Книги Українською Мовою » 💙 Пригодницькі книги » Царський пояс 📚 - Українською

Читати книгу - "Царський пояс"

241
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Царський пояс" автора Лідія Гулько. Жанр книги: 💙 Пригодницькі книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 18 19 20 ... 49
Перейти на сторінку:
Великі стрепети хмарою шумливою пролетіли. А степовий журавель шукає поживу. Ось із трави підвів чорну голову з білим чубчиком. Спина у нього блакитна, а довга шия чорна і блискуча. Дуже гарний птах. Посмітюхи чубаті у траві лежать. Вони заливаються. Це така у посмітюх пісня. У небі орли завмерли. Дикі кабани зі своїми смугастими дітками риють землю. Рохкають. Удалині ще цікавіше. Там бродять велетенські, мов танки, бізони. Волохаті зубри штрикають одне одного рогами – граються. Лані у степ полетіли. Їх наполохало рипіння наших возів. Дикі коні, що їх скіфи тарпанами називають, крутять головами і хвостами – мух відганяють. А ще – мекають дурні кози, а олені позадирали догори гіллясті голови.

Хороше у степу тваринам! Правда, було б краще дивитися на них зблизька. Але дорослі нам заборонили зіскакувати з воза. Дядьки, що їдуть верхи на конях з луками і списами, можуть за непослух відлупцювати.»

Ія засвистіла носом. Мишко нахилився до неї, уважно придивився. Вона міцно спала. Він хотів устромити їй у ніс соломинку і полоскотати. Але скумекав: слушний час порушити дане Ії слово честі. Вона примусила його повторити такі слова: «Обіцяю без Ії камінець на персні не крутити, невидимим не ставати і з будки самому не вилітати».

Звичайно, він міг би й не повторювати тих слів. Але чомусь пожалів Ію. Тоді б вона засмутилася. Можливо, й заплакала. У дівчаток близько сльози… Зараз вона міцно спить. Тому він не порушує обіцянки. Не будити ж її, не просити: «Політаємо вкупі?». Та хай собі відпочиває.

Як Немиза побив грека Нота

Мишко крутнув червоним камінцем – зробився невидимий. Крутнув ще раз – вилетів із будки.

О, нарешті, він на волі! Розчепірив, як жабеня у воді, руки і ноги, хитнув ними. Тепер можна кудись і податися.

Раптом у лице хлопчикові щось гаряче дихнуло. Зирк: перед ним панок чужинський. Замурзаний, обшарпаний, худий. Шмаття кругом нього віється, мов ганчір’я, яким підлогу миють. Однак пиндиться, роздуває запалі щоки.

– Я – Нот, бог південного вітру. Я приношу дощі в ці степи, – гордовито кричить.

– Зрозуміло, – байдуже сказав Мишко.

– Що тобі зрозуміло? – насупився вітер.

– Зрозумів, чому ти замурзаний. Зізнайся: вилив воду і вивалявся в калюжі, як свиня.

Нот роздув сухоребрі груди.

– Та знаєш, малий, хто я? Мій батько – Зоряне Небо, а мати – Ранкова Зоря. Мої брати теж могутні: Борей, Зефір і Евр. Затямив? Кажеш, замурзаний? Так, трішки повалявся у болоті. Ну і що? Захотів – намок, захотів – висох. Сам собі пан. Що хочу, те й роблю.

– Дурний ти, як сім мішків диму. Лахмітник нещасний! – презирливо крикнув хлопчик.

Він мав охоту втекти від пришелепуватого вітру. Аж бачить: із співбесідником щось негаразд. Чомусь жалісно виє, крутиться на місці.

Мишко теж крутнувся, задер голову. Високо над ним у темно-синьому небі гойдалося біле пір’ячко. Пір’ячко, як пір’ячко. Але це швидко падало і швидко збільшувалося.

Заскавчав песиком Нот і прожогом кинувся до зеленого байраку.

Зашуміли зелені хащі й стихли. Це Нот заховався у них і причаївся від страху.

Раптом Мишка підхопила якась потужна сила. Підкинуло догори, мов гумовий м’ячик, і опустила. Погойдала і знову швиргонула. Хлопчик придивився: аж він на спині велетенського білого птаха. Той змахував срібними, на півнеба крилами. Голову йому вінчала корона, зіткана із золотих променів.

Велетень ледь повернув до Мишка голову і розкотисто прорік:

– Аз[6] повелитель вітрів. Немизою мене люди назвали! Не дозволю грецьким вискочням господарювати в моєму ареалі.

– Угу, – погодився Мишко.

Він не знав, щоб іще сказати.

Раптом Немиза як завиє, як загуде сердито:

– Ей, Похвисте! Козаче! Де ти гуляєш? Чому нашу землю висушує чужинець?

Мишком трусонуло від подуву іншого вітру. Хлопчик учепився за пір’я повелителя вітрів. Несподівано побачив мальованого вродливця. Звичайно, Похвиста.

Вродливець виправдовувався:

– Пробач, батьку! Більше не буду!

І тут блимнув сердитим оком на Мишка. Дунув на нього сердито.

– Чого розсівся? Батька нашого загнуздав?

Мишко не чекав, поки Похвист вдруге на нього дуне, – з’їхав слизькими пір’їнами, наче з льодяної гірки. Відразу же вхопився за широченні Похвистові шаровари.

Вродливець летів поруч із батьком вітрів. Але не довго. Тишком відстав від Немизи та й подався в степи. І Мишко, звичайно, з ним.

Мишкове волосся від вітру куйовдиться, увесь він розпластаний і летить уперед, мов стріла. А вітер цей завзятий, веселий. Перегукується різними голосами: то тоненько завиє, то грубіше затягне. Наче дражниться. Шаровари на ньому із синього атласу, ще й напинаються, мов вітрила. А в руках мотузяний батіг, що звивається довгим хвостом. Куди Похвист направить пужално – туди й подме вітер. «Он які у нас знатні вітри!», – міркує задоволений Мишко.

Похвист сердито підвиває:

– Де той телепень, грек поганий, ховається?

– У байраці! – підказує Мишко.

– А я то думаю собі, чому байрак тремтить? Так це ж грек Нот від переляку гіллям хитає. Зараз злодюгу звідти вижену!

Похвист спочатку завмер на місці, наче літак-бомбардир перед злетом. А насправді у розпущені на всеньке поле штани набрав побільше повітря. А після того як пішов, як пішов… Мишко з останніх сил тримався за штани шаленого вітру. Над самим байраком Похвист уже як завиє, як загуде! Пташки з переляку попадали на землю, а лисиці, зайці, куниці та усяка дрібнота чкурнула – тільки хвости довгі, куці й обскубані замелькали.

Мишко захлинався від реготу: Нот, пихатий грецький божок, пошарпаний і ледь живий, викотився з кущів клубком. Котився, котився степом. Зачепився за колючий чагарник – і завмер під ним.

Мишко під’юджує Похвиста:

– Вітре, дай чужинцеві ще більшого

1 ... 18 19 20 ... 49
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Царський пояс», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Царський пояс"