Книги Українською Мовою » 💙 Фантастика » Пульсари 📚 - Українською

Читати книгу - "Пульсари"

245
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Пульсари" автора Лариса Юріївна Копань. Жанр книги: 💙 Фантастика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 16 17 18 ... 119
Перейти на сторінку:
не знайти) — графітовим композитом «вав» (розшифровується прозаїчно — вуглець, армований волокнами).

— Поспішайте, людоньки, поки затишшя, — вів політбесіду король металів. — Бо ось прийде у Білий дім новенький, чим йому прославитись? Не впорядкуванням же трущоб і не вирішенням проблем раку. Владики люблять фейєрверки, та яскравіші. З чого? Яка бомба на черзі? Нейтронна. — Швидкий зігнув вказівний палець півмісяцем і крутнув ним у повітрі, ніби відкрив уявний сейф, щоб витягти модерний піроелемент. — Ось-ось почнеться її тиражування. Якими брилями прикриємо свої лисини і кучері новобранців від нейтронного дусту? Оцими гнилими млинцями? Оцією сажею? — Це так король величав «вав». — Я кого питаю? — Звертався він до всіх, та навіть винахідник Яремака не міг нічого путнього відповісти.

Справді, «вав» — упосліджений поки що матеріал, який удосконалювати не рік і не два. Зовнішній вигляд його не міг би надихнути художника, проте й на традиційне вугілля він уже не схожий. Дзеркальний, блищить, немов довгограюча платівка. З нього вже можна б витесати погруддя Отелло. Та не для скульптурних портретів його виробляли, вивітрюючи в димогарні труби гектолітри, кіловат-години, тисячі.

Коли Швидкий вперше глянув на анкетні дані матеріалу, то спересердя пхикнув — відверто плюнути йому заважало вчене звання.

— Пху, прости, господи, мою душу. З такою поганню ми ще не мали справ. Дивись, блищить, як хробак проти сонця.

Даремно він намагався зігнати злість: заряд емоцій залишався в ньому бомбою уповільненої дії. В молодості свої почуття у такі хвилини він вилив би на папір. Але давно вже зарікся писати: поезія, на його переконання, заважала розраховувати міжатомні орбіталі. Його останній вірш називався «Прощання з Лірою». Були там і такі рядки:

Не бентеж мене, Ліро, і серця не край. Душу навпіл ділити — не діло. Не піду я з тобою. Прости-прощавай. Інший шлях мені доля судила.

— Минули роки після одержання Дизелем патента на двигун, поки перший його екземпляр грипозно чхнув раз і заглох, — виправдовувався Яремака. — І знадобилися десятиліття для створення того, що нині прозаїчно називаємо дизелем.

Однак ця інформація не відіграла ролі заспокійливих крапель.

— Я ж казав, не зв’язуйтеся з графітом! — вигукував Швидкий. — Я ж казав, вивчайте металічний водень. Ото була б броня… Батога вам треба!

— Казали. Та де ще той водень… Краще синиця в жмені. От і взяли графіт, — бубонів Яремака.

— Гаразд, — потроху заспокоювався професор. — Ви, Марійко, всю інформацію про оце ніщо зберіть. За місяць, думаю, впораєтесь. Щоб картотека була, як належить, щоб усе, як у людей. З бібліографами зв’яжіться. Реферат напишіть.

І Марія «зв’язалась». Знайомі хлопці з обчислювального центру створили програму, і до Маріїного дня народження комп’ютер видав поему в прозі про вуглець, вихваляючи три його модифікації: алмаз, графіт і сажу. На четверту в нього не вистачило обсягу пам’яті.

«Відгук на реферат «Ой чорна я, си чорна».

У глибоких, як Маріїні думки, кімберлітових трубках щорічно добувають лише за кордоном шість кілограмів вуглецю у чині алмазу — гарного, як наша Марія, еталона твердості. (Всі подальші порівняння стосуватимуться не алмазу «Марія» — одного з найбільших у нашій країні самородків вагою 106 каратів, а нашої любої іменинниці, яку ми не проміняємо ні на які діаманти в світі!). Кольорова гама брильянта має двадцять один відтінок кольору морської води, що, однак, не перевершує палітри блиску очей авторки реферату. Існує понад чотириста способів поклоніння алмазові, відомо стільки ж варіантів його підступності. Більшість з них описана класиками і претендентами на місце на Парнасі.

У глибоких і чорних, як Маріїні очі, димарях ворохобляться сажотруси, проклинаючи вуглець в усіх його модифікаціях. Поем про сажу не пишуть, лише критичні статті, серед яких є і твір з Маріїним автографом.

У глибоких і гарячих, як Маріїна вдача, підземеллях народився графіт, що має крихкість натурального шоколаду, чорноту прапора анархістів та ще Маріїних брів, а брудний він, немов цариця злиднів чи нещасливий день біолога, що експериментує на тваринах.

Але він скромний і водночас героїчний, як наша Марія.

Принагідно зазначимо, що в більшості сполук вуглець є неодмінним пайщиком, тому без надмірного пафосу можна твердити, що і Марія, і її грізний вчитель Швидкий своїм життям вуглецеві завдячують.

Із сказаного виходить, що реферована тема актуальна, має теоретичний інтерес та практичну вагу і заслуговує на фінансування.

Було б неправильним, однак, замовчувати все те, що зроблено раніше. Оскільки рецензія не претендує на історичну повноту, згадаємо лише кілька красномовних досягнень.

Минуло чотири тисячі років з тої пори, як у вогнищі, де горів вуглець, спеклася бронза, звістивши народження бронзової доби в Європі. Три тисячі років тому на Балканах вуглець визволив з руди залізо і започаткував епоху заліза. А сам залишався брудним, чорним, безславним, не оспіваним Гомерами. Вуглецем під личиною алмазу розсвердлювали дула гармат, збільшуючи їхню «убійну» силу. Вуглець змішували із залізом, утворюючи сталь. І люди проклинали залізо за вбивства, а вуглець залишався невинним, незнаним, хіба що лаяли його та діву Марію кочегари, шахтарі та ще професор Швидкий.

Скільки дисертацій, опер і романів написано «брудним» графітом, скільки пробурено нафтових свердловин вуглецем, перетвореним в алмазний пісок?! Про все це

1 ... 16 17 18 ... 119
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Пульсари», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Пульсари"