Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Оповідання, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Оповідання, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Оповідання" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 15 16 17 ... 20
Перейти на сторінку:
class="title2">

ОГРІВАЙ, СОНЦЕ...



Коли Марта зарізала свого чоловіка й упоралася з ним, завмер тієї ночі всякий звук у її хаті. І вокруги тієї хати панувала тишина. Там, де закопала його, хоч і неглибоко, здавалося оку, земля незамітно завершилася. Але то могло бути й від снігу, що від ранку укладався на все безнастанно. Місяць глядів на землю, купав її в магічнім сяйві, але не огрівав її.


Окремо від того йшло мов благословенство селом, бо так святочно й спокійно здавалось повсюди. З появленням снігу наче зблизилось і рождество Христове, те свято миру, що не оминало жодного кутка, де проживали правовірні, а ясні ночі ніби заповідали коляду.


Так уже котрась-то ніч від часу, як Марта усунула свого господаря з хати.


Двоє сиріт його, дев’ятилітній Павлик і семилітня Зоня, що осталися, тулилися до себе на печі, вночі вмліваючи з остраху, що мати заріже і їх, щоби не свідчили проти неї, що відібрала їм батька. Дев’ятилітній Павлик мусив помагати винести батька на леваду між дерева, де його уклали в землю. Але покривати його не дозволила мати, нагнала назад до хати й наказала спати. Він учинив, як наказала, бо страшно йому було від мертвого, від її очей і від ясної ночі.


Коли люди питали за кушніром, відповідала мати, що пішов до Бессарабії, як звичайно... але в хаті не дозволяла про те говорити.


Батько запивався до нестями, марнував зароблене, а як не ставало гроша, чіпався до матері, щоб продава­ла поле.


Кілька разів уволяла його волю й продавала, бо побивав її. Вертаючи з корчми нерівним кроком, батько співав, а вона чимраз більше сохла й в’янула, а великі її карі очі западалися в ямках.


Сіро жилося малому Павликові й його сестричці Зоні. Час від часу забігала до них нишком стара материна няня, що викохала її ще в її родичів, і обі говорили пошепки про щось за плечима дітей. Що говорили, Павлик не знав, лише бачив, як мати ціпила уста, давлячись плачем, а сльози заливали її худе невеселе обличчя. А дні уходили, поля попустіли, хіба один ворон перелітав ними або десь-не-десь позісталі бузьки стояли, мов сторожі тієї польової пустки... на одній ніжці, і думали й сумували над чимсь-то...


- Павлику, що бузько думає, що так довго на одній нозі стоїть, що він вигадує? - спитала однієї захмареної днини Зоня брата Павлика.


- Ая... думає... Дурна! Де бузько думає? Так думає, як і ти.


Зоня вмовкла й поглянула поважно на брата. Він був вельми розумний, вона його любила, бо він лише рідко коли штовхав її. Відтак сказала:


- Недавно, як тато вийшов лютий із хати, коли мама не дала йому щось на продаж... на горілку, він підняв граблі, щоб її вдарити, підняв їх так високо, що вони зачепилися в стріху та повисли там.


- Овва!..- відповів Павлик.


- Так, так, а тато, розгніваний, що не міг ударити маму, схопив пражину з-під хати і розторгав бузькове гніздо.


Павлик засвистав.


- Тепер він за те підпалить нам хату,- сказав.


- Ая?..- відповідала, почасти питаючи, а рівночасно й не довіряючи, Зоня.


- Над тим він дума, скажу тобі тепер,- пояснив сестрі й, обкрутившись на одній нозі, пішов.



* * *


Не сплять діти вже котрусь-то ніч, відколи батька не стало. Мати вдень порається за роботою, мовчазна, невесела, а коли настане лише сумерк, вона жене їх вже обох до спочинку.


- А я ще не хочу спати...- відпирається Павлик.


- І я ні,- повторює за ним тим самим тоном Зоня.


- То сидіть у потемки, я не маю звідки для вас купувати світла. Те, що ваш батько вам полишив, тим і жийте. Мені світла не треба, моє світло він загасив...


Настало мовчання.


Інакше мовчиться вдень, інакше в сумраці. Ні Павлик, ні Зонечка не обзиваються більше.


Сумерк зростає, мати сидить неповорушно на лавці, підперта ліктем...


Часом здіймає голову, начеб вижидала кого, або так і зірветься з місця й підбігає до вікна, щоб поглянути, чи вже не йде хто, а коли нізвідки не показується ніхто, хіба що вітер здіймається й заголосить у комині або собака забреше... сідає назад на місце й поринає в попередню задуму.


Якось не стає й праці в хаті. Наче дівається де-то. Тужно й порожньо без неї.


Коли господар жив і шив вдома кожухи, тоді - хоч по-п’яному, хоч ні - безнастанно співав.


З ним усе поволіклося хто знає куди.



* * *


Із закутків виростає зимова темнота, діти почали боятися, що на них ось-ось щось насуне, і гляділи на віконце, звідки било ще слабою сніговою ясністю.


- На піч! - наказала зараз мати.- Доки вам так сидіти? Тепер на ній тепло, пізніше вона остигне. Доста, коли я одна не сплю.


Діти перехрестились без слова, молитви їх досі ніхто не вчив, і повилізали на піч.


- А ви, мамо? - спитав несміливо вже з печі хлопець.


- І я ляжу незабавки, лише ще надвір відбіжу.


- Не гайтесь, мамо... так страшно...


- Так темно, мамо...- пішло, тремтячи, з уст малої Зоні.


- Я лиш обійду хату... чи не йде хто... позачиняю все й вертаю.


- Зачиніть і браму... аби й бузьок не прийшов... аби вуглик у дзюбі не приніс, хату не запалив... так лячно...


- Цитьте... спіть... який там бузьок снується вам у голові? Бузьок... Я лише сокиру в хату внесу... забула коло дров...



* * *


- Я боюся, Павлику... так темно... он там... де мамина постіль...


- Ти спи, як хочеш, але я не буду. Вона по сокиру пішла.


- Будем уважати, чи мама буде спати.


- Вона пішла по сокиру, Зоню, може нас уночі зарізати... не спім!..


- Не спім! - відповідала сестра.- І бог не спить, Павлику... правда?


- Правда. Він зірки посилає на варту...


І не спали.


Чекали мовчки, без руху, дарма що очі насилу затулювалися.


Бачили, як мати до хати увійшла, як щось блискуче внесла, поставила обік себе на постелі і, врешті, лягла.


По часі захопив їх сон, як їм здавалося, з відчиненими очима, з придержуваним віддихом, і більше не знали нічого. Нараз ізбудив Павла голос батька: «Не спи».


Він зірвався, сів і заслухався. Так, то говорив бать­ко. А він не забув, що батька не було, що вже тижнів кілька пройшло від його смерті.

1 ... 15 16 17 ... 20
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Оповідання, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Оповідання, Ольга Кобилянська"