Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Царівна, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Царівна, Ольга Кобилянська"

222
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Царівна" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 14 15 16 ... 97
Перейти на сторінку:
Я го­во­ри­ла прецінь ви­раз­но. Впрочім, мо­жу свої сло­ва і пов­то­ри­ти. Щоб ти мені не посміла з ним го­во­ри­ти! Ле­на мені оповіда­ла, що він її ігно­рує, і то­му я не поз­во­лю, щоб з мо­го до­му зап­ри­яз­ню­вав­ся хто з ним!

- Тіточко! Я не знаю… я не мо­жу вам цього на­пев­но при­рек­ти, [41] - відповіла я, міша­ючись.


- Що?


- Не мо­жу при­рек­ти на­пев­но. Він для ме­не завсігди та­кий привітний і лас­ка­вий, що це бу­ло би не­чемністю відповіда­ти йо­му грубістю. Він… він ніко­ли ме­не не об­ра­зив ані сло­вом, ані по­ве­ден­ням…


- Ха-ха-ха! - розсміяла­ся во­на своїм зви­чай­ним сміхом; а то­го сміху бу­ло до­волі, що­би ме­не ви­вес­ти з рівно­ва­ги.


- І ти справді та­ка наївна, мо­же, га­даєш, що він лю­биться в тобі, то­му що з то­бою ба­ла­кає, і що він мо­же то­му з то­бою й оже­ниться?


- Тітко! - вир­ва­ли­ся з жа­хом сло­ва з моїх уст, і га­ря­ча по­лумінь обілля­ла ме­не. - Тіточ­ко, я цього ніко­ли, ніко­ли не га­да­ла!


- Ага? Не га­да­ла? Хто би тобі повірив! Чо­му ж ти по­чер­воніла, як бу­ряк, ко­ли не га­да­ла? Ска­жи: чо­му?


Я чу­ла, як спа­леніла ще більше і як сло­ва обо­ро­ни заст­ряг­ли мені в горлі.


Видиш? - глу­ми­лась во­на. - Я зна­ла, що го­во­ри­ла!


Тіточко, ви не маєте ніко­ли наді мною ми­ло­сер­дя!


- Що? - скри­ча­ла. - Ти го­во­риш мені такі сло­ва? Мені, що влас­не я зми­ло­сер­ди­ла­ся над то­бою і ста­ла тобі дру­гою матір'ю? Що бу­ло би нині з те­бе, як­би не я? Нев­дяч­на ти! В те­бе не­ма сер­ця, ти навіть не знаєш, що ти го­во­риш!


- Чому би не зна­ла, тіточ­ко? Знаю!


Вона засміяла­ся так, як пер­ше, а вуй­ко обізвав­ся жур­ли­во:


- Ти все ліпше знаєш від тіточ­ки, На­тал­ко, все що до крихітки. То­му зав­даєш їй не­ус­тан­но жа­лю твоїм пре­муд­рим по­ве­ден­ням. Не знаю, звідки наб­ра­ло­ся в те­бе стільки то­го ро­зу­му. Іди! Іди й пог­лянь в дзер­ка­ло, що­би ти зна­ла, як злість і впертість ок­ра­ша­ють діво­че ли­це. Ти га­даєш, що то доб­ре, що ти слу­хаєш тільки сво­го влас­но­го ро­зу­му, що ро­биш тітці все на­пе­рекір? Ти по­вин­на йти насліпо за її при­ка­за­ми, не по­вин­на й пис­ну­ти! Все, що во­на ро­бить, ро­бить з пла­ном; а те­пер іди й при­не­си мені з ки­шені моєї бу­ден­ної камізельки оле­не­ву шкірку до оку­ляр. Але ні, по­го­ди!… Чи ти знаєш, хто Оря­дин є? Знаєш, напр., що то та­ке соціалізм? До­ки він нічо­го пев­но­го в ру­ках не має, до­ти він нуль, і до­ти не по­ви­нен ані же­ни­ти­ся, ані дівчині про лю­бов го­во­ри­ти. Це теж якісь пе­ред­часні зво­ру­шен­ня, котрі я зовсім не пох­ва­ляю. Як бу­де вже ма­ти свій ку­сень хліба, тоді най при­хо­дить; а те­пер - іди!


Я пішла.


- Ти ба­чив її очі, Мілеч­ку? - чу­ла я ще. - Ба­чив, як побіліла? Імпер­ти­нент­не, [42] зав­зя­те сот­воріння!


Орядин брав дійсно участь в кон­церті. Грав на скрипці якусь чу­до­ву угорську фан­тазію в суп­ро­воді фор­теп'яна.


На ме­не має му­зи­ка ще з ди­тинст­ва сильний вплив, і я бу­ла би най­щас­ливішою лю­ди­ною в світі, ко­ли би ме­не бу­ли му­зи­ки вчи­ли. Та ба!


Але я лю­бу­юся і грою дру­гих. П'ю-упо­ю­юсь нею, мов лю­бо­ща­ми жи­вої істо­ти. Пла­чу з незг­ли­би­мо­го смут­ку і кріпшаю. Справді, я кріпшаю, по­чув­ши го­лос му­зи­ки. Відчу­ваю, як з нею враз підніма­ються якісь го­ло­си в моїй душі і, злив­шись з нею в од­но, дзве­нять од­ною піснею. Тоді здається мені, що це пісня моєї істо­ти… Я не мог­ла під час йо­го гри відірва­ти від нього пог­ля­ду.


Як же пре­гар­но грав він, а й сам який був гар­ний!


Моє сер­це рва­ло­ся до нього, обніма­ло йо­го! Чи йо­го? Чи ним вик­ли­ка­ну прек­рас­ну гар­монію? Цього я вже не зна­ла ви­раз­но. Зна­ла ли­ше те, що сер­це моє бу­ло пе­ре­пов­не­не чимсь сильним і що то­му він був ви­нен! А він, ма­буть, відчув мій пог­ляд, відга­дав. Раз му­сив че­рез хви­ли­ну в грі ста­ну­ти. Під час то­го звер­нув го­ло­ву са­ме в ту сто­ро­ну, де я сиділа, і йо­го пог­ляд спи­нив­ся на мені - так гар­но! Мені ста­ну­ла вся ду­ша, всі дум­ки в очах, а він усміхнув­ся очи­ма. Поз­до­ров­ляв ме­не так. Опісля зда­ва­ло­ся мені, що ви­раз йо­го ли­ця зміняється, так мов­би відкрив що в моїм лиці.


З моєї пам'яті ви­ри­ну­ли на­раз тітчині й вуй­кові болісні сло­ва, і мій вид за­тем­нив­ся сльоза­ми. Я опус­ти­ла повіки, а він по­тяг­нув різко сми­ком по стру­нах…


Коли скінчив гра­ти, по­си­па­ли­ся грімкі оп­лес­ки. Він скло­нив­ся пот­ро­хи зміша­ний і, відгор­нув­ши во­лос­ся з чо­ла, зійшов, утом­ле­ний, в за­лу.


По кон­церті по­ча­ли­ся танці. Цим ра­зом об­хо­ди­ли во­ни ме­не ма­ло. Я шу­ка­ла йо­го. Моя ціла істо­та ро­зуміла те­пер лиш йо­го од­но­го, ли­ну­ла до нього в дивній суміші го­ря і втіхи. Він сто­яв з дру­ги­ми мо­ло­ди­ми людьми по­се­ред за­ли й ди­вив­ся на тих, що тан­цю­ва­ли.


І я тан­цю­ва­ла, ве­де­на зруч­ною ру­кою, лег­ко, лед­ве до­ти­ка­ючись по­мос­ту. Па­нок мій шеп­тав мені раз по раз до ву­ха, що гу­ляю зна­ме­ни­те і що я «пре­гар­ний мо­тиль»!


Я сміяла­ся. Я сміюся завсігди, ко­ли мені при­хо­диться та­ке слу­ха­ти. Ле­на ка­же, що це не­гар­но - сміяти­ся па­нам в ли­це, але ж я не мо­жу їх за те по­див­ля­ти! Насміюся з них доб­ре, насміюся й по­вер­ну спокійна до­до­му.


Минаючи в танці Оря­ди­на, я уни­ка­ла йо­го пог­ля­ду. Бо­яла­ся з ним стріну­тись, хоч хотіла то­го. Ах! я не ро­зуміла вже се­бе доб­ре. Я мов по­то­ну­ла всею ду­шею в якусь вес­ну! Мов пе­реб­ра­ла­ся в який­сь цілком но­вий пре­пиш­ний стрій!


Під час ма­лої па­узи в тан­цях надійшов і він до ме­не. - До вас годі до­би­ти­ся, - го­во­рив, усміха­ючись. - Я жду вже півго­ди­ни й див­лю­ся, ко­ли ли­шать вас в су­по­кою, та лед­ве діждав­ся.


З тим по­дав мені рам'я й ми пішли, як ба­га­то інших пар, про­ход­жу­ва­ти­ся по залі. Він го­во­рив мені щось про танці і що не тан­цює, а я зав­ва­жа­ла з за­чу­ду­ван­ням, що на нас звер­ну­ли­ся всі пог­ля­ди й сліди­ли ціка­во. І чо­му ж ди­ви­ли­ся так всі на нас? Чим різни­ли­ся ми від дру­гих пар? Мо­же, я справді та­ка «ве­ли­ка», як Ле­на не раз мо­ви­ла, і впа­да­ла при нім в очі? Але ні! Я ли­ше трош­ки ви­ща і тон­ша від Ле­ни - так це не мог­ла бу­ти та при­чи­на; а він був гар­ний і еле­гант­ний, рос­том тро­хи ви­щий за ме­не - і я не мог­ла так «страш­но» при нім виг­ля­да­ти!


Чи він не спос­теріг, як за на­ми звер­та­ли­ся го­ло­ви по­важ­них мат­рон і муж­чин? Я не ска­за­ла би, що

1 ... 14 15 16 ... 97
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Царівна, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Царівна, Ольга Кобилянська"