Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Повія, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Повія, Мирний"

282
0
17.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Повія" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 142 143 144 ... 168
Перейти на сторінку:
та роз­ка­за­ла, що то за пан­ноч­ка бу­ла у церк­вi… Бо­же, як вiн шко­ду­вав, що не до­ве­ло­ся по­ба­чи­ти­ся з то­бою, по­ба­ла­ка­ти. А ти бач, Хри­сте, якi ве­ли­кi мої дi­ти ви­рос­ли. Ото Ми­кол­ка спить, набi­гався по жа­рi, зне­мiг­ся, сер­деш­ний. А то - Олен­ка. Олен­ко! Пiз­на­ла тьотю Хрис­тю? - по­вер­ну­ла­ся во­на до чор­ня­вої дiв­чин­ки.

Христя пi­дiй­шла до дiв­чин­ки i, по­цi­лу­вав­ши в чор­ня­ву го­ло­воньку, ска­за­ла:


- Пiзнаєш, Олен­ко, хто я?


Оленка блис­ну­ла оче­ня­та­ми i, по­ка­зу­ючи два ря­доч­ки своїх дрiб­них зуб­кiв, про­мо­ви­ла: "Не знаю".


- Не знаєш? - ска­за­ла Одар­ка, узяв­ши дiв­чин­ку за щiч­ку. - Це тьотя Хрис­тя. Ма­ла ще то­дi бу­ла ти, як те­бе во­на на ру­ках но­си­ла.


Оленка ще утiш­нi­ше ус­мiх­ну­лась.


- Сiдай же, Хрис­те! сi­дай, моя го­луб­ко! - по­вер­ну­лась Одар­ка до Хрис­тi, - та роз­ка­жи, як же то­бi жи­веться? Бач, ти ста­ла те­пер якою? i не пiз­на­ти. Хрис­тя, опус­ка­ючись ко­ло Одар­ки на тра­ву, гли­бо­ко i важ­ко зiтх­ну­ла.


- Чого ж ти так важ­ко зiт­хаєш? Хi­ба не доб­ре то­бi? Не су­ди, зна­чить, по об­лич­чю? А ми, сла­ва то­бi, бо­же! Ти знаєш, ми те дво­ри­ще про­да­ли, на дру­го­му ви­бу­ду­ва­лись. Вику­пи­л­ись, та ще й зе­мельки при­ку­пи­ли. Грiх бо­га гнiвит­и, жи­вемо - не ту­жи­мо. I лю­ди нас зна­ють - не цураю­ться. Ка­р­па ти­та­рем виб­ра­ли. Сла­ва бо­гу! Хазяйс­твечко - пов­на ча­ша! Оце лу­ку най­ня­ли. Кар­по, ка­жу, бi­ля бджiл зос­тав­ся, а я до ко­са­рiв виїха­ла… Ми­кол­ка у шко­лу хо­дить, те­пер у нас i шко­ла в. Уже умiє чи­та­ти i пи­са­ти. Раял­и i Олен­ку дать, i батько та­ки на­ма­гав­ся, та я подумала­: на­вi­що їй та гра­мо­та? Те­пер ба­га­то є тих гра­мотних, а їсти нi­чо­го. Хай кра­ще при­учається до ха­зяй­ст­ва. На­шо­му бра­то­вi i без гра­мо­ти ба­га­то дi­ла: об­ши­ти, обмит­и, ди­ви­ти­ся, щоб гос­по­дарст­во як слiд iш­ло. Бо ха­зяй­ст­во та­ке: не до­ди­виш­ся на ша­га, а втра­ти на руб­ля. Чо­го ж ти мов­чиш? По­хи­ли­ла­ся? Чо­му не роз­ка­зуєш за се­бе? Ти пла­чеш? Хрис­те, Хрис­те! Моя го­луб­ко! - i во­на, як ди­ти­ну, при­горнула зап­ла­ка­ну Хрис­тю до се­бе.


- Ходiмо про­хо­дим­ся, - ти­хо ви­мо­ви­ла Хрис­тя.


- Ходiмо, го­луб­ко, хо­дi­мо! Ко­ли б ти зна­ла, яка я ра­да то­бi! Ки­ли­но! Чи не по­ра ка­шу здiй­ма­ти?


- Ще тро­хи не впрi­ла, - вiд­ка­за­ла Ки­ли­на.


- Ну, ну! Гля­ди ж ме­нi, по­жа­лус­та. Щоб ко­са­рi не ска­за­ли; ото муд­рi ха­зяй­ки - i ка­шi не вмi­ють зва­ри­ти. Ди­ви­ся очи­ма, а ми от тро­хи по­хо­ди­мо. А ти, Олен­ко, по­сидь ту­та та сте­ре­жи мо­го шит­ва. Тiльки й са­ма, гля­ди, не на­ший ма­терi та­ко­го, щоб не прий­шло­ся роз­по­рю­ва­ти. Ми, доч­ко, за­раз i вер­не­мось, - по­ряд­ку­ва­ла мо­ло­да та здо­ро­ва Одар­ка, по­вер­та­ючись то сю­ди, то ту­ди.


- Кажи ж ме­нi, Хрис­те, роз­ка­зуй усе за се­бе, - за­мо­ви­ла Одар­ка зно­ву, як во­ни уд­вох одiй­шли вже геть од ли­пи i пiш­ли по свi­жих по­ко­сах. - Не вта­юй нi­чо­го. Ти знаєш, як я те­бе лю­би­ла i люб­лю. I ма­тiр твою лю­би­ла, i те­бе за рiд­ну сест­ру маю. У се­лi, як доз­на­ли­ся, що то ти бу­ла у церк­вi, - Гор­пи­на по всьому се­лу роз­нес­ла та все про­се: "Не ка­жiть, будь лас­ка, Фе­до­ро­вi. Як приз­на­ла­ся, - ка­же, - що во­на Хри­стя, то мов ме­нi нiж у сер­це вго­ро­ди­ла. Так у той час i по­ду­ма­ла: це ж во­на за моїм Фе­до­ром прий­шла!" Так ото як доз­на­ли­ся у се­лi про те­бе: "Нi­чо­го, - ка­жуть, вид­но, вi­рою i прав­дою Ко­лiс­ни­ко­вi слу­же, що в та­кi шов­ки на­ря­див її". Од­нi за­ви­ду­ють, дру­гi ла­ють. А я ду­маю: "Як мож­на друго­го су­ди­ти, а про се­бе нiх­то нi­чо­го й не ска­же. Мо­же, ду­маю, ли­ха го­ди­на зас­та­ви­ла тi шов­ки на­че­пи­ти, мо­же, ко­ли б мож­на давнє вер­ну­ти, то чо­ло­вiк дав би од­ну ру­ку од­тя­ти, аби во­но вер­ну­ло­ся", - ве­се­ло то­рох­тить Одар­ка, ве­ду­чи пе­ред. А за нею Хрис­тя - по­хи­ли­ла­ся. Iде i, мов граб­ля­ми, во­ло­че за со­бою но­га­ми свi­жi по­ко­си.


- Чого ж ти одс­таєш, Хрис­те? Ти зно­ву пла­чеш? - поверта­ючись, пи­тає Одар­ка. - Хi­ба во­но справ­дi так недоб­ре то­бi жи­веться? Ка­жи ж бо!


- О-ох! - зiтх­ну­ла важ­ко Хрис­тя. - Що ме­нi ка­за­ти то­бi? Ти са­ма доб­ре усе од­га­да­ла. Ко­ли б ти зна­ла, яка ме­не ту­га їсть, який жаль прой­мав. Пiс­ля то­го ра­зу, як по­бу­ва­ла я у Мар'янiв­цi, як своїми очи­ма по­ба­чи­ла своє дав­не, не най­ду со­бi я по­кою. Усi лю­ди - як лю­ди, у всiх є про що клопота­тися, об чiм бо­лi­ти, є те, що тяг­не до се­бе, жит­тя скра­шає… i в ме­не не без йо­го. Тiльки дру­гi ним жи­вуть, а я - я но­ча­ми бо­юся при­га­да­ти… У дру­гих во­но пiд бо­ком, а в ме­не… гли­бо­кий яр… неп­ро­хо­ди­мий яр нас роз­дi­ляє. Я - по сей бiк, во­но - по дру­гий. I вид­но ме­нi йо­го, i ма­не во­но до се­бе, i хо­четься ме­нi пе­рей­ти. Та от i до­сi ти­ня­юся, не зна­ходжу пе­ре­хо­ду. I не знай­ду, здається, нi­ко­ли. Так i тинят­имуся, до­ки не про­па­ду або не зва­лю­ся у той яр глибок­ий… - Хрис­тя зiтх­ну­ла i за­мовк­ла.


- Щось не роз­бе­ру я те­бе, Хрис­те, про що це ти ка­жеш, чо­го жа­лiєш, за чим шко­дуєш?


- Не роз­бе­реш? Труд­но те, Одар­ко, то­бi ро­зiб­ра­ти? Доб­ре то­бi, са­ма ти ка­жеш: у те­бе своє ха­зяй­ст­во, чо­ло­вiк i дiточ­ки. А в ме­не? Оце шов­ко­ве ган­чiр'я, що по­че­пи­ли на ме­не, щоб я дру­гим очi скра­ша­ла? I нiх­то те­бе не спи­тає: чи до ду­шi во­но то­бi, чи по сер­цю? Но­си та тiш дру­го­го.


- Все-таки я не роз­бе­ру те­бе, Хрис­те. То­бi шко­да, що в те­бе не­ма сво­го гос­по­дарст­ва, чо­ло­вi­ка, дi­тей?


- Нi, не то­го! Не то­го! -за­ма­ха­ла ру­ка­ми Хрис­тя. - А то­го, що не­має ме­нi при­тул­ку на всьому свi­тi.


- Та ти ж жи­веш - i дай, бо­же, вся­ко­му так жи­ти - i не хо­лодна, i не го­лод­на, i зо­бу­та, i зо­дi­та, - умi­ша­ла­ся Одар­ка, та Хрис­тя мов не чу­ла або не хо­тi­ла слу­ха­ти i да­лi гу­ка­ла:


- Немає нi­чо­го рiд­но­го, до чо­го б я при­хи­ли­лась, що б ме­не при­вi­та­ло, грi­ло. Не­має то­го, про що б я ска­за­ла: оце моє i нiх­то йо­го не од­нi­ме вiд ме­не. Все чу­же, i я чу­жа. Як та без­пар­на пти­ця, но­шу­ся вiд де­ре­ви­ни до де­ре­ви­ни, вiд гiл­ки до гiл­ки, де б зо­ба­чи­ти чу­же гнiз­до i пе­ре­си­дi­ти в йо­му нiч тем­ну… Яке дi­ло їй, що та не­ве­лич­ка пташ­ка бу­де ги­бi­ти пiд лис­тям на до­щi. Аби їй бу­ло теп­ло i по­кiй­но… Хi­ба ж це жит­тя, Одар­ко? Хi­ба та­ко­го жит­тя ме­нi ба­жа­ло­ся?


Одарка за­ду­ма­ла­ся. На її бi­ло­му та пов­но­му лич­ку ляг­ла гли­бо­ка дум­ка, тон­кi та

1 ... 142 143 144 ... 168
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Повія, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Повія, Мирний"