Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Мир хатам, війна палацам 📚 - Українською

Читати книгу - "Мир хатам, війна палацам"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Мир хатам, війна палацам" автора Юрій Корнійович Смолич. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 210 211 212 ... 242
Перейти на сторінку:
української анархії! А Барон — анархо–космополітик, синдикаліст і взагалі — жид…

Нольде пхикнув, Тютюнник біля вікна зареготав. Це він вперше засміявся вголос: сміх у нього був несподівано легкий, веселий, заразливий.

Петлюра теж посміхнувся.

Але Наркис був серйозний і понурий.

— Слухайте, пане Петлюро! — сказав Тютюнник, пересміявшися. — Маєте нагоду сьогодні ж утворити перший в місті загін… хоч би й «вільних козаків». Звичайно, в загін до пана… анархіста треба настановити комісаром якогось студента з «Просвіти» — для гартування національної свідомості…

Але Петлюра мерщій урвав Тютюнникову мову: ще, чого доброго, складеться враження, що він тут — найвищий начальник.

— Пане… (— Наркис, — підказав барон Нольде.) Пане Наркис! — Петлюра застромив палець за борт френча. — Ми можемо задовольнити ваше прохання, якщо пересвідчимося в щирості ваших почуттів. Ось! — він вказав на вікно. — Підійдіть, погляньте!

Наркис підійшов, глянув. Він побачив вулицю за дрібною сіткою дощу і шеренгу мальовничих козаків під каштанами. Більше нічого. Запитливо він глянув на Петлюру.

— Чи здолаєте ви, ну, скажімо, протягом тижня, самотужки отак екіпірувати сотню ваших людей?

Наркис почухав за вухом, пошкріб потилицю.

— Важкувато. Це ж скільки треба самого червоного сукна на штани… А ще й на шлики… Цілу сукняну фабрику треба… експропріювати…

Тут Петлюру пройняла великодушність.

— Шлики можна… звичайні — чорні. — Він промовив це з достоїнством. Кінець кінцем, бодай чимось мають же відрізнятися його гайдамаки від вільних козаків Тютюнника. — Колір прапора анархії я можу вам… зберегти на шликах. Але прапор — прапор у вас буде тільки жовто–блакитний!

Наркис вже розкрив рота, щоб дати мерщій свою згоду, поки Петлюра не передумав, та знову перешкодила панна Галечко.

Панна Галечко знову рвучко розчинила двері і стала на порозі. Обличчя її було бліде, очі стривожено метушились:

— Пане генеральний секретарю, перепрошую! Але… Повстали богданівці, пане генеральний секретарю!

— Що?!

Рука Петлюри вхопилася до кобури. Тютюнник теж зробив крок від вікна. Метнувся до дверей навіть Наркис. Тільки барон Нольде залишився спокійним: він звів свій браунінг і переступив дорогу Наркисові:

— Спокійно! Руки назад!



5

Повідомлення панни Галечко було й справді страшне. Богданівні? Гвардія Центральної Ради? Три з половиною тисячі найкращих вояків?

Правда, з переполоху панна Галечко трохи перебільшила: мова йшла не про весь полк, а лише про його перший кіш. Вчора на Малій раді Центральної Ради вирішено: згідно з загальною умовою, укладеною тепер з Тимчасовим урядом, кожне збройне формування Центральної Ради має виділити з себе частину, яка вирушає на фронт. Сьогодні Богданівський полк повідомлено: перший кіш має ввечері рушати до Волочиська. Після двотижневих звитяг кіш повернеться до столиці, і його місце на фронті заступить другий кіш; потім поверне другий і поїде третій. Вислухавши це повідомлення, козаки першого коша заявили, що вони захищають Центральну Раду, Центральна Рада в Києві, отже, в Києві, тільки в Києві вони й боронитимуть її. Звичайно, якщо Центральна Рада вирішить перебазуватись у розташування фронту, тоді й вони подадуться за Центральною Радою. Історія з полуботківцями повторилась, — тільки мова зайшла про фронт.

І годі було сподіватися, що другий та третій кіш богданівців не підтримають своїх однополчан.

— Пане Петлюро! — першим озвався Тютюнник. — Завтра на ранок п'ять тисяч вільних козаків із Звенигородки можуть бути тут і…

Але ж хіба була змога чекати до завтра? І хіба можна було погодитись, щоб богданівців, військо Петлюри, втихомирювали Тютюнникові козаки? Це ж означатиме… передати владу Тютюнникові.

Ні! Петлюра нікому не збирався відступити владу.

Він знову застромив палець за борт френча.

— Пане Наркисе! Ваші ці самі… що забарикадувалися там, у в'язничному подвір'ї, мають якусь зброю?

— Яка там зброя може бути в людини з тюряги? — знизав плечима Наркис. — Ну, фінки там, може, стилети… Ну, кілька шпалерів та кілька гранат… Ну, кілька гвинтівок, що довелося забрати в тюремної охорони…

Петлюра перевів погляд на барона Нольде:

— Пане Нольденко! Скільки є гвинтівок тут, у Генеральному секретаріаті, в нашому збройному запасі?

1 ... 210 211 212 ... 242
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Мир хатам, війна палацам», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Мир хатам, війна палацам"