Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Fata morgana, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "Fata morgana, Коцюбинський"

255
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Fata morgana" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 15 16 17 ... 30
Перейти на сторінку:
заг­на­ли в шпар­ку - бач, он ле­жать се­ла, як ку­пи гною на пансько­му по­лi, а над ни­ми дим­лять са­хар­нi й гу­ральнi та людську си­лу пе­ре­га­ня­ють на гро­шi…

Андрiєвi див­но, що вiн впер­ше сьогод­нi по­ба­чив, якi справ­дi ма­ленькi, за­губ­ле­нi се­ла. На­че хто розт­ру­сив по май­да­нi трош­ки со­ло­ми з во­за. I теж йо­му див­но, що па­н­сь­кий пас­тух на­че ви­рiс од­ра­зу отут пе­ред ним. Си­дить по­п­лiч, на­че дуб врiс у зем­лю, а пiд но­ги йо­му по­кiр­но ко­тять жов­тi хви­лi ла­ни i на­вiть сон­це в по­ко­рi сте­леться до­лом.


Андрiй за­був жа­лi­тись. Вiн тiльки ди­виться й слу­ха.


- Поглянь на ме­не, а я на те­бе. Ти ме­нi си­вий во­лос по­ка­жеш, своє ка­лiцт­во, а я то­бi що? Мо­же, ду­шу свою, що за­ко­пав у гної, як гля­дiв панську ху­до­бу! Я там все за­ко­пав, чим го­рi­ла ду­ша, а ти один з дру­гим ди­вивсь та мов­чав, бо­дай ви по­нi­мi­ли на­вi­ки всi до­го­ла, кро­ти слi­пi…


Овва! А що змiг би Анд­рiй? Чим вин­нi лю­ди?


Хома встром­ляє в Анд­рiєвi очi свої, ка­ла­мут­нi. Гост­рий ко­лю­чий смiх кре­ше з них iск­ри, а нас­по­дi сi­ро­жов­тої гу­щi по­чи­на вже ки­пi­ти.


Андрiй не мо­же змиг­ну­ти, йо­му мо­то­рош­но. Хо­ма мов­чить, та Анд­рiй чує, що смiх кле­ко­че в Хо­мi, мов во­да в ка­за­нi.


Смiх вир­вав­ся вреш­тi, i приж­му­ри­лось сон­це.


I рап­том ве­ли­ке, га­ря­че об­лич­чя при­су­ну­лось ближ­че, до са­мо­го ву­ха Анд­рiя, вiй­ну­ло жа­ром. Сло­ва по­ле­тi­ли так швид­ко, що вiн їх лед­ве ло­вив.


- Не мiг? Нi, бре­шеш, мiг. Ба­чиш - ла­ни… пше­ни­ця, як мо­ре… панське ба­гатст­во… А ти узяв сiр­ник - один з ко­роб­ки сiр­ник - i по­ле­тi­ли в не­бо ди­ми, а на зем­лi ли­шив­ся сам по­пi­лець… Ба­чиш - бу­дин­ки, па­ла­ци, пов­но ху­до­би, доб­ра… а ти прий­шов ма­ленький, сi­рий, як ми­ша­ча тiнь, - i за то­бою тiльки ву­гiл­ля…


Хома го­во­рить все швид­ше i швид­ше, рве сло­во, свис­тить i кле­ко­че.


- Од па­на до па­на… з гу­ральнi в са­хар­ню… з куб­ла в куб­ло. Скрiзь, де людська крив­да гнiз­до со­бi зви­ла, аж по­ки не ста­не го­ла зем­ля…


Андрiєвi очi лi­зуть на лоб, а за пле­чи­ма - му­ра­хи.


- Чуєш? - свис­тить Хо­ма, - тiльки го­ла зем­ля та сон­це.


Хома бо­же­вiльний… Що вiн го­во­рить? Анд­рiєвi тре­ба щось од­по­вiс­ти, та язик, по­лох­ли­вий, як заєць, тi­ка ку­дись в гор­ло.


Повернувся на­реш­тi, але ви­хо­дить зов­сiм не те, що тре­ба.


- Бог з ва­ми, Хо­мо. Хi­ба та­ке мож­на ро­би­ти?


Хома ди­виться мовч­ки, по­то­му цi­дить до нього зго­ри в до­ли­ну, на­че ме­жи очi плює:


- Хам ти… Чер­вак… Гний, про­па­дай, щоб i слiд твiй за­ги­нув, так на­че нi­ко­ли те­бе не бу­ло…


- Овва! Якi ж бо ви, Хо­мо…


Але Хо­ма не слу­ха. Встає ви­со­кий, лю­тий i йде в пше­ни­цю, як в во­ду, а Анд­рiй при­лип до зем­лi, не­на­че то­рiш­нiй зог­ни­лий лис­ток.



***



Економ свi­тить до па­на чо­лом, а на брон­зо­вiм об­лич­чi, де завж­ди блу­ка­ло сон­це, пан ба­чить який­сь нес­по­кiй.


- А що там, Яне?


- Прошу па­на, сьогод­нi не мож­на по­ча­ти жни­ва.


- А то чо­му? Хi­ба Ян не за­га­ду­вав вчо­ра?


- Цiле се­ло об­бi­гав, про­шу лас­ка­во­го па­на, та нiх­то на ро­бо­ту не вий­шов. Не хо­чуть жа­ти по на­шiй цi­нi.


- Як то не хо­чуть?


Пан стре­пе­нув­ся. За­бас­тов­ка? У нього? Пан чує об­ра­зу. Вiн знає, що по се­лах бу­ли за­бас­тов­ки, але щоб в нього, ко­ли вiн завж­ди був доб­рий для хло­па, не раз да­ру­вав спаш, а йо­го жiн­ка нi­ко­ли не од­мов­ля­ла хо­рим в по­рош­ках хi­ни, олiй­ку i ар­нi­ко­вiй при­моч­цi… Вiн ще раз хо­че по­чу­ти:


- Як ка­же - не хо­чуть?


- Так, про­шу па­на.


Звичайна спра­ва. Мас­ти хло­па хоч ме­дом, вiн вку­сить, на­че га­дю­ка.


Пан за­зи­рає в вiк­но. Сон­це тiльки що вста­ло.


- Ну доб­ре. От що… за­раз ме­нi на ко­ня i ду­хом до Ямищ. На­нять ями­щан. Ко­ли не схо­чуть, на­бав цi­ну.


- Слухаю па­на.


- Лайдаки!


Але не встиг­ла ра­нiш­ня ти­ша ковт­ну­ти ще ту­пiт кiн­сь­ких ко­пит, як знад­во­ру влi­тає в ха­ту приг­лу­ше­ний го­мiн i тiльки ви­со­кий жi­но­чий го­лос рi­же йо­го, як по­ло­мiнь дим.


Що там?


Пан од­чи­няє вiк­но.


Вся че­лядь на дво­рi. Пас­ту­хи на­вiть. Най­мич­ки з кух­нi на бi­гу ло­по­тять спiд­ни­ця­ми… Якiсь чу­жi лю­ди.


- Що там за крик? Якi там лю­ди?


Пан за­гор­тає розх­рис­та­нi гру­ди i хо­че щось зро­зу­мi­ти, але на нього не звер­та­ють ува­ги.


- Максиме! Хто там? Мак­си­ме!


Максим вреш­тi бi­жить, який­сь не­пев­ний, на­ля­ка­нi очi, а за ним дру­гi.


- Це, про­шу па­на, не на­ша ви­на… Жит­тя ми­лi­ше за служ­бу… Ска­лi­чать, що то­дi дi­ти бу­дуть ро­би­ти…


- Що та­ке? Ну! Го­во­ри!


В од­по­вiдь че­лядь кри­чить гур­том:


- Як що? За­бас­тов­ка. Не по­ки­нем ро­бо­ти, поб'ють… Чо­го тут, хо­дiм… Гей, хлоп­цi, гай­да… Це, па­не, не на­ша во­ля…


Кров за­ли­ває па­но­вi мо­зок.


- Куди ви! Сто-ять!..


Скрегнув роз­лю­че­ний го­лос, як за­лi­зо об ка­мiнь, i рап­том зiр­вав­ся. Пан чує, що впав йо­го го­лос, роз­бив­ся i не си­ла пiд­ня­ти. Да­рем­не. Че­лядь вже бi­ля бра­ми, зби­лась в во­ро­тях, як сi­ра ота­ра, яку же­нуть на па­шу. З бу­дин­ку ви­бi­га­ють дiв­ча­та i тiльки миг­тять чер­во­ним до сон­ця. Вiд обо­ри, спiз­нив­шись, пос­пi­шає один се­ред пуст­ки ма­ленький гу­сiй. Пiд­няв ру­ка­ми по­ли, кар­туз на­су­нув, ба­тiг в'ється за ним по зем­лi, на­че га­дюч­ка, i ли­ша за со­бою кри­вулькою слiд.


- Куди ти? Гунц­вот! - ту­па но­гою пан. - На­зад!..


Гусiй тiльки пiд­дає хо­ду. Стоїть пан хви­ли­ну i ди­виться в пуст­ку.


- Бестiї! хло­пи!..


Натягає спiш­но шта­ни i ви­бi­га на под­вiр'я.


Пусто.


Йде вздовж бу­дин­кiв. Чуд­но. Не йо­го двiр. На­че чу­жий.


Заходить у чор­ну пе­кар­ню, пхає но­гою две­рi й кри­чить:


- Марино!


Нiкого.


- Олено!


Тихо.


В чор­нiй пе­кар­нi, як у куз­нi. За­коп­че­нi стi­ни, до­лiв­ка в ямах, а кис­лий дух по­ту i ро­щи­ни, як кiт лi­ни­вий на пе­чi, мiц­но за­лiг в пе­кар­нi. Обе­ре­мок дров бi­ля пе­чi, роз­ча­то чис­тить кар­топ­лю. I все по­ки­ну­то жуж­мом.


Пан iде да­лi. По под­вiр'ї роз­тек­лись гу­си: гу­се­ня­та ко­ли­ва­ють з но­ги на но­гу, на­че вi­тер мо­рiж­ком го­нить жов­тi пу­шин­ки. Не виг­нав, зна­чить, на па­шу. Пан хи­та го­ло­вою. Ко­ро­ви так i ли­ши­лись в обо­рi. Две­рi в во­зов­ню сто­ять от­во­ром, i чор­на пуст­ка виг­ля­да звiд­ти, як з без­зу­бо­го ро­та. Брич­ка стоїть над­во­рi, а ко­ло неї ва­ля­ються шо­ри. Ах ти, ско­ти­на, бид­ло! Пан бе­ре шо­ри, щоб за­нес­ти на мiс­це, але за­раз i ки­да. Нев­же нi­ко­го i бi­ля ко­ней?


- Мусiю, гей!!


Знову ти­хо.


- Мусiю! Ти там?


Чудно па­дає го­лос в око­лиш­ню пуст­ку i без од­по­вi­дi ги­не.


Пан згор­тає на че­ре­вi ру­ки i ози­рає под­вiр'я…


Що ж се та­ке?


Сниться, чи справ­дi?


Ось тiльки двiр був як сер­це, що б'ється i роз­га­няє по

1 ... 15 16 17 ... 30
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Fata morgana, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Fata morgana, Коцюбинський"