Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Мир хатам, війна палацам 📚 - Українською

Читати книгу - "Мир хатам, війна палацам"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Мир хатам, війна палацам" автора Юрій Корнійович Смолич. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 149 150 151 ... 242
Перейти на сторінку:
пілот або авіатехнік, ім'ярек, відкомандировується в розпорядження своєї частини — з огляду на антивоєнний настрій. Літак тимчасом забезпечено охороною.

Федір Королевич сидів понурий. Він був один поміж чотирьох — більшовик і вважав, що відповідальність за безрезультатність стихійного антивоєнного виступу цілковито падає саме на нього. І особливо незручно почував він себе перед своїм напарником — пілотом, поручиком авіації Ростиславом Драгомирецьким. Поручик Ростислав Драгомирецький компанії з нижніми чинами ніколи не водив, будь–якого громадського життя тримався осторонь і відомий був у Третьому авіапарку як вірний патріот. Правда, знав Королевич Драгомирецького давно — мало не з дитячих літ, бо проживав на Печерську на сусідній вулиці. Але вчився Ростислав у реальному, а Федір бігав до ремісничої школи, і навіть у юнацьких вуличних забавах реалісту доводилось стикатись з ремісником хіба що тільки тоді, як реалісти били ремісників, а ремісники давали здачі. Коли ж почалась війна, і Ростислав змінив тужурку реаліста на офіцерський кітель, а Федір на той час був вже рядовим — і доля звела їх в одній частині, — гордовитий поручик, звичайно, не признав свого печерського земляка.

І — признатись — Королевич був вельми здивований, коли, кинувшись без тями рятувати комітетчиків, побачив поруч і свого напарника–командира — теж з пістолетом у руці. Він навіть дозволив собі — згодом, коли вже сяк–так утихомирилося, — звернутись до Драгомирецького:

— Дозвольте подякувати, пане поручику! Що за справедливість і свою руку підняли…

Поручик Драгомирецький на це тільки знизав плечима і мовчки одвернувся.

І от сидів тепер Королевич поруч із поручиком і катувався. Солдатові ще туди–сюди — обійдеться гауптвахтою, а офіцерові має бути гірше: зашлють у піхоту, на позиції в штрафники…

Королевич наважився і винувато сказав:

— Ви вже, Ростиславе Гервазійовичу, — авіатехніки дозволяли собі поза службою звертатись до пілота–напарника на ім'я та по батькові, — вибачайте, що так вийшло: втелющили ми і вас у погану історію…

Поручик Ростислав Драгомирецький звівся з нари, підійшов до дверей і почав дивитись на дорожній пейзаж.

За дверима теплушки швидко мигтіли телеграфні стовпи, а далі розкинулись мальовничі подільські простори: ледь погорблені роздоли, грабові діброви на пагорбах, стави по вибалках, жита. Жита де–не–де вже половіли. Села, здебільшого, були поруйновані: тут, по цих місцях, вже три роки толочилася війна.

— В кожного — своя голова на плечах! — сказав поручик Ростислав Драгомирецький від дверей. — Ти, Королевич, будь ласка, не думай, що такий вже герой: першим кинувся та інших за собою потяг…

Поїзд прогуркотів містком через Збруч, що відділяв Західну, австрійську, частину України від Східної, російської, — але пейзаж аж ніяк не змінився: ті ж роздоли піль, такі ж грабові переліски, плеса ставків і білі хати під стріхою в гущавині вишневих та яблуневих садків… Вітчизна!



9

Поручик барон Нольде в цей час сидів у купе вагона мікст, пив коньяк, закусував лимоном і перекидався з вістовим в очко: він ставив у банк карбованця, а вістовий, за браком грошей, діставав за кожний програш — щигля.

Між ділом поручик мрійливо позирав у вікно. За згарищами сіл бігли підфронтові курні шляхи: котили тачанки з фронтовою поштою, рогаті воли тягли гарби з сіном — на поживу кінним корпусам прориву, на вершечку телеграфного стовпа сидів величезний, відгодований солдатськими трупами чорний крук. Потім потяглися — на кілометри — вишикувані шеренгами дрібні хрестики на могилах: солдатські кладовища прифронтових етапних госпіталів.

Солодкі мрії заколисували барона. Він мріяв, як у Києві в шантані «Шато» сяде грати в шмендефер: сто карбованців ставка, стук — на трьох сотнях! Зірвати банк, коли грати, скажімо, вп'ятьох, можна — на щастя — аж чотири тисячі вісімсот! Го–го! Арифметика! Його таки не дурно навчили в кадетському корпусі всіх чотирьох правил!.. Мріялося, як перелапає він геть–чисто всіх київських дівчат, а потім сяде в ванну з гарячою водою — аж сорок градусів! — і якась лялька в цей час робитиме йому педикюр.

— Міф! Блеф! Фантасмагорія! — вигукував інколи поручик, радіючи всім своїм мізерним серцем і дивуючись з зовсім несподіваного щастя — прекрасної мандрівки із пекла в едем. Потім знову ковтав чарочку австрійського трофейного коньяку, заїдав кружальцем лимона й приспівував:

Вот в Риме, в Риме папа есть, папа есть, Вина в подвалах там не счесть, там не счесть. В объятьях ты, в руке стакан — Вот я и папа, и султан…
1 ... 149 150 151 ... 242
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Мир хатам, війна палацам», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Мир хатам, війна палацам"