Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Останнє літо 📚 - Українською

Читати книгу - "Останнє літо"

210
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Останнє літо" автора Костянтин Михайлович Симонов. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 188 189 190 ... 201
Перейти на сторінку:
глянув на свої босі ноги.

Він добре пам’ятав, як хотів роззутись і стягти гімнастерку, але впав, так і не знайшовши сили зробити це.

А тепер виходило, що спав у трусах і натільній сорочці. Виходить, хтось пожалів його, роздяг. А він і не почув.

Ільїн сидів на сіннику і вдоволено ворушив пальцями; набридло жити, не скидаючи чобіт. Дивлячись на свої босі ноги, він подумав, що добре б викупатись, коли закінчимо з німцями. Кілька днів тому він устругнув хлоп’ячу витівку: з’явився в третій батальйон, колишній свій, саме як підійшли до річки. Розвідники вже перемахнули, а всі інші загаялись, почали збирати підручні засоби.

Ільїн на очах у солдатів роздягся, залишився в самих трусах, перев’язав ременем чоботи і обмундирування, засунув туди кобуру з пістолетом, узяв ще й автомат, зайшов у воду, почав гребти однією рукою, і переплив річку, не замочивши зброї. Правда, річка була не така, перед якою зупиняються, плисти — усього двадцять змахів, але все ж зробив це на очах у батальйону, виліз і одягся. А поки командир полку одягався — півбатальйону було вже на тому березі.

Кончої потреби подавати особистий приклад не було, просто повівся, як хлопчисько, радіючи своїй силі й спритності. Але плисти отак, на очах у батальйону, це, звичайно, не купання. Викупатися треба буде на дозвіллі та посидіти потім на сонечку, не вдягаючись.

Думаючи про все це, Ільїн почув, як Дудкін, помічник начальника штабу полку, взяв трубку й відповідає комусь по телефону, що командир полку спить.

На тому кінці проводу, певно, сказали, щоб не будив, бо Дудкін відповів: «Єсть, не будити! Зрозуміло, єсть, не будити!» І ще раз повторив: «Єсть, не будити!» — мов дятел. Любить тричі повторювати те саме. Є в нього така погана звичка гаяти час. «Ну й полежу до сьомої, — подумав Ільїн. — Коли згори не велять будити, отже, не горить. А якби внизу горі ло, давно б підняли».

Ільїн повернувся з боку на спину і почав з досадою пригадувати: як же все-таки вийшло, що німецький генерал піхоти — коли переводити на наші звання, вважай, генерал-полковник, командир німецького армійського корпусу, — не попав у полон до нього, до Ільїна. Спочатку йшов прямо на Ільїна, та, коли не дали прорватись, перетнув хащі, вийшов на ділянку другої дивізії й там — паразит! — білий прапор підняв.

Звичайно, від цього генерала тепер не вимагатимеш звіту: чому не схотів здатися Ільїну, а здався комусь іншому? Проте Ільїн відчував це як несправедливість щодо себе, і щодо полку, і щодо загиблого в бою Василя Олексійовича Чугунова, якого поважав і болісно переживав його втрату.

А що це був саме той генерал, котрий тут проривався, стало відомо. На полі бою захопили в полон пораненого в ноги ад’ютанта. Він і розповів, хто проривався, який генерал і що цей генерал останнім часом виконував обов’язки командуючого армією.

Ільїн згадав, як пронесли повз нього на плащ-палатці скалічене тіло Чугунова, а він навіть не міг тоді слідом за ним п’яти кроків пройти, попрощатися: тривав бій!

Та уявити собі, що немає Чугунова, було й досі важко.

Поки сам був на батальйоні, звик, що на третій роті — Чугунові Пішов заступником командира полку, Чугунова — на батальйон. Став командиром полку, Чугунова — заступником. Як же далі без Чугунова?

Коли ріжуть рану під місцевим наркозом, кажуть, не боляче, тільки чутно, як тіло під ножем тріщить. А потім, коли наркоз відходить, рану починає тягти. Сам Ільїн так і не був жодного разу поранений, але чув від інших.

Тоді, в запалі бою, все як під тим наркозом: загинув, то й загинув, що вдієш! А тепер одійшло в минуле й болить.

Для Ільїна близька смерть Чугунова, що тут-таки поруч сталася, заслонила смерть набагато дальшої від нього по службі людини — Серпіліна. Те, що втрачаєш сам, особисто, більше болить.

Що загинув командуючий, повідомляти не поспішають, тим більше в розпалі боїв. Ільїн дізнався про це лише другої доби, коли й дивізія, й полк виконували завдання, поставлене ще Серпіліним, хоч накази йшли вже за підписом нового командарма, генерал-лейтенанта Бойка.

Недавня загибель командуючого армією не те щоб встигла забутись, а наче перетворилась із загибелі на заміну, немовби просто один вибув, а другий прибув і продовжує те саме, що робив до нього той. хто вибув. І важливість зробленого Серпіліним за життя визначалася не тим, як часто згадували про його смерть, а тими порядками, які він залишив після себе в армії, де на багатьох і різних посадах працювали люди, які разом з ним проходили школу війни і завдячували йому тією чи іншою часткою свого військового виховання, незалежно від того, чи часто вони згадували його після смерті, як Бойко, чи рідко, як Ільїн.

Лежачи на спині й відчуваючи тепло сонця, що жовтіло крізь брезент намету, Ільїн раптом згадав, як Чугунов напередодні своєї смерті, коли їм обом нашвидку приготували вечерю в батальйоні, раптом попросив у комбата горілки: «Треба прийняти трохи, щоб їжу в горло проштовхнути, поки воно від горілки обгоріле, бо від утоми зовсім апетиту немає».

Остання розмова була про горілку й апетит! А вранці по-геройському загинув, і дивізія посмертно представила його на Героя. Командиром дивізії ще був Артем’єв.

А сьогодні вже третій день — Туманян.

Артем’єв після взяття Могильова дістав генерал-майора, і Бойко, заїхавши в дивізію, привітав його і довго розмовляв з ним віч-на-віч. Після цього до полку дійшла чутка, що комдив їде від них — начальником штабу армії.

Начальник штабу полка Насонов, який сам третій рік ходив у підполковниках, казав, що Артем’єв ще молодий на таку посаду. А Ільїн, навпаки, вважав, що зовсім не молодий. Якщо гідний висунення, чого чекати? Коли прокисне, чи що?

Так вважав Ільїн, радіючи з власної молодості, яка досі не заважала висуванню його.

Чутка підтвердилась, і Артем’єв поїхав. З двома полками перед від’їздом попрощався, а до Ільїна не добрався. Зв’язок того ранку був лише по

1 ... 188 189 190 ... 201
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Останнє літо», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Останнє літо"