Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Fata morgana, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "Fata morgana, Коцюбинський"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Fata morgana" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 18 19 20 ... 30
Перейти на сторінку:
class="p">Марко взяв її ру­ку в свою.

- Хороша ти.


Гафiйка по­чер­во­нi­ла, на­вiть по­но­чi вид­ко.


- Що - я…


Коло Гу­щi ско­ро скуп­чи­лась мо­лодь. Вiн усе знає, си­дiв у тюр­мi. Од нього впер­ше по­чу­ли, що се­ла скрiзь гур­ту­ються в спiл­ки. Дов­ги­ми осiн­нi­ми ве­чо­ра­ми ве­лись без­ко­неч­нi ро­з­мо­ви та су­пе­реч­ки. З своїм не­ве­ли­ким гур­точ­ком вiн за­вiв но­ви­ну - гур­то­ву пра­цю. Ра­зом ора­ли i мо­ло­ти­ли - i все ви­хо­ди­ло кра­ще та швид­ше у них, нiж у лю­дей. Якось са­мо со­бою пе­ре­ве­лась на се­лi п'яна па­ру­бо­ча сва­во­ля, бiй­ки та нiч­ний га­лас. Тi, що не­дав­но ро­би­ли беш­кет, те­пер втя­г­лись в ро­бо­ту, у гур­то­ве чи­тан­ня. На­вiть ста­рi хва­ли­ли Гу­щу. Во­ни хо­ди­ли роз­пи­тать в нього, чи ско­ро бу­де на­рiз­ка. Вiн пев­но знає. Мар­ко смi­яв­ся. Нiх­то з доб­рої во­лi зе­м­лi не дасть. Як! не бу­дуть зем­лю дi­ли­ти? Що ж то­дi бу­де? Що їм ро­би­ти?


Тiльки панський пас­тух Хо­ма мав завж­ди го­то­ву од­по­вiдь:


- Як що ро­би­ти? Би­ти. Не ли­ши­ти i на на­сiн­ня.


Андрiй з-за пле­чей Хо­ми здiй­мав ска­лi­че­ну ру­ку, сва­рив­ся нею i ве­ре­щав:


- Бити й па­ли­ти. Як хо­чеш, па­не доб­род­зею, по­ку­шать ме­ду, ви­ку­ри бджiл…


Кого їм слу­хать?


Гуща го­во­рить про спiл­ку. Про­кiп про во­лю, а Хо­ма ра­дить би­ти й па­ли­ти.


Панас Канд­зю­ба, важ­кий i сi­рий у своїй сви­тi, як ски­ба, од­ва­ле­на плу­гом, сi­яв оча­ми нудьгу пи­тан­ня: ку­дою йти? де прав­ди шу­ка­ти?


Вiн нi­ко­му не вi­рив.


- Хiба му­жик знає?


Якби прий­шов хтось iн­ший, ви­дю­щий, прос­тяг­нув ру­ку, по­ка­зав шлях.


А му­жик? Що знає му­жик? Од­на йо­му шку­ра, та й в лат­ках.



***



Щоночi те­пер по­же­жi. Як тiльки смерк­не, i чор­не не­бо щiльно ук­риє зем­лю, да­ле­кий об­рiй враз розц­вi­тає чер­во­ним сяй­вом i до са­мо­го ран­ня осiн­нi хма­ри на­че тро­ян­ди. Iн­ко­ли сяй­во да­ле­ке, лед­ве по­мiт­не, чу­же, на­че мi­сяць там схо­дить, а ча­сом спах­не пiд са­мим се­лом, аж ха­ти ро­же­вi­ють i жев­рi­ють вiк­на.


Вийде Ма­лан­ка з ха­ти, схо­ває ру­ки пiд хвар­ту­ши­ну й за­ди­виться на по­же­жу. Що го­рить? Де? Лю­ди не сплять, хоч по­ра б вже їм спа­ти. Сто­ять пiд во­ротьми, чи­та­ють не­бес­нi зна­ки. Пли­вуть го­ло­си з пiтьми, хто знає - чиї, i ги­нуть у пiтьмi.


- Пан в Пе­ре­ор­ках го­рить.


- Де там! Десь ближ­че - там у Мли­ни­щах, або у Руд­цi.


- Пiдпалено, вид­ко.


Собаки ви­ють скрiзь по дво­рах, - i сум­но i мо­то­рош­но осiнньої но­чi.


- Вчора го­рi­ла еко­но­мiя в Гу­тi.


- А по­зав­чо­ра клу­нi хтось пiд­па­лив…


- Згорiла, ка­жуть, до­щен­ту сам по­пi­лець.


Траплялось, во­гонь по­да­вав звiст­ку вог­ню. Як тiльки за­й­меться десь не­бо - з дру­го­го бо­ку встає за­раз чер­во­ний ту­ман i роз­гор­тає кри­ла. То­дi чор­не се­ло, як ост­рiв на вог­ня­но­му мо­рi. Вi­тер ча­сом при­но­сить чад, да­ле­кi дзво­ни, три­во­гу.


Що дiється, гос­по­ди бо­же!.. Го­рять все па­ни, ге­не­ра­ли, ве­ли­кi "чле­ни", що й дос­ту­питься до них не мож­на бу­ло, i нiх­то спи­ни­ти не мо­же…


Блукали по­но­чi лю­ди, як тi­нi, пла­ка­ли дi­ти, i ху­до­ба об­зи­ва­лась в хлi­вах. А во­гонь то здiй­мав­ся, то па­дав, не­на­че ди­ха­ли гру­ди, роз­ки­дав­ся сно­пом, розп­ли­вав­ся ту­ма­ном, i цвi­ли хма­ри на не­бi, не­мов тро­ян­ди.


Маланка трем­тi­ла.


- Йди спа­ти, - сер­дивсь Анд­рiй.


- Страшно, Анд­рiю…


- Чого там страш­но. Так їм i тре­ба.


Але Ма­лан­ка не мог­ла спа­ти. Ще дов­го ту­па­ли но­ги по­пiд­вi­кон­ню, лi­та­ли чиїсь сло­ва, свi­ти­лись ма­ленькi вiк­на i сум­но ви­ли со­ба­ки.


Уранцi ди­ми сну­ва­лись по­над се­лом i лос­ко­та­ли нiзд­рi. Лю­ди ню­ха­ли чад i по­зи­ра­ли на панський двiр.


Лук'ян Пiд­па­ра аж по­чор­нiв. Кож­ної но­чi здiй­має з стi­ни руш­ни­цю та йде на по­ле, пiд клу­нi. Хо­дить страш­ний, ви­со­кий, во­ло­чить тiнь за со­бою, що од­дi­ли­ли вiд нього вог­нi по­же­жi, i все нас­лу­хає. З-під во­ло­ха­тих брiв ки­да­ють очi да­ле­кий пог­ляд, а ву­ха чуй­но вби­ра­ють в се­бе най­мен­ший звук. Ось обiй­шов вiн навк­ру­ги клу­нi i рап­том стає: щось чор­нiє на по­лi.


- Хто там?


Поле нi­мує, зне­си­ле­не лi­том, спить мерт­вим сном, ру­де, об­дер­те.


Пiдпара знов хо­дить. Звiд­ти, з вог­ня­но­го мо­ря, йдуть на нього всi стра­хи i всi тур­бо­ти, а вiн мiц­нi­ше стис­кає руш­ни­цю i ки­да у па­щу но­чi:


- Хто йде? Бу­ду стрi­ля­ти! - Стоїть мiц­ний, як з кри­цi, i цi­литься в пiтьму.


Нема нi­чо­го, чи при­чаїлось?


Стрiляє.


"Ох-ох-ох!!" стог­не пiтьма над по­лем, i го­лос­нi­ше за­ви­ва­ють со­ба­ки в се­лi…


А Пiд­па­ра знов хо­дить, сте­ре­же клу­нi, су­во­рий, безст­раш­ний, го­то­вий обо­ро­ни­ти своє не руш­ни­цею тiльки, а i зу­ба­ми.



***



Дощi ви­па­да­ли що­ден­но. Вис­ко­чить сон­це на мить на бла­кит­ну по­лян­ку, щоб об­су­ши­тись, гля­не на се­бе в ка­лю­жу, i зно­ву лi­зуть на нього важ­кi, розт­рi­па­нi хма­ри. Якiсь жов­тi i ка­ла­мут­нi днi ро­ди­лись по нес­по­кiй­них но­чах, а лю­ди хо­ва­лись пiд сви­ти та ряд­на, ви­вер­та­ли шап­ки на­верх ко­зя­чим хут­ром i все мi­си­ли бо­ло­то. Пер­ше не­го­да за­га­ня­ла їх в ха­ту, те­пер щось гна­ло їх звiд­ти мiж лю­ди. Кож­ний хо­тiв ба­чи­ти людське об­лич­чя i чу­ти го­лос. Ма­ло спа­ли по но­чах. Од­нi не мог­ли одiр­ва­ти очей од да­ле­ких по­жа­рiв, дру­гi ви­га­ня­ли ху­до­бу на панське по­ле i не спа­ли, щоб бу­ти на­по­го­то­вi. Прав­да, пiс­ля то­го як еко­ном лед­ве втiк з по­ля в по­дер­тiй оде­жi, нiх­то вже не ва­живсь зай­ма­ти ко­нi, i во­ни смач­но гриз­ли мо­ло­де ру­но, зми­те до­ща­ми.


Люди на­че за­бу­ли свою що­ден­ну ро­бо­ту. Рух у се­лi був нез­ви­чай­ний. Своє по­ле цi­ка­ви­ло ма­ло. Во­но зда­ва­лось та­ким ма­леньким, мi­зер­ним, не вар­тим ува­ги i ле­жа­ло об­ло­гом не­ора­не, не­за­сi­яне на­вiть.


На збор­нi все бу­ло пов­но: сви­ти так тiс­но ту­ли­лись до свит, що мок­ра оде­жа аж па­ру­ва­ла. Чут­ки i по­го­лос­ки, не­вi­до­мо звiд­ки узя­тi, мi­си­ли­ся вку­пi, рос­ли на очах, як тiс­то в дi­жi. Су­хi без­сон­нi очi ди­ви­ли­ся кож­но­му в рот, ву­хо ува­ж­но ло­ви­ло ки­ну­те сло­во. Що бу­де? як бу­де? Скрiзь встав на­род, бун­тує, хо­че чо­гось, ро­бо­чi бас­ту­ють, по­ки­да­ють за­во­ди, ча­гун­ка не хо­дить. Що ж їм си­дi­ти, згор­нув­ши ру­ки, че­ка­ти, щоб за них хто под­бав?


Бiля збор­нi тов­пи­лись тi, що на­дiй­шли пiз­нi­ше, i пха­лись у две­рi.


- Про що во­ни там го­мо­нять? Тре­ба, щоб усi чу­ли.


- Бачите ж - тiс­но. Не по­товп­ляться всi…


Коли про­хо­див кот­рий­сь з ба­га­чiв, Манд­ри­ка або Пiд­па­ра, тi, що мок­ли пiд ган­ком збор­нi, бра­ли йо­го на зу­би.


- Заходь, по­чуєш, як твою зем­лю там дi­лять.


- Не слу­хай, бо са­ло по­тон­ша з до­са­ди.


- Нiчого йо­му не бу­де. Бiд­ний з пра­цi аж рветься, а ба­га­то­му че­ре­во дметься.


- Бiдний роз­ки­дає, а ба­га­тий зби­рає.


- Нiчого. Ми­неться. До­ве­деться i сви­нi гля­нуть на не­бо…


- Як бу­дуть сма­ли­ти.


Мандрика смi­яв­ся на кут­нi i дрiб­но пе­ре­би­рав но­га­ми. Пiд­па­ра на­су­вав бро­ви на очi i ла­явсь.


Гуща час­то десь про­па­дав. По­вер­тав­ся за­бо­ло­че­ний весь, мок­рий, але ве­се­лий. Га­фiй­ка стрi­ча­ла йо­го

1 ... 18 19 20 ... 30
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Fata morgana, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Fata morgana, Коцюбинський"