Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Повія, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Повія, Мирний"

282
0
17.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Повія" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 164 165 166 ... 168
Перейти на сторінку:
сво­го ли­ха до­бу­ла­ся, ку­ди з ним нес­ла­ся, тi­ка­ла?..

I Хрис­тя все йшла та йшла, не ду­ма­ючи, що iде во­на до тих же лю­дей, не га­да­ючи, що вся Мар'янiв­ка вит­рi­щиться на неї бiльше, нiж Мар'я вит­рi­щи­ла­ся, ув один го­лос поспи­тає: чо­го до нас притьопа­ла­ся?


Короткий зим­нiй день ми­нав. Яс­не сон­це хо­ва­ло­ся за го­ру, об­да­ючи чер­во­ним за­ре­вом чис­те не­бо, по кот­ро­му тi­льки де-не-де сну­ва­ли ле­генькi хма­ри; вiд то­го за­ре­ва по бi­лiй зем­лi розс­ти­лав­ся жов­то­га­ря­чий свiт. Бу­ло сум­но i ти­хо, мо­роз дуж­чав. Хрис­тi то­дi тiльки уда­ри­ла в го­ло­ву дум­ка, що во­на iде ще на бiльшу людську ди­во­ви­жу, на без­пе­рес­тан­не до­пи­ту­ван­ня: вiд­кi­ля, чо­го? У неї на ду­шi по­хо­ло­ну­ло, на сер­цi по­вер­ну­ло­ся так, мов хто гост­рий нiж, уго­ро­див­ши у йо­го, по­вер­нув. Во­на ста­ла, без­на­дiй­но див­ля­чись упе­ред, де безк­рає по­ле схо­ди­лось з безк­раїм не­бом, де чор­нi­ла якась поп­руж­ка, мо­же, i са­ма Мар'янiв­ка. "Ну, чо­го я ту­ди пi­ду? чо­го?" - до­пи­ту­ва­ла­ся во­на са­ма се­бе i по­вер­ну­ла­ся на­зад. Iти?.. Нi. Во­на й так не ма­ло увiй­шла. Той один пе­ре­ход вiд гу­бер­нiї по хо­ло­ду i по го­ло­ду чо­гось та стое. А й там що їй бу­ло?


Жид виг­нав, нас­мi­яв­ся; не наб­ре­ди на Ма­ри­ни­ну ха­ту - пев­не, прий­шло­ся б десь пiд ти­ном або се­ред по­ля ночува­ти­… Хрис­тя по­вер­ну­ла­ся i зно­ву пiш­ла шля­хом на Ма­р'я­нiв­ку все тих­ше та тих­ше, мов її що зу­пи­ня­ло або хто при­дер­жу­вав, не пус­кав. А тим ча­сом сон­це зов­сiм окрило­ся­, зо­ря по­ча­ла жов­тi­ти, по­га­са­ти, над зем­лею розстилалас­я нiч, ок­ри­ва­ючи тем­но­тою дальнi по­ля­ни, на не­бi схоп­лю­ва­ли­ся зо­рi; блис­ку­чi i яс­нi, во­ни так i вистилали­ все не­бо, мов хто ви­си­пав їх з ко­ша.


Христя до­да­ла хо­ди. Те­пер нiч, нiх­то її не по­ба­че, не зу­пинить, не поч­не роз­пи­ту­ва­ти. Не­за­ба­ром усi об­ля­жуть, бо завт­ра свя­то - не­дi­ля, нiх­то нi­чо­го зве­чо­ра не ро­бить. От хi­ба тiльки мо­ло­де­ча збе­реться у дос­вiт­ча­ної ма­те­рi погул­яти. Хрис­тя зга­да­ла ве­чор­ни­цi своєї мо­ло­дої по­ри, зга­да­ла под­руг-дiв­чат, зга­да­ла хлоп­цiв, хто за ким припадав-по­би­вав­ся… Все те пе­ред нею, мов жи­ве, вста­ло тут пе­ред очи­ма, так i май­орить, во­на чує знай­омi го­ло­си, жар­ти, ре­гiт… Во­на не при­мi­ча­ла то­го, ку­ди i як во­на iде, їй здається, що во­на на дос­вiт­ки бi­жить. I во­на все ско­рi­ше та ско­рi­ше сту­пає… ри­по­тять її ступ­нi по мерз­ло­му шля­ху, кров при­ливає до сер­ця, роз­хо­диться по всьому тi­лу, грiє… дум­ки здiй­ма­ються в го­ло­вi, все то ве­се­лi та без­жур­нi, лег­кi та од­рад­нi. А нiч спус­кається на зем­лю все бiльше та бiльше, мо­ро­ком кру­гом ок­ри­ває бi­лi по­ля, тем­но­та зас­ти­лає даль­нi краї. Бi­лий шлях ле­жить, мов льоди­на, си­нiє, а кру­гом по по­лю бли­щать, на­че квi­точ­ки уся­кi, iс­кор­ки: i жов­тi, i си­нi, i зе­ле­нi. То зо­рi виг­ра­ють своїм свi­том по снi­гу - Хрис­тя не йде, а бi­жить. Рип за ри­пом рип, рип i рип!.. I зли­вається той рип ув один не­угав­ний го­мiн, мов хто скар­житься або бу­бо­нить без­пе­рес­тан­ну лай­ку. А кру­гом ти­хо, мов у ву­сi, хi­ба ко­ли-не-ко­ли, мов з руш­ни­цi ви­па­ле, трiс­не зем­ля вiд мо­ро­зу i роз­дається той гук у хо­лод­но­му по­вiт­рi. Хрис­тя ки­неться i зно­ву йде.


Довго їй прий­шло­ся iти, по­ки за­чу­ла во­на дальнi за­во­ди со­бак. О сла­ва бо­гу, ко­ли не Мар'янiв­ка, то людське жит­во. Уп­ро­шу­ся хоч пе­ре­но­чу­ва­ти. Во­на чу­ла, що но­ги її немило­сердно ни­ли, а за пальцi ку­сав­ся мо­роз. З зво­ди со­бачi все ближ­че та ближ­че. Ось i ха­ту вид­но. Тем­но усю­ди, нiг­де не свiт­неться, а за­во­ди чу­ються да­лi. Пев­но, це хтось висе­ливс­ь на край i Хрис­тя ми­ну­ла ха­ту. Ось щось зачор­нiло пе­ред нею, ви­со­ко здiй­ма­ючись уго­ру. Що во­но? Хри­стя при­ди­ви­ла­ся. Та се ж церк­ва. Мар'янiвська церк­ва! Сла­ва бо­гу! Сю­ди че­рез май­дан по лi­ву руч i їх ха­та сто­яла, те­пер ши­нок жи­дiв. Хрис­тя пе­рех­рес­ти­ла­ся i пiш­ла.


Видно, бу­ло вже пiз­но, бо нiг­де по ха­тах не свi­ти­ло­ся. Хрис­тю бi­ля ого­ро­дiв, де во­на про­хо­ди­ла, тiльки стрi­ва­ли i про­во­ди­ли од­нi со­ба­ки. Як усе пе­ре­мi­ни­ло­ся. Ко­лись це го­лий був май­дан, а от те­пер заст­роїло­ся, ули­цi ста­ли. Чи пiз­на, лиш, во­на своє мiс­це? "Та се ж i во­но!" - скрик­ну­ла, зо­становившись пе­ред дов­гою-дов­гою ха­тою по один бiк з людським жит­вом, по дру­гий - з крам­ни­цею. "Бач, бi­сiв жид, чо­го тут не на­бу­ду­вав на чу­жо­му доб­рi!" - ду­ма­ла во­на, ра­дi­ючи i спо­дi­ва­ючись, що це все не­за­ба­ром її бу­де.


Вона пi­дiй­шла пiд вiк­но i пос­ту­ка­ла. Бряз­кiт на­мерз­лої шиб­ки гул­ко роз­дав­ся в мо­роз­но­му по­вiт­рi, со­ба­ки, зачув­ши, за­ва­лу­ва­ли. - Хто там? - до­нiс­ся з ха­ти го­лос.


- Пустiть.


- Кого пус­ти? Чо­го? - чується жи­дiвський го­лос. Аж ось щось десь рип­ну­ло, щось за­гар­ча­ло. Две­рi на ули­цю розчи­нилися, i в їх чор­ну про­рi­ху про­су­ну­ла­ся жи­дiвська бо­ро­да.


- Пустiть пе­ре­но­чу­ва­ти, - про­ситься Хрис­тя.


- Яке тут но­чу­ва­ти? Тут не пос­то­ялий. Iди со­бi да­лi! - скри­к­нув жид i за­су­нув пе­ред нею две­рi.


Христя зос­та­ла­ся над­во­рi. "Ку­ди ж да­лi? - ду­ма­ло­ся їй. - Ку­ди да­лi, ко­ли се моя ха­та, моє доб­ро? Чо­го я до чу­жо­го пi­ду?" I во­на зно­ву пос­ту­ка­ла у вiк­но. Ти­хо - не чут­но нiко­го. Пе­реж­дав­ши, зно­ву сту­ка.


- Та пус­тiть, а то око­лiю! - гу­кає.


- Iди, iди, по­ки не да­ли втри­шия! - од­гу­куе з ха­ти.


"Чого доб­ро­го!" - по­ду­ма­ла Хрис­тя i нап­ря­ми­ла­ся ули­цею да­лi. Со­ба­ки з су­сiд­нiх дво­рiв ки­ну­ли­ся до во­рiт. Хри­стя по­вер­ну­ла на­зад. "Ще со­ба­ки ро­зiр­вуть. Кра­ще отам, пiд крам­ни­цею, ся­ду - все ж за­ти­шок. До свi­ту пе­ре­бу­ду, а там ми i на жи­да знай­де­мо уп­ра­ву. Ти, бi­со­ва не­вi­ро, не пу­стив пе­ре­но­чу­ва­ти, я ж те­бе се­ред зи­ми вип­ру з своєї ха­ти!" - гост­ри­ла во­на зу­би, умо­щу­ючись на ла­воч­цi у за­ка­пе­лку, де зда­ло­ся їй за­тиш­нi­ше. А в за­ка­пел­ку справ­дi доб­ре, ши­ро­ка i дов­га лав­ка впо­довж стi­ни - уто­мив­шись, i при­ляг­ти мож­на. I Хрис­тя, при­су­нув­шись до стi­ни, сi­ла. От тi­ль­ки хо­лод­но, не­ми­ло­серд­но хо­лод­но та спа­ти хо­четься, аж хи­лить. Хрис­тя, пi­доб­гав­ши пiд се­бе но­ги, при­щу­ли­ла­ся до стi­ни. Спер­шу її зло бра­ло на жи­да, що не пус­тив но­чу­ват­и. Роз­ко­ре­ни­ло­ся гас­пидське на­сiн­ня не тiльки по го­ро­д­ах - i в се­ла на­лiз­ло та й ду­ре на­шо­го бра­та… Тро­хи зго­дом зло по­ча­ло уля­га­тись. Дум­ки пе­рей­шли на iн­шi ре­чi, ста­ли спо­кiй­нi­шi, рiв­нi­шi. Во­на пi­де завт­ра у во­лость - хай вер­та­ють їй її доб­ро. Що ж во­на бу­де ро­би­ти? Що? Пу­стить ко­го у су­сi­ди, крам­ни­цю най­ме. Аби зи­му пе­ре­бу­ти, а свя­те лi­теч­ко їй не зав­го­рить. По теп­лу та по доб­ру во­на роз­ди­виться, як i що по­вер­ну­ти… Во­на за­га­да­ла­ся про те, за­бу­ва­ючи про все на свi­тi. Сон ко­ли­ше її, на­га­няє ще бiльше за­бут­тя. Це

1 ... 164 165 166 ... 168
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Повія, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Повія, Мирний"