Книги Українською Мовою » 💙 Фантастика » Вулиця Червоних Троянд 📚 - Українською

Читати книгу - "Вулиця Червоних Троянд"

385
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Вулиця Червоних Троянд" автора Анатолій Олексійович Стась. Жанр книги: 💙 Фантастика / 💙 Пригодницькі книги / 💙 Сучасна проза / 💙 Дитячі книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 166 167
Перейти на сторінку:
політрука Миколу Поцілуєва. Під кулями оунівців полягли Прокіп Кульбенко, Федір Кравчук. Не в змозі схопити керівника підпілля, гітлерівці кинули в ровенську тюрму, а потім розстріляли Терентієвого батька — старого Федора. Жорстока боротьба не припинялась.

Василя Андрійовича Бегму партія теж послала в тил ворога, на окуповану Ровенщину. Він очолив підпільний обком і обласний партизанський штаб. Знаючи, як неймовірно тяжко підпільникам у прифронтовому місті, секретар обкому радив Новакові, не відкладаючи, виводити своїх людей в ліс і там чекати приходу наших військ. Обминувши застави гітлерівців, Ятель пробрався за Горинь, до партизанів. Та тільки за тим, щоб поповнити запас вибухівки. А потім знову повернувся в Рівне.

В одному з будинків, у самому центрі Рівного, німці відкрили їдальню. Там обідали штабники, есесівці, десятки гітлерівських офіцерів, вони приїздили прямо з передової. На другому поверсі цього ж будинку німецькі інтенданти обладнали готель, до також завжди було повно фашистів. Підпільниці Галина Гніденко і Ліза Гельфонд влаштувалися в їдальню офіціантками. Лите таким шляхом можна було здійснити ризиковану операцію.

Вночі в квартирі Галини Гніденко Ятель приступив до діла. У дві бляшанки з-під джему вклав по шість толових шашок, по три протитанкові гранати, додав у кожну бляшанку по кілька гранат Ф-1. Детонаторами мусили служити магнітні міни уповільненої дії з годинниковим механізмом. Очевидно, у напівтьмі Новак переплутав запали. Один чомусь не входив у протитанкову гранату. Ятель хотів вийняти його і замінити на інший. І тут вогневий спалах засліпив його. Десятки дрібних осколків ударили в обличчя, в руки — запал вибухнув. На щастя, не вибухнула граната.

Перебинтований, з обпаленими долонями й обличчям, він закінчив розпочате. Бляшанки із смертоносним начинням Галина і Ліза віднесли вдосвіта в офіцерську їдальню. Новак налаштував годинниковий механізм на 14.00, в цей час приміщення заповнюють гітлерівці на обід.

Міни не підвели. Розкотистий вибух пролунав над містом. Дім, де була німецька їдальня, вихлюпнув з вікон полум'я, шибки, дерев'яні рами й цеглу. Два вершники есесівці, що проїздили мимо, попадали на бруківку разом з кіньми. Згодом з'ясувалося, що від вибуху в залі провалилася у підвал підлога їдальні. Згори на голови гітлерівців упала стеля. Паркет, шматки дощок і цеглу впереміш з офіцерськими мундирами німецькі сапери вигрібали кілька годин із руїн.


… Похмурі Свентокшижські гори, на схилах — дуби й сосни. Гудіння німецьких літаків. Гуркіт бомб. Татакання кулеметів. Загони Армії Людової, розриваючи кільце оточення, вже кілька днів ведуть тяжкі бої з есесівцями та з кількома полками вермахту. Полковник Петер, молодий офіцер у довгополій шинелі і конфедератці, з біноклем на грудях, схилився над картою. На карті село Грушка — маленька крапка на польській землі, а в житті — це море вогню й диму, посвист осколків, вируючі пожежі, німецькі танки, що наступають, спалахи вогнеметів, скрегіт бронетранспортерів. Крізь це пекло, через бойові порядки гітлерівців треба будь-що пробиватися.

Палав ліс. Палали хати. Як смолоскипи, горіли машини. Сотнями ворожих трупів було всіяне мало кому відоме польське село…

Безмовним пам'ятником доблесті відважним стоїть тепер у Келецькому воєводстві біля села Грушка високий гранітний обеліск. Слова, викарбувані на камені, говорять: тут пліч-о-пліч з польськими воїнами Армії Людової на смерть стояли бійці-інтербригадівці під командуванням полковника Петера.

… Кілька років тому про полковника Петера я вперше почув у Варшаві. Проводжаючи мене, польські друзі просили передати йому вітання. Я знітився: якому полковникові?

— Полковник Петер — це ж Терентій Федорович Новак, — пояснили мені, — і живете ви з ним в одному місті.

Так я узнав ще про одну сторінку бойової біографії Ятеля. Потім мені багато розповідав про «келецький» період з його життя Василь Андрійович Бегма.

— Зустрілися ми з Терентієм через кілька днів після того, як наші війська і партизани визволили Рівне від фашистів. Пам'ятаю, сидів я в кабінеті, з якого ще дух гауляйтера Коха як слід не вивітрився. Вікна побиті, фанерою затулені, вітер гуляє, сніг мете. Відчиняються двері, на порозі — він, Терешко, на шиї замість шарфа рушник намотаний, обличчя в пухирях, обпалено. Обнялися ми й стоїмо, слів знайти не можемо… Послали ми його працювати в облвиконком. Був уже сорок четвертий рік, війна ще гриміла. Наші друзі, польські комуністи, звернулися з проханням допомогти їм. Польща тоді ще залишалася тилом гітлерівських армій на сході. Партизанам-полякам, загонам Армії Людової, скрутно доводилося. Потрібні були зброя, боєприпаси, а особливо — досвідчені командири, які вже пороху понюхали. До того ж на території «генерал-губернаторства», як нарекли Польщу гітлерівці, воювало чимало партизанів із числа радянських армійців, які із фашистських таборів вирвалися. Виникла необхідність об'єднати їх, координувати їхні дії з членами бойових підрозділів Польської робітничої партії. Адже й наші, і поляки билися за одну справу. Коротше кажучи, подумав я про Терентія. Завагався тільки спочатку: чи не занадто великий тягар на одні плечі, чи ж справедливо знову посилати у вогонь людину, яка щойно з полум'я вийшла? Але все залежало від нього самого, на таке йдуть добровільно. Запросив до себе, хотів здалеку почати: «Складна річ, Терентію, бути комуністом, ти це знаєш…» А він посміхається: «Нове завдання? Я, — каже, — по ваших очах бачу. Давайте відверто: куди?»

Так Ятель став полковником Петером. Він спустився на парашуті в ліс Сікерно-Ратає, що в Келецькому воєводстві. З ним були два радисти і його новий друг поляк Олександр Долецький. Вони приземлилися в районі розташування загонів Армії Людової, якими командував польський комуніст Мечислав Мочар, відомий у той час по імені Міток. Скоро полковник Петер став членом штабу партизанського обводу-округу і його призначили командиром з'єднання інтернаціональних бригад АЛ «Вольносць» і «Звіцєнство». То були загартовані в боях частини, що на своїх знаменах несли горді слова «За вашу і нашу свободу!». Батальйони бригад складалися з поляків, росіян, українців, білорусів, казахів, з ними поряд йшли чехи, французи, німці — сини й брати тих, кого вісім років тому в далекій Іспанії називали «кращими людьми землі». То були волонтери свободи, ненависть до фашизму зріднила їх. Слава бригад «Вольносць» і «Звіценство» та їхнього командира полковника Петера гриміла за Віслою і навіки залишилася там в обелісках та пам'ятниках.

… Листи, фотографії, ордени,

1 ... 166 167
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Вулиця Червоних Троянд», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Вулиця Червоних Троянд"