Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

318
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 3 4 5 ... 98
Перейти на сторінку:
як па­ти­ки, такі тонкі та худі!»

«Коли замішаю її зле, ти її їсти не бу­деш!»


«Ай! А хто ж її бу­де їсти, ти моя пан­но?»


«Той, для ко­го я зва­рю ма­ма­лиґу!»


«Розумно ка­жеш! - про­мо­вив, а відтак спи­тав іще: - А вмі­єш ви­ши­ти вже па­ру­боцьку со­роч­ку? Весільну, га?… А вмі­єш ти ха­ту біли­ти, лад у ній три­ма­ти, пра­ти і тка­ти? А вмі­єш ти хлопців обійма­ти й цілу­ва­ти?»


«Як не бу­ду зна­ти сього всього, ти ме­не не нав­чиш!» -відповіла я йо­му і відвер­ну­ла­ся від дур­но­го.


«Я те­бе нав­чу»,- ска­зав він, роз­ре­го­тав­ши­ся, та й вщип­нув ме­не в ру­ку, що я аж крик­ну­ла й зак­ля­ла. Але він відско­чив і відбіг. А відхо­дя­чи, нак­ли­ку­вав ще, сміючи­ся: «Па­ра­син­ко, я нав­чу те­бе всього, чо­го ти не вмієш! Чуєш? Усього, аби ти зна­ла!…»


Я не хо­чу То­до­ри­ки, ма­мо, не хо­чу йо­го! - закінчи­ла дівчи­на, зво­ру­ше­на своїм оповідан­ням, і, не стісня­ючи­ся, роз­ду­ла гу­би лю­то впе­ред се­бе і за­мовк­ла.


По сло­вах доньки зма­лю­ва­ло­ся на лиці ма­тері якесь внутрішнє вдо­во­лен­ня. З по­ве­ден­ня То­до­ри­ки во­на зак­лю­чи­ла, що він пос­та­но­вив невідмінно зас­ва­та­ти її доньку і що во­на мо­же ла­го­ди­ти для неї віно.


- Та що ж там! - ска­за­ла спокійним го­ло­сом.- Він доб­рий ґазда, чем­ний хло­пець… Не пи­як і не б'ється на тан­ці, як інші! І він має по­ле!…


- Так, але за­те він із ци­гансько­го ро­ду! - до­ки­ну­ла пря­мо дівчи­на.


- Хто се ка­зав?


- Хто? Ми­хай­ло ска­зав се раз ко­ло церк­ви…


Докія змор­щи­ла бро­ви.


- А Ми­хай­ло що має го­во­ри­ти? Чи він був на хрес­ти­нах йо­го діда й ба­би? Най ли­ше сту­лить рот, бо хоч він хло­пець чем­ний і ро­бу­чий, хо­ча і на йо­го та­та не мож­на ска­за­ти нічо­го, та за­те йо­го мам­ка не з графсько­го ро­ду, та та­ка ску­па, що… Ей, де! Пішлеш по що-не­будь до неї, по що най­мен­ше, ка­жу, то все во­на то­го «не має». А в неї всього до­волі. За­раз за хви­лю вилізе як ши­ло з мішка, що во­на те та­ки має! А не­хар­но, [11] а за­ку­ре­но в її хаті, що не дай гос­по­ди! Са­ма виг­ля­дає, як би більше в ко­мині пе­ре­сид­жу­ва­ла, ніж у хаті та по над­вор­ку - та­ка чор­на. Та­ка з неї ґазди­ня. Ли­ше вічно пря­та­ти все в скри­ню та хо­ва­ти пе­ред людьми, так як би лю­ди хотіли їй усе заб­ра­ти. А то ніко­му й у го­ло­ву не лізе, що во­на там у се­бе хо­ває. Най би я хоч ка­за­ла, що во­на має доньки, а то ли­ше ті два си­ни, та й та­ка ску­па та по­га­на!


- Вона ка­же, як яка ґазди­ня са­ма чис­то хо­дить, то в го­лові пус­то­ту має і ні на якій ро­боті не знається! - за­ки­ну­ла дівчи­на.


- Вона се ка­же! Прав­да, во­на не потрібує вичісу­ва­ти щод­ня во­лос­ся, як дівчи­на, і щод­ня чис­те білля вби­ра­ти не потрібує! - відповіла Докія.- Але раз на тиж­день мо­же се зро­би­ти. Ну, як ко­лись діста­не невістку, бу­де во­на ма­ти що ро­би­ти, до­ки не очис­тить ха­ти зо сміття, а знад­вор­ку не дасть їй ли­ця.


- Кажете, ма­мо, що невістка ма­ла би там ба­га­то ро­бо­ти? - спи­та­ла живіше Па­ра­син­ка.- Хоч би і де­сять разів бу­ло там стільки ро­бо­ти, то вже кож­на прий­ми­лась би то­го, аби мог­ла ли­ше бу­ти її невісткою. Ми­хай­ла візьметься кож­на но­га­ми й ру­ка­ми. Дру­го­го Ми­хай­ла не­ма в селі. Ба­гач, і гар­ний, і чем­ний! Але чи він візьме яку, чи візьме з на­шо­го се­ла?…


- Буде, як бог дасть! - відповіла Докія по­важ­но.- Жінка приз­на­че­на чо­ловікові, як смерть від бо­га. Ми­хай­ло мо­же аж за три ро­ки же­ни­ти­ся. А по­ки що бу­де тобі друж­бою. То­до­ри­ка візьме йо­го, пев­но, за друж­бу! Так, так, доньцю! - ска­за­ла пест­ли­во і гля­ну­ла з не­ви­мов­ною лю­бо­в'ю на доньку та пог­ла­ди­ла її по що­ках і по го­лові.- Як бог дасть, то бу­деш уже сеї зи­ми гар­ною мо­ло­дич­кою… Та­кої газ­диньки в селі й не бу­де. А як твій та­то уп'ється й за­ве­де бійку в хаті, як ста­не цілу­ва­ти­ся в рот із усіма злодіями в селі, в корчмі попід ла­ва­ми ви­сип­ля­ти­ся, тоді я прий­ду до те­бе в твою гар­ну хат­ку. І я под­баю про те, аби ти ма­ла її чим ук­ра­си­ти - і вип­ла­чу­ся в те­бе. Бог так хо­че… Бог сам так хо­че, доньцю моя. А ти слу­хай ли­ше мам­ки, й бу­де все доб­ре. Бу­де тобі доб­ре, а мені на душі бу­де лег­ше. Ли­ше бог один знає, як я гри­зу­ся!


Вона змовк­ла й зітхну­ла гли­бо­ко, а Па­ра­син­ка й собі змов­ча­ла. Во­на знов за­ду­ма­ла­ся про То­до­ри­ку, про йо­го ши­ро­кий рот, яким він міг би ска­за­ти собі сам щось до ву­ха… А відтак за­ду­ма­ла­ся, чи бу­де їй до ли­ця в білім руш­ни­ку. Зга­да­ла, як то інші дівча­та бу­дуть їй за­ви­ду­ва­ти, особ­ли­во ті старші, що ось во­на вже «мо­ло­ди­ця»!…


Схопилася жва­во на рівні но­ги і при­га­да­ла собі щось. Там, у сто­долі на сно­пах, за­бу­ла волічку, [12] яку по­да­ру­ва­ла їй стар­ша о кілька років від неї то­ва­риш­ка Ан­на, най­мич­ка з дво­ра. Хотіла за­хо­ва­ти її, аби десь не за­тяг­ну­ла­ся, а відтак забігти до Ан­ни оповісти їй, яку ма­ла з ма­мою роз­мо­ву.


Що ска­же Ан­на?… Що ска­же Ан­на на та­ке? Е, пев­но, не­ба­га­то ска­же. Все так ма­ло го­во­рить… вічно за­ду­ма­на…


Але во­на лю­бить Ан­ну. І ма­ти її лю­бить Ан­ну. І вуй­ко… Навіть та­то її, що не ди­виться в ту сто­ро­ну, де во­на ба­ла­кає з дівча­та­ми, го­во­рить до Ан­ни лас­ка­во. «Чем­на дівчи­на! - ка­же.- Вар­та доб­ро­го ґазди!…»


Ідучи лег­ким, без­жур­ним кро­ком до сто­до­ли, зірва­ла по до­розі лис­ток із вишні і, при­тис­нув­ши йо­го до уст, заг­ра­ла на нім якусь про­тяж­ну мо­но­тон­ну ме­лодію…


Було зи­мою і са­ме в м'ясниці. По­ля й то­ло­ка ле­жа­ли пок­риті гру­бою верст­вою снігу, і день у день обсіюва­ло сон­це своїм зо­ло­тис­то-чер­во­ним світлом по­верх­ню, вик­ли­ку­ва­ло лу­ду, криш­та­ле­ве ме­рехтіння на ній і зму­шу­ва­ло око ми­мо­волі шу­ка­ти за тем­ною точ­кою, на якій во­но спо­чи­ло би з од­нос­тай­но­го, осліплю­ючо­го да­ле­ко-ши­ро­ко ок­руг се­бе біли­ва.


Неначе зіштивніле [13] мо­ре, прос­тер­ла­ся зем­ля з по­луд­ня на захід, і ли­ше з од­ної сто­ро­ни темнівся ліс. Мо­гу­ча роз­тяг­не­на ма­са, що, манд­ру­ючи з да­ле­ких сторін ши­ро­кою пло­щи­ною, за­дер­жа­ла­ся тут ог­ля­ну­ти без­до­ган­ну по­верх­ню. Літом, ко­ли во­на пи­ша­ла­ся яснішою й темнішою зе­лен­ню, а зи­мою - ко­ли ста­ва­ла самітною пус­ти­нею…


Смеркалося. Панський дім сто­яв пох­му­ро. З йо­го вікон па­да­ло ма­то­ве світло, і ліни­во розп­рос­ти­рав­ся дов­жез­ний сад за ним. При­ти­кав до то­ло­ки, по якій бігла літом вузька до­ро­га. Але не

1 ... 3 4 5 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"