Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Спартак 📚 - Українською

Читати книгу - "Спартак"

472
0
29.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Спартак" автора Рафаелло Джованьолі. Жанр книги: 💙 Сучасна проза / 💙 Дитячі книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 18 19 20 ... 119
Перейти на сторінку:
дізнається.

Отже, стоячи на верхній галереї базиліки Емілія, Спартак був занурений у глибокі роздуми. Він нічого не чув довкола себе, і жодного разу не повернув голови у той бік, де голосно розмовляли між собою Гай Тауривій, Емілій Варин і Апулей Тудертин, не чув їхніх крикливих голосів і грубих дотепів.

— Дуже добре, чудово, — говорив Гай Тауривій, продовжуючи розмову з товаришами. — Ох, цей наймиліший Сулла!.. Він вирішив, що можна зруйнувати пам'ятники слави Марія? Ох! Ох! Щасливий диктатор думав, що досить звалити статую, споруджену на честь Марія на Пінційському пагорбі, і арку в Капітолії, споруджену на честь перемоги над тевтонами й кимврами, — і пам'ять про Марія зникне! Так, так, він уважав, що цього досить, аби стерти усі сліди й спогади про безсмертні подвиги уродженця Арпіна, нещасний безумець!.. Хай там як, а Югурту переміг не він, а Марій! Лише Марій здобув перемогу у битві під Акве Секстієм і Верцеллами!

— Бідолашний дурень! — репетував Емілій Варин.

У цю хвилину до Спартака підійшов чоловік середнього зросту, але широкоплечий, з могутніми грудьми, сильними руками й ногами, з обличчям, що дихає енергією, мужністю й рішучістю, чорнобородий, чорноокий і чорноволосий. Він легенько вдарив фракійця по плечу й цим вивів його із задуми.

— Ти так замислився, що нікого й нічого не бачиш.

— Кріксе! — вигукнув Спартак і провів рукою по чолу, ніби бажав відігнати набридливі думки. — Я тебе й не помітив!

— Але ж ти на мене дивився, коли я прогулювався внизу із нашим ланістою Акціаном.

— Проклятущий! Ну як там, розповідай хутчіш! — перегодя запитав Спартак.

— Я зустрівся з Арторіксом, коли він повернувся з поїздки.

— Він був у Капуї?

— Так.

— Бачився він з кимсь?

— З одним германцем, якимсь Еномаєм. Його вважають найдужчим з-поміж усіх його товаришів, як духом, так і тілом.

— Добре, добре! — вигукнув Спартак, і очі його заблищали від хвилювання. — Продовжуй…

— Еномай сповнений надій і мріє про те саме, що й ми з тобою. Тому він підтримав наш план, присягнув Арторіксу й обіцяв поширювати нашу святу й справедливу ідею (пробач, що я сказав «нашу», я повинен був сказати «твою») серед найсміливіших гладіаторів школи Лентула Батіата.

— Ох, якщо боги, що живуть на Олімпі, захищатимуть нещасних і пригноблених, я вірю, незабаром настане той день, коли рабство зникне на землі! — стиха мовив схвильований Спартак.

— Але Арторікс повідомив мені, — додав Крікс, — що Еномай хоча й смілива людина, та занадто легковірний і необережний.

— Це погано, дуже погано, присягаюсь Геркулесом!

— Я такої ж думки.

Гладіатори якийсь час мовчали. Першим заговорив Крікс, він запитав Спартака:

— А Катиліна?

— Я дедалі більше переконуюся, — відповів фракієць, — що він ніколи не приєднається до нас.

— То про нього йде оманлива слава? І славнозвісна велич душі його — порожні вигадки?

— Ні, душа в нього велика й розум надзвичайний, але з вихованням і латинською освітою він усотав чимало забобон. Я думаю, що йому хотілося б скористатися нашими мріями, щоб змінити існуючий устрій, а не варварські закони, спираючись на які Рим став тираном усього світу.

Після хвилини мовчання Спартак додав:

— Я буду в нього сьогодні ввечері, зустрінуся там із його друзями й постараюся домовитися щодо загального виступу. Однак побоююся, що марно.

— Катиліні і його друзям відома наша таємниця?

— Якщо вони і знають про неї, нам однаково не загрожує небезпека: вони нас не зрадять, навіть якщо ми не дійдемо з ними згоди. Римляни не дуже бояться рабів. Нас, гладіаторів, вони не вважають серйозною загрозою їхній владі.

— Так, так, для них ми не люди. Навіть повсталих вісімнадцять років тому рабів Сицилії під керівництвом сирійця Евноя вони поважають більше ніж нас.

— Так, ті для них були майже людьми.

— А ми якась нижча раса.

— О Спартаку, Спартаку! — прошепотів Крікс, і очі його заблищали гнівом. — Більше, ніж за життя, що ти мені тоді врятував у цирку, я буду вдячний тобі за те, що ти непохитно боротимешся з перешкодами й довершиш важку справу, якій себе присвятив. Об'єднай нас, щоб ми могли оголити мечі й помірятися силою на полі бою з цими розбійниками і довести їм, що гладіатори такі ж люди, як і вони!

— О, я непохитно боротимуся за нашу справу! Я неухильно вестиму боротьбу за волю до перемоги — або загину за неї смертю хоробрих!

У словах Спартака відчувалася глибока переконаність і віра. Він потис руку Крікса.

Той підніс її до серця й вимовив схвильовано:

— Спартаку, рятівнику мій, на тебе чекають великі справи! Такі люди, як ти, народжуються для подвигів. З таких людей виходять герої…

— Або мученики… — тихо мовив Спартак. Його обличчя спохмурніло, голова схилилася.

У цю хвилину пролунав пронизливий голос Емілія Варина:

— Ходімо, Гаю і Апулею, до храму Розбрату, дізнаємося рішення сенату!

— А хіба сенат збирається сьогодні не в храмі Згоди? — запитав Тудертин.

— Ну так, — відповів Варин.

— У старому чи в новому?

— Ох ти й телепень! Якби він зібрався у храмі Фурія Камілла, присвяченому щирій згоді, я сказав би тобі: підемо до храму Згоди. Але ж я кликав тебе до храму Розбрату. Невже невтямки, що я кажу про храм, споруджений нечестивим Луцієм Опімієм на кістках пригнобленого народу після ганебного й підлого вбивства Гракхів?

— Варин має рацію, — сказав Гай Тауривій, — храм Згоди справді варто було б назвати храмом Розбрату.

І троє базік попрямували до сходів, що ведуть до портика базиліки Емілія, за ними пішли й обидва гладіатори.

Щойно Спартак і Крікс наблизилися до портика, якийсь чоловік підійшов до фракійця і мовив:

— Ну, що ж, Спартаку, коли ти вирішиш повернутися у мою школу?

1 ... 18 19 20 ... 119
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Спартак», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Спартак"