Читати книгу - "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Мавра нинi собi карти кидає.
Худа, марна, з розбурханим сивим волоссям, виглядає мов яке марево.
Вiд часу до часу простягає свої худi руки, грiє їх коло полумiнi, що палахкотить в закуренiй, аж чорнiй печi, i перешiптується сама з собою, її великi чорнi очi, в яких нiби назавше задержався смуток, тепер, немов слухаючи, шукають вiд часу до часу дрiбного, викривленого однiського в свiтi вiконця i ждуть.
Надворi заєдно гуде вiтер. Сьогоднiшня нiч заповiдається чимось недобрим, хоча їй самiтнiй вже не першина такi ночi перебувати, а нинi все-таки чогось лячно. Вiтер гуде лiсом, аж несе, виє, аж полумiнь хвилюється в печi. А лiс шумить, стогне, мовби смерть тиснулася з своїм вiйськом мiж деревину. Щось ломиться лiсом, трiскає, щось стогне, щось сунеться. Аж тут… господи боже… що се таке? Затовк оце в тiй хвилi хто до шибчини, чи се вiтер жбурнув до неї купою снiгу, щоб її самiтну… одну на всiм лiсi, злякати? Вiтер найбiльший ворог циганiв, вiн так любить. Вiн живий. Iнодi вiн гiрший, як сила божа… Вона се ще змалку знає. Полумiнь грає, веселиться, освiчує її цiлу i лаву, викликує на противнiй стiнi страховища, освiтлює лаву з розложеними старими, затертими, майже закругленими картами, i Мавра ось що з них вичитує:
Злиднi, смуток, самiтнiсть, як звичайно, але ось тут i якiсь люди. Щось велике, несподiване жде її, щось нероз'яснене, що ще потрiбує часу. Воно ще далеко, але прийде.
В тiм всiм i її дорога дiвчина, її Тетяна вмiшана. Вона, що ще одна держить її на свiтi при життi. Тота її "туркиня", як вона сама i люди прозвали Тетяну за золотi ковтки, пiвмiсячики в ухах. А далi сама не знає, як роз'яснити собi карти. Чи то все доторкається її, чи дiвчини? Не знає. Ось вона сим разом цiлком не знає. Другому, може, i знала би роз'яснити, чи днi… чи долю… в тiм її нiхто не перевищить. Але собi сьогоднi не знає. Чи то все, що перед собою бачить, значить смуток чи радiсть? Бо смуток i радiсть падуть, нiби рука в руку. Отут стоять кривавi сльози, змiшанi зi сльозою радостi. Що се?
Знеохочено збирає карти, кладе їх оподалiк вiд себе, запалює свою люльку… i жде.
Її нiби болить сьогоднiшня нiч надворi, їй тяжко на душi, як зрадницi, як проступницi. Адже вона сьогоднi i не бачила навiть людської душi, не те щоб обтуманила кого. Хто би й iшов такою дорогою лiсом… як тепер? Хiба хто смертi хоче, шукає її. А навiть i вона ще не хоче її. Вона… що сама не знає… чого по тiм свiтi плентається. Чого ж бо їй жити? Хто її потрiбує? Чого має вона ще дожити? Вона йде самою тiнню життям, iде, доки з самою нiччю не стрiнеться, не злучиться з нею навiки…
Думала, роздумувала отак сумовито, коли оце щось в її мале вiконце жбурхнуло, аж дзвенькнуло, i вона майже з остраху зойкнула.
I знов тихо.
Знов нiчого. Знов лиш крилатий широкий шум та стогiн в лiсi. Се смерть iшла. Мавра на самотi нiби вiдчуває, що се так смерть лiсами тиснулася, дотикала її хату, косою зашарпувала, щоб себе пригадати. Смерть.
Певно, сiєї ночi не один велет-деревина повалиться, не одна корона переломиться, не одна звiрина загине. Страшна нiч.
Мавра оглядається. Чогось їй неначе нестає. I не знадвору, а в душi, в серцi хибує… Чого? Адже вона до самоти звикла.
Не знає.
Її руки мимоволi укладаються на грудях наохрест, але уста не заворушуються до молитви. Вона не вмiє молитися. Не молилася бог знає вiдколи. Та хоч i молилася, то її людям бог неприхильний. Не любить їх. Тому вони i в вiчних злиднях по свiтi тиняються. За кару тисячолiтню. I лиш нiччю оживають, до ночi їх тягне, бога занедбують, хiба звертаються вони до мiсяця з своїми просьбами. Мiсяць їм помагає, але такими ночами i вiн перед чимось ховається.
Полумiнь запалахкотiла нараз сама з себе наново i кинула червоним свiтлом на лаву, де лежали карти. Мавра взяла їх наново в руки, прошепотiвши вперед щось над ними, i розложила, як перше.
I знов дивиться… i дивиться… I знов не знає добре розiбрати, що вони їй вказують нинi. Щось велике-велике, i смутне, i радiсне жде її. Нiби нiч, нiби день. Нiби весiлля, нiби смерть. I замiшаний хтось в тiм, хтось зблизька i хтось здалека. Чоловiк i дiвчина. Ба нi. Двi дiвчини. I раз добре, раз зле. З одної сторони нiби маєток i добро, а близько коло того старецька торба i жебрацький бич. Мавра сплюнула, хоче вже змiшувати карти.
Ба нi. Одно нiби ясне.
До її хати падуть два чоловiки. Одному - нiби їй, нiби йому - смерть. Другому - нiби їй, нiби йому - радiсть. Мiж обома стоїть радiсть. Один молодий, другий старий. I оба прийдуть до неї. Самi прийдуть. От - молодий… паде просто до її хати, хоча ще не зараз. О, не зараз ще! Оба якби мали зiйтися в її хатi… одначе… господи боже, чи не смерть приведе… один з собою?
Так - смерть. Страшна, чорна смерть. Ось як заповiдається… самими чорними картами. Стережись, Мавро! Ти не раз в життi прогрiшилася. Не раз туманила, ошукувала людей, що з довiр'ям до тебе о помiч зверталися…
I знов в її головi помiщалося. Знов вона з того всього нiчо не розбере. Вона вiдсунула з неохотою карти, мов прикрого пророка, вiщуна, вiд себе i, обернувшись плечима до теплої печi та скулившись на широкiй лавi майже вдвоє, - пробує уснути.
Уснути! Не такими ночами спиться! Не в таких мiсцях, як ось тут. Хатину колиби звалить, зсуне бiла заметiльниця туй-туй в глибоку страшну пропасть. От тисне, притискає, силує уступитися з дороги, гуде, виє. А снiг чимраз вище до вiконця добирається. Припирається до стiни, пiдвiяний заметiльницею. Однi смереки, що її хоронять своїми широкими густими вiтами, та свята деревина, що здержує приступ смертi. Але хто обчислить мiць заметiльницi такими лютими ночами?
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.