Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Війни художників 📚 - Українською

Читати книгу - "Війни художників"

297
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Війни художників" автора Станіслав Стеценко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 197 198 199 ... 215
Перейти на сторінку:
в рейхсканцелярію. Фюрер хоче вас бачити.

— Фюрер, мене?! — не повірив своїм вухам Гущенко.

— Так, саме вас. Сказав, що ви — це один зі спогадів про його останні мистецькі роки на межі поринання в політику і таке інше. Фюрер дуже дорожить такими моментами свого життя. Зустріч неофіційна. Раджу вам тримати її в таємниці, щоб товариші з Кремля не пришили вам зраду. І не зробили ворогом народу.

— Але справді, я мав би погодити, — спантеличено розвів руками Гущенко.

— Нічого. Якби ви щось погоджували, то зустрічі б не відбулося. Впевнений, що ви зараз спробуєте вигадати якусь дурницю. Що вам треба одягнути нові підтяжки або вимити шию перед зустріччю. Такі побажання враховані не будуть. Сподіваюсь, ви не будете вистрибувати з автівки.

І взагалі, вважайте, що нічого не було. Ми з вами просто поїхали в ательє вашого друга, сподіваюся, можу так себе називати, геносе Гофмана. Посольство ж не заперечує проти ваших зустрічей зі мною, — Гофман іще раз уважно глянув на Гущенка. — А по дорозі заїхали в один ресторанчик на Вільгельмштрасе. І провели там півгодини. Як вам версія? Про зустріч із фюрером будемо знати лише ми з вами. Ті, хто випадково побачить нас у рейхсканцелярії, вас не знають, не ставлять зайвих запитань і вміють тримати язик за зубами.

Гущенко промовчав. Дійсно, не буде ж він вистрибувати з автомобіля Гофмана.

— По очах бачу, що не заперечуєте. Дякуйте богові, що я близький друг фюрера. Якраз і зможете поставити всі свої запитання. Але, повторюся, про цю зустріч — нікому ні слова. Це — у ваших інтересах.

Машина промчала повз монументальну будівлю нової рейхсканцелярії з гвардійцями «Лейбштандарту СС Адольф Гітлер» у парадній формі біля входу і повернула у невеликий прямокутний двір, над яким нависали сірі мармурові колони, увінчані орлами. Після прискіпливої перевірки їх пропустили. Вони увійшли через бічний вхід повз завмерлих високих охоронців у блискучих шоломах. Піднялися сходами. Тут їх зупинили ще двоє охоронців. Далі вони потрапили у велику залу з викладеними мозаїкою стінами. Пройшли коридором і опинилися у величезній галереї завдовжки близько 200 метрів. Кімната для прийомів. Два височенних блондини-есесівці відчинили перед ними подвійні двері висотою у два, а може, й у три, зрости людини. Клацнули підборами і підняли руки у партійному вітанні.

Це була приймальня фюрера. Тут нудьгували, очевидно, очікуючи прийому, кілька чиновників — більшість у чорній партійній уніформі. Гущенко ковзнув поглядом по їхніх обличчях, але не впізнав жодного. Гофман з кількома поручкався і попросив одного, мабуть, ад’ютанта, доповісти про себе. Гущенко був упевнений, що їм доведеться чекати досить довго. Але — ні. Ад’ютант швидко повернувся і, засмутивши усіх «людей у чорному», запросив їх до наступної зали. Ще четверо охоронців у парадній формі, клацання підборами — і вони потрапили до святая святих — кабінету фюрера.

Гітлер сидів за величезним робочим столом. Він підняв голову. Широко посміхнувся і з простягнутою рукою дрібними кроками пішов назустріч Гущенкові. Фюрер був у коричневому піджаці, чорній краватці й чорних брюках. Жодних ременів, портупей, орденів чи погонів, традиційних для його оточення.

Рукостискання було досить млявим, але посмішка залишилась такою ж широкою, як і в першу мить.

— Здрастуйте! Здрастуйте, мій юний учителю. Як ви змінилися! Постаріли! Ні, подорослішали! Скільки часу пройшло! Як ви? Де ви? — він зробив крок назад і поглядом зміряв Гущенка з голови до ніг.

— Ось у Німеччині з робочим візитом, — Гущенко широко посміхнувся у відповідь. — Виставка радянського декоративного мистецтва.

Він відзначив, що Гітлер за десять років теж дуже змінився. Постарів. З’явилося багато зморщок — на лобі, біля рота. Обличчя розпливлося, він став сутулим і значно огряднішим. І, головне, це був не той войовничий фюрер нації, якого він бачив на трибуні й який однією фразою вводив в екстаз тисячі людей. Зараз це був немолодий, втомлений одноманітною роботою бюргер, який зустрів давніх друзів.

— Сідайте! Сідайте ж! Ви теж, Гофман, сідайте, — він повів їх до крісел навколо чайного столика у протилежному кінці кабінету. Гукнув камердинера, і той поставив перед Адольфом традиційну чашку чорного чаю, перед Гофманом і Гущенком — бокали білого вина. Посередині — вазу з печивом і поряд іще одну — з вершковими тістечками, улюбленими ласощами фюрера.

— Гофман любить вино, ви теж не відмовте собі у бокалі. Вино гарне. Італійське. З особистих погребів дуче Муссоліні. Ви зараз пересвідчитеся, — млява посмішка так і не зникла з обличчя фюрера. — Гофман говорив, що я дуже хотів зустрітися з вами?

— Так, — Гущенко кивнув. Узяв бокал, пригубив. Помітив, що рука ледь помітно тремтить, — історичний момент. Поряд з ним — володар Європи. Якому, він, Гущенко, зобов’язаний життям.

— Я дуже ціную моменти з мого минулого, коли ще не було всього цього, — він жестом махнув у бік приймальні, обвів рукою кабінет. — Цієї показної мішури. Те життя було справжнім, без розрахунку чи підлабузництва. Якщо то був друг — то друг, якщо ворог — то ворог. Але що робити: обрав шлях — треба йти ним до кінця.

Фюрер нервовою рукою узяв чашку і зробив ковток:

— Ви, гер Гущенко, я бачу, не тільки малюєте?

— Так, на жаль, важко присвятити себе чистому мистецтву, доводиться заробляти на хліб щоденний. А ви, я бачу, не відвернулися від мистецтва. Обрали для інтер’єру гарні роботи, — Гущенко вказав на стіну, де висіли дві роботи Грюцнера.

— Так, гер Нікола. Це мої улюблені. Нині мені так не вистачає світу мистецтва! Ось ви — це світ мистецтва! Зустріч із вами — маленьке свято. А Грюцнер, — він кивнув у бік картин, — це моя давня любов. Ще юнаком, у Відні, я якось побачив у вікні картинної галереї роботу Грюцнера, дуже схожу на цю, — сказав Гітлер, показуючи на картину із зображенням старого ченця. — Я боязко увійшов і запитав, скільки вона коштує. Виявилося, що набагато більше, ніж я міг собі дозволити. Господи, подумав я, чи вдасться мені домогтися такого успіху в

1 ... 197 198 199 ... 215
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Війни художників», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Війни художників"