Читати книгу - "Яр"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Яр" автора Іван Іванович Білик. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 177 178 179 ... 291
Перейти на сторінку:

— Не має значення.

Я, вмочав перо в каламарчик, що лишився мені в спадок ще від діда Івана Писаря, і починав писати. Але тепер я був уже в ролі оборонця...


Вона: Землю нашу споконвіку заселяли три величезні союзи племен: поляни, древляни й сіверяни.

Він: У «Повісті временних літ» Нестор перелічує добрий десяток племен.

Вона: Я назвала три, решта, які наводить Нестор-літописець, то ніби «підплемена» полян: волиняни, тиверці, бужичі й так далі. Ті ж, які селилися на північ від них, жили в невигідних умовах. Там були ліси, болота й мочариська.

Він: То виходить, що українці склалися тільки з цих трьох основних племен?

Вона: Так. Але спершу перекипіли у великому котлі ірано-тюркської маси. Раніше в південних областях України, у стену, жили іранські племена з грецькою назвою скіфи. Ці, останні, втративши самостійність, перейняли мову українських племен, отже, асимілювалися. Так само зникли, втративши спершу мову, і численні тюркські народи — печеніги, половці, алани, торки, берендеї й так далі. Й оскільки всі вони так само, як і скіфи-іранці, були смагляві й чорночубі, то й ми, що є наслідком цієї ірано-тюрко-слов'янської суміші, теж помітно потемнішали й набули тих рис, які оспівуються в наших народних піснях: «Нащо мені чорні брови, нащо карі очі...» А зовсім не від отієї галичі, яку називав ти.

Він: Куди ж ти відносиш галич?

Вона: Галичани, бужичі, тиверці, угличі — то підсоюзи великого союзу союзів: полян.

Він: Ти вважаєш, що всі ці племена, що населяли територію теперішньої України, і розмовляли однією мовою?

Вона: Питання слушне, але на нього одним словом відповісти не можна. Так, говірки цих племен були майже однакові. Принаймні, із їхнього синтезу витворилася й українська мова.

Він: Коли?

Вона: Десь на початку нової ери: коли закінчилась основна асиміляція іранських та тюркських народів. Але це ще не означає, що між племінними говірками не було ніякої різниці. На Полтавщині й зараз розмовляють не зовсім так, як, скажімо, на Вінничині. Але з цілковитою певністю можна сказати одне: не пізніше дев'ятого сторіччя нової ери мова наша вже існувала приблизно в такому ж вигляді, як і сьогодні.

Він: Дуже самовпевнено.

Вона: У мене є на те підстави. Якою мовою написано «Повість временних літ»?

Він: Старослов'янською... Чи не думаєш ти доводити свою тезу на підставі Несторової «Повісті»?

Вона: Придасться й «Повість», і «Слово про полк Ігорів», й інші літописи та документи.

Він: Цікаво, у який спосіб?

Вона: Як тобі відомо, усі ці твори писані старослов'янською мовою. Але ця мова Не була мовою народу. Нею лише писали книжки та ще виголошували з амвона проповіді. Подібне явище — не дивина. Літературна мова існує в кожної цивілізованої нації. Нашим пращурам трохи навіть пощастило: вона була бодай якоюсь мірою зрозуміла їм. У гіршому становищі опинились народи, що сприйняли християнство від католицького Риму. Літературною мовою тих держав була майже нікому не зрозуміла латина.

Він: Хочеш сказати, що люди в Київській державі говорили не старослов'янською мовою?

Вона: Саме це й спробую довести.

Він: Сміливо, сміливо...

Вона: Ти не квапся.

Він: Хто ж тобі в цьому допомагатиме?

Вона: Сам Нестор-літописець.

Він: Аж отак?

Вона: Я просто ловитиму його на помилках. Річ у тому, що Нестор, хоча й був людиною високоосвіченою, але ж лишався сином свого народу. Та оскільки він розмовляв так, як його навчила мати, то й мусив бодай інколи хибувати на українізми. І, на наше щастя, ці помилки трапляються в нього буквально раз у раз.

Він: Конкретніше.

Вона: Це дуже довго розповідати, у твоїй брошурі не вистачить місця.

Він: Тоді хоча б деякі факти!

Вона: Візьми для початку, скажімо, славнозвісну літеру «ять». Вона вимовлялася як «і». Попідставляй на місце «ятів» «і» — і зразу відчуєш: мова помітно українізується. За часів Нестора писали «лѣто», а читали «літо». І Нестор щоразу помиляється й пише «і» замість «ѣ».Це вже доказ, чи не так?

Він: Припустімо.

Вона: Крім того, в «Повісті», «Слові» та інших пам'ятках того часу дуже густо трапляються й відверті українізми, наприклад: як, бо, втікати, орати, хочем, осе та багато інших. Або характерні тільки для нас та ще поляків закінчення давального відмінка: Володимирові, Данилові, Василькові тощо.

Він: Звідки ж узялася та старослов'янська мова? Від болгар?

Вона: Великі просвітники Кирило й Мефодій створювали свою абетку та граматику й перекладали перші книжки слов'янською мовою не для нас і навіть не для болгар, від яких ми перейняли письмо, а для моравців. Моравський князь Ростіца (або Ростислав) запросив із Константинополя місіонерів, які знають слов'янські мови, щоб охрестили моравський народ. Але це складна історія. Католики згодом прогнали православних духівників, а разом із ними й слов'янську писемність. Вона потрапила спершу до болгар, а вже потім і в Київ. Отже, пройшла чималий шлях, збагатившись на моравські, болгарські, сербські, а потім українські слова та граматичні особливості. І головне — була зручна для вживання всіма слов'янами. Болгари кажуть «paкá», поляки «рéнкa», українці — «рука», писати ж можна було однаково — через літеру «ъ». Отже, Кирило з Мефодієм були справді геніальними вченими.

Він: Усе це добре, але й у твоїй теорії багато натяжок. Просто всі слов'янські мови, у тому числі й українська та російська, могли розійтися пізніше, а в часи Київської Руси нічим не відрізнялися. І ті, й інші могли казати «лето», «конь»...

Вона: Однак просто абсурдно звучить, коли слова «храмъ святоѣ Богородицѣ» читають як «храм святое Богородице». А воно ж звучить зовсім природно: Храм

1 ... 177 178 179 ... 291
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Яр», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Яр"