Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 ... 98
Перейти на сторінку:
де­монічною си­лою над тою звіри­ною; і хоч би яка го­ло­ва в нього за­ду­ре­на, хоч і якою ко­ло­дою сідав із яр­марків на фіру,- во­на все при­во­зи­ла йо­го ціло­го й жи­во­го на­зад до­до­му - пре­гар­на, пре­муд­ра Ша­га її!

Василь ніко­ли не хо­ру­вав.


Часом прий­де об­би­тий, син­ця­ми вкри­тий, зак­ри­вав­ле­ний з корч­ми, і ко­ли во­на при йо­го виді з ост­ра­ху й відра­зи аж зой­кне, аж ру­ки за­ло­мить, він ли­ше сплю­не впе­ред се­бе, зак­ле­не під но­сом і вид­ря­пається на піч.


Там пе­ре­ле­жить два-три дні ску­ле­ний, а потім, не­на­чеб не лу­ча­ло­ся з ним нічо­го, зла­зить із печі й бе­реться на­но­во за пра­цю, або йде в по­ле, або в се­ло.


Ні, йо­му не до­ля­гає нічо­го, але во­на, во­на відчу­ває, що вже лиш не­ба­га­то ос­та­лось в її душі струн, які лу­чи­ли її з жит­тям. Всі інші пов­ри­ва­лись од­на по другій не­ми­ло­серд­но…


Тепер бу­ла жу­ра за по­ля і її доньку тим стра­хо­ви­щем, що сіпа­ло не­нас­тан­но ти­ми стру­на­ми, го­ни­ло сон у чор­них но­чах, а вдни­ну про­га­ня­ло мо­ву й усміх з її жи­вих уст.


У неї був і брат, оди­но­кий ли­ше. Пет­ро бу­ло йо­му на ім'я. Мо­лод­ший від неї, не­жо­на­тий, літ со­рок, мо­же, жив ко­ло неї й Ва­си­ля і по­ма­гав у гос­по­дарстві. Але й він спри­чи­няв­ся до її гри­зо­ти. Не же­нив­ся, а ча­сом і собі за­пи­вав­ся. З при­ро­ди інтелігент­ний, бист­рий, сер­цем м'я­кий, мов ди­ти­на, а в ро­боті був мов во­гонь, ко­ли хотів. Од­на­че гроші, за­роб­лені фірман­кою або в Мол­даві, прот­ра­чу­вав і вер­тав до неї з по­рожніми ру­ка­ми.


Мав свої жалі.


Роїв собі їх ча­са­ми, особ­ли­во ж ко­ли йо­го на Гоп­пляц мов магією тяг­ну­ло.


Він відсту­пив своє по­ле сестрі під умо­вою, що має про­жи­ва­ти при ній до кінця сво­го жит­тя, але, впив­ши­ся, твер­див, що во­на ви­ту­ма­ни­ла те по­ле у нього, що чи­гає на йо­го смерть і жа­лує йо­му кож­но­го кус­ни­ка хліба і т. ін., і що з нього не бу­де вже ніко­ли ґазда, як інші лю­ди. Же­ни­ти­ся не хотів, бо, як ка­зав, своєї влас­ної ха­ти не мав, а в ви­най­мленій не хотів сидіти. Го­нор не поз­во­ляв. Не був із та­ко­го ро­ду, щоб, оже­нив­ши­ся, іти за­раз на жіно­че або комірне. Він по­хо­див із попівсько­го ро­ду. При­га­ду­вав собі ще діда… В дійсності не ду­мав ніко­ли про же­нитьбу по­важ­но. В мо­ло­дих літах рвав­ся за фірман­кою, «шалів», як сам оповідав, за кіньми, най­ма­ючись то тут, то там, по па­нах, а пізніше не при­па­да­ли йо­му сільські дівча­та до впо­до­би,- і йо­го най­кра­щий вік пе­рей­шов, що й сам не стя­мив­ся, як і ко­ли. Ухо­див у сільських дівчат за яко­гось не­дос­туп­но­го ге­роя, на яко­го не яло­ся [8] їм підно­си­ти очей.


Їм лес­ти­ло се, на­ко­ли він за­ки­нув до них своїм дзвінким, ге­рой­ським, да­ле­ко­сяг­лим го­ло­сом яке-не­будь підхлібне сло­во або, за­жар­ту­вав­ши, об­няв яку, блис­кав­кою при­тис­ка­ючи її до се­бе, але ду­ма­ти про нього, як про же­ни­ха, не вспіла ніко­ли ні од­на. Мо­ли­тов знав стільки, що й сам дяк, а своїх сільських то­ва­ришів, що не підхо­ди­ли йо­му під па­ру, трак­ту­вав із лег­ко­ва­жен­ням.


Убирався гар­но, в самі тонкі і до­рогі строї, [9] жив без­жур­но з дня на день, од­на­че був би, без ува­ги на свою ли­царську вда­чу, про­пав мар­но, як­би не сест­ра, що, мов доб­рий дух, сто­ро­жи­ла над усіма в своїй хаті і не да­ва­ла ніко­му ду­хом і тілом про­па­да­ти.


Парасинку лю­бив над усе.


Всі свої теплі, ніжні по­чу­ван­ня пе­ре­но­сив на мо­ло­де, несміли­ве дівчат­ко, що мов та пта­ши­на, веш­та­ло­ся між са­ми­ми стар­ши­ми, без­жур­но та пест­ли­во ту­ля­чи­ся то тут, то там.


Однак се все не вмен­ша­ло тур­бо­ти Докії про бу­ду­чи­ну доньки. Во­на відчу­ва­ла й ба­чи­ла, що ста­но­ви­ла од­на со­бою підва­ли­ну цілої будівлі, в якій хо­ро­ни­ли­ся муж, брат і донька, але відчу­ва­ла, що сил її не ста­не вже на­дов­го. Піду­па­да­ла над­то час­то на здо­ров'ї, що­би не відда­ва­тись жур­ли­вим дум­кам про бу­дучність. Ба­чи­ла лиш один вихід із то­го хмар­но­го по­ло­жен­ня. Відда­ти доньку заміж. Але са­ме тут на­по­ти­ка­ла на гру­бий напір Ва­си­ля. Він лю­бив доньку на свій лад. Тряс­ся вад нею і прос­то дичів, ко­ли жінка на­тя­ка­ла про віддан­ня. Чо­го ди­ти­на ма­ла ус­ту­па­ти із ха­ти так ра­но? Чи він не мав чим го­ду­ва­ти її? Її од­ну? Чи був уже та­кий ста­рий і немічний, що не міг ґазду­ва­ти, і во­на має йти в най­ми? Для ко­го пи­ша­ли­ся ла­ни, для ко­го здійма­ли­ся сто­ги, як ос­та­точ­но не для неї?… А йо­го ху­до­ба, що, мов шовк, улис­ку­ва­лась на па­со­ви­сь­ку?…


Що Докія (во­на чис­ли­ла до со­рок і вісім років) стог­на­ла кож­ної дни­ни на всі сто­ро­ни, се бу­ла ще за­ма­ла при­чи­на, аби вит­ру­ча­ти доньку з ха­ти. Їй вічно все щось не в смак. Хо­дить, як та хма­ра, але на те не ди­виться ніхто, ніхто її ба­ла­кань не слу­хає. На те во­на жінка, аби язик у неї не сто­яв за зу­ба­ми та аби день і ніч стог­на­ла. Але ко­лись, як йо­му бу­де то­го всього за­ба­га­то і як во­на з доб­рої волі не сту­лить ро­та, то він їй сту­лить йо­го. Але тоді во­на от­во­рить йо­го знов уже аж за шість неділь… Він за­повідає се вже дав­но - але раз… Докія пла­ка­ла або розсміюва­ла­ся гірко на такі сло­ва сво­го чо­ловіка, а відтак умов­ка­ла. Го­во­ри­ти бу­ло ще гірше. Во­на зна­ла йо­го вже. Упо­ром нічо­го не здо­бу­ва­ла. А пря­мо в очі не мог­ла ка­за­ти йо­му, що са­ме йо­го п'янство спо­ну­ку­ва­ло її до та­ко­го гірко­го рішен­ня. Він був би ки­нув­ся з бар­дою. А будь-що-будь во­на бо­яла­ся п'яно­го ди­ку­на. Раз по­бив її так, що дві неділі не здійма­ла­ся з пос­телі. По-тве­ре­зо­му і стільки не хотів слу­ха­ти її.


- Здуріла? - пи­тав і сміявся, і навіть не відповідав їй на її до­пи­ти й роз­ло­жені пе­ред ним дум­ки.


Коли б Па­ра­син­ка ма­ла раз чо­ловіка, все пішло б іншою хо­дою: особ­ли­во ж ко­ли б її вже не ста­ло. (Во­на лиш то­го бо­яла­ся). Він не до­пус­тив би, аби ста­рий ви­най­мив по­ле жи­дові,- се бу­ло би пер­шою йо­го ро­бо­тою по її смерті,- або що­би йо­го за­дов­жу­вав. Він узяв би ґаздівство в свої ру­ки і при­му­сив би пи­яка сидіти ти­хо на печі.


День і ніч ду­ма­ла про те і, мо­же, сот­ню разів пе­ре­би­ра­ла всіх хлопців у селі. Роз­ду­му­ва­ла, хто мав би пе­реб­ра­ти її ґаздівство й заб­ра­ти від неї її скарб на все. Але дум­ки в тім нап­рямі кінча­ли­ся кож­ним ра­зом тяж­ким зітхан­ням, кож­ним ра­зом гли­бо­кий сму­ток на­ля­гав на її ду­шу. В селі бу­ло до­волі хлопців, але ні

1 2 3 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"