Книги Українською Мовою » 💙 Класика » В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"

296
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "В неділю рано зілля копала" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 17 18 19 ... 58
Перейти на сторінку:
вер­та­ла на­зад i знов iш­ла. Ба­ла­ка­ла i пла­ка­ла пе­ред де­ким, роз­пи­ту­ючись, але нi­чо­го не до­вi­да­ла­ся, як i про ту свою бiд­ну ди­ти­ну. Лиш смерть од­на слi­ди так за­ти­рає. Смерть од­на. А от се був батько­вий го­лос. Ду­хом до неї вста­вив­ся. Дум­ки товп­ляться ро­ями в її ост­ра­хом i спо­­ми­на­ми роз­бур­ха­нiй ду­шi, що май­же не тя­мить се­бе доб­ре.

А все ж та­ки то був го­лос її батька, Анд­ро­на­тi. Лиш вiн один прок­ли­нав тим страш­ним прокльоном, яко­го всi, як вог­ню, бо­яться. Вiн один. Вi­ком був вiн i її ма­ти мiж всi­ма най­стар­шi. Та звiд­ки взяв­ся той прокльон до неї, щоб її по­би­ти в нiч­нiй го­ди­нi? З-пiд зем­лi? Як зак­ля­не бу­ло, зем­ля дри­жить.


I во­на пе­ре­ко­на­на, що вiн взяв­ся до неї те­пер вже з-пiд зем­лi. Та­кої чор­ної гуч­ли­вої пiв­но­чi лиш з-пiд зем­лi. Йо­го ду­ша прий­шла, щоб за­по­вiс­ти їй смерть. Три ра­зи впро­шу­ва­ла­ся до неї, три ра­зи не об­зи­ва­ла­ся во­на. А що не вий­шла i не впус­ти­ла, вiн зак­ляв…


Батьковий го­лос. Го­лос пос­мерт­ний. Страш­ний, зах­рип­лий, глу­хий, зло­вi­щий. Во­на ж ви­ну­ва­та! Чо­му не ство­ри­ла?


Її ус­та вик­рив­ля­ються.


Кому ство­ри­ти?


Се бу­ла пiв­нiч, а опiв­но­чi хо­дять лиш роз­бiй­ни­ки або мер­цi.


…I му­читься Мав­ра на зем­лi, стог­не, вик­ли­кає iм'я гос­поднє. Мо­литься… А ко­ли б її батько жив, - стрi­ляє їй на­раз дум­ка до го­ло­ви, - i от, так свi­том iду­чи, нат­ра­пив нес­по­дi­ва­но на її осе­лю, а во­на не впус­ти­ла… О бо­же… не дай, щоб так бу­ло, i се во­на батька сво­го не впус­ти­ла. Од­нак… - му­чить її дум­ка да­лi… - се мог­ло й так бу­ти. Вiн iшов, як iдуть бiд­нi лю­ди… iшов, все од­но, на жит­тя чи на смерть. Хто так во­ло­читься, як не ци­га­ни? Заб­лу­див, мерз i до­би­вав­ся до свiт­ла, до теп­лої ха­ти­ни. Впро­шу­вав­ся, мо­лив… О, о, о!.. Ма­в­ро, ти не впус­ти­ла, мо­же, й батька сво­го, в те­бе грi­хiв i без то­го до­во­лi на ду­шi. Ти про­ви­ни­ла­ся! А так во­на бо­ро­ла­ся з со­бою, так їй пiд­но­си­ло щось ру­ки… мо­ли­ло ство­ри­ти две­­рi - а од­нак… страх пе­ред смер­тю не до­пус­тив. Не год­на бу­­ла, бо­яла­ся.


Потiм надс­лу­ху­ва­ла ще, дри­жа­чи на цi­лiм тi­лi. Не вер­не? Але нi­чо­го не дос­лу­ха­ла­ся бiльше. Ти­ша то й ти­ша. Лиш десь якесь глу­хе, про­тяж­не та го­лод зрад­жу­юче вит­тя вов­ка нес­ло­ся лi­сом мiж од­нос­тай­ним шу­мiн­ням де­рев. Бiльш нi­чо­го. Огонь в пе­чi лед­ве свi­тив­ся, мов клi­пав до тем­ря­ви в ха­ти­нi, i мерт­вецька ти­ша за­па­ну­ва­ла…


Мавра не по­ки­да­ла сво­го мiс­ця пiд по­ро­гом, все чо­гось бо­яла­ся, так вже тут i ос­та­ла. Зво­ру­ше­на пе­ре­ля­ком i дум­кою про батька, му­чи­ла­ся чи не до са­мо­го ран­ку.


Рано-ранесенько, як лиш в лi­сi роз­вид­нi­ло­ся, во­на пiд­ня­ла­ся i заг­ля­ну­ла пе­ред ха­ту. Пе­ред две­ри­ма i пiд вiк­ном вид­нi­ли в на­вi­янiм пiд ха­ти­ною снi­гу ве­ли­кi, не­по­во­рот­нi, нес­по­кiй­нi слi­ди чо­ло­вi­ка i гу­би­ли­ся по­тiм в сто­ро­нi, що ве­ла в су­сiднє се­ло.


Мавра вер­ну­ла до ха­ти. Не мог­ла поз­бу­ти­ся по­чут­тя, що по­пов­ни­ла щось ду­же ли­хе, не ство­рив­ши две­рей. Те­пер, вдни­ну, ска­за­ла со­бi, що го­лос, що так її пе­ре­ля­кав i при­га­ду­вав го­лос батька, не мiг по­хо­ди­ти вiд умер­ло­го, лиш вiд жи­во­го. Те­пер вже знає. Ве­ли­кi, нес­по­кiй­нi, пов­нi роз­пу­ки людськi слi­ди бу­ли тут, ко­ло її ха­ти. А ко­ли не ство­ри­ла бiд­но­му, згу­би­ли­ся в лi­сi або i пiш­ли, мо­же, на­вiть чи не на­зуст­рiч вов­кам.


Вернувши до ха­ти, во­на розк­ла­ла знов огонь. Що ма­ла ро­би­ти? Взя­ла­ся пе­ре­ду­сiм во­ро­жи­ти зер­ном-ку­ку­руд­зою. Чи бу­ло оце вно­чi в неї доб­ро чи ли­хо?


Не до­во­ро­жи­ла­ся.


Зерно не па­да­ло в па­ру. Скiльки i змi­шається, не ки­не во­на ним, а во­но все не в па­рi ук­ла­дається. Все не до рiв­но­го чис­ла…


Мавра за­ду­ма­ла­ся.


Вона вiд­чу­ває ви­раз­но, що вчи­ни­ла зле, не впус­тив­ши чо­ло­вi­ка в ха­ту, що з то­го вий­де го­ре…



***



Кождої по­гiд­ної не­дi­лi хо­дить Те­тя­на, пиш­но прист­ро­є­на, до своєї ста­рої при­ятельки Мав­ри на Ча­ба­ни­цю в лiс по­­над яр.


Так i сеї не­дi­лi.


Зiрвавши в зiльни­ку пиш­нi два чер­во­нi ве­ли­кi ма­ки та за­к­вiт­чав­ши­ся ни­ми з обох сто­рiн ли­ця, виг­ля­да­ла в зо­ло­тих пiв­мi­ся­чи­ках своїх, що дос­та­ла ко­лись вiд Мав­ри i зад­ля яких бу­ла в се­лi наз­ва­на змал­ку "тур­ки­нею", - пре­гар­но.


Так пiш­ла.


Опинившися вреш­тi ко­ло Мав­ри­ної ха­ти та пе­ре­ко­нав­ши­ся, що две­рi знад­во­ру бу­ли ста­ран­но за­чи­не­нi, во­на вга­да­ла, що Мав­ра вий­шла або в су­сiднє се­ло, або шу­ка­ла десь лi­сом, як час­то-гус­то, чу­дот­вор­но­го зiл­ля. Ви­чi­ку­ва­ти її по­во­ро­ту бу­ло го­дi, бо во­на ба­ви­лась iно­дi й цi­лий день, вий­шов­ши отак з ха­ти.


Тетяна пiш­ла бi­лою стеж­кою да­лi, в дум­цi, що, мо­же, стрi­не де ста­ру по до­ро­зi. Iду­чи поп­ри па­со­виська своєї ма­те­рi, за­зи­ра­ла за­люб­ки з пра­вої сто­ро­ни в гли­бо­кий яр, яким гнав ве­се­лий по­тiк, ожив­ля­ючи цi­лу гли­бо­ку мов­ча­ли­ву до­ли­ну i вiд­дi­лю­ючи нi­би срiб­ною стеж­кою Ча­ба­ни­цю вiд су­сiдньої стрiм­кої i за­лiс­не­ної то­ри.


Сказано:


Праворуч яр-про­пасть з шум­ли­вим по­то­ком, з лi­вої Ча­ба­ни­ця, а на нiй опе­рi­зу­юча її бi­ла стеж­ка. То шир­шає мiс­ця­ми на два-три лю­да, то зву­жається знов у вузьку га­дюч­ку - як де мiс­це над яром.


Тетяна, лю­бить сю­ди хо­ди­ти. По сiй сто­ро­нi Ча­ба­ни­цi i чу­до­вий вiд­го­мiн: клик­неш що, то вiд­го­мiн вi­дiз­веться, мов з людської гру­дi. Ча­сом, хо­ча ду­же рiд­ко, пе­ре­хо­дять сю­ди знай­омi її й ма­те­рi. Зви­чай­но, цiл­ком чу­жим не вi­ль­но. Те­тя­на знає тут кож­ду де­ре­ви­ну, знає цвi­ти, знає, де ви­­рос­та­ють най­кра­щi тра­ви, де, на кот­рих мiс­цях най­бiльше су­ниць i ма­лин, як iти, щоб як­най­скор­ше дiс­та­ти­ся пiд "Бi­лий ка­мiнь", звiд­ки вид­но су­сiд­нi се­ла, мов на до­ло­нi, i як до них най­бор­ше [16] дiс­та­ти­ся. Во­на тут все знає. I от зiй­шла са­ме з вер­ху Ча­ба­ни­цi, де роз­зи­ра­ла­ся на всi сто­ро­ни - не ду­же-то ще й ква­питься, до­ки не при­си­лу­вав її на­­раз до то­го гост­рий ту­пiт кiнсько­го ко­пи­та. Зчу­до­ва­на ви­с­ту­пи­ла Те­тя­на з-по­мiж сме­рек на бi­лу стеж­ку з пи­тан­ням в ду­шi, хто сю­ди їде ко­нем… i ста­ну­ла. Про­ти неї їхав бi­­лою стеж­кою, кро­ком, на чор­нiм, як ву­голь, гус­тог­ри­вiм ко­нi Гриць iз се­ла Тре­тiв­ки. По­ба­чив­ши дiв­чи­ну, зак­вiт­ча­ну в ве­ли­кi чер­во­нi цвi­ти, що вий­шла з лi­су так ся­мо за­чу­до­ва­на йо­го ви­дом, як вiн нею, вiн ста­нув, як i во­на, - i обоє ди­ви­ли­ся якусь хви­ли­ну мовч­ки на се­бе.


Потiм вiн пер­ший сха­ме­нув­ся. Здiй­няв­ши ка­пе­люх, поз­до­ро­вив.


Вона вiд­по­вi­ла i не ру­ши­ла­ся з мiс­ця, див­ля­чись на нього своїми блис­ку­чи­ми очи­ма, i в тiй хви­лi з яко­гось нес­по­дi­ва­но­го за­чу­ду­ван­ня ви­со­ко пiд­ня­ти­ми чор­ни­ми бро­ва­ми.


- Iдеш да­лi? - спи­тав Гриць i при тих сло­вах злiз з ко­ня, не зна­ючи май­же чо­му.


- Нi, - вiд­по­вi­ла спо­кiй­но, бай­дуж­но,

1 ... 17 18 19 ... 58
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"