Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Прибутні люди 📚 - Українською

Читати книгу - "Прибутні люди"

209
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Прибутні люди" автора Василь Іванович Захарченко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 20 21 22 ... 99
Перейти на сторінку:
а підмінник дуже не спішить хапатися за лопату. Так що робота держиться більше на Іванові да Василькові. Але й старші вхоркуються швидко, сідають спочивати. А як сядеш, то земля тебе наче магнітом притягає. Так би сидів і сидів, удихаючи свіжий запах ріллі, роздивляючись підзеленені гори й хрестаті вітряки на горах, високі рідкі хмарки в сухому небі, відшукуючи по голосу там жайворонків. Навідувався дід, підбадьорював хлопців:

—Потомилися, козаки? Нічого, плуг від роботи тільки блищить.

—Та блищить уже, аж увіччу темніє, —скаржився Василько.

—А ти зажмурся, потім проморгайся, воно й пройде.

Бралися за лопати, як за ворога. Копали. Щеміли на долонях криваві мозолі, змикало литку на лівій нозі, яка вганяла штих у землю.

—Не стискайте так міцно держак, — учив дід. — Вільно держіть його.

—І я їм тії кажу, хіба ж вони слухають, — говорив Іван.

—Я й не стискаю наче, а пухирі набігають, — сказав Василько.

Дід підходить до Гриця й Марійки. Вони пораються окремо від старших, щоб видно було, хто скільки скопує.

—А ви чого тут лементуєте на всю Голосіївку?

—Як Грицько не підміня-ає, —скаржиться Марійка. — Усе сидить і сидить пнем, скоро мохом обросте. Кажу, візьми граблі, заскородь хоч, а вій і за вухом не веде.

—Що ти ліпиш? Я ж тільки сів!

—Ага, сів. А то стояв та за лопату держався.

—Ото весь день торгуються, — сказав Василько. — А скопали — коза ляже, всю ріллю заляже.

—А самі! Тільки те й робите, що сидите, — відрізала Марійка.

—Дай, лишень, Марійко, я поможу вам, — сказав дід, узяв лопату, оббив з неї налиплу землю, став копати. На пів-штиха земля була суха, а далі ще зберігалася волога.

Хлопці, дивлячись на діда, й собі заворушилися.

—Ану, налягай, козаки, налягай, бо пережену, — гукав дід. — Давай, ривчком, ривчком!

—Не переженете! — уже із завзяттям одмовляв Василько. Іван зберігав зовні спокій, копав, не поглядаючи ні на кого. Методично вганяв лопату в землю, вивертав брили, різкими ударами розсікав їх. Василько ж гарячкував, навалювався на роботу, скоро вхоркувався, і тоді держак лопати починав водити його, збивати з ритму, і хлопець на якусь мить стишувався, а потім з новою силою нападав на землю.

—Усе! — гукав дід. — Баста! Спочиваємо.

Кидали лопати, сідали кружкома діда. Дід виймав з кишені чотири скибочки хліба, присмаченого олійкою із сіллю. У малих аж руки тремтіли, коли вони брали хліб.

—Полуднуйте, дітки.

Яке ж було й добре! Та тільки ж мало…

—А вам?.. — спохвачувався Василько, доїдаючи скибку.

—Я пополуднував, як ішов до вас.

Скибочки тільки роздражнили апетит.

—Я такий голод відчуваю, — сказала Марія.

—О, Марійко. Це ще не голод. І боронь, Боже, вас від нього, дітки, — промовив дід.

—Дідусю, а колись теж копали отак лопатами? — спитав Василько.

—Гей, лопатами! Придумав. Орали, Васильку. Хто кіньми, хто волами.

—У колгоспі брали?

—Змолов. У колгоспі, — гмикнув Іван. — Хіба колись були колгоспи?

—Земля колись, Васильку, була людська, — сказав дід.

—Уся?

—Уся, хлопче. У кого було її мало, а в кого більше. У ледачого чи п’яниці й зовсім не було.

—А у вас було?

—Ну я ж таки не п’яниця.

—І кінь був?

—І кінь, і плуг, і борона, і віз, А потім живосилом позаганяли всіх у колгоспи. Хто коня привів, хто волів, а хто пару замашних дуль приніс у драних кишенях і безконечне босяцьке ледарство. Ну, захазяйнували. Коні передохли, воли теж. А потім і людей почали морити голодом. Бо хазяйни перевелись. Гарних розкуркулили і повивозили в тайожні сніги, а нас голодом передушили. Хто вижив, тим заправляли оті, що дулі в колгосп привели без налигача і без обротьки. Такі ж дурні та п’янички, як і оці осьо, що з фронтів поприходили. Тепер у галіфі красуються, а тоді в кожаних тожурках і з револьверами. Мабуть, увесь скот перерізали, щоб вичинити хром комісарам та ті тожурки. Ох і багато ж їх тоді ходило, барбосів!

—А револьвери в них справжні були? — спитав Василько.

—Уже ж не пукалки з бузини, — глузливо сказав Іван.

Дід тільки посміхнувся невесело.

—От здорово! — захоплено сказав Василько. — Це ж нічого не страшно з револьвером!

—Дуже здорово, аж нікуди, схитнув бородою дід Йосип. — Тільки що накриво сказав, так він тобі дуло в зуби і «контра», «гад», «враг народа», «кулацька морда».

—Враг народа — кулацька морда. Ха-ха-ха! — засміявся Гриць.

— От тобі й ха-ха. Заявить такий тожурник чи й сам арештує, і хана людині. Так що дивись, Васильку. Чуєш, що хтось дурне балака, а ти його не бери в голову. І з тими, що таке балакають, не сідай поруч, одійди від гріха подалі, а то загребуть з усіма, коли дочуються. Я Іванові дуже й не приказую, він поспати любить. А ти до всього прислухаєшся, все до душі береш. Бачиш, батька вашого схопили нізащо. І не балакав наче, так хтось набалакало на нього. А балакатимеш? Та на махорку тебе перетруть. А є такі людці, що навмисно спитують ума, а тоді доносять, куди треба.

—Приставляють? — спитав Василько.

—Це все вчитель вас так учить?

—Авжеж не хто, — споважна сказав Іван. — Усе розпитує то в одного, то в другого: скільки у вас дома курей, качок? Чи є порося? Скільки плодових

1 ... 20 21 22 ... 99
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Прибутні люди», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Прибутні люди"