Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Шенгенська історія. Литовський роман 📚 - Українською

Читати книгу - "Шенгенська історія. Литовський роман"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Шенгенська історія. Литовський роман" автора Андрій Юрійович Курков. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 188 189 190 ... 193
Перейти на сторінку:
частини збіглася з куксою старого. Поки її так тримав, Кукутіс умілими рухами закрутив два новеньких ремінці зі свинячої шкіри навколо кукси, підтягнув, засунув їхні кінці в особливі затискачі пряжки. Після цього звівся з крісла на обидві ноги, пройшовся кімнатою так, ніби нове взуття перевіряв: чи підходить? І з обличчям переможця повернувся до овального столу.

— І що, зовсім неважко крокувати? — спитав, із цікавістю спостерігаючи за старим, Вітас.

— А ви колись зважували свою ногу? — Кукутіс обернувся, на обличчі його заграла посмішка. — Гадаєте, вона легша за мою дерев’яну? Ви просто при ходьбі вагу своїх ніг не відчуваєте! І я не відчуваю, адже це моя вага! Навіть фляжка з бренді — це також частина мого тіла, як кров у судинах!

Вітас стенув плечима.

— Ви ж утомилися, може, полежите? — стурбовано озвалася Рената. — А я вечерею займуся!

— Що? Полежати? Це запросто й із задоволенням! — погодився старий.

— Ходімо на ту половину будинку, ви ж поживете у нас трохи?

— Поживу, чом би й ні! Я звик у чужих оселях жити, чужі будинки швидко до мене звикають і помічати перестають, що я їм чужий! А тут ніби і господа не чужа! І вас немов раніше десь зустрічав! — Кукутіс озирнувся зусібіч. — Ви мою стару ногу в футляр покладіть і назад у майстерню віднесіть. Нехай там лежить!

Рената відпровадила Кукутіса в спальню Йонаса, розстелила йому ліжко покійного дідуся.

— Одну подушку прибрати? — спитала.

— Навіщо ж? — відмовився від її пропозиції старий. — Хтозна, на який бік голова уві сні повернеться?

— І ще, — Барбора кивнула на залізну скриню на підлозі. — Тут у нас «чорна скринька» лежить. Я її давно прибрати хотіла, в комору...

— Це від літака? — пожвавішав Кукутіс.

— Так, на випадок катастрофи. Все запам’ятовує. Як диктофон.

— Запам’ятовує і записує? — перепитав він зацікавлено.

Рената кивнула.

— Нехай лежить. Може, якщо безсоння здолає, розповім йому про своє життя. Вам би не розповідав, пожалів би, а скриньці можна! — Кукутіс замислено глянув на апарат і обережно посміхнувся йому, немов цуценяті, яке чомусь не вихляє хвостом.

Увечері, коли вечеря майже готова була, і з кухні у вітальню аромати її проникли, вирушила Рената знову на половину Йонаса. Думала відразу в спальню податися, старого будити, але погляд її мимохідь на креденс у дідовій кухні впав. І зупинилася дівчина, підійшла до старовинних меблів. Поглядом на ту шухлядку висувну, під якою Кукутіс їй сховок, зроблений старим Вітасом, показав, затрималася. Конверти з іноземними марками, на яких голова королеви або принцеси зображена, згадала. Вона вже було руку до скриньки простягнула, аж за спиною двері рипнули. Обернулася. Там Кукутіс, одягнений. За ним, в проймі дверей ліжко діда Йонаса з відкинутою убік ковдрою.

— Ну от, поспав трохи! — сказав він задумливо.

— Дуже добре! І вечеря вже готова! — сказала Рената.

За столом Кукутіс сів поруч із Вітасом. Виглядав він якось інакше зараз, по-домашньому, немов справді був Ренаті близьким родичем.

— Ви якось змінилися, — не втрималася вона.

— Ну, так, — кивнув старий. — Пальто зняв, поспав, причесався.

Витягнув Кукутіс із кишені в’язаного темно-синього светра старі окуляри в кістяній оправі з круглими скельцями. Одягнув на ніс і пильно на дівчину глянув.

— Це щоб краще чути! — сказав він.

— Ой, як дідусь Йонас! Він також, коли окуляри одягав, краще чув! — вигукнула Рената.

Коли вона поклала на стіл, на стару лляну скатертину, дерев’яну дошку, а поверх неї — деко з духовки з двома зарум’яненими свинячими рульками, Кукутіс апетитно облизався.

— А як це ви мою улюблену страву вгадали? — перевів він погляд із рульок на молоду господиню.

— Та ні, це була улюблена їжа дідуся Йонаса, — розгублено промовила Рената. — І Вітас також любить! — Дівчина обернулася до коханого, котрий сидів поруч.

— Може, бальзаму для апетиту? — запропонував Вітас.

— Краще бренді, — старий поставив на стіл залізну фляжку, ту, що раніше в старій нозі зберігалася.

Розділ 117. Пієнаґаліс. Неподалік від Анікщяя

Вітас заснув цього вечора хутко, хоча ніби й втомлюватися йому сьогодні не було від чого! Хіба що від вражень і здивувань!

Рената прокручувала в уяві день, що минав, як коротку і захопливу кінострічку. І щоразу окремий епізод цього фільму привертав її увагу по-особливому — момент, коли одноногий Кукутіс показував їй таємну майстерність прадідуся Вітаса, ту шухлядку в креденсі. А під нею — листи з королевою на марках!

Дівчина раптом подумала, що ці листи могли прийти з Англії, адже там у них королева! І там пропали її батьки: Юрате і Римас, зникли, як у білоруському болоті згинули. Може, в тих листах якраз і написано про їхню смерть або зникнення?!

Ці думки не давали їй заснути. Врешті вона тихенько піднялася з ліжка. Накинула халат і босоніж по прохолодній дерев’яній підлозі, прислухаючись до дощок під п’ятами: чи не заскриплять? — зайшла у вітальню і щільно причинила за собою двері в спальню, відрізавши свою бадьорість від сну Вітаса.

Так само акуратно вибралася дівчина в коридор і спинилася перед дверима, що вели на половину покійного Йонаса. Двері були ледь затиснуті одвірком і тому відчинилися майже безгучно, видавши лише одну жалібну ноту. Але і ця нотка змусила Ренату здригнутися та завмерти на кілька секунд.

Вікна у вітальні дідової половини ще раз нагадали, що ніч у будинку темніша, ніж ніч надворі. Круглий столик під вікном сріблився в темряві під зоряним світлом, що лилося з неба. Також сріблилася на кухоньці дерев’яна підлога під іншим вікном, і, немов відштовхуючись чи відбиваючись від підлоги, це світіння робило помітними і навіть видимими каструлі і пательні, що висіли на стіні, і креденс, що стояв по інший бік від вікна.

Рената зупинилася перед креденсом.

Потягнула обережно шухляду з ножами-виделками на себе. Столове приладдя дзенькнуло. Вона завмерла, озирнулася. Тільки в цей момент помітила, що двері з вітальні в спальню прочинені.

Згадала, як акуратно були перекладені тканиною монети в шухлядці дерев’яної ноги! Всміхнулася. Прислухалася до цілковитої тиші. Витягла шухляду та поклала на стільницю креденсної тумби. Як не намагалася зробити це акуратно, а все одно виделки з ножами дзенькнули ще раз.

Просунула руку в нішу, намацала планку, але та сиділа мертво, як цвяхами прибита. Спробувала Рената її вперед-назад посовати, і тут планочка ковзнула з невидимого кріплення, звільнилася. За нею слідом вийняла вже без зусиль Рената і

1 ... 188 189 190 ... 193
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Шенгенська історія. Литовський роман», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Шенгенська історія. Литовський роман» жанру - 💙 Сучасна проза:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Шенгенська історія. Литовський роман"