Книги Українською Мовою » 💙 Не художня література » Вплив комахозапилення на олійність Brassica napus L., Макс Оганесон 📚 - Українською

Читати книгу - " Вплив комахозапилення на олійність Brassica napus L., Макс Оганесон"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Вплив комахозапилення на олійність Brassica napus L." автора Макс Оганесон. Жанр книги: 💙 Не художня література. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 ... 12
Перейти на сторінку:
Значення культури у с/г України: особливості олії з ріпаку, склад та використання

На сьогоднішній день, ріпак є другою за важливістю олійною культурою у світі, поступаючись лише сої. У багатьох країнах ріпак – стратегічна культура для виробництва олії, яка використовується у харчовій промисловості, а за своїми властивостями складає конкуренцію навіть оливковій олії, яка вважається найкращою. За обсягами виробництва в Україні ріпак є третьою за значенням олійною культурою, поступаючись соняшнику та сої. Посівні площі під ріпаком озимим в Україні протягом останніх років досягли близько 1 млн га.

Канада є найбільшим виробником ріпаку. У поточному сезоні вони виробили 20,1 т, що становить майже 30 % світового врожаю. Провідними виробниками ріпаку також є країни Європейського Союзу з обсягами виробництва 17,5 т, Китай (13,1 т) та Індія (7,7 т), які також є найбільшими споживачами цього насіння. За обсягами виробництва олійних культур в Україні ріпак займає друге місце після соняшнику. За виробництвом ріпаку Україна входить до 5 лідерів із кількістю 3,1 млн. т.

Озимий ріпак – високоврожайна культура. Кращі господарства України отримують по 22 - 28 ц/га насіння із вмістом олії 45 - 48 %. Олія озимого ріпаку серед олійних культур займає перше місце за вмістом олії в насінні (51 % слабовисихаючої олії з йодним числом 94 - 112). Крім того, в насінні міститься до 20% білка і понад 17 % вуглеводів. У складі ріпакової олії є значна кількість шкідливої для організму ерукової кислоти, яка знижує її харчові якості. Останнім часом виведено сорти озимого ріпаку, в олії яких майже зовсім немає ерукової кислоти, а вміст олеїнової кислоти доведено до 60 – 70 %, що значно підвищує її харчові властивості і наближає за якістю до соняшникової олії (Озимий ріпак, https://buklib.net/books/30334/).

Найбільш серйозного успіху в цьому питанні досягли канадські фахівці. У 70-х роках минулого століття їм вдалося вивести ріпак, практично вільний від вмісту не тільки ерукової кислоти, але й глюкозинолатів – органічних сполук сірки, що мають специфічний запах і гіркий смак. Вичавлена з його насіння олія мала дуже вдалий склад і органолептичні характеристики. Новий продукт отримав назву канола (англ. Canola), утворену як абревіатура від виразу CANadian Oil, Low Acid — "канадська олія зниженої кислотності", і був офіційно зареєстрований в 1978 р. У даний час величезне кількість ріпакових полів у Канаді зайнята саме канолою, яка, у свою чергу, отримала цілком романтичне прізвисько "північна олива".

За даними USDA, світовий попит перевищуватиме пропозицію. Високий рівень споживання пов’язують зі зростанням чисельності населення у світі та відповідно підвищеним попитом на продовольство та енергоносії. Найбільшим експортером є Канада, яка може продавати на зовнішніх ринках 6,7 млн т, що прирівнюється до 53 % внутрішнього виробництва та 62 % світової торгівлі. За площею посіву та валовим виробництвом олійних культур в Україні ріпак поступається лише соняшнику та сої. У 2013 р. валовий збір ріпаку становив майже 1,5 млн т, тоді як соняшнику – 6,8, сої – 1,7 млн т.

З програмою «Оліє - жировий комплекс» до 2020 р. площа посіву ріпаку озимого в Україні мала збільшитися до 2000 тис. га, урожайність – 3,0 т/га, валовий збір – 6000 тис. т, частка ріпаку в структурі посівних площ мала становити до 7 %. Таким чином Україна мала підвищити свою значущість на цьому ринку.

Завдяки своїм характеристикам ріпак є поширеною у світі та Україні олійною культурою. Його насіння уміщує олії 38–50 %, 16–29 % білка, 6–7 % клітковини.

Основними перевагами ріпаку в порівнянні з іншим сільськогосподарськими культурами є стабільний попит на нього, що відзначається високими закупівельними цінами. Упродовж з 2011 р. ціни на ріпак не опускалися нижче 4,5 тис. грн./т. При урожайності 1,7 т/га рівень рентабельності ріпаку становив 70 % і більше, що відносить його до найбільш прибуткових культур (Роп Р.Ю., 2016).

Вибір гібриду ріпаку обумовлюється особливостями та умовами певної кліматичної зони. Так, при вирощуванні цієї культури в посушливих умовах Херсонської області слід віддавати перевагу більш посухостійким сортам, зокрема Торес та СИ Харнас. В умовах помірного та достатнього зволоження краще обирати інтенсивні гібриди зі стійкістю до збудників основних хвороб, такі як СИ Анабелла, СИ Савео та СИ Мартен – такі гібриди краще підходять для західних та центральних регіонів України (Малина Т., Баталова А., 2020).

Для промислової переробки (пальне, пластмаси, лаки, фарби) ціннішими є сорти з високим вмістом ерукової кислоти (Лихочвор В.В., 2004).

Ерукова кислота утворюється природним шляхом (разом з іншими жирними кислотами) у великій кількості зелених рослин, але особливо багато її є у рослинах родини капустяних. Тому для промислових цілей та для виробництва ерукової кислоти використовується ріпак; для харчових цілей було виведено ріпак із низьким вмістом ерукової кислоти – канола, яка містить жири, похідні олеїнової кислоти замість ерукових (J. Anneken, Sabine Both, 2006).

В середині 80-х років було створено двонульові "00" сорти ріпаку, що характеризувалися низьким вмістом ерукової кислоти і глюкозинолатів. Ріпакова олія двонульових "00" сортів дуже схожа до оливкової олії за смаком та складом. Завдяки впровадженню цих сортів посівні площі в останні десятиліття значно зросли. Верхньою межею вмісту глюкозинолатів у насінні ріпака, придатного для безпечного згодовування худобі, свиням та птиці є 30 мікромолей в 1 г, або 0,4-1,0 %.

Глюкозинолати є вторинними метаболітами рослин, які природньо зустрічаються у всіх видів капустяних, органічних сполуках, отриманих з глюкози та амінокислот, що містять сірку та азот.

‍​‌‌​​‌‌‌​​‌​‌‌​‌​​​‌​‌‌‌​‌‌​​​‌‌​​‌‌​‌​‌​​​‌​‌‌‍
1 2 3 ... 12
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги « Вплив комахозапилення на олійність Brassica napus L., Макс Оганесон», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги " Вплив комахозапилення на олійність Brassica napus L., Макс Оганесон"