Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Останнє літо 📚 - Українською

Читати книгу - "Останнє літо"

210
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Останнє літо" автора Костянтин Михайлович Симонов. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 192 193 194 ... 201
Перейти на сторінку:
танк був уже всього за сто метрів, наш снаряд влучив йому в лоба, під основу башти, і він спалахнув просто перед Ільїним, заважаючи спостерігати поле бою.

Та ліворуч і праворуч його було добре видно. Німці лежали на землі або ж бігли назад, до лісу. Наші розриви лягали дедалі густіше; німці бігли, й падали, й знову бігли, і вже ніхто в них не стріляв, стріляли тільки два їхні «фердинанди». Випустили ще по кілька снарядів з узлісся й пішли назад у ліс неушкоджені або трохи ушкоджені.

Пахло димом. На полі горіло підпалене снарядами жито, і все воно було в плямах мертвих тіл.

Ільїн виліз з окопу й знову сів, спустивши в нього ноги, як сидів перед боєм. Він витер хустинкою мокре обличчя й шию і, засунувши руки за спину, відчув, що й спина теж мокра від поту. «Злякався все-таки отого танка», — всміхнувся сам собі Ільїн і, підвівшись, покликав командира батальйону й віддав наказ перейти до переслідування німців; через цю лисину не йти, щоб не обстріляли з лісу, а просуватися ліворуч і праворуч від неї, втягуватись у ліс, маючи напоготові гармати — на пряму наводку. І тільки після цього, обсмикнувши на собі гімнастерку і затягши на одну дірку ремінь, подзвонив до штабу дивізії.

Туманян вислухав, схвалив дії і одразу поклав трубку: сам поспішав доповісти нагору, в армію, і Ільїн, одірвавшись від телефону, раптом побачив німця з комітету «Вільна Німеччина», який, виявляється, лежав весь цей час тут-таки, за двадцять кроків од нього, разом з лейтенантом із сьомого відділення.

— Лейтенанте, підійдіть!

Німець підійшов разом з лейтенантом. Лейтенант відкозиряв, а німець ні. В нього не було пілотки; голова забинтована. Підійшовши, рвучко клацнув закаблуками й кинув руки по швах, як це робиться в німецькій армії.

Він був у наших чоботях і обмундируванні, тільки без зброї й погонів. А як інакше бути на передовій, коли не в нашому обмундируванні?

Обличчя в німця було біле мов крейда, — чи після поранення, чи від усього, що тільки-но бачив.

— З дій цієї групи мені здається, що хтось із вищого командування штовхнув їх на це, — сказав Ільїн, не добираючи слів, знаючи, що німець добре навчився російської мови в полоні в антифашистській школі, у Володимирі.

— Ідіотен! — люто сказав німець. І його білі губи на білому обличчі так сіпнулись, що Ільїну здалося: заплаче!

— Треба примусити їх здатися, щоб не повторилось. — Ільїн повів головою в бік мертвого поля.

Німець швидко нахилив голову, виказуючи готовність, і знову випростався.

— Ідіть у ліс, спробуйте викликати там через рупор їхнє командування й умовити… Дам надійне прикриття вам, якщо готові на це.

Німець клацнув закаблуками, знову нахилив голову і випростався. Мовчки підтвердив: готовий зробити те, що від нього вимагається, заради чого, незважаючи на рану, не пішов до медсанбату. Та відчувалося при цьому, що говорити з Ільїним зараз, тут, на цьому полі бою, або не може, або не хоче, або все разом.

— Шість автоматників їм дайте і обслугу з ручним кулеметом для прикриття, — наказав Ільїн командирові батальйону, що саме підійшов до них, і показав на німця й лейтенанта.

Командир батальйону хотів заперечити, що в нього мало людей, та, подивившись у вічі Ільїну, заперечувати не став.

Батальйон, обходячи з двох боків галявину, втягувався в ліс. За кілька хвилин рушили понад узліссям і німець з лейтенантом та автоматниками. «Хоч би не вбили», — дивлячись їм услід, подумав Ільїн про німця.


Розділ двадцять восьмий

Синцов їхав до місця призначення попутними.

Спершу в штаб корпусу — приєднався до свого ж товариша з оперативного відділу. А в дивізію — проголосував на дорозі.

Туманян був у полках, а Насонов, новий начальник штабу дивізії, змусив чекати. Чекав його довго, а розмова вийшла коротка.

— Коли як начальник штабу полка почнете працювати з підполковником Ільїним, раджу пам’ятати не лише про свої обов’язки, а й про свої права.

— Я Ільїна знаю, — сказав Синцов.

— Знаєте, коли він був ваш підлеглий! А тепер ви будете його підлеглий.

Цим Насонов і обмежився. Утримався, не розвинув своїх поглядів на Ільїна.

— Вечірнє зведення подасте о вісімнадцятій годині. Хоч, самі знаєте, порядок загальний.

Може, Насонов вважав, що призначення в полк влаштував Синцову Артем’єв. Насправді Артем’єв до цього не був причетний, усе сталося само собою. Бойко дав розпорядження призначити, як тільки буде вільне місце; місце звільнилось у полку Ільїна, а розпоряджень генерала Бойка в армії не звикли забувати.

А з Артем’євим розмовляли зовсім про інше. Коли він прийшов учора до оперативного відділу знайомитися з новими підлеглими, Синцов звернувся офіційно:

— Товаришу генерал, прошу прийняти з особистого питання.

Артем’єв подивився на нього докірливо, але сказав:

— Знайду час — викличу.

І викликав тієї ж ночі, зустрівши докором:

— Сам би здогадався! Не відправив би в полк, не побачивши. Навіщо така пожежа, при всіх? І себе, й мене поставив у ніякове становище.

Синцов пояснив, чому така пожежа, сказав йому про Машу.

Артем’єв спочатку ошелешено мовчав, звикаючи до думки, що давно похована в думках сестра може виявитись живою, потім, схаменувшись, почав розпитувати Синцова про Таню, про її поранення, про яке вже чув від інших, — чи правда, що не серйозне? І, почувши, що справді не серйозне, раптом згадав про щойно одержане зведення, за яким війська сусіда вже підходили до Гродно, де тоді в сорок першому, разом з дочкою Маші та Синцова залишилась його мати.

— Якщо й вони живі — знову всі разом будемо!

І вже після того, як це вихопилося з уст, побачив обличчя Синцова, що думав про ту, якій не було місця в цьому «всі разом». Побачив,

1 ... 192 193 194 ... 201
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Останнє літо», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Останнє літо"