Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Повія, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Повія, Мирний"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Повія" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 149 150 151 ... 168
Перейти на сторінку:
Хрис­тю, спи­та­ла та.

- Христi не пiз­наєш? Я - Хрис­тя!


У ли­це Ма­ри­нi на­че хто бриз­нув во­дою. Ззспа­нi очi ши­ро­ко розк­ри­лись.


- Христе! се ти? - скрик­ну­ла Ма­ри­на. - Яка ж ти, i не пiз­нать те­бе - зов­сiм па­нi!


- А в те­бе тут як пуст­ка, та тем­но, та не­чис­то! - не видер­жала Хрис­тя.


- Еге, отак до­ве­ло­ся жи­ти. Все про­пив той п'яни­ця. Все до­щен­ту, по­ки i сам з кру­гу не спив­ся. А ти ж де взя­ла­ся? Тут жи­веш чи приїха­ла?


- Нi, я ми­моїздом. Зос­та­ла­ся на день - на два. Сум­но са­мiй, пi­ду, ду­маю, роз­шу­каю знай­омих. Та це зга­да­ла про те­бе та й прий­шла. На­си­лу до­пи­та­ла­ся.


- Спасибi то­бi, що не за­бу­ла, - по­дя­ку­ва­ла Ма­ри­на. - Сi­дай же, сi­дай. Отам ко­ло сто­лу сi­дай. Не бiйсь, там чис­то. Вчо­ра стер­ла, - до­да­ла во­на, див­ля­чись, як Хрис­тя бо­яз­ко ози­ра­ла­с­я, де б їй виб­ра­ти та­ке мiс­це, щоб при­сiс­ти.


Христя при­сi­ла. У неї мо­роз по­за спи­ною драв вiд тих злид­нiв та убо­жест­ва, яке во­на тут стрi­ла.


- I дав­но ви сю­ди пе­реб­ра­ли­ся? - спи­та­ла во­на.


- Та на­си­лу тут знай­шли за­хист у сiй пуст­цi, кот­ра, гля­ди, ко­лись при­да­вить те­бе на­вi­ки, та й го­дi. Хi­ба ж мож­на бу­ло з ним де ужи­ти­ся… Скiльки ми тих квар­тир пе­ре­мi­ни­ли. Оце пе­ре­бе­ре­мо­ся. День, два - нi­чо­го. А там як за­ку­рив - ха­зяїн i же­не. Шу­кай­те со­бi по со­бi. Ли­хо, Хрис­те, за та­ким за­мiж­жям. Ко­ли б зна­ла, кра­ще з пос­лiд­нiм ни­щим зв'язалас­я, нiж з ним.


- А де ж вiн те­пер?


- Де? у шпи­та­лi. В гу­бер­нiю од­вез­ли. На­си­лу до­мо­ви­ла­ся та доп­ро­си­ла­ся. Но­ги од­бi­га­ла, по­ки ви­хо­ди­ла, щоб йо­го взя­ли у шпи­таль. "Ти, - ка­жуть, - жiн­ка - са­ма i ве­зи". А на що ме­нi йо­го вез­ти? Усе ж, усе про­пив. Прий­де оце - ме­не не­має до­ма, на ба­за­рi або­що. Вiн за пла­ток або за спiд­ни­цю - та й у ши­нок. Як ог­ню то­го бо­яла­ся! Та до­пив­ся до то­го, що страш­но гля­ну­ти: обiр­ва­ний, тро­хи не го­лий, увесь тру­ситься, очi - стов­бу­ром, вер­зе та­ке, що й на го­ло­ву не злi­зе. Гос­по­ди! На­му­чи­ла­ся я з ним! - зiтх­нув­ши, до­да­ла Ма­ри­на.


А Хрис­тя си­дi­ла в кут­ку бi­ля сто­лу i ту­ли­ла­ся до стi­ни. Ма­ри­на так роз­пи­су­ва­ла їй сво­го чо­ло­вi­ка, що Хрис­тi зда­валося, от-от две­рi роз­чи­няться i ввiй­де вiн у ха­ту, свi­тя­чи своїми бо­же­вiльни­ми очи­ма.


Дверi справ­дi роз­чи­ни­ли­ся, - Хрис­тя аж струс­ну­ла­ся, - в ха­ту увiй­шов ви­со­чен­но­го рос­ту мос­каль. Го­ло­ва йо­го тро­хи не в осе­лю впи­ра­ла­ся, ру­ки - мов дрюч­ки, ли­це дов­ге, та­ран­ку­ва­те.


- Марине Тро­хи­мов­не! На­ше вам! - при­вi­тав­ся мос­каль, пi­д­хо­дя­чи до Ма­ри­ни i прос­тя­га­ючи ру­ку. Та, усмiхнув­шись, по­да­ла свою, i мос­каль так її зда­вив за пальцi, що та, стриб­нув­ши, за­си­ча­ла i з усiєї си­ли геп­ну­ла йо­го ме­жи пле­чi. Мос­каль ре­го­тав­ся, а Ма­ри­на стри­ба­ла по ха­тi та ма­ха­ла ру­кою.


- Бодай те­бе кат так по­по­да­вив! - ла­ялась во­на.


- Ничавось, ни­ча­вось. Еф­то здо­ро­во! - сi­да­ючи на дру­гiм кiн­цi сто­лу, ка­зав мос­каль.


Христя по­ди­ви­лась кру­гом се­бе. "Оце той халамидниць­кий­ при­тон!" - по­ду­ма­ла i знов бо­яз­ко озир­нулася.


- А еф­то што у те­бя за ба­рыш­ня? - спи­тав­ся мос­каль, ука­зуючи на Хрис­тю.


- Се моя под­ру­га, а не ба­риш­ня, - од­ка­за­ла та.


- Понимаемсь. На­ше вам! - да­ючи Хрис­тi ру­ку, обiз­вав­ся вiн. Та бо­яз­ко прос­тяг­ла свою.


- Не, не, не бой­тесь! Вот руч­ка так руч­ка. Бе­ленькая, пух­ленькая! - лю­бу­вав­ся вiн, злег­ка пе­ре­ти­ра­ючи її своїми ко­д­зу­ми­ти­ми до­ло­ня­ми. Хрис­тя ус­мiх­ну­ла­ся.


- А поз­вольте спро­сить. Вы ж где на­хо­ди­тесь? Зде­ся, али при­ехам­ши?


- Приїхала, - од­ка­за­ла, ус­мi­ха­ючись, Хрис­тя.


- При долж­нос­ти ка­кой сос­то­ите али гу­ля­щая? Хрис­тю мов хто у пра­вець пос­та­вив вiд то­го пи­тан­ня, во­на аж ско­р­чи­ла­ся.


- Ну, от уже i поч­не! От i по­чав! - крик­ну­ла Ма­ри­на. - То­бi яке дi­ло? Заськи! Не знаєш?!


- Не из­вольте гне­ваться, Ма­ри­на Тро­хи­мов­на, не из­во­ль­те гне­ваться. Я, зна­чит, все до­под­лин­но же­лаю знать.


- Швидко зос­та­рiєшся, як усе бу­деш зна­ти.


- А вот у нас в ро­те фид­фе­бель всег­да го­во­рит: "Вес знать - са­мый раз!"


- То ж у вас. Хi­ба в вас, у мос­ка­лiв, так, як у лю­дей?


- У нас, у сол­да­тов, всег­да луч­ше, чем где-ли­бо. Ни­ча­во сва­во, од­на вот ду­ша, да и ту ка­му-ли­бо от­дашь на со­хра­не­н­ие, - од­ка­зав мос­каль чу­ло. Ма­ри­на, див­ля­чись на йо­го, гли­бо­ко-гли­бо­ко зiтх­ну­ла.


- Ти ж ко­му свою при­по­ру­чив: бо­го­вi чи чор­то­вi? - спита­ла во­на i за­ре­го­та­ла­ся своїй ви­гад­цi.


- Зачем бо­гу? Бо­гу еще ус­пе­ем, а черт к на­ше­му бра­ту не прис­та­нет. Вот ма­ла­душ­ке ка­кой - са­мый раз!


- О, вам усе мо­ло­душ­ки, а хто ж нас, ста­рих, гля­дi­ти­ме? - спи­та­ла зно­ву Ма­ри­на.


- Старым ба­бам по­ми­рать на­да, а ма­ла­душ­кам - пес­ни петь да сол­дат лю­бить!


- За вi­що?


- Как за што? За то, што сол­дат - си­ро­ти­нуш­ка. Один се­бе на чу­жой ста­ра­не…


- О, гар­но спi­ваєш. Ян­гольський, ка­жуть, го­ло­сок, а чор­това дум­ка.


- Опять чер­то­ва! За­чем чер­то­ва? Эх, едят вас му­хи! Раз­ве с ба­ба­ми мож­но го­во­рить об еф­тих ма­те­ри­ях? У ба­бы во­лос до­лог, да ум ко­ро­ток. Вот што я те­бе ска­жу.


- Як са­ме?


- А так. Вот, при­мер­но, приш­ла к те­бе гостья, под­ру­га твоя. Нет то­во, что­бы, при­мер­но, в ши­но­чек, да чверточк­у… с печ­ки гу­ся жа­ре­но­во али ба­ра­на… Все на стол: пей и ешь, лю­без­ная под­ру­га!.. А ты вот бас­ня­ми со­ловья кор­мишь.


- Годувала б йо­го чим i кра­щим, а як не­ма чим! - одказа­ла­, прик­ро див­ля­чись на йо­го, Ма­ри­на.


- А нет - так и ска­жи. Тог­да на те­бе и от­ве­ту ни­ка­ко­го. Вот у ме­ня в сол­датс­ком кар­ма­не ос­та­лась за­ва­ля­щая ко­пей­ка! На! та­щи! - ска­зав мос­каль, ви­тяг­нув­ши з ки­ше­нi семигри­веника гро­шей i бряз­нув­ши ним об стiл.


- Нi, нi, - ки­ну­ла­ся Хрис­тя. - Бо­га ра­ди не тре­ба! Я нi­чо­го не хо­чу! Спа­си­бi вам! Я прий­шла од­вi­да­ти под­ру­гу.


- Ну, ты не хоч, так, мо­жет, кто дру­гой хо­чет, - ска­зав мо­с­каль, по­су­нув­ши се­миг­ри­ве­ни­ка до Ма­ри­ни.


Та по­кiр­но взя­ла, зап'ялась плат­ком i вий­шла з ха­ти. Хрис­тя зос­та­ла­ся уд­вох з мос­ка­лем, їй бу­ло i бо­яз­ко i не по со­бi.


- Хорошая эта ба­ба, Ма­ри­на, - по­мов­чав­ши, по­чав мос­каль, - Сов­сем хо­ро­шая, вот только хох­луш­ка… Иной раз та­кое ска­жет - ни­как не раз­бе­решь. Да вот у нее только муж ли­хой! У, ли­хой!


- А вiн же був смир­ний! - обiз­ва­ла­ся Хрис­тя.


- Да смир­ный то он смир­ный. Только больно мно­го за­ши­бает. Как жар­нет - не­бу жар­ко! Ну, а тог­да уж не зна­ет, што и де­ла­ет. На ме­ня один раз с но­жом бро­сил­ся. Не увер­нись я - вот так бы наск­возь и про­шел. Да, бе­до­вый!


- За вi­що ж

1 ... 149 150 151 ... 168
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Повія, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Повія, Мирний"