Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Вітри сподівань 📚 - Українською

Читати книгу - "Вітри сподівань"

193
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Вітри сподівань" автора Володимир Кільченський. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 148 149 150 ... 168
Перейти на сторінку:
вартувати тому Гицелю, що і знайшов цю клуню та зграю собак вигнав із клуні. Знайшов він у кутку якусь кожушину, що як підняв її, то таким смородом війнуло, що наш десятник Кирда випхав його межи плечей хутчіше за двері. Та тут знову те ж саме — всі почули скиглення, і не в одне звучання. Уже всім стало моторошно, а як спати? Сидимо всі собі тихо, та поза стіною коні знову як почали копитами вигупувати, біснуватися, а в клуні знову як заскавучало — ми майже головами стелю не пробили! Тут наш Кирда не втримався, ану, каже, запалюйте скіпки, будемо ту собачню шукати, не вигнав їх Гицель, десь вони тут! Тут у мене пика почала пекти вогнем, не зрозумів тільки — від страху чи від тієї скіпки. Огледіли всі закутки, а воно тихо, і ніякої псятини ніде не знайшли. Вмостилися спати, покотом вляглися навколо кабички. Деякі відчайдухи вже й похропували, є й такі, їм байдуже до всіх дідьків. А нас четверо не спить, то дрівець підкинемо, щоби не згасало в кабиці, то деякі вертяться з боку на бік, заснути все не можуть. Так і я, немов той крутько, не спав, а воно вже і північ настала. Бачу, під виблисками вогню до нас, немов привиддя якісь, дівчата йдуть з опущеним аж до ніг волоссям, неначе пливуть, навіть ногами не перебирають. Нас не спало четверо, ми так усі одночасно і піднялися, сидимо, водимо своїми баньками, а кожний ні мур-мур. Почали вони кружляти по клуні, немовби не бачачи нас, козаків! Я хочу щось мовити хлопцям, та з рота киях[133] визирає, а руки не здіймаються витягти його до біса. Одна відірвалася від гурту і наблизилася до нас, одне при пам’яті лишилося, краса її була незбагненна, а тіло біле, так і переблискувало під вогниками з кабиці. Подала вона руку не мені, а Кирюші, і він, не говорячи нам ані слова і не дивлячись на нас, його товаришів, поплив за нею, ледве перебираючи ногами по якомусь світлому мареві.

Тут тільки примітив Гнат, що той Круглик, підпаливши для нього носогрійку,[134] вже викурив її і сидить, тільки губами цмокає та на нього витріщився.

— Оце так, Михайле, ти «притоптав», що ж це ти мою люльку смокчеш, до дна дійшов? — викрикнув, нервуючи, Гнат до Михайла, якому доручив натоптати її для себе. — А я чую — моїм тютюнцем потягує звідкілясь, набий ще раз та поверни, як припалиш… — вже примирливо мовив Гнат і продовжив: — Ледве голову вбік повернув, та вже й покаявся, що такий сором побачив, сидять мої хлопці, в одного серед зими дулею[135] рот закритий, а в другого — карась, та ще й хвостом тріпотить. У Минька з рота не визирало нічого, хоч і розкрив він його, неначе ґав ловив.

Гнат примовк на хвильку, та цього вистачило Мосьпану, він піднявся з пополотнілим обличчям і, щось пробелькотівши, кинувся геть від гурту. Козаки тільки мовчки провели поглядом Петра, що накивав п’ятами, а Гнат тихо почав продовжувати:

— Тут раптом обізвався бубон і враз опинився в руках того Минька. Затріпотів бубон у його руках, немов він усе своє життя бавився ним. Швидко підпливли до нас дві дівиці неписаної вроди, виграючи стегнами перед нами, запрошуючи у танок. Ну, думаю, зараз я вам натанцюю, нагайкою шмагатиму по сорому вашому, доки не повтікаєте! А воно не так сталося, як хотілося! Понесло нас до них, немов бовдурів, киях вилетів у мене з рота, і пішли в танок, та ще й з підспівом… Я таких триндичків і не чув, не те щоб співав коли-небудь. Витанцьовуємо ми з ними ладком, аж клуня ходором ходить, а за стіною, чую, наші коні тупцюють, немов їх там з сотня буде. Встиг оком кинути на наших сплюх, а в тих очі вирячені, лежать хоч би тобі що, тільки в пельках у кожного по цілій онучі. А вони, ті красуні, такі колінця викидають, і ми тої ж самої, немов жеребці необ’їжджені. Став якось я до тями приходити, бо вже, бачу, не зупинюсь, доки не впаду замертво! Пригадав, що я християнин і в мене хрест є дерев’яний на грудях, а дістатися до нього сили не маю. А ті, немов кішки, плигнули нам на спини і давай нас нашими ж нагайками підстьобувати. Понеслись ми по колу один за одним, та ще й хотілося випередити того Минька чи Кирюшу. Почув крізь шал цих запеклих скачок, як сова пугукає, немов десь під вухом, і стало мені це щось нагадувати, куди мою душу несе!.. Скачу, аж підстрибую, а сам руку мислено посилаю за пазуху, щоби вона за хрест мій взялася. Таки дотягнулася моя вірна правиця до натільного хреста, і відразу в моїй голові душа заспівала… Отче наш, що на небі! Нехай святиться ім’я Твоє!.. Почала моя дівуля на спині вовтузитись, а душа моя надалі співає «Отче наш», тоді вона як заскиглить та як гепнеться зі спини, а моя нагайка випала на долівку. Підхопив я мою зрадливу нагайку та чимдуж по спині огрів мою наїзницю, а сам перехрестився трикратно, звільняючись від чарів.

Ігнатій при цих словах встав і з шанобою наклав на себе хреста, а козаки і собі, один поперед одного, схопились на ноги та почали осіняти себе перстами, примовляючи: «Свят, свят, свят! Відведи і заступи!..»

Та тут знову Замковий узрів у зубах Круглика свою рідну люльку, що вже і не димілася, та знов-таки нагримав на того, аби він за третім разом повернув його носогрієчку. Михайло витяг люльку з рота і давай нею гепати, витрушуючи решту попелу та дивуючись, як швидко тютюн перевівся в жужіль.[136] Ігнат розповідав:

1 ... 148 149 150 ... 168
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Вітри сподівань», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Вітри сподівань"