Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Лише секунда 📚 - Українською

Читати книгу - "Лише секунда"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Лише секунда" автора Олексій Геращенко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 15 16 17 ... 72
Перейти на сторінку:
дорогою додому. Набагато краще, ніж у садочку. І навіть краще, ніж вдома.

Аж тільки в підготовчій групі мені по-справжньому почало подобатися. Ми зверхньо ставилися до малюків з молодших груп. У мене з’явилися двоє перших друзів: Віталік і Костя. Ми з ними говорили про те, як підемо в одну і ту ж школу. І ще планували, як вирушимо далеко за місто на пошуки скарбу. Це я вигадав і запропонував. Ми навіть хотіли потренуватися у дворі садочка, але вихователька не дозволила нам викопати глибоку яму. Коли мама сказала, в якій школі мені доведеться навчатися, я довго плакав. Тому що Віталік і Костя йшли до іншої.

Я прийшов до школи і зрозумів, що мені тут подобається. Бо я не чекав маму, а йшов додому сам. Я відчував, що дорослішаю, і хотів, щоби це сталося якнайшвидше. Я дивився на себе в дзеркало, витягався вгору і уявляв, що стану колись дорослим і буду робити те, що вирішу сам. Купувати собі все, що мені хочеться, ходити в кав’ярні, коли заманеться. Я буду йти вулицею з легкою посмішкою, і нікому навіть на думку не спаде говорити про те, що мені потрібно робити, що одягати і що їсти. Я вмикав телевізор, де якийсь сучасний популярний ансамбль підстрибував із гітарами на сцені і наспівував багато разів з різною інтонацією одні й ті ж нехитрі тексти. І мені хотілося так само кривлятися і виспівувати на сцені.

Я любив учитися і думати. Не любив піднімати руку і питати вчителя. Навіщо дізнаватися відповідь, якщо хочеш подумати над нею довше? Не любив піднімати руку, щоби відповідати. Навіщо говорити всім відповідь, якщо просто зрозумів, якою вона має бути? І ще не любив, щоби на мене дивилися. Усі ці діти, які чомусь потрапили до одного класу зі мною. Я дивився на них і зітхав. Як же довго мені вчитися з ними? Я довго звикав до них усіх. Сидів за однією партою з хлопчиком, якого звали Толік. Ми скоро потоваришували. Часто за ним приходила мама, забирала зі школи і розпитувала, які оцінки він отримав за день. Нам було по дорозі, тож ми йшли додому всі разом, а Толік розповідав про свій день у школі. Він був одним із найкращих в класі. Зазвичай отримував п’ятірки, але іноді траплялися і четвірки. Ніби теж гарна оцінка, але мама Толіка завжди засмучувалася. Вона напружувалася і замовкала. Робила паузу. І від цієї паузи Толік опускав голову, його і без того пухкі губи надувалися ще більше: Толік насилу стримував сльози. А його мама починала говорити. Дуже тихо, але дуже виразно. Кожне її слово пронизувало не тільки його свідомість, а й мою. Після її слів я сам боявся й згадати про свої четвірки. Вона розповідала, навіщо і для чого ми вчимося, про те, якими ми можемо стати людьми і якими можемо не стати. Толікове обличчя викривлялося і робилося непривабливим. Великі сльозини стікали по його щоках, а мама продовжувала говорити з ним тим самим тихим голосом, який відбивався криком у моїй голові.

Деяких людей плач робить красивими, але Толік плакав негарно. У ці моменти мені хотілося відійти від нього подалі, але я стримував себе. І ще мені здавалося, що від нього починало якось по-іншому пахнути. Мені хотілося втекти від цього запаху, але я плентався поруч і думав, що добре б йому отримати завтра самі п’ятірки.

Якось на одному з уроків почалася розмова про різні національності, як всім їм добре живеться у Радянському Союзі.

— А ти хто за національністю? — спитав я в Толіка

— Єврей, — відповів він.

— А хто такі євреї і де вони живуть? — здивувався я, адже точно знав, що такої республіки в Радянському Союзі немає.

— Ми живемо тут, — відповів Толік.

Увечері я запитав у батьків:

— А хто такі євреї?

Вони перезирнулися і відповіли мені щось, але я не збагнув до кінця сенсу сказаного. Усе зводилося до того, що є ті євреї, які живуть у нашій країні, і вони хороші. А є ті, які живуть в Ізраїлі, і вони погані.

— А хто взагалі живе в Ізраїлі, ізраїльтяни? — запитав я.

— Євреї, — відповіли вони, чим остаточно мене заплутали.

***

Я відклав убік щоденник і витер з лоба піт. Тремтячими руками підняв чашку і відпив з неї остиглий чай. Шматочок заварки застряг в зубах, я дістав його язиком і проковтнув. Сидів, втупившись у щоденник, намагаючись привести думки до пуття. Отже, у мене був друг Толік в школі, і він зараз живе в Ізраїлі. Я не бачив його багато років, але зараз згадав і Толіка, і його маму, і шкільну парту, за якою ми сиділи. І все з’явилося в таких деталях, що зробилося моторошно. Ніби ти випадково відкрив стару шафу з непотрібним мотлохом, а звідти випали на підлогу речі, про існування яких ти забув і не збирався згадувати, і знову стали частиною твого життя.

Але ж я не писав цього? Я ніколи не вів щоденників.

Щоденник. Дитинство

Ми досягли передпідліткового віку. Ситуація в країні все гіршала, почалися розмови, що в усьому винні євреї. Мій однокласник Вітька обзивав Толіка жидом. Хоч ми вже й не були з Толіком такі дружні, як раніше, але мені було його дуже шкода. Тому що він так само, як і тоді в першому класі, надував губи, опускав голову і йшов геть.

Потім я дізнався, що Толік і його батьки їдуть до Ізраїлю. Я не міг зрозуміти, як можна виїхати зі своєї країни до тих євреїв, які були набагато гіршими за наших.

З іншого боку, я не хотів більше чути слова «жид» від Вітька і не хотів, щоби від Толіка противно пахло і щоби він так надував губи. Одного дня він не прийшов до школи — і мені стало сумно. Тому що Вітька нікуди не збирався виїжджати, а я б із задоволенням позбувся їх обох.

А через багато років мені розповіли, що Толік втратив руку на війні. Він служив на кордоні з Південним Ліваном, і під час військових дій бомба розірвалася поруч із ним. Руку довелося ампутувати.

Мені показали цю фотографію. Кучерявий темно-рудий Толік, його чорнява з великими очима і трохи несиметричним обличчям дружина, їхній маленький синочок трьох-чотирьох років. Толік тримає її за руку. Другої руки

1 ... 15 16 17 ... 72
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Лише секунда», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Лише секунда"