Книги Українською Мовою » 💙 Класика » В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"

296
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "В неділю рано зілля копала" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 14 15 16 ... 58
Перейти на сторінку:
class="p">Тiльки щас­тя йо­го, - ка­же, - що со­пiл­ка, трем­бi­та i Наст­ка.

I те прав­да. Нiх­то на всi су­сiд­нi го­ри не грає так до сер­ця, як вiн. Особ­ли­во на трем­бi­тi, вiн мов свя­тою мо­лит­вою по вер­хах… же­не.


А лiт­нi­ми ве­чо­ра­ми, то вже i го­ло­сом нiх­то так не вис­пi­вує, як Дон­чу­кiв Грицько, веш­та­ючись ко­ло ха­ти i ху­до­би, ви­во­дя­чи од­ну прос­ту пiс­ню по­над дру­гу. А всi або ду­же смут­нi, або всi ве­се­лi, iн­ших вiн не лю­бить.


В се­лi всi дiв­ча­та лип­нуть до нього, хо­ча вiн до жод­ної. Хi­ба що до синьоокої Наст­ки, але й то, як ка­же то­ва­ри­шам, "не все", лиш то­дi, як во­на йо­го на­зад до "ро­зу­му" при­ве­де, до пра­цi на­же­не, не дасть "во­ло­чи­ти­ся" - вiн її го­лу­бить, впев­ня­ючи, що ко­лись її пос­ва­тає. А зi всiх iн­ших дiв­чат, - хо­ча й гу­то­рить з ни­ми, - все кеп­кує.


- Ви, дiв­ча­та, - го­во­рить Нас­ту­нi, - всi дур­нi.


- До ча­су, Гри­цу­ню… до ча­су… - вiд­ка­зує спо­кiй­но Наст­ка. - До ча­су, мо­же, i дур­нi ми, але як са­ме нат­ра­пиш на та­ку, що за­вер­не то­бi го­ло­ву або, мо­же, й лю­бист­ку дасть, - то ди­ви­ся, щоб не стра­тив ти весь ве­ли­кий ро­зум твiй!


- А он я вже те­бе люб­лю, Нас­тунько, - бо­ро­ниться Гриць i смiється ве­се­ли­ми очи­ма, - та ще ро­зу­му не втра­тив.


- Хто знає, чи вже i не втра­тив… - вiд­ка­зує во­на i ди­ви­ться так са­мо, як вiн, щи­ро i прос­то в очi. - А он, - ка­же, - ти лю­биш ме­не i при­хо­диш, а ча­сом як по­ки­неш, то i з тиж­день во­лiєш з ко­нем пе­ре­бу­ва­ти, як зi мною: чи се ука­зує на ро­зум?


- Та я чи не все та­кий був? - бо­ро­ниться Гриць.


- А мо­же, ти i ме­жи iн­шi дiв­ча­та хо­диш, чи я знаю, Гри­цу­ню? - пи­тає во­на. - Я не знаю. - I го­во­рить се без до­ко­ру, без зло­би, а так со­бi спо­кiй­но, мов ди­ти­на.


- А чо­му б я не прис­та­вав з кiньми, не схо­див­ся з дру­ги­ми дiв­ча­та­ми? - пи­тає вiн, та бiльше вже, щоб под­раз­ни­ти її. - Сi­дай i ти, - ка­же, - на яко­го-не­будь ко­ня тво­го батька i їдь зо мною i до­во­лi ди­ви­ся, як Гриць з кiньми роз­мов­ляє, а з дру­ги­ми дiв­ча­та­ми гу­ляє. Бу­деш ба­чи­ти.


- Я не цi­ка­ва, - вiд­ка­зує во­на гор­до, а все-та­ки в гли­би­нi ду­шi вра­же­на йо­го бай­дуж­нiс­тю, хоч i не по­ка­зує то­го, а вiд­так, пог­ля­нув­ши в йо­го щи­рi очi, що який­сь час з по­тай­ним ус­мi­хом ди­ви­ли­ся на неї, ус­мi­хається й со­бi i ка­же:


- З дiв­чат не глу­зуй, не кеп­куй, Гри­цу­ню, бо в де­якiй i не­чис­тий си­дить. А ди­вись, - до­дає по­важ­но, - за­мо­ло­ду де­якi гар­нi при­тя­га­ють до се­бе… особ­ли­во тi, що чор­ноб­ри­вi, а на ста­рiсть, ка­за­ла раз по­кiй­на баб­ка, ко­ро­вам мо­ло­ко вiд­би­ра­ють та опiв­но­чi на мiт­лi ко­ми­ном ви­лi­та­ють.


- А ме­нi що до то­го? - вiд­ка­зує вiн. - Я анi не ко­ро­ва, анi їх не бо­юся. А вас всiх, бi­лих i чор­ня­вих, за­га­лом я люб­лю, хоч ви всi на од­но ко­пи­то i доб­рi, i крас­нi, i дур­нi - а Нас­туньку Кри­ви­ню­кiв­ну най­лiп­ше люб­лю. А як­що я ча­сом, Нас­ту­не, те­бе при­за­бу­ду, ти нi на ме­не, нi на нi­ко­го не во­ро­гуй.


- Або ж я во­ро­гу­ва­ла ко­ли, Гри­цу­ню? - пи­тає во­на i ди­виться знов щи­ро з не­ви­мов­ною тер­пе­ли­вiс­тю в йо­го очi. - Я ж са­ма ка­за­ла, що ти хи­жу­ном, ба­ла­му­том ро­див­ся… i при нi­чiм… дов­го не встоїш. Я не во­ро­гую.


- Я сього не ка­жу, сер­це. Ти од­на для ме­не в свi­тi доб­ра i щи­ра, од­на до ла­ду при­во­диш. До ха­ти, ро­бо­ти при­ну­куєш, до ро­ди­чiв на­вер­таєш - а то без те­бе був би я вже дав­но… - i, за­мах­нув­ши лу­ку­ва­то ру­кою та ука­зав­ши да­ле­ку да­ле­чи­ну, свис­нув i ус­мiх­нув­ся.


Бiлолиця Наст­ка чис­то упи­вається сло­ва­ми крас­но­го хло­п­ця. I для неї зна­чать во­ни i лю­бов, i щас­тя, зна­чать увесь свiт, а за­ра­зом вiд­чу­ває во­на, що дер­жить йо­го справ­дi не­аби­як чи­мось при со­бi, па­нує над ним. Чим са­ме? Не знає.


Не здає со­бi нi­якої спра­ви. Во­на знає лиш те од­не, що му­сить i дальше дер­жа­ти йо­го, що йо­го лю­бить всею ду­шею i не год­на гнi­ва­ти­ся, во­ро­гу­ва­ти на нього. Пог­нi­вається, по­во­ро­гує, - ду­ма­ла iно­дi, - вiн роз­лю­титься i, мов той птах, вiд­­ле­тить, при­ся­де на iн­шiм де­ре­вi - i про­пав для неї…


I так Наст­ка не гнi­вається нi­ко­ли на Гри­ця… Во­на йо­го лю­бить i тiєю своєю лю­бов'ю прив'яже йо­го до се­бе на все. Во­ни ж ко­лись по­бе­руться. Де є в свi­тi си­ла, - пи­тає се­бе щи­рим по­чут­тям, - якiй мiг би Гриць бiльше пiд­да­ти­ся, як їй од­нiй? З дiв­чат вiн її лю­бить най­лiп­ше, приз­нає сам, що во­на при­во­дить йо­го до ро­зу­му, при­ну­кує до ро­бо­ти, на­вер­тає до ро­ди­чiв. А да­лi?.. Те, що вiн… iно­дi на тиж­день… два… ко­нем за се­ло виїжджає… Те їй не страш­не. Ма­ти ка­же, що се йо­му, мо­же, й по­чи-не­но… З ча­сом са­мо пе­рей­де, i щоб тим йо­му не до­ко­ря­ти. То­му во­на спо­кiй­на I лю­бить йо­го спо­кiй­но. Що iн­шо­го во­на не знає. Своє щи­ре, прос­те сер­це знає i крас­но­го Гри­ця, що двi ду­шi має. I в тiм цi­ла її прав­да. Ве­ли­ка, гли­бо­ка, по­важ­на прав­да, яка їй вис­тар­чає, з якою їй доб­ре…



***



Глибока зи­ма.


Лiсом нес­по­кiй­но. Зе­ле­нi вi­ти, об­тя­же­нi снi­гом, вги­на­ли­ся ниж­че до зем­лi, як i iн­шою по­рою, i вi­тер, що над ни­ми буяє i з труд­нiс­тю мiж них тис­неться, до­во­дить їх до жи­вi­шо­го ру­ху. Во­ни опи­ра­ються йо­му, та го­дi цiл­ком опер­ти­ся. Вiн са­дить мiж них з чим­раз бiльшою си­лою, i ос­та­точ­но пi­дiй­мається за не­дов­гий час лi­сом нi­би шум-сто­гiн. Роз­ко­ли­ха­ла­ся за­вi­рю­ха.


Вiтер зма­гається чим­раз сильнi­ше, зби­ває снi­жи­ни з де­рев, ко­ли­ше хоч би i най­ви­щи­ми ко­ро­на­ми до роз­го­ну, гу­де ли­хо­вiс­не, а в воз­ду­сi роз­хо­диться ши­ро­кий кри­ла­тий шум всього сос­но­во­го лi­су…


Страшно те­пер в лi­сi i глу­хо. I хоч се не пiв­нiч­на го­ди­на, а з вов­ком мож­на все-та­ки в та­ких но­чах стрi­ну­ти­ся.


Над ха­ти­ною Мав­ри, об­ту­ле­ною з усiх сто­рiн ста­ран­но сме­реч­чи­ною, пос­хи­ля­ли сос­ни, нi­би зми­ло­сер­див­шись над нею, гли­бо­ко свої вi­ти, об­тя­же­нi снi­гом, не­на­чеб хо­ро­ни­ли її вiд вiт­ру, що тис­нув­ся пов­ни­ми грудьми мiж них, роз­би­ва­ючи їх зви­чай­ний по­важ­ний спо­кiй.


В тiй же ха­ти­нi Мав­ри ти­хо. Лиш в пе­чi го­рить, трi­щить ве­се­лий огонь i ос­вiт­лює нут­ро ха­ти­ни, а най­бiльше те, що най­ближ­че са­мої пе­чi, а то: са­му Мав­ру. Во­на при­су­ну­ла ши­ро­ку лав­ку з по­чор­нi­ло­го де­ре­ва до пе­чi й, умос­тив­ши­ся тут,

1 ... 14 15 16 ... 58
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"