Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Голодна воля, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Голодна воля, Мирний"

218
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Голодна воля" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 14 15 16 ... 23
Перейти на сторінку:
йо­го вікон сто­яла. Роз­би­та ра­ма висіла на при­бої, вис­та­вив­ши, на­че зу­би, гострі скал­ки по­би­тих ши­бок. З чор­ної дірки ви­хо­ди­ла си­за па­ра, осіда­ючи на вікон­ниці інеєм. У Йо­си­пен­ка щось тяж­ке під сер­цем на­вер­ну­ло­ся, ко­ли він ски­нув оком на кон­то­ру, і він мерщій одійшов від вікна.

- І чо­го так ра­но схо­пив­ся? - спи­та­ла йо­го Одарка, ще по­тя­га­ючись на пос­телі.


Мовчки Йоси­пен­ко умив­ся, одівся, зняв шап­ку і пішов з ха­ти. Він, як і дав­но, обійшов спер­шу усе чор­не дво­ри­ще, потім нап­ря­мив­ся до бу­дин­ку. Двері у йо­му не бу­ли за­чи­нені і в ве­ликі вікна бли­ща­ли два огоньки. Йоси­пен­ко підняв­ся на­го­ру, увійшов у ве­ли­ку ха­ту, де завж­ди бу­ли гу­дючі бен­ке­ти, ситні обіди. Се­ред неї на дов­го­му столі ле­жав те­пер ста­рий Гам­за, схрес­тив­ши на гру­дях ру­ки, у кот­рих бли­щав по­зо­ло­тою вос­ко­вий хрест. Очі у йо­го зак­риті, ус­та скле­пи­лись, ви­сокі сірі бро­ви одс­тов­бур­чи­лись над очи­ма, мов стріха, зад­ра­на вітром. Два здо­ро­вен­них став­ни­ки горіло над йо­го го­ло­вою, ки­да­ючи не­яс­ний світ на­горілих ґнотів на ли­це, - во­но зда­ва­ло­ся якесь жов­то-чор­не, на­че з міді ви­ли­те. Ко­ло став­ників при­мос­тив­ся дяк і ох­рип­лим, ос­лаб­лим го­ло­сом ви­чи­ту­вав мо­лит­ви. Йо­си­пен­кові чо­гось ста­ло сум­но, так сум­но, як ще йо­му ніко­ли не бу­ло. Жаль не жаль ущип­нув йо­го за сер­це, а якась до­са­да зда­ви­ла йо­го. Він підійшов до па­на. Ко­лись і сто­яти близько біля йо­го бу­ло страш­но, а те­пер от ти­хо, покійно ле­жав він. Мо­ро­зом прой­ня­ло спи­ну Йо­си­пен­кові і він, скло­нив­ши го­ло­ву низько, пок­ло­нив­ся. Потім став нав­ко­люш­ки і по­чав мо­ли­тись. Го­лос дя­ка на­че по­дуж­чав, за­ба­чив­ши жи­во­го чо­ловіка ко­ло се­бе, кож­не сло­во йо­го, мов гвіздок, до­хо­ди­ло Йо­си­пенкові до сер­ця і дра­ло мо­ро­зом по жи­лах. Йоси­пен­ко щи­ро і прик­ро при­па­дав до землі, здіймав очі уго­ру, мо­лив­ся, потім встав, підійшов до тру­пу, по­ди­вив­ся у ли­це і, при­пав­ши до ру­ки, затіпав го­ло­вою. Він пла­кав! Швид­ко по­чув­ся йо­го стри­во­же­ний пла­ку­чий го­лос: "Па­ноч­ку-бла­годіте­лю!"


Сонце са­ме вста­ва­ло, чер­во­ним за­ре­вом горіло не­бо як­раз про­ти вікон і, на­че кров'янії ко­ни­ки, забіга­ли по стіні йо­го перші іскор­ки. Дяк одійшов до вікна по­ди­ви­ти­ся на світ, да­ти од­по­чи­нок на­том­ле­ним очам. Крізь про­зо­ре повітря яс­но­го ран­ку ви­раз­но з дру­гої го­ри виг­ля­да­ло місто з своїми біли­ми ви­со­ки­ми церк­ва­ми, кам'яни­ми бу­дин­ка­ми, шпилі і спус­ки ру­дих гли­ня­них гір чорніли, а до­ли­на і гли­бокі за­па­ди­ни ку­ри­ли­ся ту­ма­ном. Уни­зу го­ри, мов ластів'ячі гнізда, при­мос­ти­ли­ся кріпацькі хат­ки. Білі, во­ни горіли те­пер про­ти сон­ця і різа­ли очі. Се­ред їх не­ве­лич­ких дворів бу­ло ти­хо, ні з од­но­го ди­ма­ря не піднімав­ся дим, вид­но, що житці ще спа­ли. А то що чорніє, ко­ли­шеться в ту­мані? На­че мут­на во­да, су­не з го­ри пря­мо на Горішок і тілько її верхів'я виб­лис­кує на сонці. Ні, то не во­да, то лю­ди, живі лю­ди. Що ж то за ще­ти­на бли­щить у їх над го­ло­ва­ми, од­ки­да­ючи від се­бе ти­сячі яс­них іско­рок? Дяк так прик­ро за­ди­вив­ся, що не чув, ко­ли до йо­го підійшов і Йоси­пен­ко, по­ло­жив­ши ру­ку на пле­че.


- Ідуть! Ідуть! - скрик­нув Йоси­пен­ко, і ли­це йо­го просіяло.


- Хто то - пи­та дяк.


- Москалі.


- Чого?


- Уводити во­лю, - ра­до од­ка­зав Йо­си­пен­ко і мерщій побіг з ха­ти.


Дяк ще, ще раз по­ди­вив­ся.-Мос­калі, так, во­ни, - про­мо­вив і мерщій ки­нув­ся до книж­ки.- Да воск­реснет бог й рас­то­чат­ся вра­зи его, - по­чув­ся йо­го сум­ний Го­лос се­ред ха­ти, і зра­зу яко­юсь тем­но­тою вкри­ла­ся во­на, то сон­це по­су­ну­ло за хма­ру, що вже дав­но, на­че во­рог, сто­яла і чорніла над ним.


Рівною ла­вою, не­на­че по шну­ру ви­тяг­не­ною, підніма­ються мос­калі на го­ру, но­га у но­гу сту­па­ючи, і тілько глу­хий гуп сотні ніг віддається раз по раз у повітрі. Упе­ред з пра­во­го бо­ку, нах­ню­пив­шись, ішов офіцер, і йо­го дов­га шаб­ля, б'ючись об мерз­ле груд­дя, стри­ба­ла, бряж­ча­ла. Мовч­ки, мов не живі, а ма­ши­ни, ішли во­ни. Не до­хо­дя­чи Горішка, офіцер скрик­нув:


"Заході!" Упе­ред вис­ко­чив один мос­каль, за ним дру­гий, третій, - мов з мич­ки ви­во­ди­ла мо­ло­ди­ця дов­гу Нит­ку, - так од­ним сло­вом офіцер ви­тя­гав у дов­гу вірьовку мос­калів. Пер­ший по­вер­тав, усе за­вер­тав набік, і не­за­ба­ром усі дво­ри і ха­ти сон­но­го кріпацт­ва дов­ко­ла бу­ли опо­виті мос­ка­ля­ми. Гей, всі горіша­ни, про­ки­дай­тесь! Вста­вай­те стріча­ти во­лю. Вста­вай­те, по­дивіться: он во­на, опо­ви­та блис­ку­чи­ми шти­ка­ми, прий­шла до вас і на сто­рожі ста­ла!.. Горіша­ни справді по­ча­ли про­ки­да­тись, - там у вікні за­ма­ячив жіно­чий очіпок, у дру­го­му скрив­ле­не зап­ла­ка­не ли­це ди­ти­ни, з сіней виг­ля­да­ли роз­куд­лані чо­ловічі го­ло­ви.


- Москалі, глянь. Чо­го се? - до­пи­ту­ва­лись самі між со­бою кріпа­ки.


- Где ж бун­тов­щи­ки? - кри­чав на го­ру офіцер до Йо­си­пен­ка, що, зняв­ши шап­ку, мчав­ся до мос­калів з го­ри.


- Здраствуйте, ва­ше ви­со­коб­ла­го­родіє! - низько Вкло­нив­шись, мо­вив він, - по­жа­луй­те у гор­ниці.


- Да где бун­тов­щи­ки? - до­пи­тується офіцер.


- Тут во­ни, здєсь, ва­ше ви­со­коб­ла­го­родіє. Усі во­ни од­на­кові. Вчо­ра, як роз­хо­ди­ли­ся - тро­хи бу­дин­ку не роз­нес­ли. По­жа­луй­те у гор­ниці.


- Стоять здесь. Ни­ко­го не вы­пус­кать, быгь на­го­то­ве, - ско­ман­ду­вав офіцер стар­шо­му з мос­калів і по­вер­нув на го­ру.


- Та й у дворі, ва­ше ви­со­коб­ла­го­родіє, не­без­печ­но. І там во­ни од­ним ду­хом ди­шуть. Учо­ра кон­то­ру обікра­де­но.


Знову щось ска­зав офіцер. Час­ти­на мос­калів одділи­ла­ся і, гу­па­ючи но­га­ми, поп­ле­лась на го­ру. За ни­ми офіцер, а зза­ду, як вірна со­ба­ка біля ха­зяй­сько­го во­за, Йо­си­пен­ко.


Тільки що підня­ли­ся на го­ру, як по до­розі з міста по­чув­ся дзвінок… далі дру­гий, третій. Три трой­ки, бист­рих, як змії, ко­ней мча­ли­ся пря­мо на Горішок. Горіша­ни по­вис­ка­ку­ва­ли з хат, одні сто­яли в своїх ого­ро­дах, другі пос­хо­ди­ли­ся в ку­пи і су­ну­ли до шля­ху.


- Не под­хо­ди! не под­хо­ди! - гу­ка­ли на їх мос­калі.


- Що се? - здви­гу­ючи пле­чи­ма, до­пи­ту­ва­ли­ся од­но в од­но­го горіша­ни. В де­яких жінок за­би­лось болісно сер­це, і вго­лос во­ни по­ча­ли вик­ри­ку­ва­ти свою об­ра­зу.


- Хіба ми усі злодії? Так хай тру­сять.


- Мовчіть! - здер­жу­ва­ли їх чо­ловіки.


Деякі діти кри­ча­ли на весь рот.


Щось не­аби­яке затіва­ло­ся, щось страш­не но­си­ло­ся в повітрі. Що та­ке? що бу­де? Ніхто нічо­го не знав.


Ситі коні не за­ба­ри­ли­ся вим­ча­ти на го­ру панів. То був справ­ник, слідо­ва­тель, стряп­чий. Кріпа­ки при їх проїзді, низько схи­ля­ючи го­ло­ви, здо­ров­ка­ли­ся. Во­ни мов не приміча­ли і мет­ко пог­на­ли ко­ней у двір.


- Тітко Ориш­ко! Тітко Ориш­ко! - сти­ха гук­нув Ва­силь, заг­ля­нув­ши то­го ж та­ки ран­ку у кух­ню.


- Хто там? А що? - спро­сон­ня ки­да­ючись, спи­та­ла ку­хо­вар­ка Ориш­ка, не­мо­ло­да вже мо­ло­ди­ця.


- Та се я, - обізвавсь Ва­силь з-за две­рей.- Мотря спить?


- Спить.


- Хай же спить. Не будіть її.


- А ти ку­ди? - спи­та­ла Ориш­ка, відхи­лив­ши двері і гля­нув­ши на зблідле і рішу­че ли­це Ва­си­ля, зно­ву скрик­ну­ла:


- Ти ку­ди?

1 ... 14 15 16 ... 23
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Голодна воля, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Голодна воля, Мирний"