Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 4 ... 98
Перейти на сторінку:
один не мав стільки землі, скільки б во­на бу­ла ба­жа­ла, ні один не ви­да­вав­ся їй дос­та­точ­но ро­бу­чим, чес­ним і за­по­пад­ли­вим.

Правда, один був би, але той один мав іще пе­ред со­бою військо­ву служ­бу… Се ж був Ми­хай­ло Фе­дор­чук, син за­мож­но­го й ду­же по­ряд­но­го гос­по­да­ря. Він мав ко­лись унасліди­ти по­ля по своїм батьку й був най­чеснішим хлоп­цем у селі. По­ля йо­го батька гра­ни­чи­ли з по­ля­ми Ва­си­ля, бу­ли ви­роб­лені й добрі, і на них ко­ли­са­ли­ся рік-річно пре­пишні збіжжя, мов зо­ло­тис­те мо­ре. Аж лю­бо бу­ло ко­си­ти їх, аж лю­бо бу­ло пра­цю­ва­ти на тім полі! Так, сей один зміг би зас­ва­та­ти її Па­ра­син­ку, а з бесід і на­тя­кань ста­ро­го Івоніки, батька Ми­хай­ло­во­го, ви­зи­ра­ло те са­ме ба­жан­ня. Од­на­че між їх ба­жан­ня­ми ста­ну­ли військові літа, і ніяк бу­ло їх оми­ну­ти. Ми­хай­ло - хло­пець сильної бу­до­ви, здо­ро­вий - мав ще од­но­го мо­лод­шо­го здо­ро­вен­но­го бра­та. Ро­дичі та­кож не бу­ли ще над­то пе­рес­тарілі, мог­ли об­хо­ди­ти­ся без нього в ха­зяй­стві, і тяж­ко бу­ло ду­ма­ти про увільнен­ня йо­го з війська. Від сеї осені за рік мав всту­пи­ти в рек­ру­ти. Та і на тім іще не кінець. При війську тре­ба слу­жи­ти 2-3 ро­ки без пе­рер­ви, а й потім від ча­су до ча­су вер­та­ти на який­сь час у ка­сар­ню, пе­ре­одя­га­ти­ся в цісарський стрій і йти на впра­ви, по­ли­ша­ти по­ле й ха­ту на жінку й діти. Чис­та не­до­ля! Судьба звер­ну­ла­ся до неї хмар­ною сто­ро­ною, і ніякі мольби і сльози не зміня­ли її пос­та­но­ви.


Восени ма­ла Па­ра­син­ка закінчи­ти шістнад­ця­тий рік. По­хо­ди­ла рос­том на матір, ви­бу­яла, мов пальма, вго­ру, але, зреш­тою, бу­ла ще не­роз­ви­не­на. її чле­ни бу­ли худі, май­же хлоп'ячі, її ли­це ди­ти­ня­че й ву­зеньке і без яс­но­го ви­ра­зу.


Докія ла­ди­ла вже для неї руш­ни­ки, постіль і білля. Се ос­таннє ши­ла собі дівчи­на са­ма. А як пре­гар­но! Не­на­че швач­ка! Ко­ли інші дівча­та й жінки пе­ре­пи­ха­ли й ви­тя­га­ли гол­ку крізь по­лот­но, як па­тик, во­на вжи­ва­ла на­перст­ка й ши­ла та­ки­ми дрібоньки­ми шти­ха­ми, мов ма­ком засіва­ла. Окрім то­го, ви­ши­ва­ла на ру­ка­вах чер­во­ною, жов­тою і чор­ною за­по­лоч­чю най­кращі й най­трудніші взірці з пам'яті, а вкінці скла­да­ла на­зад у скри­ню та­ке чис­те й незім'яте шит­во, не­на­чеб не до­ти­ка­ла­ся йо­го ніко­ли ру­ка­ми…


Докія пос­та­но­ви­ла сих м'ясниць невідмінно доньку заміж відда­ти. Дум­ку з Ми­хай­лом му­си­ла за­ки­ну­ти; пе­ре­вес­ти її в жит­тя бу­ло, оче­вид­но, зовсім не­мож­ли­во, але за­те уло­жи­ла собі інший план. То­до­ри­ка Жем­чук був та­кож за­мож­ний хло­пець, а в своїх ро­дичів одніський син, як Па­ра­син­ка в неї і її чо­ловіка - оди­но­ка донька. Він був увільне­ний від війська і міг кож­но­го ча­су же­ни­ти­ся. Прав­да, він не був та­кий гар­ний хло­пець, як Ми­хай­ло, йо­го і не ду­же до­люб­лю­ва­ли. Він був низько­го рос­ту і обер­тав­ся все цілим тілом, де вис­та­ча­ло не раз ли­ше го­ло­ву звер­ну­ти. Штив­на бу­ла у нього шия. І в цілості ро­бив він по­га­не вра­жен­ня; та що се ма­ло до речі? Чо­ловік до всього зви­кає. Прав­ду ска­зав­ши, чи лю­би­ла во­на Ва­си­ля, ко­ли йшла з ним до шлю­бу? Са­ме тоді шаліла за од­ним пиш­ним та, мов па­ни­чем, гар­ним удо­ви­ним си­ном, що став пізніше й двірни­ком. [10] Але во­но все-та­ки не бу­ло зле, що во­на відда­ла­ся за Ва­си­ля. Він був пи­як, був вправді мар­нот­ра­тець, він за­пи­сав­ся Менд­леві на Гоп­пля­цу з ду­шею й тілом, уз­лос­тив­шись, підно­сив кілька разів і ру­ку на неї, але ко­ли сва­тав її, мав гроші і по­ле і не крав чу­же доб­ро, як удо­вин син, став­ши двірни­ком, та не сидів по криміна­лах, як той!


Парасинка звик­не до То­до­ри­ки. Він працьови­тий і дбай­ли­вий, хоч на день лед­ве де­сять слів про­мо­вить, за­те заг­ля­не де­сять разів до ху­до­би, де­сять разів побіжить у по­ле, а ані ра­зу до Менд­ля на Гоп­пляц. Па­ра­син­ка бу­де з ним щас­ли­ва. Зра­зу бу­де меш­ка­ти з йо­го ста­ри­ми, аби нав­чи­ти­ся їх ла­ду, нав­чи­ти­ся їх слу­ха­ти і при­ди­ви­ти­ся старій ма­тері, як во­на си­на дог­ля­дає, а потім за­жи­ве з чо­ловіком са­ма ок­ре­мо. Во­на бу­де пла­ка­ти за мам­кою, доньця її ма­ленька та ми­ла, і ма­ти са­ма бу­де день і ніч сльози за до­неч­кою вти­ра­ти і з ту­ги чорніти, але во­на хо­че ли­ше доб­ра доньки і щас­тя, хо­че ба­чи­ти її «своєю ґазди­нею» і за чо­ловіком, як її дні вий­дуть і смерть за­мо­ро­зить її тіло…


- Парасинко, доньцю! - ска­за­ла во­на од­ної дни­ни, гли­бо­ко зітха­ючи і чорні бро­ви підво­дя­чи жур­ли­во вго­ру, ко­ли обі сиділи на призьбі й лу­пи­ли ку­ку­руд­зу.- Па­ра­син­ко, душ­ко, як бог дасть, то зав'ємо твою го­лов­ку руш­ни­ком сеї вже зи­ми!


Парасинка витріщи­ла­ся ляк­ли­во хви­ли­ну на матір, а пі­сля скло­ни­ла го­ло­ву вдо­ли­ну, а по її ди­ти­нячім лиці пе­ребігла тем­на по­лумінь. Во­на мов­ча­ла.


- Ти чуєш, Па­ра­син­ко? Я та­ки не жар­тую: ти віддаш­ся!


Парасинка відвер­ну­ла­ся від ма­тері, не підво­дя­чи го­ло­ви, і ска­за­ла:


- Я не хо­чу відда­ва­ти­ся, ма­мо!


- Ти дур­на, душ­ко! Ти ж не знаєш, чо­му те­бе твоя мам­ка від­да­ти хо­че. Ти ж не ви­диш, що я все більше та більше ос­ла­баю, а та­то - бо­же, прос­ти йо­му гріхи! - пе­ре­сид­жує у Менд­ля, як у рідно­го та­та сво­го, за­дов­жує тай­ком, як я оноді довіда­ла­ся, по­ля, тра­тить гроші,- і що з те­бе бу­де, як я замк­ну очі?…


Парасинка об­тер­ла тай­ком ру­ка­вом сльози, що втис­ну­ли­ся їй рап­том в очі, і відворк­ну­ла здав­ле­ним го­ло­сом:


- Я не хо­чу відда­ва­ти­ся, ма­мо!


Докія усміхну­ла­ся гірким пе­ре­лет­ним усміхом, по­мов­ча­ла хви­лю, а потім уго­во­рю­ва­ла доньку далі:


- Ти віддаш­ся, Па­ра­син­ко; ти знаєш, що ли­ше ти ут­ри­муєш ме­не при житті, що ли­ше ти моя потіха! Ти знаєш, що я від ран­ня до ве­чо­ра пра­цюю для те­бе й що я все ли­ше хотіла тво­го доб­ра. Я хо­чу, аби ти бу­ла щас­ли­ва, і для то­го хо­чу відда­ти те­бе. Сих м'ясниць зас­ва­тає те­бе То­до­ри­ка, я по­ла­го­ди­ла­ся вже із ста­ри­ми. Во­ни ду­же раді, що ти бу­деш їх невісткою. То­до­ри­кові ро­дичі ма­ють ба­га­то землі, і він ста­не ко­лись ба­га­тим гос­по­да­рем!


- Тодорика, ма­мо?… Але я не хо­чу То­до­ри­ки!


- То ко­го хо­чеш?


- Або я знаю?


- То чо­му ж не хо­чеш То­до­ри­ки?


- В нього та­кий ши­ро­кий рот, що мо­же собі сам щось до ву­ха ска­за­ти, а очі в нього ле­жать так близько… що далі зчіпля­ються до­ку­пи. Та й та­ки я не хо­чу йо­го! Оноді він заздрів ме­не ко­ло то­ва­ру на полі, підійшов до ме­не і, ста­нув­ши стов­пом пе­ре­до мною, взяв­ся попід бо­ки й пи­тав:


«Умієш борщ ва­ри­ти, Па­рас­ко?»


«Я лиш ка­ву ва­рю!»-ска­за­ла я, не гля­нув­ши на нього.


«Ади, ади! - ка­же.- А вмієш ти ма­ма­лиґу заміша­ти? В те­бе ру­ки,

1 2 3 4 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"