Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Повія, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Повія, Мирний"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Повія" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 155 156 157 ... 168
Перейти на сторінку:
нi. У наїздi пiд­ня­ла­ся та­ка бу­ря, та­ка за­вi­рю­ха - свi­ту не вид­но! "То що ми од­но ба­ла­каємо та ба­ла­каємо? Хто спов­не кра­дiж­ку, хто вер­не втра­ти?" - спи­тав­ся Ло­ша­ков. "На уп­ра­ву!" - кри­ча­ли од­нi. "На то­го, хто не­охай­но ди­вив­ся за гро­мадським доб­ром", - пiд­да­ва­ли дру­гi. "Пiд суд усiх!" - гу­ка­ли тре­тi. Пред­сi­да­тель i чле­ни як тiнь хо­ди­ли. "Оце не­вин­не спа­сiн­ня! Оце ли­хо! Чим ми ви­ну­ва­тi? - оп­рав­ду­ва­ли­ся тi. - Хто ви­би­рав уся­ких плу­тяг та прой­дис­вi­тiв? Ка­за­ли то­дi, на­що му­жи­ка пус­ка­ти до та­ко­го по­важ­но­го ста­ну! Не­дос­та­ва­ло, щоб ще повиби­рали во­лос­них пи­са­рiв!" Три днi йшла бу­ча та свар­ка. На чет­верт­нiї пред­сi­да­тель до­ло­жив, що Ко­лiс­ник ку­пив ве­ликий маєток на своє мен­ня. Чи не кра­ще поп­ро­ха­ти уряд за­ареш­ту­ва­ти все йо­го доб­ро? Усiм тро­хи по­лег­ша­ло. Сла­ва бо­гу! знай­шли чим розв'яза­ти цю ка­торж­ну зав'яз­ку. "Про­ха­ти, про­ха­ти уряд!" - усi в один го­лос за­го­мо­нi­ли. Та тут са­ме пред­сi­да­те­ля вик­ли­ка­ли. На йо­го мен­ня прий­шла нуж­на бу­ма­га вiд уря­ду. Що то? Мо­же, зно­ву яка на­пасть? Че­рез скiльки ча­су той вер­нув­ся ве­се­лий з па­пе­ром в ру­ках. "Па­но­ве! Ра­дiсть! Ве­ли­ка ра­дiсть!" - "А що та­ке?" - "Гу­бернатор прис­лав ду­хов­не за­вi­ща­нiе по­кiй­но­го. Весел­ий Кут, на куп­лю кот­ро­го Ко­лiс­ник узяв двад­цять ти­сяч зем­ських гро­шей, вiн пе­ре­дає земст­ву". - "Ура!" - хтось гук­нув. "Ура!" - пiд­дер­жа­ли дру­гi. "А знаєте, вiн чес­ний чо­ловiк був! Чи дру­гий би зро­бив так? Нi­ко­ли! Дур­ний тiль­ки! Вияв­ив би усе пе­ред на­ми, ска­зав: бе­рiть моє доб­ро. I ми б йо­му прос­ти­ли йо­го про­вин­нiсть, ще б i на мiс­цi дослужув­ати зос­та­ви­ли. А то так за­па­ку­вав се­бе! Шко­да!" - i всi загом­онiли про не­щас­ну до­лю людську. Що та­ке жит­тя чо­ловiче? Дим, та й го­дi! Б'ється-б'ється вiн, плу­тається - от вис­ко­че, от ви­лi­зе на су­хе, а тут на то­бi! Спiтк­нув­ся - i за­вис на бан­ти­нi. "Чо­ло­вiк - яко тра­ва, днi йо­го, яко цвiт се­ль­ний!" - про­го­во­рив Ру­бець. Це так по­до­ба­ло­ся всьому наїздо­вi, що йо­го на мiс­це Ко­лiс­ни­ка крик­ну­ли виб­ра­ти, "еди­ног­лас­но!" - хтось гук­нув, "еди­ног­лас­но!" - роз­да­ло­ся з усiх кут­кiв. Та тут пiд­няв­ся один з ко­за­чих глас­них у сi­рiй сi­ря­чи­нi. "Нi, ми не хо­че­мо еди­ног­лас­но, - ска­зав вiн. - Ми знаємо, як пан Ру­бець бi­гав по па­нах i кла­няв­ся усiм у но­ги, щоб виб­ра­ти. Ми знаємо па­на Руб­ця як ко­лишнього се­кретаря у Ду­мi, а на се мiс­це тре­ба чо­ло­вi­ка, тя­му­чо­го у ха­зяйствi".

- То, мо­жет быть, вы же­ла­ете бал­ло­ти­ро­ваться? - пiдвiв­шись, спи­тав Ло­ша­ков i до­дав, зло ус­мi­ха­ючись: - Мы ра­ды бу­дем и вас изб­рать. Был же Ко­лес­ник, а те­перь вы бу­де­те.


- Я не до­ма­га­юся панської лас­ки, - од­ка­зав сi­ряк, - а я про­шу ро­би­ти по за­ко­ну.


- Ну, что же, бал­ло­ти­ро­вать, так бал­ло­ти­ро­вать! - ска­зав Ло­ша­ков, див­ля­чись на ча­си. - По­ра же и обе­дать.


Кинули на ша­ри i виб­ра­ли Руб­ця 75 го­ло­са­ми за­мiсть 5О.


- Ну что, вы удов­лет­во­ре­ны? - спи­тав Ло­ша­ков сi­ря­ка, ви­хо­дя­чи з соб­ра­нiя. - Ведь вы зна­ли, что из­бе­рут Руб­ца. Не все ли рав­но - бал­ло­ти­ров­кою или еди­ног­лас­но!


- Знав. Та не знав, скiльки з тих па­нiв, що кри­ча­ли едино­гласно, са­мi ба­жа­ли б сiс­ти на Ко­лiс­ни­ко­ве мiс­це. А те­пер от дiз­нав­ся. Нас, тем­них, усього три ду­шi, а п'ятде­сят чор­них на­ва­ли­ли. От то­бi й еди­ног­лас­но!


Лошаков сер­ди­то гля­нув на сi­ро­го i, нi­чо­го не ска­зав­ши, прой­шов да­лi. А вве­че­рi у Ло­ша­ко­ва на роз'їзно­му бен­ке­тi бу­ла ра­да, як би так зро­би­ти, щоб пе­ре­по­ло­ви­ни­ти мужик­а у земст­вi.


- Помилуйте! У гу­бернсько­му наїздi отак вик­ри­ку­ють, а на уiз­дах - їх царст­во. Пред­сi­да­те­ля­ми своїх ви­би­ра­ють, чле­на­ми… Хi­ба на­шо­го бра­та, бi­да­ка, кот­рий з са­мо­го мал­ку служ­бо­ву лям­ку тяг, ма­ло є?


- Да, об этом нуж­но бу­дет по­ду­мать, - ска­зав Ло­ша­ков.


- Постарайтеся. А ми, зна­ете що? На­вi­що нам той Кут здав­ся? Знайдiть двад­цять ти­сяч та й вiзьмiть со­бi, вiн бiльше стоє.


Лошаков нi­чо­го на це не ска­зав, а тiльки, кла­ня­ючись усiм, плес­кав: "Пос­та­ра­юся, пос­та­ра­юся!"


Дещо з цього до­хо­ди­ло i до Хрис­тi. П'яний Книш по­мiж ро­з­мо­вою до­во­див їй пот­ро­ху, що ро­би­лось i що говори­лось у мiс­тi. Во­на слу­ха­ла все те, по­зi­ха­ючи. Що во­на, i що їй до то­го земст­ва?


Вона знає од­но: па­ни б'ються, а в му­жи­кiв бу­дуть чу­би бо­лi­ти! Во­на тiльки по­пи­та­ла, чи зос­та­неться зап­рав­ля­ти Ку­том Ки­ри­ло i чи го­ро­да­ми та ста­вом бу­дуть сло­бо­жа­ни во­ло­дi­ти.


- Який Ки­ри­ло? Якi сло­бо­жа­ни? - спи­тав Книш. Во­на роз­казала своє жит­тя у Ку­тi.


- Ну, нав­ряд, - ска­зав вiн.


- Що ж во­ни зроб­лять з Ку­том?


- Продадуть, та й го­дi.


Христi ста­ло шко­да i Ко­лiс­ни­ка, i Ки­ри­ла, i сло­бо­жан. Во­на не­ма­ло са­ма пос­та­ра­ла­ся, по­ти до­ве­ла дi­ло до зго­ди. I от те­пер її тур­бо­ти, як дим, роз­ле­тi­ли­ся.


Щоб поз­бу­тись до­са­ди, во­на за обi­дом нак­лю­ка­ла­ся i ляг­ла спа­ти.


Увечерi Книш при­нiс до неї дру­гу но­ви­ну.


- А знаєш, ко­го виб­ра­ли на мiс­це Ко­лiс­ни­ка?


- Кого?


- З бу­дя­ка, Руб­ця!


- Рубця! - скрик­ну­ла Хрис­тя. - Я у йо­го ко­лись слу­жи­ла. Те­пер тiльки дiз­нав­ся Книш, де вiн її ра­нi­ше сього ба­чив.


- То ти Про­цен­ко­вих рук не втек­ла?


- Його! Бо­дай йо­му доб­ра не бу­ло! Ще й те­пер все ла­щи­ться, де стрi­не.


- О, вiн ва­шо­го бра­та лю­бе i спус­ку нiг­де не дає.


- А де те­пер Довб­ня? - спи­та­ла, по­мов­чав­ши, Хрис­тя.


- По шин­ках шляється. Раз у ме­не в чор­нiй но­чу­вав.


- За що?


- П'яного знай­шли пiд ти­ном.


- Бажала б я йо­го ба­чи­ти.


- А що, i з ним зна­ла­ся?


- Я жи­ла у їх, як одiй­шла вiд Руб­ця. Вiн доб­рий чо­ло­вiк, та йо­го жiн­ка, хоч i ко­лиш­ня под­ру­га моя, а ли­ха лю­ди­на. Як пе­реїжджа­ли з Ку­ту, я за­бi­га­ла до неї. У пуст­цi жи­ве з мос­ка­лем, i ра­да, що чо­ло­вi­ка зди­ха­ла­ся… З чо­го ж вiн жи­ве?


- Хто?


- Та Довб­ня ж.


- А чорт йо­го знає. Удень бi­ля су­ду швен­дяє. Пiй­має яко­го му­жи­ка, наст­ро­че йо­му про­ше­нiе - от i є на ви­пив­ку.


- А в нас доб­ре, що не­ку­по­ва­на, - ус­мiх­ну­ла­ся Хрис­тя. - Пий - i п'яним нi­ко­ли не бу­деш.


- О, та ти цi­ла шельма! - обiз­вав її Книш, по­мi­тив­ши лука­вий пос­мiх у її очах.


- Я не шельма, а я шельмоч­ка! - пест­ли­во од­ка­за­ла во­на. Книш за­лив­ся ве­се­лим ре­го­том.


- Знаєш що, Хрис­те? Ме­не, мо­же, пе­ре­ве­дуть швид­ко з цього мiс­ця на дру­ге. Ти поїдеш зо мною?


- Куди?


- Не знаю ще ку­ди. Мо­же, i в N.


- Туди я нi­за­що не поїду.


- Чому?


- Там усе знай­омi лю­ди. З се­ла наїдуть - пiз­на­ють.


- А то­бi що?


- Нiчого. Тiльки я не поїду ту­ди.


- Ну, а в дру­ге мiс­це?


- Звiдси нi­ку­ди не хо­чу. Я б од­но­го

1 ... 155 156 157 ... 168
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Повія, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Повія, Мирний"