Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Повія, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Повія, Мирний"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Повія" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 148 149 150 ... 168
Перейти на сторінку:
I от те­пер приїде­мо в мiс­то - тре­ба iти до неї: пок­ло­ни­ти­ся гос­по­ди­нi. Хай ви­ми­ле твою го­ло­ву. Як, ска­жуть, був у го­ро­дi - не був у жiн­ки? А то їм i бай­ду­же, що ме­нi ди­ви­ти­ся на неї вер­не. Ох, жит­тя! Не ви­ходь, Хрис­те, за­мiж нi­ко­ли: раз зв'яжеш ру­ки - до­вi­ку не розв'яжуться… Будь кра­ще вi­льною пти­цею. Кра­ще, ка­жу, так.

Христя со­бi гли­бо­ко-гли­бо­ко зiтх­ну­ла.


А Ко­лiс­ник, по­мов­чав­ши, зно­ву по­чав. Йо­го кло­по­та­ли все та­кi смут­нi дум­ки, якiсь по­чут­тя ли­ха но­си­ли­ся над ним, до­да­ва­ли жа­лю у йо­го го­ло­сi, бу­ди­ли жаль до йо­го. Вiн, чiп­ля­ючись за не­ра­дiс­нi ви­пад­ки у своєму жит­тi, на­рештi, доб­рав­ся до Ку­ту. На­що вiн йо­го ку­пив?


- Ось не­за­ба­ром земський наїзд бу­де. Пе­ре­ве­зи, кри­вий ко­ню, че­рез во­ро­же ста­но­ви­ще! Пе­ре­ве­зи… Ку­ди то­бi пере­везти трьома ка­лi­че­ни­ми но­га­ми… чує моє сер­це: не зно­си­ти то­бi, Кос­те, го­ло­ви на своїх пле­чах! - про­ро­че ви­мо­вив Ко­лiс­ник i за­тих.


Христя пог­ля­ну­ла кру­гом се­бе: на­че мо­ре, розс­те­ли­ли­ся кру­гом їх по­ля, прик­ри­тi тем­ною тем­но­тою но­чi. Нiг­де нi­що не шерх­не, од­нi зо­рi лу­па­ють з тем­но­го не­ба. їй ста­ло сум­но-сум­но, як тiльки стає сум­но се­ред пус­ти­нi. Проїха­ли чи­ма­ло мовч­ки.


- Он уже свi­тить моя му­ка своїми зли­ми очи­ма! - промо­вив Ко­лiс­ник, пiд­вiв­ши го­ло­ву.


Христя гля­ну­ла - ген за го­рою, на­че до­го­рiв­ше по­жа­ри­ще свi­ти­ло, жов­ту­ва­тий свiт гой­дав­ся, трем­тiв в тем­но­му мо­роцi. Хрис­тя пiз­на­ла, що то во­ни вже доїжджа­ли до мiс­та.


- Я ус­та­ну на ба­за­рi, а ти їдь до Пи­ли­пен­ка в гос­ти­ни­цю. Хоч Пи­ли­пен­ко i во­рог мiй, та там кра­щi но­ме­ри… Жди ме­не, я заїду за то­бою, - шеп­тав Ко­лiс­ник, уїхав­ши в го­род. I, пiй­мав­ши її ру­ку, мовч­ки при­тис до сво­го сер­ця. Во­но у йо­го як мо­лот­ком гам­се­ли­ло.


- Тпруу!.. Стiй! - гук­нув вiн, як ко­нi виїха­ли на ба­зар. Ко­лiс­ник ус­тав.


- Спасибi вам за кум­па­нiю! На доб­ра­нiч! - го­лос­но вимо­вив вiн i ще раз схо­пив Хрис­ти­ну ру­ку i, стис­нув­ши так, що та тро­хи не скрик­ну­ла, мер­щiй по­дав­ся да­лi i не­за­ба­ром скрив­ся у тем­нiй тем­но­тi.


"Старе, що ма­ле", - по­ду­ма­ла Хрис­тя, i неп­ри­мiт­ний жаль ущип­нув її за сер­це, їй зра­зу так ста­ло сум­но та гiр­ко. Лiт вi­сiм то­му на­зад її вiв сю­ди Ки­ри­ло, утi­ша­ючи та розважа­ючи, те­пер во­на їха­ла, їха­ла ря­дом, як рiв­на, з ха­зяїном Ки­риловим, i їй при­хо­ди­ло­ся утi­ша­ти йо­го… Та­ке жит­тя! А хто знає, що да­лi бу­де? Чи не прий­деться, бу­ва, їй го­лiй i бо­сiй зимньої по­ри пе­ре­хо­ди­ти зно­ву че­рез се мi­сто, про­стуючи до­до­му, i кри­ти­ся тем­ни­ми ули­ця­ми, щоб з ким не стрi­ну­ти­ся, щоб хто не пiз­нав?


"Життя, що дов­га ни­ва, - ду­ма­ла во­на, зос­тав­шись са­ма со­бi у глу­хо­му но­ме­рi, - по­ки пе­рей­деш, i по­ко­леш­ся, i по­рi­жеш­ся на гост­рiй стер­нi".


От i в сьому мiс­тi, скiльки раз до­ля її то грi­ла щас­тям, то до­пi­ка­ла нев­да­ча­ми, по­ти не пус­ти­ла вi­ятись по свi­ту. Во­на при­га­ду­ва­ла Загнибi­ди­ху, яка во­на бу­ла доб­ра та ти­ха. Заг­ни­бi­ду, що на­ро­бив їй та­ко­го кло­по­ту, Руб­ця, Про­цен­ка, жiн­ку Руб­це­ву, що її ко­лись так тяж­ко об­ра­зи­ла. Бог з нею! Во­на не пам'ятав на їй зла. I Ма­ри­на не згiр­ше ура­зи­ла її, ко­ли при­рев­ну­ва­ла сво­го чо­ло­вi­ка до неї. "А де те­пер Ма­рина, де Довб­ня? Хоч во­на, мо­же, до­сi сер­ди­та на ме­не, а я все-та­ки завт­ра пi­ду роз­шу­каю її. Удень, пев­но, ми не по­їде­мо, ста­рий боїться i лю­дей, i сон­ця - пi­ду, пi­ду". З яко­юсь лег­кою на­дiєю, що во­на роз­шу­кає Ма­ри­ну, як стрi­нуться, що то та ска­же їй, во­на ляг­ла спа­ти i швид­ко заснул­а.


На дру­гий день, п'ючи чай, во­на роз­пи­ту­ва­ла гор­нич­ну, що прис­лу­го­ву­ва­ла їй, чи не знає та Довб­нi.


- Довбнi? - зди­ву­ва­ла­ся та. - Та хто йо­го у го­ро­дi не знає? Не бу­ло то­го чу­жо­го ти­ну або за­бо­ра, пiд кот­рим вiн би п'я­ний не ва­ляв­ся. Зов­сiм з кру­гу спив­ся.


Христi бо­ля­че бу­ло слу­ха­ти та­кi при­по­вiст­ки за Довб­ню. Жи­ву­чи у йо­го, во­на ба­чи­ла i йо­го сер­це доб­ре, i те, що Ма­рина зов­сiм не гля­дi­ла, як слiд жiн­цi гля­дi­ти, сво­го чо­ловiка, час­то п'яно­го ви­пи­ха­ла над­вiр, хоч вiн цi­лу нiч ви­тупцюється пiд вiк­на­ми, на­зи­ва­ючи її вся­ки­ми лас­ка­ви­ми наз­ва­ми i Хрис­том-­бо­гом мо­ля­чи упус­ти­ти в ха­ту.


- А де вiн жи­ве, не знаєте?


- Та ка­жу ж вам, з кру­гу спив­ся! - од­рi­за­ла гор­нич­на. - Го­лий бi­гав по го­ро­ду. Скiльки раз йо­го i в шпи­таль бра­ли - не по­ма­га­ло. Ка­за­ли, тре­ба вез­ти у гу­бер­нiю, ту­ди, де бо­же­вiльнi. Та щось оце i не вид­но йо­го - пев­но, од­вез­ли.


- Вiн, ка­жеться, був жо­на­тий. Жiн­ка жи­ва йо­го?


- Жiнка? То та­ка й жiн­ка. Во­на, здається, бiльше йо­го i до­ве­ла до то­го. Вiн, бач­те, з прос­тою жив та по­тiм i ожени­вся.


- А не знаєте, де во­на жи­ве?


- Не знаю. Ка­за­ли, там десь на кiн­цi мiс­та. - I гор­нич­на на­з­ва­ла мен­ня ха­зяїна.


Христя, на­пив­шись чаю, зiб­ра­ла­ся i пiш­ла пря­мо, ку­ди нап­рям­ля­ла її гор­нич­на, їй дов­го прий­шло­ся iти, все допи­туючись, де та­ко­го-то ха­та. На­си­лу знай­шла во­на її аж на са­мо­му краї мiс­та. Над яром, ку­ди ви­во­зи­ли i ски­да­ли вся­ку го­родську не­чисть, сто­яла од­ним од­на ха­ти­на, не обгор­оджена, з дiр­ча­вою осе­лею, з пу­за­тя­ми стi­на­ми, кривим­и вiк­на­ми i увiй­шов­ши­ми у зем­лю две­ри­ма. То i бу­ла та ха­та, де ма­ла прис­та­но­ви­ще Ма­ри­на.


Насилу, зги­на­ючись, щоб не вда­ри­тись, улiз­ла Хрис­тя у ту ко­ну­ру. Ха­та зо­ко­ла зда­ва­ла­ся че­пур­нi­шою, чим зсе­ре­ди­н­и. Стi­ни по­ма­за­нi, по­лу­па­нi, якiсь тем­нi патьоки спу­ска­л­ися по стi­нах вiд сте­лi осе­лi аж пiд ла­ви, па­ву­тин­ня цi­лi гнiз­да по­за­во­ди­ло у кут­ках, дов­ги­ми нит­ка­ми ус­ла­ло усю осе­лю. До­лiв­ка не зрiв­ня­на, смiт­тя по­по­лам з грязю­кою по кiс­точ­ки. Пiч ря­ба вiд чор­них плям, що са­жа, проби­ваючись, по­на­роб­лю­ва­ла. Крiзь по­зе­ле­нi­лi шиб­ки лед­ве про­би­вається свiт у ха­ту, ок­ри­ва­ючи її мо­ро­ком; здавало­ся­, мов хто на­ди­мив, i спер­тий дим сну­вав по ха­тi, не зна­ходячи нi­ку­ди ви­хо­ду.


Увiйшовши пря­мо знад­во­ру, Хрис­тя спер­шу нi­чо­го не по­бачила у тiй тем­но­тi. Не швид­ко во­на зап­ри­мi­ти­ла, що на по­лу ко­ло пе­чi в тем­но­му за­ка­пел­ку щось на­че ворушило­ся.­


- Здрастуйте! Хто тут у ха­тi?


- А ко­го вам тре­ба? - по­чу­ла Хрис­тя нез­най­омий охрип­лий го­лос.


- Чи Ма­ри­на тут жи­ве?


- Яка Ма­ри­на?


- Марина. Довб­ни­ха.


- А на­що во­на? - за­пи­тав той го­лос. - Я - Ма­ри­на! - одказа­ло­, i тем­на пос­тать пiд­ве­ла­ся з по­лу.


Христя зо­ба­чи­ла пе­ред со­бою ви­со­ку мо­ло­ди­цю з широ­ким об­рюзг­лим ли­цем i зас­па­ни­ми очи­ма.


- Марино! - за­та­ю­ючи зiт­хан­ня, з ля­ком ви­мо­ви­ла Хри­стя.


- Я - я Ма­ри­на, - ка­за­ла та, пiдс­ту­па­ючи до Хрис­тi i загля­даючи пря­мо у вi­чi.


- Марино! Не пiз­наєш ме­не?


- Хто ж ви та­кi бу­де­те? - по­тя­га­ючись пря­мо на

1 ... 148 149 150 ... 168
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Повія, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Повія, Мирний"