Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Думи і мрії, Леся Українка 📚 - Українською

Читати книгу - "Думи і мрії, Леся Українка"

270
0
15.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Думи і мрії" автора Леся Українка. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 15 16 17 ... 20
Перейти на сторінку:
у світ останньої збірки «Відгуки» (1902). Останні надруковані в різних виданнях і в різні часи за життя і після смерті поетеси. Всі вони розміщені в хронологічному порядку, за часом написання. У віршах та поетичних циклах збережені авторські дати під кожним твором, хоч вони інколи не збігаються з фактичними датами написання чи остаточного завершення вірша.

У томі під текстами поетичних і драматичних творів стоять авторські дати, якщо вони є в текстах, за якими подаються. Незалежно від наявності чи відсутності авторської дати в тексті в примітці зазначається дата фактичного написання твору.

Серед поезій, раніше не публікованих і не призначених для друку принаймні за життя поетеси, є твори, в яких відбилася глибоко інтимна душевна драма Лесі Українки. Хронологічні рамки цього своєрідного циклу окреслені досить виразно: листопад 1900 р. - лютий 1902 р. (від ліричної медитації «Твої листи завжди пахнуть зів’ялими трояндами...» до поезії «Ти хотів би квіток на дорозі моїй?»). Ці твори вперше надруковані у вид.: Деркач М. Леся Українка. Неопубліковані твори. К., 1946. У даному томі вони подаються за автографами.

Окремо в хронологічному порядку розміщені поеми, серед яких «Давня казка» і «Роберт Брюс, король шотландський», які Леся Українка включила до збірки «Думи і мрії». Для інших поем, а також драматичних творів, першою і останньою авторською прижиттєвою публікацією стали першодруки в тогочасній українській пресі, переважно в журналі «Літературно-науковий вісник» (далі - ЛНВ). Як виняток залишена в чорновому автографі фантастична драма «Осіння казка» друкується за чорновим автографом.

Тексти подаються за сучасним правописом, із збереженням лексичних та морфологічних особливостей мови письменниці. Переважна більшість автографів Лесі Українки зберігається в Інституті літератури ім. Т. Г. Шевченка АН УРСР. Посилаючись на ці матеріали, зазначаємо номер фонду та одиниці збереження.

 

ДУМИ І МРІЇ

 

Це друга поетична збірка Лесі Українки. Вийшла у Львові восени 1899 р. У підготовці книжки брав безпосередню участь фольклорист і етнограф демократичного напряму, на той час член редколегії журналу «Літературно-науковий вісник» Володимир Михайлович Гнатюк (1871-1926). Готувалася книжка до друку в кінці весни і влітку 1899 р. Перебуваючи тоді на лікуванні в Берліні, а з липня - в Києві та Гадячі, Леся Українка вела з Гнатюком листування, сама вибирала тексти для друку і впорядковувала збірку, читала коректуру.

Дбаючи про ідейно-художню цілість всієї збірки і кожного розділу-циклу зокрема, Леся Українка прагнула по можливості зберегти хронологічну послідовність. Там, де з художніх міркувань хронологічна канва не збережена, поетеса під віршем вказувала тільки рік написання, опускаючи день і місяць, а то й зовсім знімала дату.

Збірку відкривав розділ «Поеми», де були вміщені «Давня казка» і «Роберт Брюс, король шотландський». В нашому виданні цей розділ знятий, оскільки поеми подаються після поезій. Знята також нумерація римськими цифрами розділів-циклів, бо вона після вилучення поем стала іншою. Поза тим композиція збірки збережена.

 

МЕЛОДІЇ (1893-1894)

 

Вперше цикл із дванадцяти поезій, за винятком вірша «Стояла я і слухала весну», опублікований у зб. «Думи і мрії», Львів, 1899, с. 47- 53. Дата спільна для всього циклу: 1893-1894 рр. Подається за цим виданням з урахуванням авторських правок, внесених у текст збірки «На крилах пісень» 1904 р.

 

1. «Нічка тиха і темна була».- Автографи: ранні (ф. 2, № 11, с. 78, під заголовком «Нічна мелодія»; ф. 2, № 701, під заголовком «Nocturno»); пізніший автограф (ф. 2, № 677).

 

2. «Не співайте мені сеї пісні...» - Автографи: ф. 2, № 11, с. 79; ф. 2, № 677.

 

3. «Горить моє серце, його запалила...» - Автографи: ф. 2, № 11, с. 80, під заголовком «Прелюдія»; ф, 2, № 677.

 

4. «Знов весна і знов надїї...» - Автографи: ф. 2, № 11, під заголовком «Весняна мелодія»; ф. 2, № 677.

 

5. «Дивлюсь я на яснії зорі...» - Автографи: ф. 2, № 11, с. 83-84; ф. 2, № 677.

 

6. «Стояла я і слухала весну...» - Вперше опублікована ще до виходу збірки в журналі «Зоря», 1894, № 2, с. 35-36. Автографи: ф. 2, № 11, с. 84; ф. 2, № 677.

 

7. «Хотіла б я піснею стати...» - Автограф не зберігся.

 

8. Перемога.- Автограф не зберігся. Дата в першодруку: 14.04.1893.

 

9. До музи.- Автограф не зберігся. Дата в першодруку: 13.01.1894.

 

10. «То була тиха ніч чарівниця...» - Автограф не зберігся.

 

11. Давня весна.- Автограф: ф. 2, № 11, с. 81-83. Дата в першодруку: 1894 року.

 

12. «У чорную хмару зібралася туга моя...» - Автограф: ф. 2, № 678.

У виданні «На крилах пісень» 1904 р. Леся Українка відредагувала кінцівку вірша. Після тринадцятого рядка («Її не розбила і ся перелітная буря весняна») зняла два рядки:

 

Нехай там збирається гірша, страшніша негода,

Нехай там узброїться в гостру огненную зброю,-

 

а чотирнадцятий рядок «Я вийду сама проти неї» виправила на «Я вийду сама проти бурі…».

 

НЕВІЛЬНИЧІ ПІСНІ (1895-1896)

 

Вперше цикл із чотирнадцяти поезій надруковано в зб. «Думи і мрії», 1899, с. 57-82. До цього поезії циклу публікувалися у періодичних виданнях та збірниках. Цикл подається за зб. «Думи і мрії» з урахуванням авторських правописних правок у виданні 1904 р.

 

Мати-невільниця.- Вперше надруковано в журн. «Народ», 1895, № 15-16, с. 254-255. Автограф: ф. 2, № 11, с. 91-93. Дата в першодруку: 1895 року.

Поезія має життєву основу. Співбесідниця поетеси - її подруга Галина Ковалевська (в одруженні Деген). Батько Галини - Микола Васильович Ковалевський, земляк, щирий друг і вірний послідовник М. П. Драгоманова, помітна фігура в українському громадському житті 80-90-х років XIX ст. Мати - Марія Воронцова-Ковалевська

1 ... 15 16 17 ... 20
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Думи і мрії, Леся Українка», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Думи і мрії, Леся Українка"