па, а хто зна чо­го.


Довго Ма­лан­ка ся­ка­ла но­са та ути­ра­ла сльози.


Гафiйка по­ду­ма­ла вго­лос:


- Якраз Пiд­па­ра шу­кає дiв­ки.


Маланка упер­то мов­ча­ла.


Так во­но i розп­лив­ло­ся, як завж­ди.


А Анд­рiй лю­ту­вав. Го­лос став в нього ще бiльше писк­ли­вий, жi­но­чий. Ко­ли вiн сер­дивсь, крас­ка за­ли­ва­ла йо­му ли­це, вiд чо­го ву­си бi­лi­ли, на­че мо­лоч­нi.


- Багачi! фаб­ри­кан­ти! зро­би­ли з ме­не ка­лi­ку, а то­дi i наг­на­ли. Заб­ра­ли си­лу, ви­пи­ли кров, та й став не­пот­рiб­ний.


Кожному стрiч­но­му Анд­рiй ти­цяв ска­лi­че­ну ру­ку.


- Ось по­ди­вiться, що з ме­не зро­би­ли. Два­над­цять лiт со­та­ли жи­ли, два­над­цять лiт пас­ли­ся мною… То та­ка має бу­ти прав­да на свi­тi? А, сто сот крот…


Андрiй вiд Хо­ми пе­рей­няв лай­ку. Вiн нах­ва­ляв­ся:


- Це їм так не ми­неться, чу­жа крив­да ви­лi­зе бо­ком.


Нахвалки тi дiй­шли до па­на, i вiн пе­рес­тав по­си­ла­ти Анд­рiя на пош­ту. Те­пер на пош­ту хо­див вже iн­ший.


- Що ти зро­биш йо­му, глад­ко­му? - ду­мав Анд­рiй. - У ко­го си­ла, у то­го й прав­да. Ми як ху­до­ба в па­на. Та де! Вiн ху­до­бу по­жа­лує швид­ше, бо од­дав гро­шi за неї. Прав­ду ка­зав той Гу­ща…


Гафiйка по­зир­ну­ла на батька при­хильним оком. Аж ось ко­ли зга­дав про Гу­щу…


Про най­ми не бу­ло бiльше роз­мо­ви, про­те ниш­ком всi зна­ли, що до­ве­деться Га­фiй­цi слу­жи­ти. Ма­лан­ка бу­ла не­ду­жа, осу­ну­лась зра­зу i не щод­ня ви­хо­ди­ла з ха­ти. Га­фiй­ка хо­ди­ла на ро­бо­ту са­ма. Дав­ня бi­да знов по­вер­ну­лась. Гiр­ко бу­ло Ма­лан­цi.


От, зрос­ти­ла ди­ти­ну, бе­рег­ла, дог­ля­да­ла, ра­да бу­ла не­ба їй при­хи­ли­ти та зо­ря­ми вкри­ти, а те­пер од­дай мiж лю­ди на по­не­вi­рян­ня.


Бона зна­ла, що зна­чить слу­жи­ти. Це доб­ре зна­ли її спра­цьова­нi ру­ки, її ду­ша, заг­лу­ше­на в най­мах, як бур'яна­ми квiт­ка.


Одно тiльки по­тi­ша­ло Ма­лан­ку: ось-ось не вид­ко - бу­дуть дi­ли­ти зем­лю. То­дi Га­фiй­ка по­ки­не служ­бу i знов по­ве­р­не до­до­му.


А як прий­шло­ся од­во­дить до Пiд­па­ри Га­фiй­ку, Ма­лан­ка бу­ла мов з хрес­та зня­та. Кла­ня­лась i про­ха­ла, щоб не ро­би­ли крив­ди ди­ти­нi.


У Пiд­па­ри Га­фiй­ку жда­ла цi­ло­ден­на ро­бо­та. Ха­зяй­ка бу­ла сла­ба, не­мiч­на жiн­ка, що все стог­на­ла i лед­ве чов­га­ла по по­мос­тi шкар­бу­на­ми на бо­су но­гу. Уся хат­ня ро­бо­та при­па­ла Га­фiй­цi, а най­бiльше мо­ро­ки зав­да­ва­ли їй сви­нi. Ка­ба­ни ле­жа­ли по са­жах, а кнур­цi, льохи i по­ро­ся­та ри­ли под­вiр'я. Вран­цi, по­ки Га­фiй­ка го­ту­ва­ла їм їжу, все це ви­ща­ло, ку­вi­ка­ло, хрю­ка­ло i товк­ло мор­да­ми в две­рi. А над го­ло­вою до­куч­ли­во стог­на­ла ха­зяй­ка, ри­пiв її го­лос i чов­га­ли шкар­бу­ни по по­мос­тi. Га­фiй­ка ра­да бу­ла, що по­па­да­ла на­реш­тi мiж сви­нi. Сви­ня­чий гурт, уїдли­вий i па­жер­ли­вий, зра­зу на­ки­дав­ся на неї, рвав з рук, глу­шив її кри­ком i ма­ло не ва­лив з нiг. Во­на не мог­ла да­ти со­бi ра­ди i тiльки ди­ви­лась, як сви­нi пе­ре­ки­да­ли пiй­ло, мi­си­ли но­га­ми їжу та ги­ди­ли. Са­жо­вi по­во­ди­лись кра­ще. Чис­тi, важ­кi, во­ни не хо­тi­ли тур­бу­ва­ти свiй зад i ста­ва­ли лиш на пе­ред­нi но­ги. Їх тре­ба бу­ло про­ха­ти їсти. Во­ни не хо­тi­ли. Жму­ри­ли сон­нi ма­ленькi очi, здiй­ма­ли вго­ру чис­тi круг­ленькi рий­ки i так нiж­но стог­на­ли: ох! о-ох!.. на­че ха­зяй­ка. Га­фiй­ка чу­ха­ла їм жи­во­ти, та­кi ро­же­вi, пов­нi; то­дi во­ни одс­тав­ля­ли ще зад­ню но­гу, а за­куцьорбле­ний хвос­тик, на­че жи­вий ка­ла­чик, весь час трем­тiв… Ох!.. о-ох!..


Сюди лю­бив за­хо­дить i сам Пiд­па­ра. Ко­ли йо­го ви­со­ка пос­тать з'явля­лась у две­рях, а на са­жi па­да­ла тiнь, Га­фiй­ка здри­га­лась. Во­на бо­ялась Пiд­па­ри. Вiй був не­лас­ка­вий, су­во­рий; вiч­на тур­бо­та хо­ва­лась у нього пiд во­ло­ха­тi бро­ви, бли­ща­ла срiб­лом в чор­них во­лос­сях. Вiн штур­хав цiп­ком ка­ба­нiв, здiй­мав їх на но­ги i ма­цав хреб­ти. Не див­ля­чись на Га­фiй­ку, го­во­рив до неї су­во­ро:


- Гляди ме­нi, дiв­ко, щоб чис­то хо­ди­ла бi­ля сви­ней. Бо­жа тва­ри­на лю­бить, щоб дба­ли за неї.


Опрiч Га­фiй­ки, бу­ло ще два най­ми­ти. Пiд­па­ра ва­рив з че­ля­дi во­ду. Йо­му все бу­ло ма­ло ро­бо­ти. Вiн сам ро­бив за двох. Ко­ли най­ми­ти їли, го­лод­нi, ба­га­то, вiн бур­чав жiн­цi: "як їсть, то впрiє, а як ро­бить, то змерз­не… Стук-грюк, аби з рук…" Ко­ли ж стра­ва бу­ла не­доб­ра i най­мит клав лож­ку, Пiд­па­ра сер­дивсь: "злид­нi! що во­но їло удо­ма? Юш­ку з кар­топ­лi".


Гафiйцi зда­ва­лось, що то вiн про неї го­во­рить. Особ­ли­во Пiд­па­ра не­на­ви­дiв бiд­них. Зсу­вав гус­тi бро­ви i з пре­зирст­вом цi­див крiзь зу­би: "го­ло­та! що во­но має… Як­би ро­бив, ле­да­що,

1 ... 13 14 15 ... 30
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Fata morgana, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Fata morgana, Коцюбинський"