Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Із днів журби, Франко І. Я. 📚 - Українською

Читати книгу - "Із днів журби, Франко І. Я."

195
0
15.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Із днів журби" автора Франко І. Я.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 19 20
Перейти на сторінку:
id="chapter-6-3811"/>ІЗ ДНІВ ЖУРБИ

 

I. «День і ніч сердитий вітер…», II. «В парку є одна стежина…», III. У парку. Вперше надруковано в журн. «Літературно-науковий вісник», 1900, кн. 2, с. 118-119, у поетичному циклі «Із днів журби» за підписом Марко В-а.

«Літературно-науковий вісник» - художній, науковий і публіцистичний журнал. У період, коли до його редакції входив І. Франко (1898-1906), журнал мав демократичне спрямування.

Се Кальварія моя… - Тут у переносному значенні образ заспокоєння й душевного примирення. Кальварія - містечко в Галичині, місце прощі.

IV. «Коли часом в важкій задумі…». Вперше надруковано у кн.: «Із днів журби», с. 6.

V. «Де я не йду, що не почну…». Вперше надруковано в журн. «Літературно-науковий вісник», 1900, кн. 2, с. 119, у циклі «Із днів журби». Підпис: Марко В-а.

VI. «Не можу забути!..». Вперше надруковано в журн. «Літературно-науковий вісник», 1898, кн. 7, с. 71, під рубрикою «Із поезій Марка В.». Зберігся автограф вірша в циклі «Із поезій Марка Ворони», ідентичний із текстом збірки (Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка АН УРСР, відділ рукописів, ф. 3, № 276). 16

VII. «Вже три роки я збираюсь…», VIII. «Безсилля, ах! Яка страшная мука!..», IX. «Недовго жив я ще, лиш сорок літ…», X. «І знов рефлексії! Та цур же їм!..», XI. «Я поборов себе, з корінням вирвав з серця…», XII. «З усіх солодких, любих слів…». Вперше надруковано у кн.: «Із днів журби», с. 9-19.

 

 

СПОМИНИ

 

I. «Я згадую минулеє життя...», II. «Заким умре ще в серці творча сила...», III. «О, бо і я зазнав раз щось такого...», IV. «П'ятнадцять літ минуло. По важкій...», V. «Маленький хутір серед лук і нив...», VI. «В село ходив. Душа щемить і досі...», VII. «Ось панський двір. На згір’ю край села...», VIII. «Найгірше я людей боявсь тоді...», IX. «Привіт тобі, мій друже вірний, гаю...», X. «Розмова в лісі», XI. «Я побачив її - не в зеленім садку...», XII. «Я не скінчу тебе, моя убога пісне...». Вперше надруковано у кн.: «Із днів журби», с. 23-43.

 

 

В ПЛЕН-ЕРІ

 

I. «Мамо-природо!..». Вперше надруковано в журн. «Літературно-науковий вісник», 1899, кн. 1, с. 1-5.

II. «По коверці пурпуровім…». Вперше надруковано у кн.: «Із днів журби», с. 52-53.

III. «Ходить вітер по житі…». Вперше надруковано в журн. «Літературно-науковий вісник», 1898, кн. 7, с. 71-72, під заголовком «Із поезій Марка В.». Зберігся автограф вірша в циклі «Із поезій Марка Ворони» (ф. 3, № 276) без істотних розходжень із текстом збірки.

IV. «Суне, суне чорна хмара…», V. «У долині село лежить…», VI. «Ой ідуть-ідуть тумани…». Вперше надруковано у кн.: «Із днів журби», с. 56-58.

VII. «Над великою рікою…». Вперше надруковано в журн. «Літературно-науковий вісник», 1900, кн. 2, с 119-120, у циклі «Із днів журби». Підпис: Марко В-а.

VIII. «Дрімають села. Ясно ще…», IX. «Ніч. Довкола тихо, мертво…», X. Школа поета. (За Ібсеном). Вперше надруковано у кн.: «Із днів журби», с. 61-69. Останній вірш є вільним перекладом поезії Г. Ібсена «Сила спогаду».

 

 

ІВАН ВИШЕНСЬКИЙ

 

Вперше надруковано у кн.: «Із днів журби», с. 73-108.

Задум поеми виник у І. Франка в зв’язку з дослідженням життя і творчості українського письменника XVI-XVII ст. Івана Вишенського. Про видатного полеміста Франко написав ряд робіт, серед них велику монографію «Іван Вишенський і його твори» (1895).

Пізніше поему надруковано з незначними поправками у збірнику «На вічну пам’ять Котляревському», К., 1904, с. 46-62.

У 1911 р. І. Франко надрукував поему у кн.: «Іван Вишенський» (Універсальна бібліотека, ч. 10, Львів). Крім передмови і самої поеми, у книжці вміщено переклад твору І. Вишенського «Обличеніє диявола-миродержця» під назвою «Лови сього світу», а також статтю «Іван Вишенський, його час і письменницька діяльність».

Прот, Ватопед, Есфігмену, Ксеропотаму, Зографу, Павлю, Іверон - назви афонських монастирів.

…Православні з України, зібрані у місті Луцьку… - йдеться про зібрання в Луцьку 1621 р. православних українців, на якому було ухвалено просити Івана Вишенського повернутись з Афону на Україну для захисту православ’я від католицької шляхетсько-польської експансії.

 

 

НА СВЯТОЮРСЬКІЙ ГОРІ

Д[ня] 30 жовтня 1655

 

Вперше надруковано у кн.: «Із днів журби», с. 111-127.

Святоюрська гора - гора у Львові, на якій збудовано кафедральний собор св. Юра (XVIII ст.).

Грондський, Любовицький - посли від польського короля Яна Казимира до Богдана Хмельницького.

Калиновський Мартин (р. н. невід.- 1652) - польський магнат, коронний гетьман, взятий козаками Хмельницького в полон під Корсунем 1648 р.

Косов Сильвестр (р. н. невід.- 1657) - український церковний діяч і письменник, митрополит київський (1647-1657). Противник Брестської церковної унії 1596 р., відомий реакційними виступами проти возз’єднання України з Росією.

 

 

 

______________

 

 

Франко І. Я.

 

ІЗ ДНІВ ЖУРБИ

 

збірка поезій

 

 

041

 

 

 

Друкований текст для вичитування взято з:

Іван Франко. Зібрання творів у п’ятидесяти томах.

т. 3. Поезія. Київ, «Наукова думка», 1976.

 

 

 

 

Відмінна якість:

електронний текст книги повністю відповідає друкованому оригіналу!

 

Більшість електронних текстів взято з сайту https://www.i-franko.name/

© Остаточне вичитування, форматування і оформлення тексту: OpenBook, 2020

 

© Електронна бібліотека

класики української та світової літератури

1 ... 19 20
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Із днів журби, Франко І. Я.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Із днів журби, Франко І. Я."