Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Повія, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Повія, Мирний"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Повія" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 152 153 154 ... 168
Перейти на сторінку:
од­ка­за­ла во­на i пох­ню­пи­ла­ся.

Вiн нес­тям­но схо­пив­ся за го­ло­ву.


- Боже! Хоч ти не муч ме­не! - скрик­нув i по­бiг у свою ха­ту, за­чи­ня­ючи за со­бою две­рi.


I зно­ву цi­лу нiч чу­ли­ся йо­го важ­кi ступ­нi важ­кої хо­ди. Блi­дий свiт ран­ку ще зас­тав йо­го на но­гах, по­ну­ро­го та по­хилого. "Одно, що зос­та­лось, - ска­зав вiн, пiд­хо­дя­чись до лi­ж­ка i див­ля­чись на по­душ­ки, - збо­же­во­лi­ти. Як се не по­може, нi­що не по­мо­же!" - мах­нув­ши ру­кою, до­дав i лiг на пос­те­лю, зак­рив­ши го­ло­ву по­душ­кою.


З дня на день Ко­лiс­ник ро­бив­ся все чуд­нi­ше та чуд­нi­ше. День спить, нiч гу­ляє, час­то сам з со­бою ба­ла­кає. "Ану по­гадай, Кос­те, чи то й на сей раз пе­ре­ве­зе те­бе кри­вий кiнь? - пи­тав вiн сам се­бе. - Пе­ре­ве­зе! Не пе­ре­ве­зе! Пе­ре­ве­зе! Не пе­ре­ве­зе!" - ка­зав вiн, роз­ту­ля­ючи раз по раз то той, то дру­гий ку­лак i з ост­ра­хом по­зи­ра­ючи на свої до­ло­нi. По­тiм утих­не, за­ду­мається. "Хоч би од­на близька ду­ша бi­ля те­бе!" - скрик­не i, сум­ний та пох­му­рий, за­хо­де­зас­но­ви­гає по ха­тi.


Так про­хо­ди­ли днi за дня­ми. Ко­лiс­ник i но­гою не вихо­див з ха­ти. Не ви­хо­ди­ла i Хрис­тя нi­ку­ди, їй ба­жа­ло­ся про­вi­да­ти Довб­ню, та як його ки­ну­ти та­ту­ся са­мо­го?


А тим ча­сом наб­ли­жав­ся наїзд. По го­ро­ду хо­ди­ла чут­ка, що цей наїзд по­ви­нен бу­ти ду­же цi­ка­вим, що го­дi так на сло­во вi­ри­ти ви­бор­ним чле­нам, по­ра хоч раз га­раз­денько по­ди­ви­ти­ся, що ни­ми зроб­ле­но i чи цi­лi, лиш, при­по­ру­че­нi де­ко­му гро­ши­ки. Дех­то з бо­лем ука­зу­вав пря­мо на крадiж­ку i шко­ду­вав, що каз­на при­по­ру­чи­ла гро­ма­дi гро­шову часть. Не тре­ба б сього бу­ло ро­би­ти. Ну, земст­во, зем­ство. Хай би во­но роз­по­ряд­ки ро­би­ло, а гро­ши­ма каз­на за­вi­ду­ва­ла. Дру­гi зов­сiм не ба­чи­ли нi­якої ко­рис­тi з земст­ва i ка­за­ли: "Ще од­на драч­ка, а для уря­ду обу­за. Раз ко­не­вi по­пустити по­во­ди - дай по­ка­за­ти свої но­ро­ви, то вже труд­но оду­чи­ти. По­пом­ни­те мое сло­во: з цього земст­ва щось ли­хе вий­де!" Тре­тi жа­лi­ли­ся, що му­жич­чя на­тю­ри­ли в земст­во, бу­цiм во­но ку­ди i чем­не. Че­рез те i кра­дiж­ка, i шах­ра­ни­на гро­мадських гро­шей. "Пус­ти, - ка­жуть, - сви­ню за стiл, то во­на i но­ги на стiл".


Багато хо­ди­ло по го­ро­ду су­дiв-пе­ре­су­дiв, та не чув то­го нi­чо­го Ко­лiс­ник, си­дя­чи до­ма. Раз до йо­го прис­ла­ли з упра­ви до­вi­да­ти­ся, чи приїхав. Так вiн сто­ро­жа ви­ла­яв i прог­нав. Уд­ру­ге прис­ла­ли бу­ма­гу: да­вай от­чот наїзду. Ко­лiс­ник ще бiльше за­ду­мав­ся. По­тiм по­чав щось пи­са­ти. Од­но на­пи­ше - пор­ве та зно­ву дру­ге по­чи­нає. I зно­ву рве, i зно­ву пи­ше. З тиж­день пи­сав вiн, а по­тiм на все мах­нув ру­кою i по­ве­се­лiв. Хрис­тя ба­чи­ла, що то якась не­пев­на ве­се­лiсть бу­ла, оже мов­ча­ла. Та й що їй бу­ло ка­за­ти!


На дру­гий день вiн по­чав на­ряд­жа­ти­ся.


- Куди се? - спи­та­ла Хрис­тя.


- В уп­ра­ву. У нас те­пер наїзд. За­бу­ла?


Довго вiн на­ряд­жав­ся i вий­шов до неї ви­бi­ле­ний та вичи­щений.


- От що, - ска­зав вiн, мну­чись, - не за­бу­вай сво­го за­вi­ту: ме­не не ста­не - по­мо­ли­ся за ме­не!


Христя ски­ну­ла на йо­го зди­во­ва­ний пог­ляд. Ко­лiс­ник на­дi­вав верх­ню оде­жу.


- Ти б, мо­же, пiш­ла про­вi­да­ти Довб­ню? - спи­тав­ся i пi­шов.


"А справ­дi? - по­ду­ма­ла Хрис­тя. - Пi­ду. Чи приз­нае-то вiн ме­не? Все рiв­но: не приз­нає - са­ма приз­на­юся. Мо­же, йо­му по­лег­шає, ко­ли по­ба­че, що не всi од­вер­та­ються вiд йо­го, як жiн­ка од­вер­ну­ла­ся". I Хрис­тя, приб­рав­шись, пiш­ла в шпи­таль.


Їй там ска­за­ли, що ще ра­но. При­хо­жих пус­ка­ють до боля­щих то­дi тiльки, як скiн­чить лi­кар свої об­хо­ди. Хрис­тя пiш­ла в са­док про­хо­ди­тись.


День був яс­ний та ти­хий. Сон­де при­вiт­но свi­ти­ло i грi­ло, як во­но завж­ди грiє во­се­ни. На ули­цi се­ред хмар пи­лу жар­ко, за­те в хо­ло­доч­ку та в са­доч­ку са­ме доб­ре. Де­ре­во не то що з вес­ни зе­ле­не-зе­ле­не, як ру­та, а приб­ра­ло­ся в рiз­нi ко­льори, вiд блi­до-жов­то­го до жов­то­га­ря­чо­го, - зда­ле­ка зда­валося, мов во­но зац­вi­ло та­ки­ми квiт­ка­ми.


Христя увiй­шла в са­док i сi­ла спо­чи­ти на пер­шiй при­мостцi у хо­ло­доч­ку. З глу­хо­го кiн­ця сад­ка до­но­сив­ся го­мiн, по ви­чи­ще­них до­рiж­ках сно­ви­га­ли бо­ля­щi у бi­лих шли­ках, у жов­тих ба­ла­хо­нах. У Хрис­тi сер­це зам­лi­ло, див­ля­чись на їх блi­дi зам­лi­лi об­лич­чя, що мовч­ки сну­ва­ли, мов тi жов­тi тi­нi, на со­няч­нiй сто­ро­нi.


"А мо­же, i вiн там де мiж ни­ми?" - по­ду­ма­ла во­на i пiш­ла по­хо­ди­ти, заг­ля­да­ючи кож­но­му у вi­чi, пiз­на­ючи, чи не­ма мiж ни­ми Довб­нi. Во­на об­хо­ди­ла увесь са­док, усi до­рiж­ки i нiг­де йо­го не стрi­ла. По­тiм вер­ну­ла­ся на­зад. З то­го мiс­ця вид­но усю­ди, вид­но, що ро­биться в сад­ку, в дво­рi, ко­ло шпи­та­лю. Он не­ве­лич­ка шкiнька на ли­хо­му во­зi при­вез­ла до шпи­та­лю бо­ля­що­го. Го­ло­ва i ли­це йо­го бу­ли за­вер­не­нi ган­чiр­ка­ми, звер­ху прик­ри­тий вiн ряд­ни­ною, а зза­ду iш­ла по­хи­ла жi­но­ча пос­тать. То, пев­но, жiн­ка при­вез­ла сво­го чо­ловiка. Он чо­ти­ри прис­луж­ни­ки нес­ли на но­сил­ках шось жов­те, кот­ре так важ­ко стог­на­ло. Он ви­бiг хтось з шпита­лю з мiд­ним та­зом i ли­нув у яму щось чер­во­не. То кров, мо­же? А там з глу­хої хвiрт­ки, на­че вi­тер, ви­бiг­ла тро­хи не го­ла жiн­ка i, пле­щу­чи в до­ло­нi, пом­ча­ла­ся геть за двiр. 3а нею навз­до­гiн­цi ки­ну­ло­ся чи­ма­ло прис­луж­ни­кiв. Хтось десь кри­чав: "Так ви усе ди­ви­тесь? Так гля­ди­те? Божевiль­ну­ ви­пус­ти­ли. Ло­вiть! Ло­вiть!" - i всi, аж зем­ля гу­ла, по­гна­л­ися за нею. Че­рез скiльки ча­су її ве­ли два чо­ловiки за ру­ки, а во­на, роз­пат­ла­на, при­хи­ля­ла­ся то до то­го, то до дру­го­го, вид­но, на­че ку­са­лась або пру­ча­ла­ся вирват­ись. При­вiв­ши до хвiрт­ки, один з чо­ло­вi­кiв штовх­нув її, i во­на сторч про­ле­тi­ла у двiр. Нес­тям­ний ре­гiт при­вi­тав штов­ху­на. А той, кряк­нув­ши, скар­жив­ся, що бi­да з си­ми бо­жевiльними. Так i бе­ре­жи­ся, щоб чо­го не наш­ко­ди­ли. Та здо­ро­вi, прок­ля­тi. Ска­за­но, не­чис­та си­ла їх обу­яла!


"Так он во­но чо­го лю­ди ро­зу­му поз­бу­ва­ються! Не­чис­та си­ла йо­го плу­тає. Хто ж за­бо­ро­нить їй на­пас­ти­ся на кожно­го?" - по­ду­ма­ла Хрис­тя. Це мiс­це му­ченьки людської та вся­кої хво­ро­би та­ким їй страш­ним зда­ло­ся, що во­на ма­ла бу­ла тi­ка­ти, та зга­да­ла, що не доз­на­ла­ся нi­чо­го про Довб­ню, пiш­ла зно­ву до кон­то­ри.


- Довб­ня? Довб­ня, - за­мо­вив смот­ри­тель. - Був та­кий у бi­лiй га­ряч­цi. Здається, ви­ду­жав. Я за­раз. - I вiн мет­нув­ся у дру­гу ха­ту, а звiд­ти вий­шов, ска­зав, що вже тре­тiй день, як Довб­ня ви­пи­сав­ся.


"Отак же! От i зiб­ра­ла­ся про­вi­да­ти! - по­ду­ма­ла Хрис­тя, ве­р­та­ючись до­до­му. - Де ж те­пер йо­го я стрi­ну? У ко­го спи­таю?"


Похила iш­ла во­на ули­цею i ду­ма­ла про бо­же­вiльну жiн­ку. Дум­ки її, плу­та­ючись та на­ни­зу­ючись од­на на дру­гу, черк­ну­ли­ся Ко­лiс­ни­ка. Чуд­ний вiн

1 ... 152 153 154 ... 168
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Повія, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Повія, Мирний"