Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Повія, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Повія, Мирний"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Повія" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 143 144 145 ... 168
Перейти на сторінку:
рiв­нi бро­ви її зсу­ну­ли­ся до­ку­пи.

- I як по­ду­маю про те, Одар­ко, - зно­ву по­ча­ла Хрис­тя, - як по­ду­маю, то не знаю, де б i дi­ла­ся. Ку­ди ме­нi втек­ти? Де схо­ва­ти­ся?


- Нiкуди не вте­чеш ти са­ма вiд се­бе, нiг­де не схо­ваєшся, - по­хи­ту­ючи го­ло­вою, ска­за­да ти­хо Одар­ка.


Христю на­че хо­ло­дом прой­ня­ли тi сло­ва.


- Що ж ме­нi ро­би­ти, Одар­ко? Як бу­ти? - бо­яз­ко за­мо­ви­ла во­на. - I чо­го ме­нi до­сi се нi­ко­ли на дум­ку не схо­ди­ло? А те­пер з го­ло­ви не ви­же­ну! Уже я ду­маю, чи не по­роб­ле­но ме­нi? У нас, ти знаєш, є ба­ба Ориш­ка, Ки­ри­ло­ва жiн­ка. Страш­на та­ка. З пер­шо­го ра­зу во­на ме­нi вiдьмою зда­ла­ся. I сни на ме­не та­кi по­си­ла­ла… страш­нi сни! У Мар'янiв­цi, як смi­яли­ся чо­гось, а во­на i ка­же: "Не смiй­ся, не смiй­ся. Те­бе го­ре жде, тяж­ке те­бе го­ре жде". I з то­го ча­су на­че га­ря­чим по­ди­хом прой­ня­ла мою ду­шу… Чи не во­на, бу­ва, по­ро­би­ла шо зо мною? Чи не во­на за­по­дi­яла ме­нi се?


- Бог йо­го знав, Хрис­те, бог йо­го знає. Мо­же, й во­на. Бува­ють та­кi очi, бу­ва­ють i сло­ва та­кi. На­що ж ти дер­жиш її ко­ло се­бе? Хi­ба не мож­на її вi­дiс­ла­ти?


- Як же її вi­дiс­ла­ти?


- Як? Ска­за­ла б своєму ста­ро­му. Нев­же вiн те­бе не послу­ха? Вiн же, ка­жуть, ко­хає те­бе - ду­шi не чує.


Христя за­ду­ма­ла­ся. Прой­шла скiльки ступ­ни­кiв мовч­ки. Це зза­ду щось за­ло­по­тi­ло.


- Мамо! Ма­мо! - по­чув­ся крик дiтський. Одар­ка i Хрис­тя по­вер­ну­ли­ся. Пря­мо до їх без шап­ки мчав­ся хлоп­чик. Голо­ва йо­го роз­куй­да­на, очi гра­ють.


- Ось i Ми­кол­ка, - обiз­ва­ла­ся Одар­ка. - Вис­пав­ся, си­ну? Чо­му ж не поз­до­ров­каєшся з тьотею Хрис­тею? Чо­му не да­си чо­лом?


Миколка, ве­се­лий, пiдс­ко­чив до Хрис­тi i про­тяг ру­ку. Та взя­ла йо­го за го­ло­ву i по­цi­лу­ва­ла у лоб.


- А який вiн ве­ли­кий ви­рiс! I не пiз­на­ти.


- А я вас зра­зу пiз­нав! - од­ка­зав Ми­кол­ка.


- О-о! Хi­ба я все од­на­ко­ва? I не пос­та­рi­ла?


- Нi, не пос­та­рi­ли. А ще мов ста­ли кра­щi - мо­лод­шi.


Одарка дзвiн­ко за­ре­го­та­ла­ся:


- О-о, ти в ме­не ро­зум­ний! Тiльки без шап­ки бi­гаєш по сон­цю.


- А учи­тель ка­зав, що по сон­цю бi­га­ти здо­ро­во. Що пансь­кi дi­ти бо­яться сон­ця, то та­кi во­ни i блiд­нi, зам­лi­лi. Одар­ка ще дуж­че зас­мi­яла­ся.


- А що там Ки­ли­на ро­бе? - спи­та­ла.


- Килина уже поз­дiй­ма­ла ка­зан­ки. Жде вас, щоб склика­ти обi­дать.


- Так хо­дi­мо, хо­дi­мо ско­рi­ше, - прис­пi­чи­ла Одар­ка, повер­таючи на­зад. Хрис­тя со­бi по­тяг­ла­ся за нею.


- Мамо! І тьотя Хрис­тя бу­дуть з на­ми обi­да­ти? - спи­тав­ся Ми­кол­ка.


- Того вже, си­ну, не знаю. Ко­ли лас­ка її, то й по­обi­дає ко­сарської ка­шi.


Христя iш­ла зза­ду й мов­ча­ла.


- Ви, ма­мо, поп­ро­сiть її обi­да­ти. Хай во­на з на­ми бу­де обi­да­ти. Та й за лiс поп­ро­си­те… Зря ви що батько ка­за­ли? - пiдст­ри­бу­ючи, пле­ще Ми­кол­ка.


- Цисс! - за­си­ча­ла Одар­ка, i гус­та крас­ка вкри­ла її бi­ле ли­це. Хрис­тя гля­ну­ла на си­на, гля­ну­ла на ма­тiр i по­чу­ла - щось гiр­ке та хо­лод­не ко­ло її сер­ця по­вер­ну­ло­ся, їй зда­ва­лос­я: та щи­ра при­вiт­нiсть Одар­ки, та її ввiч­ли­вiсть та ша­но­б­а ма­ли за со­бою якусь скрит­ну на­дiю, кот­ру во­на до­сi не по­ка­зу­ва­ла i кот­ру так нес­по­дi­ва­но роз­мо­лов балаку­чий Ми­кол­ка.


Христя, як не про­си­ла й не бла­га­ла Одар­ка зос­та­ти­ся обi­да­ти з нею, не зос­та­ла­ся, а, розп­ро­щав­шись, по­хи­ли­ла лу­ками до­до­му.


- А яка пиш­на тьотя Хрис­тя, як пан­ноч­ка. Я бре­хав, ко­ли ка­зав, що пiз­нав її, я її зов­сiм не пiз­нав, - плес­кав Ми­кол­ка ма­те­рi, стри­ба­ючи на од­нiй но­зi, ко­ли во­ни вер­ну­ли­ся пiд ли­пу.


- Геть! Не в'язни, осо­руж­ний! - скрик­ну­ла ма­ти i сер­ди­то по­ди­ви­лась на си­на. - Хi­ба нiх­то не знає, який ти бре­хун? I не пiз­нав, ка­жеш, а за­раз розк­ле­пав усе пе­ред нею. Яке то­бi дi­ло бу­ло па­тя­кать, про що на­ка­зав батько? Са­ма я без па­м'ятi або не знаю, ко­ли що ска­за­ти. Ду­рень!.. - Чер­во­на та сер­ди­та, во­на по­ча­ла куш­ту­ва­ти ка­шу.


- I тро­хи не со­ло­на! А куш­ту­ва­ла, ка­жеш? - грим­ну­ла во­на на Ки­ли­ну.


- Я ж мов до сма­ку со­ли­ла, - нес­мi­ло од­ка­за­ла та.


- До сма­ку? Доб­рий у те­бе смак! Дай со­лi! - i по цi­лiй жме­нi во­на бурх­ну­ла в той i дру­гий ка­за­ни.


Хоч по­тiм ко­са­рi, зiй­шов­шись на обiд, i ка­за­ли, що ка­ша з сiльцею, та Одар­ка не чу­ла. Зiг­нув­шись над своїм шит­вом за товс­тою ли­пою, во­на ду­ма­ла: "Уже ме­нi оцi дi­ти! Що не за­ду­маєш, як не криєшся вiд них, а во­ни зра­зу усе розпле­щуть… Ну вже i дi­ти!"





X




***


На тре­тiй день Ко­лiс­ник вер­нув­ся сер­ди­тий та хму­рий; дi­ло за спаш вiн прог­рав. "Що во­но за суд­дя? Який вiн суд­дя? "У вас, - ка­же, - не­ма нi свi­ди­те­лiв, нi по­лич­но­го". На­що тi свi­ди­те­лi, на­вi­що по­лич­не? Хi­ба я ста­ну бре­ха­ти? Ти ж суд­дя! Ти су­дищ по своїй со­вiс­тi! Я, зна­чить, по-твоєму, бре­шу. Ну, вже ж до­жи­ве­мо до но­вих ви­бо­рiв. Пус­ти­мо те­бе, го­лу­бе, сторч го­ло­вою! Хто те­бе ви­би­рає? Му­жи­ки виб­рали б? До­жи­дай­сь, по­ки ви­бе­руть! - тол­ку­вав­ся вiн, ла­ю­чи i суд­дю, i лiс­ни­ка, i сло­бо­жан.


На чет­вер­тий зра­на си­дiв вiн у свiт­ли­цi i пив чай, що Хрис­тя на­ли­ва­ла. Знад­во­ру у роз­чи­не­не вiк­но до­но­сив­ся який­сь го­мiн: чув­ся чу­жий чийсь го­лос i Ки­ри­лiв.


- Тут та­кої, па­руб­че, не­має, - ка­зав Ки­ри­ло.


- А ме­нi ха­зяїн i ха­зяй­ка ве­лi­ли у двiр iти i спи­та­ти Хрис­тi При­ти­кiв­ни, Хрис­тя, по­чув­ши своє мен­ня, ки­ну­ла­ся до вiк­на. Пi­дiй­шов i Ко­лiс­ник. Ко­ло зам­чи­ща сто­яв пе­ред Кири­лом мо­ло­дий па­ру­бок i дер­жав у ру­цi щось круг­ле, у бi­лу ху­стину за­гор­не­не.


- Що там та­ке? - гук­нув Ко­лiс­ник.


- Та се па­ру­бок з Мар'янiв­ки, - од­ка­зав Ки­ри­ло. - Шу­ка якусь Хрис­тю При­ти­кiв­ну. Я ка­жу, що та­кої у нас зро­ду не бу­ло, а вiн од­но до­ма­гається, що сю­ди.


- Хто ти, па­руб­че, вiд ко­го? - спи­тав Ко­лiс­ник.


- Та я з Мар'янiв­ки, вiд Здо­ра.


- Чого ж ти?


- Хазяїн i ха­зяй­ка прис­ла­ли Хрис­тi стiльни­кiв. Ще й нака­зували безп­ре­мiн­но дос­та­ви­ти i са­мiй Хрис­тi до рук да­ти.


- А ти вже, ка­жеш, усе про се­бе розп­лес­ка­ла i ко­мер­цiю за­ве­ла! Бе­ри ж, ко­ли до те­бе, - грим­нув Ко­лiс­ник i, повер­ну­вшись, пi­шов у кiм­на­ту.


Христя пе­ре­хи­ли­лась у вiк­но i взя­ла у па­руб­ка зв'язку. Ру­ки її трем­тi­ли,. са­ма во­на, як огонь, го­рi­ла, а з-за па­руб­ка ди­вив­ся на неї Ки­ри­ло, мов до йо­го ус­тав з то­го свi­ту бать­ко.


- Чудеса з ва­ми, жiн­ка­ми, та й го­дi! - вер­нув­шись у свiт­ли­цю, ви­го­во­рю­вав Ко­лiс­ник. - Не­ма то­го, щоб язик за зу­бами по­дер­жа­ти. Чи то­бi то так до­ро­го-ми­ло, що ти,

1 ... 143 144 145 ... 168
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Повія, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Повія, Мирний"