Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Між орлами і півмісяцем 📚 - Українською

Читати книгу - "Між орлами і півмісяцем"

266
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Між орлами і півмісяцем" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 ... 149
Перейти на сторінку:
пішців і в бій повести краще за молодика Дорошенка, і ошатити, і використати, як ніхто із нас, та й оконити когось із них, коли буде потреба, не забаришся. Хочеш ще щось сказати? — помітив, позіхнувши в кулак, гетьман, що співрозмовник навмисне розтягує викресування вогню.— Слухаю тебе...

— Зауважив сам і знаю від своїх вивідців, що отой пічкур-шляхтич Смаровський, з яким ви всує забагато трактуєте, гетьмане, має звести вас зі світу. Обережно плете змови і підбирає до них зглядців-спільників серед старшин. Звертаю увагу вашої милості на те, що він є при вас, як і отой колишній Радилінський, що приходив із Крилова в Кодак, вивідувач і шпиг, а не посланець,— вирішив іти нарешті Сірко з гетьманського намету.— Бувайте!

— Ходи здоровий! Помислю про це,— сказав якось притишено Хмельницький.— Вродливе і гарне — так же корисливе, як і суто корисне,— послав він навздогін загадку, хоч говорив її більше, мабуть, для себе — для оправду й розради.

...Надворі вставав стишений, аж мовчазний, настояний на духмяних травах та білопінному пелюстковому цвітінні садків травневий ранок. Розкидано і сиротливо то там, то тут догорали по ще сонних загравах вогнища. Неймовірна темінь Горохової Діброви була острашливо насторожливою і такою густою, що ніби аж затоплювала все навколо непроглядними туманами і димами, що змішалися в нероздільність. Опітніле і наморене тіло ласкаво і приємно освіжав ранішній протяг-свіжак, обдуваючи Сірка благодатною прохолодою. Втомлену свідомість лоскітливо дурманили татарський шабельник, чебер-чебрець, вовкун, натягач, чорнобиль і молочноцвіття садів, дратували груди ніжністю росисті материнка, спориш, тонконіг, нечуйвітер, росоплач, молочай та бородай...

«Не любить мене гетьман, як і Максима,— зітхнув утомливо й глибоко полковник, простуючи навпомацки до приготованої джурою постелі в повозі, на пахкому торішньому сіні.— Недолюбляє, але терпить»,— отак же помацки поліз він, перехрестившись, на пухову трофейну перину, під бурку-вівчуг — вовчу шубу. Ще якийсь час лежав мовчки у блаженстві і чомусь згадував отого колишнього султанського посланця Хому Кантакузю з підручними, що під виглядом купця організував, як прелегат, тоді в Азаці змовний супротив козакам та різанину.

Згадав лише натимчас, бо духмяність, густа темінь і втома брали своє, і Сірко, не помітивши й коли, немовби провалився крізь землю, заснув. Тільки мить якусь йому ввижалися в тумані білуваті води Азака-Азова в кучерявих вижмурках і осокувато-тугих переливах, над якими у розпеченому вогнищі неба закипало літнє сонце, а зобіч скнів і ржавів, мов підпалений, під повислим серпанком безконечний степ. Тільки на мить, бо тут же і зникло все, не знати як і куди.

Натомість за якийсь час побачив у сні спершу отого серебреника Андрія Тимфу, на якого, що град, сипалися срібні лускаті шеляги-тимфи[1], а потім із ним зустрів і гетьманового писаря Самійла Трача-Зорку. Самійло, щоправда, лише показався — в благенькім одязі і постолах; за ним зразу ж привидівся отой переповіданий вавілонський чи, може, сузький бучний людський шарварок, велетенська брама-іштар та кровожерний, подібний до Яреми Вишневецького чи до Лаща, римський прокуратор після розп'яття Христа — Понтій Пілат, а обік нього в золоті й парчі великий іудейський синедріон та казково й небачено оздоблені квітами сади Ірода Великого, римського ставленика під наглядом — кого б ви думали? — самого протоотця гетьманового Федора, знаного до посвяти на Січі як Барила за його кадубний голос...

Сон на тому не скінчився, а якось перескочив на Василя Томиленка, чигиринця, що був і сотником на Січі, і кошовим, а став якось разом чигиринським полковником і обозним, а потім перевтілився, уже не знати й як, на Саву Кононовича — переяславського полковника й разом ніби кошового. Та дивним для Сірка в сні було не те все, а інше, не знати чому і відтворене. Бо нагло привидівся граф де Брелсі, і не десь там — у наметі на Січі, що і собі перевтілився в розкішні королівські покої Версаля під Парижем...

Потім пішло і поїхало: показався його екселенція кардинал Джуліо Мазаріні з тонзурою, розбурханий Дюнкерк з п'ятитисячною фортечною залогою, франкський генерал д'Аве, що загинув при штурмі твердині на каналі, який перетинав місто бастіонів, розрив високих і неприступних доокружних мурів по вибухах, дощ стріл із круглих і чотирикутних веж, чимось подібних до польських у Гдині...

Та найхимернішим було в цьому сні те, що Мазаріні зненацька перевтілився в отого корсара-гранда сеньйора дона Базіліо Хуана де Падільо, коменданта форту Ревер, що, зрадивши іспанцям, допоміг козакам взяти і свій форт, і форт Мадрик, приставши до лав козаків. Він же, де Падільо, у сні чомусь стояв велетнем перед загравним полум'ям підпалених вітряків, що горіли свічками на пні, освічуючи згори уже знеможений Дюнкерк... І тож треба отакому приснитися?!.

...Радо виділив Сіркові за наказом гетьмана новоприбулих пішців Максим Кривоніс, тішився й Петро Дорошенко, стаючи на чолі січовиків, хоч ті й ремствували аж як. Зате Сіркові боляче було розлучатися із запорожцями, але не міг він без співчуття дивитися на отих свіжопокозачених посполитих у новому полку. Бо рвалося його серце із жалю до них, голодних і переважно босих та розхристаних. Новий його полк за своєю чисельністю фактично не був полком, а заледве півполком, не мав територіальної назви, як інші, бо складався із сіром-різнозібранців, в основному слобідчан, і перебував у становищі ніби запасного гетьманового, тому й називався в жарт пригетьманською старшиною «Подай-біжи-вернись-стій».

Отож Сірко одягав і ошатував його, годував і ділив на сотні, вчив володіти зброєю, а не кіллям, часто на ходу ведучи в бій у супрязі із Кривоносом. І де хитрощами, у яких Сірко був неперевершеним умільцем, а де підступом, де діяв чутками та обводними штуками, а де навіть і згамзованими опудалами спільників-татар або неймовірною коршунською раптовістю той його полк звільняв міста і села, падаючи на ворога, як Божа кара з неба.

Прокотилася про нього слава спершу від Ладижина до Бершаді, а потім від Верхівки,

1 2 3 ... 149
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Між орлами і півмісяцем», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Між орлами і півмісяцем"