Книги Українською Мовою » 💙 Класика » В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"

296
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "В неділю рано зілля копала" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 16 17 18 ... 58
Перейти на сторінку:
Смерть не са­ма во­лi­четься. Во­на з вiй­сь­ком во­лi­четься, як дав­но ще та­то i ма­ма го­во­ри­ли. Во­на все з вiй­ськом су­не, лi­тає. Са­ма ле­тить по­пе­ре­ду, а за нею вiй­­сько. I всi з ко­са­ми, з чор­ни­ми хо­руг­ва­ми. Все всi ра­зом. Все от та­ки­ми но­ча­ми. От як ви­ють, як се­бе за­по­вi­да­ють.

I вже Мав­ра дрi­має; гу­дiн­ня за­ме­тiльни­цi знад­во­ру по­во­лi, по­во­лi її усип­ляє. На­раз Мав­ра про­ки­дається, на рiв­нi но­­ги, май­же на рiв­нi но­ги стає, та й за­те­лi­па­ло нею рап­то­вим ля­ком.


В її вiк­но щось тов­че, хтось до­би­вається.


Смерть?


Мавра на­ду­мується. Без­пе­реч­но, во­на.


Мавра блис­кав­кою ки­дається пла­зом до зем­лi i чов­гає пiд две­рi, нi­би зас­ло­ня­ючи со­бою ко­мусь вступ до ха­ти. Пiд двер­ми тем­но, нiх­то її не по­ба­чить. По­лум'я в пе­чi вже нi­би ум­лi­ває, блiд­не, в ха­тi по­чор­нi­ло.


- Пустiть в ха­ту! - чує во­на ви­раз­но ста­рий зах­рип­лий го­лос, що її май­же з пе­ре­ля­ку вiд нього мо­ро­зом про­шиб­ло, а роз­бур­ха­не во­лос­ся ду­бом ста­ну­ло. I утих­ло. А по хви­лi знов: - Пус­тiть у ха­ту!


Мавра не ру­хається. Пе­рес­та­ла ди­ха­ти, i все її єство нап­ру­же­не в сiй хви­лi лиш до слу­ху. I уха, i очi, i сер­це, i все, що жи­ве в нiй, те­пер ра­зом слу­хає.


I во­на чує:


Гей, як ко­ли­шеться вi­тер, збит­кується над сос­на­ми, як роз­шу­мi­ли­ся лi­си, пра­лi­си! Ось вже її ха­та ко­ли­хається, вже су­неться в яр, ось-ось роз­сип­леться, за­ва­литься. Крап­лi по­ту вис­ту­па­ють на її чо­лi. Смерть.


- Пустiть у ха­ту! - до­би­вається ста­ре­чий го­лос вдру­ге до ха­ти, гри­має хтось роз­пуч­ли­во в две­рi, а вiд­так хтось мов жде, i ти­хо, нi сло­веч­ка бiльше…


В ха­тi смер­тельна ти­ши­на.


- Пустiть у ха­ту! - до­би­вається по­раз тре­тiй з роз­пу­кою страш­ний го­лос…


Мавра зас­ти­гає, не ру­хається, нi­би знає заз­да­ле­гiдь, що її жде, на­ко­ли ство­рить. Не год­на то­му.


Розбiйник не по­жа­лує. Знає мно­жест­во та­ких ви­пад­кiв, якi лу­ча­ли­ся ме­жи людьми, а як i са­мi ци­га­ни пос­ту­па­ли со­­бi дав­нi­ше. Про­ситься в ха­ту, чо­ло­вiк ство­рить в доб­рiй вi­рi, щоб по­ря­ту­ва­ти, а йо­го за те во­рог, як звi­рю­ку, бух… i вже по всьому…


Нi, Во­на не сьогод­нiш­ня, во­на не впус­тить нi­ко­го. Не хо­че бу­ти вби­та. Во­на ля­кається смер­тi, во­на боїться.


"Мавро, Мав­ро, в те­бе не один грiх на ду­шi, зро­би доб­ро яке… бу­де то­бi про­ще­ний, - об­зи­вається в нiй знов го­лос. - Впус­ти! Мо­же, хто бiд­ний, нез­най­омий, боїться ги­ну­ти. Впу­с­ти!"


"Мавро, Мав­ро, сха­ме­ни­ся", - мо­лить щось да­лi в нiй, те­лi­пає нею, мов в ли­хо­рад­цi. Бо­реться в нiй, пхає до две­рей ство­ри­ти. То знов пот­ря­сає нею, жа­хом на­пов­няє, вiд­пор­ною си­лою, мов­би справ­дi по­чу­ла пiд вiк­ном го­лос смер­тi з-пiд са­мої зем­лi, що до­би­вається до неї.


Майже бо­же­во­лiє з стра­ху. Не знає, що ро­би­ти.


Вона не пiд­во­диться з зем­лi, лиш ма­цає две­рi i з нап­ру­жен­ням всiх сил прис­лу­хається над чимсь.


Пiд вiк­ном утих­ло, лиш шум со­сен i якесь роз­пуч­ли­ве шо­­ло­пан­ня нiг, що нi­би теп­ло­го мiс­ця в снi­гу шу­ка­ють, сту­де­нi опи­ра­ються.


Мавру на­но­во смер­тельним по­том об­ли­ває, i пiд­ве­де­нi до­го­ри ру­ки без­сильно опа­да­ють.


Нi, не мо­же ство­ри­ти. Не год­на. Не­ма в неї си­ли, страх бе­ре пе­ре­ва­гу. Страх пе­ред тим яки­мось, як їй здається, пiд­зем­ним го­ло­сом, що до неї впро­шу­вав­ся. Не­хай дiється бо­жа во­ля. Во­на са­ма на свi­тi, нiх­то її не обо­ро­нить, не­хай хоч своєю смер­тю за­ги­не. Ство­ри­ти не год­на. Во­на за­хо­ва­ла­ся сю­ди вiд лю­дей, мов ди­ка звi­рю­ка, а ли­ха го­ди­на i тут їй спо­­кою не дає. Не­хай її ос­тав­лять в спо­кою i лю­ди, i во­на. Во­­на не ство­рить. Не мо­же. Не­хай той з тим го­ло­сом iде з бо­­гом, хто б се й не був, доб­рий чи ли­хий, зда­ле­ка чи збли­зька, не­хай со­бi йде. Їй та­кож го­во­ре­но, ко­ли iно­дi дав­нi­ше в чу­жи­нi, в по­шу­кан­цi за своїми, мов та со­ба­ка, пiд двер­ми о ми­лос­ти­ню з го­ло­ду i сту­де­нi май­же ска­ву­лi­ла: "Не­хай iде з бо­гом".


I во­на йшла. Чи з бо­гом, чи нi, во­на з жа­лю не зна­ла, але що ка­за­ли за­би­ра­ти­ся, во­на со­бi йшла.


Тому…


Вона все мов­чить, не об­зи­вається, не ру­хається, во­на бо­реться з яко­юсь си­лою чи по­чут­тям, що на­ка­зує две­рi ство­­ри­ти. "Мав­ро, Мав­ро, от­во­ри, Мав­ро, встань! - бла­гає щось в нiй май­же роз­пуч­ли­во, опам'ято­ву­ючи. - Мав­ро, от­во­ри!!"


Волосся, як пер­ше, стає в неї ду­бом, да­лi нас­ту­пає пiдс­лу­ху­ван­ня з нап­ру­жен­ням всiх сил. I знов во­на… нi­би туй-туй ум­лi­ває, за­раз же ги­не, пiд­дається ко­мусь; пiд вiк­ном, як пер­ше, за­чу­вається шо­ло­пан­ня нiг…


"Два чо­ло­вi­ки па­дуть в її ха­ту, а з ни­ми i смерть", - стрi­ляє на­раз блис­кав­кою че­рез її дум­ки вi­щу­ван­ня карт.


"Нi, не ство­ри­ти", - на­ка­зує щось в ду­шi. Їй смер­тi не тре­ба. Пе­ре­бу­де сю нiч, бу­де ще жи­ти, а той во­рог, що ось за­га­дав їй смерть пiд ха­тою, прий­шов по її ду­шу, не­хай вер­тає на­зад. Та­кою нiч­чю доб­ре не хо­дить. Во­на се знає. Знає вiд своїх лю­дей, що лиш нiч­чю гра­би­ли, здо­бу­ва­ли, ли­хо кої­ли. О, о, о! Хто б ли­хо­го не знав!


I ук­ла­дається знов змiєю пiд двер­ми, знов пла­зом.


Нараз - що це?


До її слу­ху до­би­вається з-пiд две­рей страш­ний прок­лiн, що пот­ря­сає нею аж до гли­би­ни ду­шi, тi­ло ле­дом обiй­має, а по­тiм нi­би ги­ну­ти на­ка­зує. Вiд­так ще од­на хви­ли­на i - ти­хо. Шо­ло­пан­ня нiг пiд двер­ми ус­та­ло, сло­ва зав­мер­ли, i нi­чо­го. На­вiть, здається, i шум лi­су ус­ту­пив ко­мусь, гу­бив­ся, ути­хав.


Мавра бо­же­во­лiє.


Вона крик­ну­ла з ост­ра­ху не своїм го­ло­сом i упа­ла ли­цем до зем­лi…


Коли се бу­ло, що во­на сей го­лос чу­ла? О, ко­ли ще! I прок­лiн сей страш­ний. Вiн до­бив­ся те­пер до неї хi­ба з-пiд зем­лi! А ко­го пос­тиг, то­го й уби­вав. О, о, о!.. Ко­ли во­на той го­лос чу­ла? Ко­ли ще?.. Мав­ро, при­га­дай…


Се гiр­ше, як смерть.


В її ду­шi пе­рест­рах i спо­ми­ни здiй­ма­ються вих­ром, те­лi­па­ють нею, що справ­дi чи не ги­не. А тут ря­тун­ку нiз­вiд­ки. Во­на ж са­ма. Са­ма на всю го­ру, на весь лiс… са­ма… вже ги­не. Те­пер знає, чий був се го­лос. Знає. Се був го­лос її ба­ть­ка. Го­лос Анд­ро­на­тi, яким прок­ли­нав за не­пос­лух i прос­ту­п­­ки. Го­лос йо­го!


Та тут i розс­мi­вається Мав­ра страш­ним бо­же­вiльним смi­­хом, яким не смi­яв­ся нiх­то в тiй са­мiт­нiй осе­лi-ха­ти­нi.


Голос її батька? Звiд­ки?


З там­то­го свi­ту?


Вiд ча­су, як знай­шла­ся в неї її бi­ла. ди­ти­на, як по­ба­чи­ла се­бе мiж де­ре­ва­ми на чу­жи­нi, двад­цять або, мо­же, й бiльше ро­кiв, бо вже й са­ма не знає. А що з батьком i ма­тiр'ю ста­ло­­ся, нiх­то не знав. Не мог­ла до­вi­да­ти­ся. Хо­ди­ла свi­та­ми, пи­та­ла, шу­ка­ла,

1 ... 16 17 18 ... 58
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"