Читати книгу - "Яр"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Яр" автора Іван Іванович Білик. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 140 141 142 ... 291
Перейти на сторінку:
на роботу рано. Думав проскочити, поки вулиці порожні, та люди мов заповзялися, мов навмисне повисипали всі до центру, щоб побачити його в поліційному строї. Увечері затримавсь на роботі — теж із тих самих міркувань. І ледве встиг добратися до хати, перевдягтись і повечеряти, як на порозі виросла я.

Цього разу я не назвалася вже ні по сито, ні по жорна. Тихо поздоровкавшись із усіма, стала на порозі й підперла одвірка. Дядько Архип сидів на покуті й неквапливо топтав пальцем люльку, зашиливши всю руку в кисет. Максим затуляв кремезними плечима вікно, Марія стояла спиною до дверей і, висунувши шухляду шафи, перекладала з місця на місце якісь лахи, а тітка Явдошка мила коло припічка посуд після вечеряння. Вона ласкавим голосом озвалася до мене:

— Чого ти, дочко, стала в порозі? Проходь отуди-о. Максимочку, дай же дівчині ослінчика.

Я відказала:

— Та не треба, тітко Явдошко, — і полегшено відітхнула.

— Mo', по шось прислали? — підохотила мене стара.

— Та нє-е...

Максим мав би встати й запросити мене сісти чи бодай повести в садок, але не міг підвестися, мовби хто линув на лаву під нього клейкого малясу.

Я знову промимрила:

— Це я так...

Ідучи сюди, не була певна, що робиться в Нетреб. У мене від передчуття невідворотнього лиха завмирало серце, і причиною цього була Паша...

Я повернулася зі станції на добру годину пізніше: тітка Сеня поспішала завершити якісь там норми. Я була чорна, як мара, — знову вантажили з Надійкою вугілля. Антін, певно, вже подавсь у пічну зміну, небіж Антось гуляв на вулиці, а Паша невідомо чому ходила, наче тінь. Я вмилася, трохи причепурила себе й сіла до столу. Там у полумиску парував борщ, і я відразу завважила — без засмажки.

Це була не первина в нашому домі. Від зими життя стало ще важчим. Якщо раніше були припаси, то тепер вони вже давно скінчились, і я все те добре знала, мені навіть на думку ніколи не спадало вередувати. Але сьогодні я закрутила носом і розчаровано протягла:

— Псі, без засмажки...

— А де я вам тієї олії наберуся! — раптом вибухла невістка. — Себе видою, чи що?

Я подивилася на Пашу. З невісткою в нас були дуже прості взаємини, Паша часом і командувала мною, молодшою, але ніколи з доброго дива не сіпалась отак, як оце. Я без особливого апетиту попоїла, та лишилася сидіти за столом. Щось негарне трапилось, і Паша сама скаже мені про це трохи згодом.

І невістка недовго забарилася.

— Щось таке міні баба Макариха казала, шо й на вуха не налазе...

Я заохотила її:

— А що?

— Та! Каже, в Писарчуків якийсь поліцай живе.

У цьому ще не було нічого трагічного, Паша навіть намагалася говорити з тінню зневаги про ту новину, але так собі вона не злилася б, і я чекала гіршого.

— Каже, дивлюся, виходе з хати якийсь увесь у чорному, тільки обшлаги сірі. Вийшов, каже, рипнув у комору, тоді вп'ять у хату, тоді, каже, пішов у нужник, а тоді вп'ять, каже, в хату. Я, каже, стара, не добачаю, хто воно: чи то їхній Максим, чи хтось, каже, ничий...

Паша сердито загарчалась кочергою в челюстях.

— А я кажу: чого б воно їхній Максим убирався в поліцайське, коли... Ну, сказала, що його й самого оце забирали.

Я втупилася очима поперед себе, і Паша вирішила заспокоїти мене:

— Шо старе, шо мале. Нашо б я ото язиком... як собака хвостом!

Та я зірвалася й побігла до Нетреб. У голові зринала позавчорашня розмова з Максимом, і я намагалась пригадати кожне слово й кожну інтонацію його голосу. Лихе передчуття стискало груди й не давало дихати. Щось він увесь час намагався сказати мені, щось намагався, і то, певно, не аби для чого... Я ледве стримувала себе, щоб не пуститися навбіж, бо скрізь швендяли люди й цікаво зирили.

І тільки ввійшовши до хати й побачивши всіх, і Максима, звичайного в старій, знайомій мені кремовій сорочці з довгими язичками комірця, я полегшено відітхнула й відповіла на привітне запитання тітки Явдошки:

— Та нє-е... То я так...

Одначе просто так люди одне до одного не приходять, я це знала, і всі це знали й очікувально дивились на мене. Я нарешті зважилася й проказала:

— Одна тут баба... ваша, сусідка... Брехала, шо... ну, шо поліцай у вашій хаті, значить.

Стало тихо, навіть Марія застигла з якоюсь надірваною хусткою в руках. Я шастала очима від одного до іншого, але всі повідвертались. Мене знову пройняв холод.

— Еге ж бреше, Макси? — з рештками надії звернулась я до хлопця. — Неправда, еге ж?

Але Максим заперечив:

— Ні, правда.

Слово було сказане, і всі разом заворушилися, немов їм стерпли від довгої нерухомости руки й ноги.

— Що — правда? — перепитала я. — Макси, ти бре...

Максим устав із-за столу, і підійшов до дверей, де я стояла, і зірвав із кілочка чорний кітель із сірими обшлагами та сірим коміром.

— Дивися! Дивись!

Я раніше й не помітила того костюма, ставши до нього спиною.

— А ти й нагана їй покажи, дерехторе. Отого, шо тобі там почепили.

Я й не глянула в бік дядька Архипа. Я була спокійна, навдивовижу

1 ... 140 141 142 ... 291
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Яр», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Яр"