Книги Українською Мовою » 💙 Пригодницькі книги » Чигиринський сотник 📚 - Українською

Читати книгу - "Чигиринський сотник"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Чигиринський сотник" автора Леонід Григорович Кононович. Жанр книги: 💙 Пригодницькі книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 160 161 162 ... 179
Перейти на сторінку:

— Та, мабуть… Наб’ю йому колодку на ногу та нехай січкарню крутить. А буде зуби показувати, то вб’ємо…

— Може, краще у Крим запродати? — питає обдертий наймит.

Татарин почухав потилицю.

— Старий він уже, як собака, — не куплять! Та то пусте. Ану коника мені сюди…

Коли ж і гнідого йому підводять. А той ніяк не може второпати, що ж воно оце діється, — зирить на Михася скоса і хропе наполохано.

— А казали, не слухається нікого!.. — каже татарин задоволено. Та й повід узяв од наймита. — Та ви ж гляньте, хлопці, що це за жеребець, — золото, а не кінь!

— Щоб не одняли ж його в нас ті, що по сюю ляльку приїдуть! — каже обдертий наймит.

Татарин і зареготався.

— Омельку, — каже, — їм твої коні не треба! В них такі жеребці, що якби в сей світ вирвалися, то всеньку землю догори коренем перевернули б! Бачив, на якому бахматі той недоросток їздив?

Михась і вуха наставив.

— Еге ж, — каже Омелько, — така звіряка, що й не підходь! Неначе з пекла самого…

— Тож він з пекла і є,— каже татарин. — Украв хлопчина його в запорожців, а Чорнобіг силу свою в нього вдихнув. Тепер хоч цілий день може гнати учвал — і хоч би що!

Таж це про Барабаша йдеться, здогадався раптом Михась. А нехай Господь милує! Невже він пантрував увесь час за нами?

— А що там у саквах? — питає татарин, озирнувшись.

— Та всього потроху… — каже наймит. — О, капшучок важкенький!

— Ану, сюди його неси!

Циган обернувся, й Михась відчув, що пальці вже не так цупко держать його за горло. Капшук був, звісно, характерників, і там були усі їхні грошенята.

— Ого! — каже татарин, діставши відтіля кілька золотих цехінів. — Гарно, гарно ми обловилися!

— Оддай, собачий сину! — шарпонувся Михась до нього.

А татарин його як пхне — одлетів малий козак на кілька кроків і заорав носом у землю. Та тільки дарма вчинив теє вражий бусурманин: як побачив гнідий, що панові його кривду чинять, то заіржав страшенно, плигнув угору, вирвавши повода наймитові з рук, і садонув татарина у груди передніми копитами.

— О-о-о-о-ох! — крикнув татарин — та й брязнув додолу, мов сніп.

Виплюнув Михась куряву, що набилася до рота, голову звів і бачить: то лежав характерник, неначе мертвий, а це враз на ноги схопився — та й у клуню притьмом. Перевернувся Михась на бік, і хитнулося перед ним дворисько, криниця з журавлем, гнідий жеребець із розвіяною гривою, которий летить у стрибку, перелякані обличчя наймитів — і коваль, що біжить до нього. Мацнув малий козак під полою, а пістоля чортма — вилетів, напевне, як той зарізяка його пхнув. Потягнув він запоясника з піхов, та ще й дістати не встиг, коли ж як бабахне од клуні,— аж у вухах позакладало!

— У-у-у! — заквилив хтось неподалік.

Звівся малий козак на коліна і бачить: кроків за кількоро від нього повзе щось по землі — чоловік не чоловік, кривлею все облите, а голова наче облуплена. Насилу дотямив Михась, що то циган, якому знесло кулею півголови, коли ж це знову смальнуло від клуні, й наймити порснули урозтіч, наче миші од кота. Двоє до хати кинулися, а Омелько завертівся на місці, вхопившись руками за голову, повалився додолу та й завмер отак.

— Михасю, — заволали від клуні,— сюди хутчій!

Схопився малий козак, аж під клунею стоїть Обух, у руках у нього мушкет, і диму повно в дворі. Кинувся Михась до нього, коли ж розчахнулися вікна у кам’яниці і вистромилися відтіля довгі дула рушниць.

— Бігом! — закричав характерник.

Налетів на нього з розгону Михась, і повалилися обоє на землю. Пощастило їм: як опинилися вони долі, гримнули рушниці, й зашуміло щось над ними, неначе зграя пташок пролетіла. Пороснуло по землі, збивши хмару куряви, стьобнуло по стінах, неначе град, а в кам’яниці загалалакали на різні голоси.

— У клуню ховаймося! — гукнув характерник.

Тут і татарин голову звів. Сів коло криниці та й давай мацати довкола себе руками — видно, памороки забив йому жеребець.

— Набивай мушкети! — крикнув характерник Михасеві.

А сам кинувся до дверей. Та не встиг добігти: грякнуло страшенно надворі, бризнули кім’яхи глини, і в причілку десь узялася здоровезна діра. Стало видно крізь неї хату, ґанок із дубовими стовпами і вікна, з яких стриміли рушниці.

— Із гаківниці смальнули, харцизяки! — каже Обух.

Та вхопив горлача і сипонув по вікнах олив’яним бобом, аж стрільці поприсідали всі. А малий козак уже й пістолі йому подає. Поки смалив він із них, то Михась устиг і мушкети понабивати.

— Слухай, — каже йому характерник, утираючи піт із лоба, — так ми багацько не втнемо…

1 ... 160 161 162 ... 179
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чигиринський сотник», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Чигиринський сотник"