Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 17 18 19 ... 98
Перейти на сторінку:
але біда, що не маєм! - відповів Онуфрій.- Він собі те­пер лиш тим го­ло­ву б'є. Оноді їду з па­ном на фірі, а він іде. Біла бо­ро­да спа­дає йо­му по гру­дях, а сам згор­бив­ся май­же уд­воє, бо він, бідний, уже ста­ренький. Йо­му більше як сімде­сят. Вже в нашім селі він більше як со­рок літ. Іде, а як по­ба­чив нас, ук­ло­нив­ся. Пан зліз з брич­ки, по­дав ру­ку, вкло­нив­ся та й ка­же:

«Як ся маєте, па­нот­чи­ку?»


«Зле, зле! - відповів він жур­ли­во.- Лю­ди не вми­ра­ють!»


«Ади! - га­даю собі,- ди­ви, який ста­рий муд­рий! Хо­че, аби ми вми­ра­ли. Гроші за по­хо­рон брав би, не має їх до­сить! Прав­да, во­на п'є, до­ма си­дять чо­ти­ри дівці, але то­му маємо ми вми­ра­ти?»


- На те він і па­но­тець, аби нас хо­ро­нив, а за по­хо­рон гроші брав! - обізвав­ся Івоніка.- Хо­ро­нив со­рок років, чо­му би йо­му сього й те­пер не ро­би­ти? Інші те са­ме роб­лять! Дур­но не зроб­лять!


- Раз при­повідав, що світ закінчиться! - обізвав­ся знов Онуфрій.- Як закінчиться, то на­що гроші зби­ва­ти? На тамтім світі бог свя­тий са­мий уже нас по­го­дує!


- Що ви та­ке го­во­ри­те, бадіко Онуфрію! - клик­нув Івоніка, що по­над усе лю­бив спра­вед­ливість і прав­ду й тим-то йо­му оповідан­ня Онуфрія ніяк не за­па­да­ли в ду­шу.


- Вже як я ка­жу, то мо­же­те віри­ти! - клик­нув Онуфрій з при­тис­ком і вда­рив се­бе су­хим ку­ла­ком у гру­ди, що аж у них щось відізва­ло­ся.- Я ка­жу прав­ду. Раз оповідав лю­дям при одній клаці [44] в се­бе, аби да­ва­ли більше на служ­бу бо­жу, бо нас­та­не кінець світу.


Ви сього не чу­ли, бадіко Іво­не? Ну, врешті, як ви не чу­ли, то й не ди­во. Ви так рідко за­хо­ди­те в се­ло або на Гоп­пляц, що не знаєте нічо­го. Все лиш пильнуєте ва­шо­го бур­дея та то­го, що ко­ло нього діється. Ви виділи, мо­же, но­во­го про­фе­со­ра? [45] Го­во­ри­ли з ним? - ви­пи­ту­вав даль­ше Івоніку.


- Ні.


- Ну, так знов не знаєте нічо­го! Він так п'є, що мо­же собі з по­па­дею ру­ку по­да­ти! Він не є делікат­ний пан. Як уп'ється, бе­реться за­раз із му­жи­ка­ми за шию. То так не має бу­ти. Я був в Італії, і я то­го не ба­чив. Наші лю­ди жа­лу­ють за по­пе­реднім, та й хотіли би, аби він на­зад вер­нув, але він, ма­буть, не вер­не вже. Пан ка­же, що ми ліпшо­го не варті, як оцього, ко­ли не зна­ли там­то­го ша­ну­ва­ти. Що ко­ли нам доб­ро­го вчи­те­ля і доб­ро­го па­нот­ця потрібно, то нам потрібно й доб­ро­го бу­ка!


Всі три розсміяли­ся ве­се­ло на оці сло­ва, а Онуфрій го­во­рив далі:


- Може, пан і прав­ду ка­же! Бог йо­го знає! Але я вже му­шу йти. Не жу­ри­ся, Ми­хай­ли­ку, що Маріцен­ка віддається! - звер­нув­ся до хлоп­ця, по­мор­гу­ючи ве­се­ло очи­ма.- Ди­ви­ся ли­ше, аби вер­нув на­зад до­до­му, так як я, із ме­дальйо­ном, тоді по­гу­ляю і по­ух­каю на твоїм весіллі, хоч який я ста­рий. А як бу­деш уже при війську й пізнаєш там яко­го до­б­ро­го хлоп­ця, що ще щось і має, то ска­жи йо­му, що в Ону­фрія Ло­па­ти є дівчи­на, гар­на, як пи­сан­ка, і доб­ра, й ро­бу­ча, і не­хай її сва­тає. Не­хай прий­де сам, на храм най прий­де і по­ди­виться сам на неї. Як упо­до­бає собі її, то весі­лля мо­же бу­ти в м'ясниці. Він не бу­де жа­лу­ва­ти, що візь­ме її за жінку, він мені вічно дя­ку­ва­ти­ме. Ска­жи йо­му оце! Оце, та й що в ме­не є всього, і де я всю­ди бу­вав, і що я не та­кий дур­ний дур­бас, як усі інші му­жи­ки в на­шо­му се­лі.


Потім ус­тав, вий­няв люльку з ро­та, утер йо­го ши­ро­ким ру­ка­вом від со­роч­ки й за­хо­вав люльку за ремінь. Відтак пос­то­яв ще хвильку, уст­ро­мив­ши очі в зем­лю і в од­ну точ­ку, роз­ду­му­ючи над чи­мось. Врешті, не ска­зав­ши більше ні сло­ва, по­дав мовч­ки батькові й си­нові ру­ку на про­щан­ня і, мов не­ви­ди­мою ма­рою по­тяг­не­ний, відій­шов пок­вап­ним кро­ком.


Батько й син усміхну­ли­ся мовч­ки і, поснідав­ши, взя­ли­ся на­зад до роз­по­ча­тої праці.



III



Було в маю. Пе­ред обідом.


Михайло ле­жав не­да­ле­ко бур­дея в го­роді, що вибігав кінцем у дрібний лісок, який при­ти­кав із інших боків до піль, і пас во­ли.


Довкола бур­дея пи­ша­ла­ся зем­ля в різних пас­мах зе­лені, а ген далі від нього, та все-та­ки в сусідстві, ле­жа­ли два менші ліски. Один при­на­леж­ний до сусіднього і зва­ний то­му «сусідній ліс», а в тім самім нап­рямі не­да­ле­ко нього ле­жав ма­лий лісок панський, де ґазду­вав і вер­хо­во­див ста­рий Онуфрій.


Оба ті ліски, з яких «сусідній» був уд­воє від пансько­го більший, діли­ла від се­бе ве­ли­ка ле­ва­да, зва­на баг­ном, зад­ля своєї баг­нис­тої землі. В ній бу­яв рогіз, раз у рік ви­ко­шу­ва­ний, і ви­рос­та­ла якась ви­со­ка тра­ва, на яку ніхто не ла­ко­мив­ся.


Михайло ле­жав близько звірят на землі, наг­ля­да­ючи, аби не зай­шли в ко­ню­ши­ну, що рос­ла най­ближ­че бур­дея, що її насіння бу­ло до­ро­го оп­ла­че­не; він грівся в вес­ня­но­му сонці і глядів пильно за звіря­та­ми, що пас­ли­ся тісно ко­ло се­бе. Ду­мав над своїм бу­ду­чим жит­тям у місті, над по­во­ро­том до­до­му, і як опісля все скла­деться, а відтак спи­нив­ся дум­ка­ми ко­ло пиш­них звірят. Міша­ли­ся, не­на­че йо­го рідня, з йо­го бу­дучністю. Ба­чив у душі якесь но­ве обійстя, своє обійстя, чор­но­оку струн­ку дівчи­ну і їх. Во­ни бу­ли тут і там і ми­мо­волі ви­пов­ня­ли со­бою якісь по­рожні місця…


Чув ви­раз­но, як спа­са­ли своїми гру­би­ми здо­ро­ви­ми пис­ка­ми тра­ву, як відса­пу­ва­ли, ба­чив дрібні кра­пельки по­ту на тих теп­лих пильних пис­ках, їх ве­ликі лагідні очі бу­ли отінені дов­ги­ми смішни­ми віями, а во­ла бу­ли такі ши­рокі, но­ги низькі, що во­ла зви­са­ли май­же до землі.


Препишні звіря­та! Тем­но-бурі, май­же чор­но підси­пані, з біли­ми ко­рот­ки­ми ро­га­ми, і такі ситі й вип­ле­кані, що бу­ло ми­ло гла­ди­ти їх по хребті. Притім бу­ли спокійні й ви­пе­щені, мов діти, і зна­ли йо­го го­лос ду­же доб­ре. Ко­ли всту­пав до стайні, звер­та­ли свої ста­течні го­ло­ви за ним, прос­тя­га­ли шиї, оскільки се їм лан­цю­ги при яс­лах поз­во­ля­ли, і ню­ха­ли своїми гру­би­ми ніздря­ми у воз­дусі, чи не приніс їм хліба або ку­леші. І він усе при­но­сив їм щось, ко­ли при­хо­див з до­му, з се­ла, з «го­ри» до бур­дея, а ко­ли не мав нічо­го при собі, то бо­дай гла­див і пес­тив їх, а се во­ни та­кож прий­ма­ли вдяч­но. За те ли­за­ли йо­му ру­ки, плечі й гру­ди. Бу­ли добрі, вдячні звіря­та…


Деколи в неділю або свя­та, ко­ли над­ворі бу­ла сльота, він волів пе­ре­сид­жу­ва­ти в бур­дею, чим

1 ... 17 18 19 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"