Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Fata morgana, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "Fata morgana, Коцюбинський"

255
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Fata morgana" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 17 18 19 ... 30
Перейти на сторінку:
го­рош­ку та бур­кун-зіл­ля.

Гострий ко­лю­чий смi­шок во­ру­шиться у гру­дях у Хо­ми, пiдс­ту­пає пiд гор­ло. Ха-ха!..


Попрацювали ру­ки i по­хо­ди­ли но­ги, по­ки зiб­ра­ли та­ке ба­гатст­во.


А ось од­на мить…


I не кiн­чає. Вiн на­че ба­чить - гро­ма­дять сi­но. Пан по­ход­жає, як чор­но­гуз. Наг­нув­ся, ткнув в по­кiс но­сом. "Доб­ре сiн­це, про­шу па­на?" - Як зо­ло­то чис­те... - Скла­дай­те ж, лю­ди, скла­дай­те, щоб дощ не зас­ко­чив, - i по­зи­рає на не­бо. Зак­лав ру­ки в ки­ше­нi, шта­ни на йо­му чор­нi, а курт­ка бi­ла - i знов за­ци­бав по лу­цi, як чор­но­гуз.


А смiх тан­цює в гру­дях.


Хома лi­ни­во за­су­ває ру­ку в ки­ше­ню i не вий­має.


Ще встиг­не.


Вiтер шу­мить по­мiж сто­га­ми, п'яний од ду­ху сi­на, хма­ри ля­га­ють в по­ко­си, нiч - на­че озе­ро в бе­ре­гах не­ба, а Хо­ма знов ба­чить: стоїть пе­ред па­ном еко­ном, на­гай при бо­цi. - Сей рiк бiльше маємо сi­на. - "Так, про­шу па­на, ста­не на зи­му, ста­не й про­да­ти".


- Стане й про­да­ти, - го­во­рить до се­бе Хо­ма.


Вiн обе­реж­но нас­ми­кав сi­на i пот­ру­сив. По­то­му вий­няв з ки­ше­нi сiр­ник.


Вiтер га­сить во­гонь, але Хо­ма наг­нув­ся, пос­та­вив даш­ком до­ло­нi й за­ди­вив­ся, як пе­люст­ка­ми тро­ян­ди за­ро­же­вi­ли у нього ру­ки.


Сiно не хо­че го­рi­ти. Трi­щить i ска­че до очей ди­мом. Це сер­дить Хо­му. Од­нак сi­но по­чи­нає го­рi­ти.


Тодi дi­ло­ви­то, спо­кiй­но Хо­ма вiд­хо­дить да­лi, пiд дру­гий стiг.


Блимне на мить бли­ща­ком i зно­ву зги­не у пiтьмi.


Скiнчив на­реш­тi.


Тепер вiн хо­че ди­ви­тись.


Ляга жи­во­том на ота­ву, кла­де го­ло­ву на до­ло­нi й че­кає.


Скирти чор­нi­ють ви­раз­но, на­вiть зап­лю­щив­ши очi, Хо­ма їх ба­чить. Ко­ли ж розп­лю­щує очi, сто­ги вже не тi: вкри­лись ди­ма­ми, i та­кi лег­кi, рух­ли­вi.


Дрiбнi вог­нi по­чи­на­ють гра­тись пiд ни­ми, як дi­ти в чер­во­них спiд­нич­ках. Во­ни ска­чуть по бо­ках i лi­зуть на­го­ру, а чор­на ма­са то гнеться пiд ни­ми, то ви­рос­те рап­том, на­че на­ма­гається зня­тись i по­ле­тi­ти.


Голова Хо­ми важ­ко ле­жить на до­ло­нях. Див­ний спо­кiй ллється по йо­го жи­лах, тiльки гли­бо­ко десь, на са­мо­му спо­дi у гру­дях, хро­бач­ком кор­читься смiх.


Стоги тим­ча­сом рос­туть. Дим роз­гор­тає кри­ла i по­ри­ває з со­бою во­гонь. Це вже не дi­ти в чер­во­них спiд­нич­ках, а щось ве­ли­ке, зав­зя­те, як звiр, що на­ма­гається ски­ну­ти з гру­дей ва­гу. Прос­тя­гає спiдс­по­ду ру­ки з си­нi­ми жи­ла­ми, ду­шить i пiд­гор­тає пiд се­бе, на­че вед­мiдь. Роз­зяв­ляє кри­ва­ву па­щу й же­ре. Рве зу­бом й лю­тує.


Стоги вже в'януть, осi­да­ють, а вiн все пирс­ка зiр­ка­ми, як сли­ною кiт, все ди­ха си­нiм вог­нем, хлю­пає по­лум'ям в бе­рег чор­ної но­чi.


Хома смiється. Смi­шок до­бувсь йо­му з гор­ла i по­ко­тив­ся по зморш­ках об­лич­чя, а вiд то­го Хо­мi лег­ше на сер­цi. Прий­шов во­гонь i на­че ви­пiк у гру­дях бо­лю­че мiс­це.


Вогонь!


Червоний, ве­се­лий, чис­тий.


Ще не­дав­но ле­жав вiн у тем­нiй ко­роб­цi, хо­лод­ний i не­по­мiт­ний, на­че Хо­ма на свi­тi, а те­пер мститься за людську крив­ду.


Гори, го­ри…


Каламутнi Хо­ми­нi очi теж ме­чуть iск­ри. Як­би мог­ли, во­ни б усе спа­ли­ли, усе спо­пе­ли­ли, - сi­но, хлiб панський, бу­дин­ки, са­му зем­лю об­ня­ли б вог­нем…


Бо во­но грiш­не… Все грiш­не на прок­ля­тiй зем­лi… Все грiш­не, тiльки во­гонь свя­тий. Аяк­же. Сам бог у гнi­ву ки­да во­гонь на зем­лю.


Ти зби­раєш своє доб­ро з людсько­го по­ту та слiз, з лю­д­сь­кої крив­ди, по­га­ниш зем­лю, а во­гонь впав - i де те все? Шу­кай у хма­рi, пор­пай­ся в по­пе­лi… Ха-ха!..


Лиха ра­дiсть на­ли­ває Хо­ми­не сер­це. Йо­му хо­четься вста­ти, крик­нуть, за­ре­го­та­тись, зiл­ля­ти ре­гiт з вог­нем. Але щось йо­го дер­жить, щось в'яже з вог­нем - i здається, що ко­ли вста­не або пе­рес­та­не ди­ви­тись, сто­ги по­гас­нуть i не бу­дуть го­рi­ти.


Стоги на­реш­тi ско­ри­лись. По­кiр­нi, ти­хi, во­ни рiв­но па­ла­ють, як свi­чi у церк­вi. Хма­ри ро­же­вi­ють на не­бi, а да­ле­чiнь трi­па чор­ни­ми кри­ла­ми на­че ка­жан.


На ося­яне по­ле впа­ли од ко­пиць тi­нi i по­лох­ли­во трем­тять. Навк­ру­ги ти­хо.


Сiно дот­лi­ває по­во­лi, i лиш ча­сом бух­не з трiс­ком снiп iс­кор, або вi­тер зiр­ве на­пiв­зот­лi­лий вi­хоть та роз­ме­че зiр­ка­ми.


Раптом да­ле­кий го­мiн до­лi­тає до Хо­ми. Пев­но, бi­жать ря­ту­ва­ти. Хо­ма ос­мi­хається кри­во.


Бiжiть, пос­пi­шай­те. Йо­му не хо­четься вста­ти. Бай­ду­же. Спi­й­ма­ють? Не­хай.


Голоси все ближ­че. Вже чут­но, як гей­ка­ють лю­ди, як од­ки­да­ють зем­лю по­зад се­бе ко­пи­та.


Тодi Хо­ма зво­диться вреш­тi. Роз­ми­нає за­ле­жа­не тi­ло i лi­ни­во, по­во­лi, весь кост­ру­ба­тий і чор­ний, вiд­хо­дить у пi­ть­му.



***



Збирали пiз­нi греч­ки, ко­ли в се­лi нес­по­дi­ва­но з'явив­ся Гу­ща. Йо­го не зра­зу впiз­на­ли. Вiн об­рiс бо­ро­дою, став стар­ший i на­че тро­хи чу­жий. Гу­щу прий­ня­ли доб­ре. Мiц­но i до­в­го па­руб­ки тряс­ли йо­му ру­ку, якось по-но­во­му ди­ви­лись в очi. На­вiть Анд­рiй вже був не той. Пот­рi­пав по пле­чах, пiд­морг­нув хит­ро i зас­мi­яв­ся.


- Що, по­по­си­дiв?


Мовляв, знаєм, за що.


Якось iнак­ше, нiж пер­ше, лю­ди го­во­ри­ли сло­во "по­по­си­дiв в тюр­мi, бiльше знає, нiж ми".


Його пи­та­ли - як? що? Що чу­ти про зем­лю, що по свi­тах го­во­рять, i т. iн­ше. Вiн був ба­жа­ний гiсть.


Гафiйка по­чу­ла про Мар­ка вiд Пiд­па­ри. Вiн сер­ди­то жа­лiв­ся: i так од го­ло­ти жит­тя не ста­ло, а тут ще Гу­щу пус­ти­ли.


Гущу?


В Га­фiй­ки спи­ни­лось сер­це. Чи доб­ре по­чу­ла?


Ледве дiж­да­лась, як смерк­не, i по­бiг­ла до­до­му. Але по до­ро­зi натк­ну­лась на Гу­щу.


- Марко!


Не тя­ми­ла, що прос­тя­гає до нього ру­ки.


Вони щи­ро об­ня­лись.


Так все ста­ло­ся нес­по­дi­ва­но й прос­то, не­мов тiльки вчо­ра розс­та­лись.


Гафiйка смi­ялась дзвiн­ким, ури­ва­ним смi­хом, мов на­мис­то ни­за­ла - са­ма не зна­ла, чо­го. Ру­ка Мар­ко­ва теп­ло ле­жа­ла на її ста­нi. Бо­ро­да лос­ко­та­ла чо­ло.


- Дивiться, а вiн з бо­ро­дою, як дiд…


Вони одiй­шли по­пiд вер­би. Га­фiй­ка бу­ла якась но­ва, про­зо­ра, стар­ша


- Ти ме­не не за­бу­ла?


- Нi, не за­бу­ла.


- Ждала?


- Ждала.


- А тим­ча­сом роз­ки­да­ла лис­точ­ки?


Голос у нього трем­тiв.


- Ти звiд­ки знаєш? Ав­жеж пiд­ки­да­ла. Знаєш, Мар­ку, не тi те­пер лю­ди, що пер­ше. I в нас бу­ла за­бастов­ка.


- Ов!


Гафiйка стра­шен­но гор­да.


- Аякже. Ба­га­чi так на­ля­ка­лись, так на­ля­ка­лись. Мiй ха­зя­їн хо­див, як нiч, на­вiть їсти по­ки­нув. Пок­ла­де лож­ку - не мо­жу, ка­же. I все боїться.


- А батько­вi тво­мiу i до­сi до­сад­но, що я не в Си­бi­рi?


Гафiйка вся стре­пе­ну­лась.


- Де там! Як ста­лось з та­том не­щас­тя - змi­ни­ли­ся зов­сiм. "Прав­ду, ка­жуть, го­во­рив Гу­ща"… Доб­ре, що ти прий­шов. Те­пер нам лег­ше бу­де…


- Кому се нам?


Тодi Га­фiй­ка роз­ка­за­ла Мар­ко­вi, як во­ни цi­лу зи­му зби­ра­лись, як Про­кiп при­но­сив з мiс­та книж­ки i лис­точ­ки, скi­ль­ки до них прис­та­ло на­ро­ду. На­вiть Про­ко­пiв дядько, Па­нас. "Роз­ка­жiть, ка­же, про тих де­мок­ра­тiв"…


Гафiйка роз­си­па­лась смi­хом на згад­ку про дядька Па­на­са.


- Такий ку­мед­ний!..

1 ... 17 18 19 ... 30
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Fata morgana, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Fata morgana, Коцюбинський"