Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Сини змієногої богині 📚 - Українською

Читати книгу - "Сини змієногої богині"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Сини змієногої богині" автора Валентин Лукіч Чемеріс. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 189 190 191 ... 274
Перейти на сторінку:
бруска не уявити скіфського воїна.) Від таза й до лівого стегна лежав бойовий пояс, набраний із залізних пластин, а біля нього – ну й озброївся! – третій горит із стрілами. Це був парадний горит, прикрашений з лицьового боку шістьма золотими пластинами, що лежали у два ряди. Верхній ряд був у вигляді фігурок кабанів, нижній – фігурки собаки, що біжить. В гориті було 150 наконечників стріл (всього у трьох горитах археологи нарахували біля 500 стріл). Навіть зворотний бік горита був прикрашений шістьма золотими бляшками. На них зображені пантери, що терзають людську голову – кришку горита теж прикрашала золота пластинка. Всі 12 золотих пластин виконані однією технікою тиснення штампа. (Сцена, на якій пантера терзає людську голову, абсолютно новий мотив у скіфському мистецтві!) Художня майстерність роботи – бездоганна, смаки в майстра теж були бездоганними.

А ось коли зняли з шиї гривну, то виявилось, що на її кінці надіті наконечники – теж шедевр скіфсько-античного прикладного мистецтва. Трубочки наконечників прикрашені кольоровими (жовті, сині, зелені) емалями, все виконано філігранно, з нанесенням найтонкішої скані. Кожний наконечник завершується скульптурним зображенням голови лева. Неймовірна майстерність ювеліра, який так чітко зобразив кожну волосинку вусів та гриви і навіть примружені очі хижака.

Наконечник гривни – ручна робота. Такі гривни, напевне ж, коштували дуже дорого і зустрічаються лише в курганах царських скіфів. Вони близькі до наконечників із левовими голівками з кургану Солоха чи орнаменту наконечників із Куль-Оби.

Всього в могилі було виявлено 520 золотих речей! Це тільки те начиння, що збереглося й увійшло в науковий обіг.

Огуз – найбільший курган України, або Як грабіжник боровся з грабіжниками

Вважається, що до проведення археологічних розкопок Огуз – курган з рідкісним і, безперечно, оригінальним найменням – був найвищим курганом України. Більше того, спеціалісти вважають, що за обсягом насипаного ґрунту він побив й інші рекорди, адже був найбільшим курганом всієї Європи! Його вважали – цілком закономірно – унікальним гігантом, окрасою українських степів.

Огуз… За словником огузок – стегнова частина м’ясної туші. Те саме, що й гузир.

Огузкуватий – широкий у крижах, важкий, кремезний. Тепер зрозуміло, звідки у нього таке ймення: Огуз означає важкий, великий, товстий, громіздкий.

Справді, до початку розкопок Огуз[93] саме й був таким: великим, товстим, громіздким. Сягав до 24 метрів заввишки і більше 120 метрів у діаметрі. До всього ж його оперізував високий насипний вал, а між ним та курганом знаходився ще й рів глибиною від двох до п’яти метрів. Не курган, а – фортеця! А втім, не кожна й фортеця захищалася ровом глибиною до 5 метрів! Цікаво, від кого відгородив скіфський цар свою вічну домівку таким валом і таким ровом? Адже могильних грабіжників вони – вал з ровом – зупинити не могли. І, як покажуть розкопки, й не зупинили. Тим більше, вічні домівки скіфських царів грабували ті, хто їх і споруджував, виряджаючи владик у той світ, а тому знав добре, що й де під його товщею знаходиться цінне й безцінне.

Огуз справді гігант з гігантів серед степових пірамід України. Принаймні він за своєю величчю не поступається багатьом пірамідам Європи, Єгипту. Чи Мексики та Центральної Америки.

Належав він владичним, царським скіфам, в ньому, безперечно, було поховано одного з тодішніх владик Степової Скіфії.

Офіційні (паспортні) дані: Огуз – скіфський царський курган, досліджений на території Нижнього Подніпров’я, розташований за 3 км на північний схід від смт Нижні Сірогози Херсонської області. Досліджувався М. І. Веселовським (1881–1884 рр.), В. М. Ротом у 1902 році, О. М. Лєсковим 1972 року, Ю. В. Болтриком (1979–1981 рр.). Вальковий насип оточений крепідою з вапняку, ровом та валом. У рові – сліди тризни у вигляді кісток тварин та амфорних фрагментів (пили й били порожні амфори). Усі поховання пограбовані… (Словник-довідник з археології).

«Дослідження тривають» – УРЕ за 1982 рік.

Розкопуючи Огуз у 1891–1894 роках, М. І. Веселовський заради економії й через брак коштів заклав лише траншею завширшки в 21 м і нею з півдня на північ прорізав центр кургану – на всю його товщину, як то він діяв, досліджуючи Солоху.[94] В центрі виявилася чимала квадратна яма – 16,3 на 16,3 м глибиною в 6,4 м від поверхні материка. На її дні (вона була заповнена чималими уламками вапнякового каміння) в центрі виявилась могила з кам’яною долівкою.

1 ... 189 190 191 ... 274
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Сини змієногої богині», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Сини змієногої богині"