Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Вигнання з раю 📚 - Українською

Читати книгу - "Вигнання з раю"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Вигнання з раю" автора Павло Архипович Загребельний. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 168 169 170 ... 174
Перейти на сторінку:
губи Пшонь, — це треба записати. Злочинне попустительство. Вигодували динозавра, ховають його на дні, а він поїдає все довколишнє середовище. Природні багатства під загрозою, трудові маси сколихнулися від обурення, а керівництво…

— Ви б ото тут не писали, — обережно порадив дід Утюжок.

— Не писав? Тобто? Не пойняв!

— Ніхто ж не знає того динозаврія! Ану ж він побачить отой ваш блокнот та подумає, що то щось їстівне! Проковтне ж не самий блокнот, а й нас обох з човном!

— Ти, діду, не бузи! — відскочив перелякано Пшонь. — Завіз мене спеціально! Де цей динозавр?

— Та де ж? Отут уже недалеко, в Чорториях на дні заліг і спочиває. Я йому туди підкормку вожу.

— Підкормку? Яку підкормку?

— А яку ж? Коли овечку, коли бичка, коли пару гиндиків, а то й козу. Він усе приймає, аби лиш чорної масті.

— Чорної? Чому чорної?

— Норов такий тварюка має. А це мені сказали, що на свинофермі свиня чорна завелася, то привезу й свинюку.

— Не чорна, а ряба, в білі й чорні латки.

— Була ряба, а це Дашунька для неї такий раціон склала, що білі латки почорніли, і тепер свиня вроді й уся чорна.

Пшонь готовий був вискочити з човна.

— Вези, діду, назад! — гукнув він. — Завертай!

— Ще ж не доїхали.

— Кому сказано: назад!

— Ще ж я на динозаврія не поглянув.

Пшонь, мабуть, хотів стрибнути на діда і вирвати в нього з рук весло, але Утюжок спокійно помахав йому веслом перед носом і порадив:

— Сиди й не ворушись, чоловіче, бо я й не таких тут топив. Ото про хвельдмаршала казав, та не сказав, як його втопив. Ти тут чоловік новий, не все ще знаєш. Хотів тобі хоч динозаврія показати, а коли не хочеш, то так і скажи, а не смикайся. Завертати, то й завернемо. Петро нас жде, нікуди не втече, хай поспить там трохи…

На березі Пшонь спершу наказав їхати до свиноферми, але одразу передумав і скомандував:

— Вези додому!

Дід Утюжок сидів біля Петра Безтурботного і вдоволено покахикував.

Пшонь нічого не чув, був далеко звідси. А щоб бути ще далі, щойно зіскочивши з воза біля двору Несвіжого, мерщій знайшов Рекордю, вхопив його за плечі.

— Їдемо! Готуй машину! Миттю!

— Кики-брики! Я ж трохи випив.

— На шосе не виїздитимеш, бригадними дорогами…

— В район чи куди?

— Там видно буде!..

Динозаврія-З

Як же так могло вийти, що на чергову заяву Пшоня відповідь була вже за тиждень? Дуже просто: Пшонь знав, куди писати. Він засвоїв собі твердо, а якась зла сила, що скеровувала його підлі дії, підказувала йому вразливі місця, і він бив без промаху, без прогайки і без пощади. Таку б силу для боротьби з шкідниками сільськогосподарських культур або з паліями війни!

Коли не знаєш, що на тебе хтось пише, то, цілком природно, не ждеш наслідків, не тіпає тебе нетерплячка і не думаєш про те, чи виконується постанова про місячний термін для відповідей на листи і заяви.

Все це, сказати б, стандартні ситуації.

Ну, гаразд. А коли ми вже маємо всі підстави здогадуватися, що саме Пшонь і є тим таємничим кляузником, який ось уже півроку не дає спокою веселоярівцям, і коли ми вдалися до відчайдушної (можна б сказати, безглуздої) спроби виявити цього наклепника і тепер з нетерпінням очікуємо, що ж буде далі, що станеться і чи взагалі станеться, — маємо ми право на нетерплячку?

Дні розтягувалися в цілі роки, години ставали днями й місяцями. Гриша Левенець, забуваючи про високопосадність, по кілька разів на день ходив до діда Утюжка, допитувався:

— Ви ж йому усе сказали як слід?

— Синашу! — відказував йому дід Утюжок. — Вже як я скажу, то ніхто так не скаже! Цей махамет як почув про динозаврія, то йому й очі побіліли, як у здохлого окуня! Страшне діло!

— І ви думаєте, він повірив?

— Тут би й не таке дурне повірило! Я ж йому сліди під водою показав. Таких слідів у всьому світі немає.

— А про Мазепин віз із золотим дишлем ви йому нічого не казали?

— У возі в тому не самий дишель із золота, а й втулки на всіх колесах, і розвора…

— Та хай і розвора… Мене інтересує: чи ви йому не підкинули ще цього воза?

— Зоставив у резерві. Як не клюне на динозаврія, тоді вже я його золотим возом по довбешці обемберю! Та тільки ти, Гришо, не сумлівайся: йому й динозаврія стачить по саму зав’язку!

Тим часом усі прикмети вказували на те, що Пшонь справді спіймався на гачок, закинутий дідом Утюжком. їздив з Рекордею аж у область і на поштамті посилав якісь листи — це ще не доказ.

У Івана Івановича Несвіжого випустив новий номер стінної газети, де розкритикував усе сімейство, яке служило йому вірою й правдою, — це теж не був ніякий доказ.

Але прибіг на свиноферму з рулеткою і півдня міряв на своїй свині чорні й білі латки, щоб пересвідчитися, чи не побільшали чорні й не поменшали білі латки внаслідок підступних раціонів, складених Дашунькою, — це вже свідчило, що зерна сумнівів, заронених дідом Утюжком у свідомість Пшоня, проростають і починають давати свої плоди.

Не минуло й двох днів, як Пшонь, користуючись шкільним телефоном, знайшов у сусідній сільраді багатодітного вчителя і продав йому свою свиню з доставкою додому. Знов була колотнеча з машиною, знов зродився десь Давидко Самусь і одтарабанив Пшоня з його чорно-білою свинею до сусідньої сільради.

На ранок той учитель привіз свиню назад, мотивуючи це тим, що Пшонь запросив за неї надто велику суму. Пшонь зменшив суму і негайно відтарабанив свиню назад. Багатодітний учитель ще раз привіз чорно-білу тварину до Веселоярська, вбачаючи деяку дискримінацію і образу своєї особи з боку Пшоня. Пшонь знов одтранспортував свиню, вже вкотре використовуючи безкоштовний колгоспний транспорт. Не знати, скільки б ще тривали ці взаємоперевезення, коли б саме в цей час не з’явився у Веселоярську товариш Крикливець.

Гриша побачив у вікно, як товариш Крикливець, пригорбивши плечі, завертає з шосе до сільрадівської клумби, вискочив йому назустріч, розкинув руки не так для вітання (не доріс ще до таких фамільярних жестів!), як од здивування:

— Що таке, товаришу Крикливець?

— А що? На ці ваші Шпилі хіба що всюдиходом вилізеш! Не витяг мій «газик». Стріляє в третій циліндр — ні тпру, ні ну! Плюнув я, кинув його, подався пішкодрала. Назад завернути теж не міг. Сьогодні вранці мені такого акафіста прочитали за твій Веселоярськ. Що ви

1 ... 168 169 170 ... 174
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Вигнання з раю», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Вигнання з раю"